Skocz do zawartości

Brak Dolby Atmos


maron123

Recommended Posts

Witam jestem tu nowy , nie wiem czy pisze w odpowiednim temacie,jesli nie to przepraszam.
 

Witam zakupiłem ostatnio nowego soundbara JBL 1300 PRO.  I po podłączeniu brak Atmosa np w Netflixsie. Dokładnie opiszę co  i jak i jaki posiadam sprzęt itp.

Mój tv to SONY Bravia KD-75XG8096 (zainstalowana najnowsza aktualizacja) , soundbar jbl 1300 Pro. Do TV podłączony kabel HDMI (ultra hight speed 2.1) pod gniazdo ARC a do belki eARc (kabel HDMI najnowszy specjalnie kupiłem bo nie wiem co już może pomóc..) Ogólnie całą kalibrację belki zrobiłem poprawnie według instrukcji (dzwiek w satelitkach pod odpieciu ich jest) poustawiałem w TV na wyjsciu audio PCM inaczej nie czyta satelit a mam tam do wyboru wejscie cyfrowe 1 i 2 jeszcze. W Netflix w podglądzie widnieje na kazdym materiale 5.1 , Jako ciekawostke dodam ze np w Amazon Prime po najechaniu na podglad danego serialu wyswietla sie na gorze tam napis Dolby Atmos... Nie rozumiem o co chodzi., czy cos zle poustawiane . podlaczone mam ? Druga ciekawostka majac predzej soundbara samsung q600b w netflixisie wszedzie  widnialo atmos... (co prawdka ten model belki samsung nie mial nic wspolengo z atmosem ...no ale widnial przy netflix..)

Czy ktos moze bedzie potrafil mi pomoc i krok po kroku powiedziec jak poustawiac itp > ? Doczytalem gdzies ze powinno byc w tv w opcjach dolby digital plus wybrane...ale tu mały problem niestety tylko przy wyjsciu cyfrowym 1 i 2 to jest ten wybor ale przy PCM nie ma a tylko na tym dziala belka satelitki itp...a na innym znow forum doczytalem ze tylko w sony msi byc PCM inaczej nie bedzie dzialac

P>S. Z tego co wyczytalem w internecie do niestety moj model nie obsluguje Dolby Atmos..ale

Czytalem gdzies że jakoś pod konsole, blu-ray lub coś podobnego , lub inny sprzet jakos można obejść i podlaczyc ? I druga sprawa
jak i również że Netflix nadaje Atmos w DD+ a takie obsługuje gniazdo ARC.. Więc powinno działac normalnie...

Tagi (0)

Dodaj tagi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nie obsługiwanie Dolby Atmosa to miałem na myśli mój TV że nie obsługuje bo ma wyjście ARC jak pisałem

https://www.sony.pl/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/kd-75xg8096/specifications

a co do ustawienia PCM to nie wiem czy dobrze zrobiłem itd..dlatego pytałem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, maron123 napisał:

Jeśli chodzi o nie obsługiwanie Dolby Atmosa to miałem na myśli mój TV że nie obsługuje bo ma wyjście ARC jak pisałem

Atmos i ARC nie mają ze sobą nic wspólnego. Tak w skrócie. 

 

12 minut temu, maron123 napisał:

a co do ustawienia PCM to nie wiem czy dobrze zrobiłem itd..dlatego pytałem

Nie znam menu Sony ale chcesz osiągnąć efekt gdzie TV nie dekoduje niczego tylko wypuszcza sygnał na soundbar tak jak przyszedł (passthrough albo podobnie może się nazywać).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wgl takiej opcji w tv (passthrough). Chce poprostu aby byl w soundbarze dzwiek Dolby Atmos np z Netflixa i nie wiem co mozna tutaj poradzic..

