Skocz do zawartości

Kino Domowe 40m2


AutoPirat

Recommended Posts

Dnia 23.12.2023 o 11:59, Butler napisał:

I nie byle gdzie. Dolby precyzyjnie określa położenie każdego z głośników. Trzymaj sie tego, to nie montuje się na zasadzie własnego widzimisię.

Planowany układ 5.1.2

- Czy przednie głośniki podłogowe mogą tam być? ...bo między drzwiami a ekranem może być ciasno. Czy może kosztem pomniejszenia ekranu powinienem je tam upchać?!

- Ze względu na skosy (pomarańczowa linia), to atmosy muszą tam być. ...no chyba, że mogą być w skosach?

- I czy moc Atmosów ma znaczenie, bo mam 2 opcje do wyboru z tej samej firmy co głośniki?

     1   -   6.5in woofer, 87,5dB, 8ohm, dostępne są ustawienia -3dB, 0dB i +3dB, moc znamionowa/długoterminowa: 40/80W

     2   -   8in woofer, 89dB, 8ohm, dostępne są ustawienia -3dB, 0dB i +3dB, moc znamionowa/długoterminowa: 50/160W

 

 

 

Zrzutekranu2024-02-6o22_36_21.png.858f984b4995d6640d8ab0b457bfe3e5.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AutoPirat napisał:

- Czy przednie głośniki podłogowe mogą tam być? ...bo między drzwiami a ekranem może być ciasno. Czy może kosztem pomniejszenia ekranu powinienem je tam upchać?!

Tam, a więc gdzie? Mam na myśli kąt jaki Ci wyjdzie. Kino to nie apteka, ale widełki są dość szerokie. Moim zdaniem będzie ok. 

Kosztem ekranu nie musisz nic upychać. Dajesz płótno transparentne akustycznie i głośniki za nim. To najwyższy level, polecam jak coś.

7 godzin temu, AutoPirat napisał:

- Ze względu na skosy (pomarańczowa linia), to atmosy muszą tam być. ...no chyba, że mogą być w skosach?

Mogą być na skosach. Warunek jest taki by zachować zalecane kąty względem sluchacza i wyregulować membrany by były skierowane w stronę odsłuchu. Bezwzględny kierunek z którego pochodzi dźwięk jest najważniejszy.

7 godzin temu, AutoPirat napisał:

- I czy moc Atmosów ma znaczenie, bo mam 2 opcje do wyboru z tej samej firmy co głośniki?

Mam w suficie 4 x 8" Klipsch. Miałbym robić ponownie zakupy kupiłbym bym 6,5" bo wyszedł przerost formy. Jak je otworzyłem z kartonu to się aż za łeb złapałem jakie to bydlęta. Ale Ty masz metraż x2 co ja... wybór pozostaw sam sobie. Dam tylko sugestie byś gabarytowo atmosy kupił wielkości surround.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
14 godzin temu, Butler napisał:

Tam, a więc gdzie? Mam na myśli kąt jaki Ci wyjdzie. Kino to nie apteka, ale widełki są dość szerokie. Moim zdaniem będzie ok. 

Interesującą rzecz właśnie znalazłem.  Są spore rozbieżności w instrukcjach ustawiania głośników. Na przykład:

- to co proponuje "dolby.com" to 22-30*.

- a np. producent Dynaudio zaleca 45-60*.

Dwie różne "szkoły"?

 

14 godzin temu, Butler napisał:

płótno transparentne

Wspominałeś wcześniej i myślałem, ale to bardziej przy zastosowaniu głośników instalacyjnych, bo można je estetycznie zasłonić i bliżej ściany naciągnąć płótno.

 

14 godzin temu, Butler napisał:

za łeb złapałem jakie to bydlęta

:) Dziękuję za spostrzeżenie!

...i wiem, że pewnie nie będzie mieć to znaczenia, ale mnie ten 8 calowy (głęboki na 18cm) kusi zejściem do 45Hz :) 

 

Ja się właśnie za łeb łapię, bo zdałem sobie sprawę, że puściłem pod wylewką kable głośnikowe równolegle do elektrycznych :/

 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
12 minut temu, PanKlor napisał:

Sprawdź czy to są te same kąty... bo na mój gust 22 * 2 = ~45 a 30 * 2 = 60. 

Możesz mieć rację... Niestety nie ma pisma obrazkowego. A tak google translation tłumaczy:

"Idealnie byłoby umieścić przednie trzy głośniki (lewy, środkowy i prawy) co najmniej metr od siebie - ale, co ważniejsze, w równej odległości od pozycji odsłuchowej. Chodzi o to, aby wszystkie były wyrównane na płaszczyźnie poziomej, jeśli miałbyś patrzeć na nie z góry. Przedni lewy i prawy głośnik powinny być również pod kątem od 45 do 60 stopni od pozycji odsłuchowej. Zalecamy wykopanie kątomierza i pióra laserowego, aby podsiąć kąt."

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, AutoPirat napisał:

Wspominałeś wcześniej i myślałem, ale to bardziej przy zastosowaniu głośników instalacyjnych, bo można je estetycznie zasłonić i bliżej ściany naciągnąć płótno.

To samo można zrobić że zwykłymi kolumnami. Myślę że metraż nas głównie ogranicza by takie pomysły w życie wprowadzać. Widziałem projekty kin domowych w których za ekranem było dobre kilka metrów przestrzeni w której stały wolnostojace kolumny i sprzęt audio.

31 minut temu, AutoPirat napisał:

...i wiem, że pewnie nie będzie mieć to znaczenia, ale mnie ten 8 calowy (głęboki na 18cm) kusi zejściem do 45Hz :) 

No i masz racje że nie będzie miało znaczenia, prawidłowo zrobiona konfiguracja odcina poniżej 80Hz do tych głośników. Nie zmienia to faktu że możesz sobie później kombinować ustawienia w poszukiwaniu swojego dźwięku. Ja mimo potencjału ustawiłem zalecane 80Hz.

7 minut temu, AutoPirat napisał:

"Idealnie byłoby umieścić przednie trzy głośniki (lewy, środkowy i prawy) co najmniej metr od siebie - ale, co ważniejsze, w równej odległości od pozycji odsłuchowej

Jeśli chodzi o odległości to idealnie by bo zachowac plan koła dla wszystkich głośnikow. To trudne, ale wykonalne jak masz miejsce. Tak Dolby to przedstawia

plansurround.PNG.dff40bd6a46d2c06e892ddafcfe622dc.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

A te kąty to faktycznie najlepiej maksymalnie dać 30*, bo....

"Głośniki kanałów bocznych w systemach kina domowego zazwyczaj rozciągają obrazy stereo, dlatego głośniki przednich kanałów mogą być umieszczone nieco bliżej siebie niż w tradycyjnych systemach stereo. Dźwięk z kanału przedniego również może "odłączyć" się od obrazu wideo, jeśli głośniki będą zbyt daleko od siebie."

 

A tak na Dynaudio, bo właśnie studiuję, ...czyli prawie to samo. 

Zrzutekranu2024-02-7o22_08_07.png.09c43baf614512db1dcfa1a5da72461a.png

 

A na końcu instruktażu fajna puenta:

"Szczęśliwy? Potem pozostaje tylko jedno: obudzić sąsiadów."

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Butler napisał:

Ja mimo potencjału ustawiłem zalecane 80Hz.

Podobno odcięcie to nie "sztywna kreska", i głośnik coś tam pracuje poniżej tego pasma. Dialogi, to od 50Hz powinno się uwzględniać. A skoro masz potencjał, to testowałeś może odcięcie przy niższym pasmie, np. 50Hz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, AutoPirat napisał:

Podobno odcięcie to nie "sztywna kreska", i głośnik coś tam pracuje poniżej tego pasma

Poniżej tych 80Hz człowiek nie powinien być w stanie określić w przestrzeni źródła dźwięku a więc zmuszanie atmosa by próbował nisko złazic mija się trochę z celem i niepotrzebnie obciąża amplituner.

Jeśli chodzi o testy... przez kilka tygodni jak wykanczałem swoją jaskinie, głośniki w suficie grały samodzielnie muzyczkę by umilić mi prace więc wiem jaki mają potencjał. Ale pierwsze konfiguracje przeprowadzałem już z odcięciem, nie mam w naturze wymyślania koła od nowa. Za bas odpowiadają dwa SVS i do głowy mi nie przyszło że brak mi basu z... sufitu. Tak się po prostu nie konfiguruje i to moim zdaniem byłby techniczny błąd.

Fronty mimo iż to pełnoprawne kolumny podłogowe, też mam odcięte. Tu porównanie łatwo zrobić przestawiając amplituner na direct. Jeśli chodzi o różnicę w basie to bez komentarza ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2024 o 21:56, AutoPirat napisał:

I kable do ATMOSÓW, bo namówiliście mnie!   ...czy ktoś ma doświadczenie jak to puścić pod skosem/sufitem podwieszanym? Sznit, czy drugi sposób wg mnie lepszy: wiercenie dziur i jakoś przeciągnąć, ale jak? 3 metry, a pod spodem profile i wełna (potem pójdzie na to tapeta)

Byłem kiedyś na takiej instalacji chłopakami. Ehhh.

Zasadnicze pytanie czy tam gdzie bedzie glośnik i tam skąd będziesz wpuszczał kabel widać prześwit czy nie?

Dnia 6.02.2024 o 21:56, AutoPirat napisał:

Faktycznie, to tak działa jak piszesz. A to Ci niespodzianka! Nie przypuszczałem, że AMP może jednocześnie odtwarzać z dwóch źródeł na raz.

Hmmm, ...czy w jednym pokoju (KD), bo akurat tutaj nie mam połączenia kablowego z innymi pokojami, to jakoś mogę to wykorzystać?  

Nie. To połączenie kablowe.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

czy tam gdzie bedzie glośnik i tam skąd będziesz wpuszczał kabel widać prześwit czy nie?

Będę miał głośnik, to zrobię dziurę. I jak zmieszczę głowę, to odpowiem :) 

A tak serio,... to albo po prostu sznit prosty, albo co jakiś czas dziury i przeciągać jakoś ten kabel głośnikowy. Prześwitu nie ma, bo wełna tam sobie leży.

Poczekam z tym, aż sprzęt dojedzie, bo jeszcze nie wiem gdzie dokładnie co ustawić. Do tego projektor, czy pod sufitem, czy pod boczną ścianę? Ma lens shift poziomy 45*, ale nie wiem czy się wyrobi, tak jakbym tego oczekiwał. 

Po za tym nie wiem, czy nie puścić kabla elektrycznego z sufitu do gniazdek, bo to ułożenie równoległe z głośnikowymi pod posadzką, nie daje mi spokoju. Do tego jeszce HDMI. Wiele spraw technicznych się objawia, a których nie szło wcześniej przewidzieć, nie mając doświadczenia w temacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Napisano (edytowany)

Kable przeciągnięte i przygotowane, Atmosy zamówione. 

IMG_0123.JPG.a16dcc34ba83d214d9550fa5930c9fb3.JPG

Głośniki w końcu dotarły. Odpaliłem w 2.0 i całkiem fajnie to gra. W 3.0 jeszcze lepiej. 

- natomiast od paru dni mam problem z 5.0. W testach sourroundy nie grają, zamiast tego grają przednie. Nie mogę dojść do tego co jest nie tak?  

W ustawieniach amplitunera A/V jest wszystko w porządku, natomiast po uruchomieniu wideo z testem dolby 5.1 jest coś spieprzone. Połączenie: źródło laptop (youtube) --> WiFi -->  Heos Marantz --> Głośniki (przód przez preout przez końcówkę mocy)

IMG_0129.png.40c31ef64a1e2cf7e298299e6b2c1a91.png

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w YT masz ustawione 5.1? Jeśli nie masz tego w ustawieniach audio to w ten sposób treści nie odtworzysz. Coś czuję że w tej konfiguracji z HEOS możesz liczyć tylko na 2.0. Podłącz TV (z aplikacją YT), albo konsolę lub inne urządzenie multimedialne bezpośrednio z ampli które wspiera 5.1 na YT.

sddefault.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

idzie zgłupieć...

kiedy test odgrywa poszczególne głośniki, to tylne grają na przednich

a kiedy w drugiej połowie test zaczyna odgrywać cała prawa strona, centrum, i lewa strona to odzywają się surroundy

 

aha i nie mam SUBa, to kiedy odgrywa SUB, to nic nie idzie na głośniki (w innym teście LFE słychać najbardziej na centralnym, a w kolejnym nic)

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, AutoPirat napisał:

w przeglądarce na lapku nie widzę takiej opcji

W takim razie nie masz 5.1 z YT. To że Ci gra na wszystkich kanałach (ale źle) to tylko upmix amplitunera który dostaje sygnał stereo.

https://support.google.com/youtube/answer/11904456?hl=pl

Uwaga: ustawienie będzie widoczne tylko w przypadku filmów i urządzeń obsługujących dźwięk przestrzenny 5.1. Można korzystać z niego w YouTube na wszystkich telewizorach wyprodukowanych w 2021 roku i później oraz na Chromecastach, Apple TV, Roku i większości urządzeń z Fire TV. Dźwięk przestrzenny 5.1 obsługiwany jest także na urządzeniach Xbox Series S|X, Xbox One X, Xbox One S, Xbox One i PlayStation 5. Wiele telewizorów z 2020 r. i starszych też może obsługiwać dźwięk przestrzenny – poszukaj informacji od producenta urządzenia na temat tego, czy umożliwia ono korzystanie z dźwięku 5.1.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2024 o 13:08, AutoPirat napisał:

- natomiast od paru dni mam problem z 5.0. W testach sourroundy nie grają, zamiast tego grają przednie. Nie mogę dojść do tego co jest nie tak?  

Jakie żrodło?

Dnia 24.02.2024 o 13:08, AutoPirat napisał:

W ustawieniach amplitunera A/V jest wszystko w porządku, natomiast po uruchomieniu wideo z testem dolby 5.1 jest coś spieprzone. Połączenie: źródło laptop (youtube) --> WiFi -->  Heos Marantz --> Głośniki (przód przez preout przez końcówkę mocy)

Nie wszystkie YT mają 5.1 sciezke

Heos nie wspiera ścieżek multi

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...