Skocz do zawartości

ATMOS w małym salonie? :)


Mateusz Górniak

Recommended Posts

56 minut temu, PanKlor napisał:

 

Primo - nie wiesz czy można zrobić lepiej. Wiesz, że Tobie się podobało. Mowa była o Dirac Live Skoro nie słyszałeś go w swoim systemie to możesz co najwyżej powiedzieć, że gra na tyle dobrze, że nie widzisz potrzeby wydawania kasy. I to szanuję. To co tam ten magik zrobił i czym to ustawiał? 

Jak czegoś nie napisałem to nie znaczy, że nie słuchałem. Zanim cokolwiek zrobię lub na coś się zdecyduję, sprawdzam co jak działa. I nie skupiam się tylko na swoim kinie. Miałem okazję posłuchać kilka innych " po różnych kalibracjach" kin. I także inne kino po tej samej firmie kalibracyjnej. I dalej twierdzę, że pieniędzy w błoto nie wyrzuciłem. A nie lubię trącić czasu na coś co wiem, że nie zrobię dobrze. Dlatego jeśli ktoś uważa, że jest na tyle mocny w tym temacie, niech to robi sam. Ale też nie wie, że mogłoby być lepiej. Tyle ode mnie. Bo to już nie na temat. 

56 minut temu, PanKlor napisał:

 

 

Edytowano przez STELVIO
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, STELVIO napisał:

Zanim cokolwiek zrobię lub na coś się zdecyduję, sprawdzam co jak działa. I nie skupiam się tylko na swoim kinie. Miałem okazję posłuchać kilka innych " po różnych kalibracjach" kin

To jest już tak dużo zmiennych, że porównywanie na tej podstawie systemów lub sposobów kalibracji jest bez sensu. 

 

8 minut temu, STELVIO napisał:

I dalej twierdzę, że pieniędzy w błoto nie wyrzuciłem.

Nigdzie nic takiego nie padło.... 

 

9 minut temu, STELVIO napisał:

Tyle ode mnie. Bo to już nie na temat. 

I dalej nie dowiedzieliśmy się czym i jak to było robione. Fajna dyskusja. 👌

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.10.2023 o 09:06, Piotr Sonido napisał:

Na tył FX :)

Monitor Audio gra łagodniej od Klipsch ale to nadal granie rozjaśnione. dokładne.

W Arcamie jest Dirac.

Ale nie ma 9 kanałów.

Więc jeśli chcesz 7.1.2 to faktycznie RZ50 albo Denon X3800. Jest tańszy na Amazonie.

Tak w Onkyo i Arcamie masz licencje na pokładzie. W Denon i Marantz musisz doliczyć +1000 zł za licencję i mikrofon

Wiec zostane przy RZ50 bo ten sprzet na lata bedzie mi sluzyc mam nadzieje, czyli fx na tyl ok , a co na boki w takim razie? 50? I 50 na gorne boki? Czy jak? Na front lepiej wypadna 200 jak 100? Jak kolega by to ustawil po swojemu bazujac na doswiadczeniu ktore ma? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2023 o 10:46, Mateusz Górniak napisał:

Wiec zostane przy RZ50 bo ten sprzet na lata bedzie mi sluzyc mam nadzieje, czyli fx na tyl ok , a co na boki w takim razie? 50? I 50 na gorne boki? Czy jak? Na front lepiej wypadna 200 jak 100? Jak kolega by to ustawil po swojemu bazujac na doswiadczeniu ktore ma? 

Z przodu nie ma specjalnie znaczenia.

Amplituner odetnie je na 80Hz zapewne. 200tki to po prostu małe kolumny na standach. Do większych 100tek musiał bys dokupić standy. Popatrz na to pod kątem wyglądu.

Czekaj ile Ty tych kanałów masz?

Boki, tyły, górne boki?

klasyczne surroundy dał bym FX, Surround back już 50. Będzie Atmos? Bo to nie górne boki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Z przodu nie ma specjalnie znaczenia.

Amplituner odetnie je na 80Hz zapewne. 200tki to po prostu małe kolumny na standach. Do większych 100tek musiał bys dokupić standy. Popatrz na to pod kątem wyglądu.

Czekaj ile Ty tych kanałów masz?

Boki, tyły, górne boki?

klasyczne surroundy dał bym FX, Surround back już 50. Będzie Atmos? Bo to nie górne boki.

 

Tak bedzie atmos, czyli tył, i gorne boki tez :) zeby byla w miare spoko pozycyjnosc dzwieku we filmach, odtwarzać i tak bede przez fire cube amazon przez siec z mojego nas serwera .niestety nie mam blu raya i filmy na krążkach, musze sie posilkowac cubem badz ewentualnie cos innego kupic jak np nvidia shield albo appla odtwarzacz :) filmy z nas, netflix, disney+

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, PanKlor napisał:

Czyli misz masz. Znowu mieszasz. 

Chodzilo mi o boki, tyly i gorne boki tak jak kolega napisal dokladnie takie ustawienie bedzie startowe, potem ewentualnie dorzuce gorne boki na przod i to bedzie max w tym salonie co osiagne by miec pelna pozocyjnosc gory

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisał tylko pytał. Chces kupić Onkyo RZ50. Masz 9 kanałów wzmocnienia (albo 11 z zew. wzmacniaczem). 

LCR - 3 kanaly 

Surround - 2 kanaly 

Surround back - opcjonalne 2 kanały 

Atmos - 2 albo 4 albo 6 jak zrezygnujesz z surround back

Nie ma czegoś takiego jak "górne boczne". Masz surround i ewentualnie dodatkowe surround back. W Warstwie górnej masz głośniki przednie (45 stopni przed miejscem odsłuchu) albotylne (45 stopni za miejscem odsłuchu). 

Jak nie kupujesz dodatkowego wzmacniacza - możesz podłączyć 9 głośników. Jeżeli zamierzasz kupić możesz podłączyć 11. W żadnym przypadku nie ma głośników górnych bocznych.  

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PanKlor napisał:

Nie napisał tylko pytał. Chces kupić Onkyo RZ50. Masz 9 kanałów wzmocnienia (albo 11 z zew. wzmacniaczem). 

LCR - 3 kanaly 

Surround - 2 kanaly 

Surround back - opcjonalne 2 kanały 

Atmos - 2 albo 4 albo 6 jak zrezygnujesz z surround back

Nie ma czegoś takiego jak "górne boczne". Masz surround i ewentualnie dodatkowe surround back. W Warstwie górnej masz głośniki przednie (45 stopni przed miejscem odsłuchu) albotylne (45 stopni za miejscem odsłuchu). 

Jak nie kupujesz dodatkowego wzmacniacza - możesz podłączyć 9 głośników. Jeżeli zamierzasz kupić możesz podłączyć 11. W żadnym przypadku nie ma głośników górnych bocznych.  

Chodzi mi o takie ustawienie z tym ze nie mam opcji na sufitowe temu myslalem powiesic je z boku na scianie przy suficie?

Screenshot_2023-10-24-09-28-32-11_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Butler napisał:

Jak pokój nie jest zbyt szeroki to przejdzie. Ale jak to będzie odległość powiedzmy ponad 2.5m na stronę to już trochę słabo 

Szerokosc to 3,20 calego pokoju, w UK male sa salony zazwyczaj, myślałem dac na jedna i druga sciane pod sufitem jak w sufit..bedzie to spelniac role atmos?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

3,2m szerokość całego pokoju to spokojnie na spojeniu możesz Atmosa zamontować. Pilnuj przy tym kątów przód/tył względem odsłuchu.

O ile kanapa będzie mniej więcej po środku. 

Ja bym rozważył powieszenie ich nad kolumnami frontowymi i skierowanie w miejsce odsłuchu. Wszystko zależy od odległości od ekranu/linii LCR oraz ich rozstawu. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

Przy tej szerokości to nawet jak kanapa dosunięta by była do boku to i tak sweetpoint na niej wypadnie.

Prawda. Najwyżej ktoś będzie poszkodowany 😉

Tylko jeżeli jest opcja powieszenia głośników na łączeniu ściany i sufitu to ja bym się składniał ku 5.x.4 a nie 7.x.2 (zakładając, że kanapa nie stoi pod tylną ścianą). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PanKlor napisał:

Tylko jeżeli jest opcja powieszenia głośników na łączeniu ściany i sufitu to ja bym się składniał ku 5.x.4 a nie 7.x.2

Jak kanapa dosunięta jest do tylnej ściany to oba systemy są nie do zrealizowania (prawidłowo), bo oba wymagają przestrzeni za nami.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Mateusz Górniak napisał:

Chodzi mi o takie ustawienie z tym ze nie mam opcji na sufitowe temu myslalem powiesic je z boku na scianie przy suficie?

Screenshot_2023-10-24-09-28-32-11_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Dobrze myślałeś. W twoim przypadku będzie to najlepsza opcja. Nie ma co się czepiać nazewnictwa ale lepiej żeby sufitowe były atmosem. Trzymaj się mniej więcej tych kątów i lini głośników i będzie dobrze. Nie jest to sala kinowa budowana od podstaw więc kompromisy będą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, PanKlor napisał:

O ile kanapa będzie mniej więcej po środku. 

Ja bym rozważył powieszenie ich nad kolumnami frontowymi i skierowanie w miejsce odsłuchu. Wszystko zależy od odległości od ekranu/linii LCR oraz ich rozstawu. 

Tak to wlasciwie wyglada wiec male pomieszczenie jak pisalem, temu myslalem o boku przy suficie ewentualnie z przodu skierowane w moja strone, kanape troche przesuniemy do przodu by zrobis miejsce na tylne glosniki :)

IMG_20231024_100720.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PanKlor napisał:

Zdjęcia pomogły! 🙂 Zrób tak jak mówi @Butler - kanapa do przodu. Jeżeli chodzi o surround to po prostu dałbym bipole na tylną ścianę. 

Tak mysle zrobic, czyli fx na tyl za kanape na sciane, boczne na podstawkach, i te atmosy zamiast na sufit to pod sufitem wysoko na sciane, prawy bedzie klopot bo jest taras ale on otwiera sie na zewnatrz takze bede kombinowal jak tam umiejscowic bronza 6g 50 czy ewentualnie cos innego by to atmos z gory bylo slyszalne - wszystko amatorka wiem ale cos bedzie dzialac, a jak bede pokoj remontowal (plany na przyszlosc) to zrobie pomieszczenie od podstaw akustycznie i wtedy bede montowal atmosy w podwieszanym suficie tak by idealnie nad nami gralo 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...