Skocz do zawartości

Apple TV 4K pytanie o Atmos


W-3

Recommended Posts

Cześć 

mam dosyć trudne pytanie na które nie znalazłem nigdzie odpowiedzi . Jak wszyscy wiemy jedynym sposobem na dźwięk Dolby Atmos w Apple Music w kinie domowym jest posiadanie Apple TV4K. Jak jest natomiast z ich aplikacja do Streamingu filmów czyli „Apple TV+”? Czy dźwięk Atmos na urządzeniu Apple TV4K ma dokładnie taki sam format jak w aplikacji na telewizorze czy może to urządzonko również podnosi jakość dźwięku w filmach ? Czy jest na tym forum specjalista który posiada taką wiedzę ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apple TV 4K  nie wspiera TrueHD natywnie, maksimum to E-AC3 (DolbyDigital+). Z tego co mi wiadomo po otrzymaniu TrueHD dekoduje do PCM multichannel i degraduje dźwięk obiektowy. Info tu. Wobec tego dźwięk z Apple TVK będzie miał ten sam format co a apki TV. Jeśli tylko amplituner odczyta Atmos przez E-AC3, to na pewno będzie w oby przypadkach taki sam. Zresztą na tą chwilę nie ma streamu które by było zgodne z TrueHD, taka jakość to tylko z płyt BluRay lub innych nośników na których te filmy zostały umieszczone np. NAS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maciek72 napisał:

Sony Core , ale tylko na wybranych produktach . Ostatnio dodane do PS 4 i 5 .

Zainstalowałem sobie na PS5 apkę Sony Pictures Core. Praktycznie to samo co Bravia Core na tv Sony. Dźwięk najwyższej klasy to DTS IMAX. Dolby Atmos też jest dostępny, ale w wydaniu DD+, TrueHD nie ma.

3 godziny temu, maciek72 napisał:

Netflix tej jakości nie daje :(

Ogólny bitrate VOD od Sony kładzie na łopatki praktycznie każdy dostępny dla nas inny serwis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, W-3 napisał:

Cześć 

mam dosyć trudne pytanie na które nie znalazłem nigdzie odpowiedzi . Jak wszyscy wiemy jedynym sposobem na dźwięk Dolby Atmos w Apple Music w kinie domowym jest posiadanie Apple TV4K. Jak jest natomiast z ich aplikacja do Streamingu filmów czyli „Apple TV+”? Czy dźwięk Atmos na urządzeniu Apple TV4K ma dokładnie taki sam format jak w aplikacji na telewizorze czy może to urządzonko również podnosi jakość dźwięku w filmach ? Czy jest na tym forum specjalista który posiada taką wiedzę ? 

chwila chwila... a AirPlay 2 przypadkiem nie daje Atmosa?

A aplikacja Apple Music na telewizor przez eARC?

Streamuję AirPlayem 2 i nie mam sufitowych głośników, ale jak wrzucę tryb growy/filmowy to jak jest "Spatial Audio" na telefonie, ewidentnie słychać mix, wokale na centralnym, jakieś chórki/echa na surroundach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Butler napisał:

Apple TV 4K  nie wspiera TrueHD natywnie, maksimum to E-AC3 (DolbyDigital+). Z tego co mi wiadomo po otrzymaniu TrueHD dekoduje do PCM multichannel i degraduje dźwięk obiektowy.

TrueHD nie ma, jest jak napisałeś E-AC3 (DD+) ale Atmos nie jest dekodowany do PCM multichannel więc dźwięk obiektowy nie jest chyba degradowany (mamy to samo co z aplikacji TV np. Netflix), do multichannel dekodowany jest DD5.1

film w Atmos

atmos-film.jpg.b64f8559b60b1d6bd2f0cdb0cbcb871c.jpg

film w 5.1

pcm-film.jpg.2dbdc0514841393f66b354c2af5d402f.jpg

4 godziny temu, Gumowe Ucho napisał:

chwila chwila... a AirPlay 2 przypadkiem nie daje Atmosa?

A aplikacja Apple Music na telewizor przez eARC?

