Skocz do zawartości

Akustyka budynku


jacek-g

Recommended Posts

Miło powitać, zwracam się z prośbą pomocy w rozwiązaniu mojego problemu. 

Przeprowadziłem się do nowego domu. Daleko do sąsiadów, 200-400 metrów, podobnie od głównej drogi. W domu kompletnie nie słychać wysokich częstotliwości z otoczenia, ujadania psów. Natomiast dźwięki niskiej częstotliwości wpadają jak do siebie. Słychać ciężkie auto, jak przejedzie drogą 300m dalej. Ale to rozumiem, jedzie auto, maszyna rolnicza słychać, pojedzie to nie słuchać... Natomiast w domu słychać całą dobę notoryczne 24/7 powtarzający się niskoczęstotliwościowy dźwięk. Na początku szukanie źródła pochodzenia wewnętrznego po kolei, pierwsza myśl: rekuperacja, nic z tego, ogrzewanie, pompy? Nic z tego. Odciąłem dom od prądu całkowicie. Buczenie słychać...
Buczenie niskiej częstotliwości oraz zmiennej sinusoidzie... Powtarzające się praktycznie jeden do jednego, całą dobę, cały czas, ten sam dźwięk, czuć drgania w uszach, jakby ciśnienie przy okazji w domu "falowało".
Poprosiłem o 10-minutowy "odpoczynek" od zasilania okolicznych sąsiadów... Buczenie pozostało niezmienne...
Wodociągi, kanalizacja, pomyślałem, wleźłem do studzienek, no ale cisza, zero dźwięku, zero wibracji...

W odległości 350 m jest jeszcze turbina wiatrowa. Ale mam wrażenie że czym mocniej wieje i szybciej kręci to buczenie staje się cichsze.

Wypożyczyłem urządzenie do analizy dźwięku, tylko ekspertem nie jestem... Pozwolę sobie wrzucić co zarejestrowałem dla analizy FTT filtr C. 

IMG_8372.jpeg

IMG_8371.jpeg

IMG_8369.jpeg

IMG_8368.jpeg

IMG_8366.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Twój dom to budownictwo "pełne" (wszystkie ściany) z twardych materiałów czyt. Cegła/pustak/porotherm itp. Czy też "niepełne" czyt. Tylko zewnetrzne sciany nośne z twardych materiałów, a wewnetrzne wykonane "miekko" czyt. Scianki działowe np. Szkieletowe z absorberem i na to karton-gips?

Oczywiście jeśli chcesz się podzielić tą informacją tu na forum. Jeśli nie... to nie było tematu.

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jacek-g napisał:

Mocniej wieje - szybciej kręci, a wtedy dźwięk który słyszę w domu jest mniej intensywny

No chyba to tak nie działa. Przy wyższych prędkościach zapewne zwiększa się częstotliwość, a więc zarazem strzałka oddala się od Twojego domu. Jeśli to faktycznie takie uciążliwe to wydaje mi się że warto by było pomyśleć o aktywnej pułpace dźwiękowej która emitując w przeciwfazie znacząco wyeliminuje irytujący dźwięk. Tylko efekt będzie ograniczony do pomieszczenia w którym będziemy z tym walczyć. Kiedyś słyszałem o takim rozwiązaniu, ale moja wiedza w tym jest raczej słaba. Może ktoś bardziej ogarnięty mógłby Cię tu naprowadzić.

Pamiętam że można w ten sposób wyciszyć niemal do zera dźwięk z rury wydechowej auta. W latach 90'był taki program w TV "Magazyn Auto" i grupa akustyków za pomocą mikrofonu, jakieś elektroniki , wzmacniacza i głośnika wyciszyła w 90% wydech, jakoś w pamięci mi to mocno utchnęło. Zasada w sumie ta sama.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, jacek-g napisał:

Budownictwo pełne, porotherm. Ścianki działowe też porotherm. Dwa stropy, płaski dach. Z kartongipsu tylko podwieszenie sufitów.

Liczyłem na to że napiszesz ze tylko ściany zewnętrzne pełne🤔 to może miałbym jakąś teorię, a tak to...hmm. ciekawe to bardzo🤔

16 minut temu, Butler napisał:

Przy wyższych prędkościach zapewne zwiększa się częstotliwość,

A im wyższa częstotliwość tym chyba bardziej słabnie energia emitowana wraz z odlegloscia. Tak myślę...🤔

16 minut temu, Butler napisał:

Jeśli to faktycznie takie uciążliwe to wydaje mi się że warto by było pomyśleć o aktywnej pułpace dźwiękowej która emitując w przeciwfazie znacząco wyeliminuje irytujący dźwięk.