Ale wszedzie pisze ze gniazdo ARC jest za stare aby byl Atmos ...tylko powinno byc eArc.. No ale dobrze rozumiem

Rozumiem ze moj tv powinien cos dekodowac tak ? wejscie PCM jest nie odpowiednie > ? gdy przejde na cyfrowy 1 lub 2 nie ma glosu w odczepianych satelitkach od soundbara

Edytowano przez maron123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie w ramach pokazania ustawień jakie są w moim TV pożyczyć zdjecia od kolegi z tego wątku

dokładnie od "sawio" z 31 sierpnia post..u mnie sa identyczne ustawienia tylko takie


https://forum.audio.com.pl/topic/48605-vademecum-podłączenia-czyli-kiedy-mam-problem-jak-co-podłączyć/page/41/

Edytowano przez maron123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, maron123 napisał:

Ale wszedzie pisze ze gniazdo ARC jest za stare aby byl Atmos ...tylko powinno byc eArc.. No ale dobrze rozumiem

Tłumaczę Ci raz jeszcze, że tak nie jest. Infirmacje na ten temat znajdziesz nawet na tym forum. Jeżeli źródłem jest streaming z TV do uzyskania Atmos wystarczy Ci ARC. Earc potrzebny Ci będzie gdybyś do TV podłączył źródło z wyższym bitrate np. DTS-HD. W streamingach takie nie występuje.

 

Zobacz na post Butlera w ww. wątku i próbuj dalej. Upewnij się że masz content z Atmos. Na przykład czesto nie występuje on w ścieżkach z dodatkowymi językami a tylko w oryginalnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,przeciez tylko grzecznie pytalem . Nie wyswietla Atmosa nawet w oryginalnej nigdzie

To co wstawil kolega Butler  (swoje zdjecia) niestety ale nie mam tego u siebie

Synchronizacja A/V , ani Tryb eArc, ani Trybu Przekazywania..dlatego prosze o pomoc


Od tygodnia juz próbuje i niestety nic...

Edytowano przez maron123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam nigdzie opcji wlaczenia ARC/earc. U mnie jest tylko w cyfrowe wyjscie audio do wyboru

automat 1 (wyjscie dzwieku skompresowanego bez zniam
automat 2 ( tylko wyjscie dzieku skompresowanego tresci wielokanalowych bez zmian)
PCM (wyjscie zawsze jako PCM)

tylko to mam do wyboru nic o ARC/earc niesytety

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wszystko ustawione jak na zdjeciu wyrzej i rozumiem ze tak ma byc wszystko zaznaczone ? tylko tam gdzie PCM dalem na wyjscie automat 2 . Pomoglo ale tylko w jednym..slychac teraz w satelikach w koncu dzwiek po odpieciu ich i na belce wyswietlilo dolby surround , ale po wyborze sciezek nawet oryginalnej (przyklad serial Wiedzmin) wszedzie 5.1 tylko do wyboru nadal

W TV najnowsza aktualizacja jest, wlaczalem i wylaczalem tv i soundbara juz kilka razy, ustawienia belki tez i nadal nic kurcze

Edytowano przez maron123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiem dokładnie co teraz jest. Zwykła Tv naziemna idzie w PCM (na wyswietlaczu soundbara) działają tam odłączone satelitki i jest głos  w nich. Natomiast jes;i chodzi o Netflixa to gdy wchodzi sie w konkretny materiał na ten tzw "podgląd" i po chwili wyswietla sie kawalek filmu na soundbarze jest PCM dziek slychac w satelitach odpietych , natomiast gdy wchodze w material i wlaczam film to dzwiek w satelitach ginie...(tylko same odgłosy trzaski ale bez dialogów ), .gra tylko sama belka z lektorem 5.1 (to samo jak wybieram oryginalna sciezke ATMOS  gra sama belka tylko) i na soundbarze widnieje wtedy Dolby Surround , to samo jest w Amazonie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam TV Sony, ale moim skromnym zdaniem błąd tkwi w ustawieniach TV. Po pierwsze jeżeli podajesz PCM do "belki" to na pewno nie uzyskasz Atmos, wogóle nie uzyskasz żadnego Dolby. Powinno być możliwe zmienienie PCM na dźwięk przestrzenny, Dolby albo coś podobnego. Jeżeli "belka" wyświetla Ci Atmos w TV naziemnej to co najmniej dziwne, tam chyba mało kto nadaje w Dolby 5.1 , a co dopiero Atmos. 

Dnia 20.12.2023 o 21:51, maron123 napisał:

Opowiem dokładnie co teraz jest. Zwykła Tv naziemna idzie w PCM (na wyswietlaczu soundbara) działają tam odłączone satelitki i jest głos  w nich. Natomiast jes;i chodzi o Netflixa to gdy wchodzi sie w konkretny materiał na ten tzw "podgląd" i po chwili wyswietla sie kawalek filmu na soundbarze jest PCM dziek slychac w satelitach odpietych , natomiast gdy wchodze w material i wlaczam film to dzwiek w satelitach ginie...(tylko same odgłosy trzaski ale bez dialogów ), .gra tylko sama belka z lektorem 5.1 (to samo jak wybieram oryginalna sciezke ATMOS  gra sama belka tylko) i na soundbarze widnieje wtedy Dolby Surround , to samo jest w Amazonie...

Belka pewnie w satelitkach ma odtwarzać kanały surround (czyli popularnie błędnie nazywane tyłami), to że w nich jest cisza przy 5.1 na filmie to nie znaczy że nie działa, wszystko zależy czy ścieżka w danej chwili ma być emitowana przez "tył", jeżeli to jest rozmowa wystarczy centralny i fronty (standardowe kanały), a surround "właczy się" gdy będą efekty. Ściągnij sobie demo testu głośników i sprawdź, wtedy na ekranie będziesz widział który głośnik ma grać i sprawdzisz czy prawidłowo słychać, film nie jest idealnym materiałem do testów. Możesz sprawdzić coś stąd (Atmos), albo stąd pobrać 5.1 Channel Check, wtedy będziesz miał pewność że sygnał jest prawidłowy i można "grzebać" w ustawieniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz. Ale trochę źle mnie zrozumiałeś.  Gdy w wyjsciu cyfrowym audio wybieram PCM to w naziemnej mam tylko PCM nie Atmos itp. Wogule w naziemnej jest wszedzie tylko PCM.  W Netflixsie mam tylko Dolby Surround albo Atmos (jak wybiore sciezke) ale wtedy nie ma dzwieku przestrzennego w satelitach tylko wtedy.

A co do satelit...no wlasnie jest cisza niestety nie ma zadnych dialogow tylko trzaski , huki itp a przeciez powinno byc wszystko prawda to po co by byly odpinane i co to za atmos z belki jak w satelitach rowniez cisza.. Jak to ustawic zeby nie bylo tylko slyszane przez centralny i fronty ale wszedzie ? Probowalem juz chyba wszystkich ustawien...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niewiele wniosę do tematu, czytałeś  np.

https://rms.pl/baza-wiedzy/3316-hdmi-arc-i-earc-co-to-jest-i-do-czego-sluzy

Miałem kiedyś Sony Bravia i to był jak na tamte czasy kapryśny TV, w czasach gdy inne odtwarzały pliki z USB temu często coś nie pasowało.

Kluczowy może jest przewód HDMI, miałem kiedyś taki za 50zł i migał czasami obraz. Kiedy kupiłem przewód HDMI (8K, UHD 2.1) to problemy ustały, u mnie akurat z przesyłaniem obrazu z PC na TV (teraz mam LG). Takie przewody są dość drogie i czasem warto kupić na internecie, żeby była możliwość zwrotu jakby coś było nie tak. Tylko jakbyś chciał na święta to nie przyjdzie już przed :/ Mi szedł z polskiego amz miesiąc bo czekali na dostawę

Edytowano przez San Sim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...