Streamuję AirPlayem 2 i nie mam sufitowych głośników, ale jak wrzucę tryb growy/filmowy to jak jest "Spatial Audio" na telefonie, ewidentnie słychać mix, wokale na centralnym, jakieś chórki/echa na surroundach.

nie AirPlay 2 pozwala na dźwięk bezstratny 24bit/48kHz, jeżeli grają Ci wszystkie głośniki być może masz włączone multichannel w amplitunerze, Atmos dla Apple Music jest dostępny tylko przez wybrane urządzenia - np. Apple TV 4K, szczegóły tutaj

muzyka Atmos z Apple TV 4K

atmos-muzyka.jpg.8cc14e2a22fc04a889a7a65ede538206.jpg

ten sam utwór przez AirPlay2

airplay2.jpg.b9f5fbc9003b0793170a8d2f6ca98e7d.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek72 napisał:

TrueHD nie ma, jest jak napisałeś E-AC3 (DD+) ale Atmos nie jest dekodowany do PCM multichannel więc dźwięk obiektowy nie jest chyba degradowany (mamy to samo co z aplikacji TV np. Netflix), do multichannel dekodowany jest DD5.1

Nie o to mi chodziło. 

Jeśli jest E-AC3 z Atmos, wszystko się przesyła, gra np. 5.1 plus górne via Atmos.

Jeśli TrueHD, dźwięk jest degradowany do PCM np .7.1, ale kanały górne nie dostają już wsparcia. Atmos to nie kanały więc znika dźwięk obiektowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Butler napisał:

Nie o to mi chodziło. 

Jeśli jest E-AC3 z Atmos, wszystko się przesyła, gra np. 5.1 plus górne via Atmos.

Jeśli TrueHD, dźwięk jest degradowany do PCM np .7.1, ale kanały górne nie dostają już wsparcia. Atmos to nie kanały więc znika dźwięk obiektowy.

OK, czyli jak napisałem, dekodowanie DD5.1 do PCM multichannel - tutaj mamy zmianę kodowania, bo amplituner nie dostaje sygnału DD tylko PCM, ale to i tak nie jest dźwięk obiektowy

Atmos w Apple TV 4K jest przesyłany w kodowaniu Atmos - bez zmian (nie jest dekodowany do PCM np. 7.1), czyli obiektowo jak np. w aplikacji Netflix na smartTV, tyle że nie ma jakości TrueHD a DD+

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.10.2023 o 17:16, W-3 napisał:

Cześć 

mam dosyć trudne pytanie na które nie znalazłem nigdzie odpowiedzi . Jak wszyscy wiemy jedynym sposobem na dźwięk Dolby Atmos w Apple Music w kinie domowym jest posiadanie Apple TV4K. Jak jest natomiast z ich aplikacja do Streamingu filmów czyli „Apple TV+”? Czy dźwięk Atmos na urządzeniu Apple TV4K ma dokładnie taki sam format jak w aplikacji na telewizorze czy może to urządzonko również podnosi jakość dźwięku w filmach ? Czy jest na tym forum specjalista który posiada taką wiedzę ?

przepraszam że post pod postem, ale wracając do pierwotnego pytania, sprawdziłem i na TV Samsung (seria Q60RAT) Apple TV+ można oglądać z dźwiękiem Atmos - ta sama jakość co na Aplle TV 4K, czyli DD+, Apple Music jak wyżej Atmos dostępny z Apple TV 4K.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomek72 napisał:

przepraszam że post pod postem, ale wracając do pierwotnego pytania, sprawdziłem i na TV Samsung (seria Q60RAT) Apple TV+ można oglądać z dźwiękiem Atmos - ta sama jakość co na Aplle TV 4K, czyli DD+, Apple Music jak wyżej Atmos dostępny z Apple TV 4K.

W takim razie jak już ustawię Atmosa to spróbuję aplikacji Apple Music na Xboksie który Atmosa dekoduje/przesyła, i zobaczę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na Xbox uda Ci się uzyskać Apple Music w Dolby Atmos, Apple jest tak "cwane" że nawet na swojej stronie odnośnie urządzeń z Androidem pisze tak:

"Musisz mieć urządzenie Android obsługujące format Dolby Atmos. Aby sprawdzić, czy urządzenie Android jest obsługiwane, skontaktuj się z jego producentem."

Nawet nie informuje, którym ewentualnym producentom daje wsparcie, żeby dostępny był Atmos w Apple Music na urządzenie nie wypuszczone przez "jabłuszko". Co do wsparcia Xbox nie ma ani słowa. To bezpośredni konkurenci (Microsoft i Apple szczególnie w USA) więc może być brak wsparcia i niestety serwis muzyki będzie PCM lossless 24bit/48kHz, ewentualnie dostępna będzie wyższa rozdzielczość, ale nadal PCM stereo. Może ktoś ma Xbox i korzysta z Apple Music wtedy mógłby się wypowiedzieć - ja nie korzystam z Xbox więc nie pomogę.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...