Podobne rozwiazanie z powodzeniem mozna stosować w obudowach głośnikowych (linia transmisyjna) z kilkoma tunelami wygaszajacymi "niechcianą" częstotliwość.

   Jednak jesli mowa o pułapce (w domu uzytkownika @jacek-g) to raczej pasywnej. Gdy energia sie pojawia to pasywna sie uaktywnia samoistnie, natomiast aktywna musiałaby być "sterowana" w przeciwnym wypadku w momentach wzbudzania sie niwelowałaby efekt, jednak w przypadku braku energi z zewnatrz to ta aktywna tworzyła by dokladnie taki sam hałas niskoczestotliwosciowy, jednak w przeciwnej fazie co było by tak samo uciążliwe.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od miesiąca chodzę i szukam źródła... Bezowocnie. Teraz mi jeszcze przyszło do głowy, mój system odwodnienia dachu. 10 wpustów dachowych i rynien schowanych w elewacji i wyprowadzonych do wydrenowanego zbiornika podziemnego, w sumie sporego, oddalonego kilkadziesiąt metrów ode mnie. Może ten zbiornik łapie coś ziemią i gra rynnami... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.10.2023 o 17:23, jacek-g napisał:

 

IMG_8369.jpeg

 

 

 Z zdjecia domyslam sie że to ubikacja. Czy mógłbyś podać wymiary x/y/z. Zastanawiajace jest to że tutaj jest najsilniejszy 7.813 Hz🤔

X/y/z mam na mysli wymiary pomieszczenia. Ciekaw jestem jak to wyjdzie w kalkulatorze rezonansow pomieszczenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

 Z zdjecia domyslam sie że to ubikacja. Czy mógłbyś podać wymiary x/y/z. Zastanawiajace jest to że tutaj jest najsilniejszy 7.813 Hz🤔

X/y/z mam na mysli wymiary pomieszczenia. Ciekaw jestem jak to wyjdzie w kalkulatorze rezonansow pomieszczenia

Ale mnie zastanawia, jak można słyszeć 7,81Hz.

Mam generator fal Schumana, który emituje 7,83Hz.

Jakoś go nie słyszę, zatem o co chodzi?

O te 30dB dla tej częstotliwości, bo jak to wytłumaczyć? 

To co przeszkadza koledze @jacek-g, to może 22-24Hz, ale 7,81Hz? 🤔

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

@jacek-g narzeka na te w okolicach ok 20-30Hz, jednak używając narzedzia pomiarowego ukazał nam w jednym zdjeciu wlasnie taką wartość, zapewne nie słyszy tego jednak nie zmienia to faktu że taka czest. Wystepuje tam i to mnie b.ciekawi... jak to?

Ma częstotliwość Schumana za darmo 😁

Na tę 20-30Hz, trudno powiedzieć co pomoże.

Do izolacji akustycznej budynków są odpowiednie maty, czy pianki, ale to chyba na etapie budowy trzeba lub remontu wnętrz.

https://soundsolutions.pl/pianki-akustyczne-140kg/m3-4-cm-wygluszanie-scian

Ewentualnie faktycznie jakaś aktywna pułapka basowa.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Ewentualnie faktycznie jakaś aktywna pułapka basowa

Pasywna Panie... pasywna 😉

Tylko pytanie jest czy znamy takie pułapki pasywne o skuteczności do 30dB. Aktywnie jest to możliwe bez problemu, ale co bedzie "sterowało" ta aktywną? Jakiś moduł z mikrofonem? Nie mam pojęcia jak by to miało działać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Ale wyżej zaproponowałeś Cyt. "pasywna, panie ...pasywna"

😉

 

Miałem na mysli ze aktywna problematyczna, a pasywna... ze względu na rozmiar wlasciwie też :P

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Z definicji tak, muszą być jakieś mikrofony wyłapujące. 

Coś jak opisał kolega Butler.

Nie znam nic takiego do kupienia oficjalnie, wiec zostaje projekt DIY🤔

No chyba że cos takiego jest na rynku, to może ktoś wklei link

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że na razie teoretyzujemy i pogadać zawsze można, tylko nic nie wymyślimy tak naprawdę. 

Myślę, że kolega @jacek-g powinen skontaktować się z tą firmą w sprawie wygłuszenia i izolacji akustycznej budynku.

Może coś doradzą z piankami akustycznymi do izolacji akustycznej, nie mylić z tymi do adaptacji akustycznej😉

https://soundsolutions.pl/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Spoko. Może coś sie "urodzi" w tych rozważaniach

Jeśli jest tak jak mówi kolega @jacek-g

To turbina w odległości 350m od zabudowań, jest naruszeniem prawa.

https://www.rp.pl/zadania/art38364301-mozna-budowac-wiatraki-700-metrow-od-zabudowan

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...