Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
zuch

Surround z TV

Recommended Posts

Jak uzyskać dźwięk surround z kanałów TV? Widuję np. na TVN znaczki Surround albo Dolby Digital, jaki muszę kupić sprzęt żeby to oglądać (słuchać znaczy się...)?

Cytat

Jak uzyskać dźwięk surround z kanałów TV? Widuję np. na TVN znaczki Surround albo Dolby Digital, jaki muszę kupić sprzęt żeby to oglądać (słuchać znaczy się...)?

Musisz mieć sprzęt z ... surroundem i głośniki icon_wink.gif
Surround to najprostszy system dźwięku przestrzennego - oprócz Lewy+Prawy masz jeszcze Przód+Tył.
Ja mam TV Philips z surroundem - możliwość podłączenia małych głośników z tyłu bardzo poprawia efekt oglądania filmów, choć do bardziej zaawansowanych systemów, które mają już pięć a nawet 7 kanałów dźwiękowych, to już bardzo daleko.

Nowe wzmacniacze często mają dekoder Dolby ProLogic, myślę, że w ten sposób masz szansę uprzestrzennienia swojego kina.
Pod warunkiem, że masz możliwość doprowadzenia sygnału stereo do wejścia wzmacniacza - jeśli telewizor nie ma wyjścia audio, to możesz wykorzystać tuner z magnetowidu.

Cytat

Nie mam magnetowidu, o jakie wyjście audio chodzi? Z tyłu TV mam scart.

A telewizor jest stereo?

Jeśli tak, to w gnieździe scart można znaleźć wyjścia audio.
Najlepiej kupić przewód, w którym z jednej strony masz scart, a z drugiej kable cinch, albo coś takiego:

http://tiny.pl/fxs2

Wtedy cinch podłączasz do wejścia wzmacniacza z Dolby ProLogic.

Jeśli tv jest mono, albo stereo w innym systemie niż używany w Polsce NICAM , to musisz poszukać innego źródła stereofonicznego dźwięku.
Np. - każdy nowy magnetowid stereofoniczny sprzedawany w Polsce ma dekoder NICAM.
W ogóle warto jest kupić magnetowid, by nawał reklam Cię nie zabił... icon_lol.gif

Dzięki, telewizor stereo, poszukam kabla. Ale wtedy będzie ten ProLogic, który jest słabszy niż Digital, jak uzyskać Dolby Digital - widziałem, że czasem na TVN się tym chwalą przed filmami?

Do Dolby Digital musi być sygnał cyfrowy, np. z tunera satelitarnego - niektóre modele mają wyjścia coax/opt i wtedy łączysz je z amplitunerem tak jak dvd.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować