Skocz do zawartości

Kino Domowe 40m2


AutoPirat

Recommended Posts

Witam wszystkich,... 

jestem "dinozaurem", bo posiadam:

- wzmacniacz Stereo Pioneer-A676

- 2 głośniki Dynaudio Audience40

 

Chciałbym w nowym pokoju (ze skosami) o powierzchni ok. 40m2 zrobić kino domowe. Rozpoczynam od audio, i po wizycie w salonie HiFi, otrzymałem 2 propozycje:

1. Marantz, Denon, Onkyo (+/- 3tys. PLN) + zestaw 5Xgłośników Cambridge + 1Xsubwoofer (+/- 6tys. PLN)

2. Arcam AVR5: +/- 8tys. PLN + 2Xgłośniki Focal Aria 926 +/- 10tys.  (opcjonalnie można by te Dynaudio dać na tyły, i do tego mam jakiś marketowy subwoofer).

 

...dwie różne opcje, w którą stronę iść?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PanKlor napisał:

W żadna dopóki nie określisz jaki system chcesz i czego od niego oczekujesz.

Co do systemu, to oczekuję fajnego dźwięku, miłego dla ucha i prostoty w obsłudze.

Natomiast, czy jest jakaś znacząca różnica "w odbiorze filmu" między systemami 5.1 vs 7.1 vs 7.1.4. Wydaje się, że kiedy akcja filmu wciągnie, to czy i na ile istotne dla odbiorcy ma znaczenie system / ilość głośników? Kiedy oglądając w różnych salach kinowych filmy, to jak sięgnę pamięcią, to raczej nie potrafiłbym określić w jakim systemie było nadawane. W poszczególnych, scenach, to wiem, że poznałbym czy to podwójne stereo czy dolby.

 Więc zakładam, że na początek i pewnie też docelowo wystarczy 5.1.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, AutoPirat napisał:

Natomiast, czy jest jakaś znacząca różnica "w odbiorze filmu" między systemami 5.1 vs 7.1 vs 7.1.4.

Między 5.1 a 7.1 pewnie mniejsza niż po dodaniu Atmosa do systemu. 

49 minut temu, AutoPirat napisał:

Kiedy oglądając w różnych salach kinowych filmy, to jak sięgnę pamięcią, to raczej nie potrafiłbym określić w jakim systemie było nadawane

Przyzwoicie zrobione kino w domu da moim zdaniem lepsze odczucia dźwiękowe niż sala kinową.

 

50 minut temu, AutoPirat napisał:

Co do systemu, to oczekuję fajnego dźwięku, miłego dla ucha i prostoty w obsłudze.

To wszystko jest bardzo bardzo względne. Ma być to zestaw głównie do filmów?

51 minut temu, AutoPirat napisał:

 Więc zakładam, że na początek i pewnie też docelowo wystarczy 5.1.

Masz duże pomieszczenie. Zacznijmy od 5.1/2.2  Jaki budżet? Dasz radę zamontować glosniki pod sufitem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, AutoPirat napisał:

Głośniki na suficie, tego wolałbym uniknąć, bo trzeba by pruć ścianę pod kable.

Wcale nie musisz nic pruć. Po pierwsze są kable "płaskie" które można zlicować z sufitem bez jego prucia. Po drugie może masz strych albo niewykończone pomieszczenie piętro wyżej, kable puszczasz tam i przewiercasz się tylko przez strop w konkretną pozycję Atmosa. Po trzecie możesz na sufit przykręcić modną ostatnio szynę oświetleniową i zamiast reflektorów wstawić głośniki. Po czwarte, w sprzyjających okolicznościach proporcji pomieszczenia, możesz głośniki montować na spojeniu sufitu i ściany. My nic nie wiemy jak ten salon wygląda i jakie ma wymiary, zgadywać w ciemno nie będę. Info dla niektóych wrażliwych, nic nikomu nie wyliczam :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, AutoPirat napisał:

Tak, przede wszystkim do filmów (zastanawiam się też nad projektorem). Głośniki na suficie, tego wolałbym uniknąć, bo trzeba by pruć ścianę pod kable.

Nie trzeba, Butler już Ci przedstawił opcje. Wrzuc jakiś szkic tego pomieszczenia i zastanów się nad budżetem to coś pomożemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Butler napisał:

Wcale nie musisz nic pruć. Po pierwsze są kable "płaskie" które można zlicować z sufitem bez jego prucia. Po drugie może masz strych albo niewykończone pomieszczenie piętro wyżej, kable puszczasz tam i przewiercasz się tylko przez strop w konkretną pozycję Atmosa. Po trzecie możesz na sufit przykręcić modną ostatnio szynę oświetleniową i zamiast reflektorów wstawić głośniki. Po czwarte, w sprzyjających okolicznościach proporcji pomieszczenia, możesz głośniki montować na spojeniu sufitu i ściany. My nic nie wiemy jak ten salon wygląda i jakie ma wymiary, zgadywać w ciemno nie będę. Info dla niektóych wrażliwych, nic nikomu nie wyliczam :D

Jeżeli sprawi to, że instynktownie będzie się kucać przed nadlatującym X-Wingiem???    ...to oczywiście, że "chcem". Wtedy, to z głośników mają sypać się iskry, a bas z dywanem kopać na pół metra do góry :D

 

Pokój to 6m x 6.25m (37.5m2). Oczywiście miejsce na ekran to tam gdzie nie ma skosu.

 

KD.jpg.7e023458157afd7455ede4c94e363e47.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AutoPirat napisał:

Jeżeli sprawi to, że instynktownie będzie się kucać przed nadlatującym X-Wingiem???

No to wszystko zależy od rozmachu (czytaj budżetu) na jaki się decydujesz. Nie oczekuj że w 10k na 40m2 złożysz epicki zestaw. Taka kasa to raczej entry level. Ale tak czy inaczej Atmos warto mieć, budowanie home cinema ze stanu surowego pomieszczenia i rezygnacja z Atmos jest moim zdaniem nieporozumeniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

No to wszystko zależy od rozmachu (czytaj budżetu) na jaki się decydujesz. Nie oczekuj że w 10k na 40m2 złożysz epicki zestaw. Taka kasa to raczej entry level. Ale tak czy inaczej Atmos warto mieć, budowanie home cinema ze stanu surowego pomieszczenia i rezygnacja z Atmos jest moim zdaniem nieporozumeniem.

Dziękuję za cenną uwagę! Do przemyślenia, bo na obecnym etapie, tak jak piszesz, można jeszcze kabel puścić.

 

Dlatego też fajny pomysł ktoś mi zarzucił, to żeby rozpocząć od czegoś konkretniejszego: Arcam AVR5 + 2Xgłośniki Focal Aria 926  ...i stopniowo dopinać kolejne głośniki. Jeszcze czeka mnie odsłuch, więc i tak nie wiem czego się spodziewać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AutoPirat napisał:

Do przemyślenia, bo na obecnym etapie, tak jak piszesz, można jeszcze kabel puścić.

I nie byle gdzie. Dolby precyzyjnie określa położenie każdego z głośników. Trzymaj sie tego, to nie montuje się na zasadzie własnego widzimisię. Zaznajom się z tym https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

Jeśli chodzi o Arcam AVR5 to dobra propozycja. Samodzielnie grający pozwala Ci złożyć system 7-kanałowy (5.1.2 lub 7.1), ale posiada zdolność dekodowanie jedenastu kanałów po dołożeniu dodatkowych końcówek mocy więc jesteś w stanie z niego wykrzesać nawet 7.1.4. I na 40m2 postaraj się właśnie o taki set.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, AutoPirat napisał:

Arcam AVR5 + 2Xgłośniki Focal Aria 926  

To świetny amplituner i niezłe głośniki tylko.... bez sensu do systemu gdzie priorytetem jest kino. 🙂 Sam AVR5 świetny ale ma pewne ograniczenia (liczba kanałów, wymaga dodatkowych końcówek mocy, liczba subwooferów). 

Masz 40 metrów pomieszczenia... sugerowałbym 2 subwoofery. 

Żeby od czegoś zacząć Denon X4800/Pioneer LX 505/Onkyo RZ 50. Jak dokupisz efektywne głośniki np. monitory i central z serii RP Klipscha (~1500 PLN sztuka, centralny ~2000 PLN) to powinno być ok. Denon jest najdroższy ale pozwoli zbudować 7.x.4 za to nie ma Diraca (ważne) na pokładzie. Dwa pozostałe to maks 9 kanałów (5.x.4) ale za to z Diraciem na pokladzie. Subwoofery klipsch serii RP - przyjmij ok 4k za sztukę. Podałem orientacyjne ceny, z pewnością przy zakupie takiego zestawu otrzymasz zauważalny rabat. 

 

Pamiętaj, że w zależności od wybranego ekranu możesz też głośniki zamontować za ekranem. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za spostrzeżenia. I chcę zacząć od 5.1, bo mam sporo starych seriali i filmów, do których często wracam. Za jakiś czas może 5.1.2, max. 5.1.4 (kabel w szynie albo profilu). Sądzę, że na moje potrzeby, to będzie optymalne rozwiązanie. 

Za jakiś tydzień wybieram się posłuchać różnic między amplitunerami i głośnikami, ciekaw jestem wyniku. I chyba wezmę swój stary sprzęt, żeby mieć jakiś punkt odniesienia :) 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć, opcji jest dużo, dwie bardzo różne już dostałeś :) W jakim czasie będziesz w stanie realizować rozbudowę zestawu? Poszedłbym już na start w 5.1, opierajac się na jednym z ampli wspomnianych wyżej, jak Onkyo TX-RZ50, czy Pioneera VSX-LX505, a z kolumnami zależy od gustu ;) Można iść w Monitor Audio Silver 100, Pylon Audio Diamond Monitor 18, czy inne opcje z naszego filmu :) Do tego REL HT1205 i masz fajny zestaw, który możesz rozbudować o atmosa i drugi subwoofer w przyszłości :) 

W razie czego zapraszamy, mamy u siebie salkę z systemem 5.2.4, możemy tez przygotować atrakcyjne wyceny na wybrany przez Ciebie sprzęt. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym myślę, że budował zestaw jednak na kolumnach podstawkowych albo kolumnach z możliwością zabudowania w ścianę, myślę, że duże podłogówki zwłaszcza jeśli mówimy typowo o kinie to niepotrzebny wydatek. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na drugi subwoofer , lepszy centralny lub lepsza jednostkę sterującą;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

No to się zadziało!

...tydzień edukowania się w "internetowym świecie" pt: dane techniczne, opinie, nagrody, recenzje, historie itd.

... ostatnie 2 dni to odsłuch.

...z uszami umęczonymi od bębnów perkusji, mocnych wokali, etc.

... i będąc już prawie na mecie, tzn. mieć i posiadać w głowie już plan na HiFi do KD,

...i nagle w głowie ten plan się zawalił,

...bo miałem okazję posłuchać zestawu TOP STEREO,

...ale od początku :)

 

---> GŁOŚNIKI PODŁOGOWE

BEZ ODSŁUCHU odrzuciłem: B&W, KEF, Dali, Heco, Elac, bo za dużo jest tego wszystkiego na rynku.

PO ODSŁUCHU Focal Aria oraz Vestia No2 i No4. Monitor Audio 500 Silver 7G, Dynaudio Evoke 30 i 50. W większości są w przedziale 10-15tys.PLN / za parę

Ogólnie wszystkie muzykalne i pierwsze wrażenia były bardzo pozytywne.

Jedne już potrafiły basami miło "kopać", drugie za to posiadały świetną średnicę, a kolejne wszystkiego po trochu.

Niestety, w jednej z tych firm nastąpił blamaż. I jak się uda to posłucham ich gdzieś indziej, ale póki co, to zostały wykluczone. 

Mam możliwość wypożyczenia do domu interesujących mnie 3 modeli, więc bardzo mnie to ucieszyło!

 

Po czym, na sam koniec posłuchałem 2,5 minutowego utworu, w TOP sali odsłuchowej, na TOP sprzęcie, z TOP kablami, z TOP głośnikami.

I co?... hm... jakby, to napisać... ,to może po kolei. Myśli które przewijały się, jak w zwolnionej akcji:

- jakoś tak dziwnie grają?,  tak jakoś perliście?, tak, grają jak na jakimś koncercie? A jednak nie! To gra znacznie lepiej. Hm, a to stereo jakieś takie inne? Jakby jakieś dolby?

- W głowie perlisty dźwięk z każdej strony opływał, a delikatnie i niebezpieczne pieszczenie basami można było poczuć, jak przez klatkę piersiową dobijają się prosto do serca.

Nagle: ja to chcieć!!! Wystarczy tylko stereo! Już dolby nie chcieć! :)

To ciekawe kiedy przez parę minut można zasiąść za sterami Lamborghini, tak samo, w tym przypadku spotkanie z taką technologią w świecie Audio, też rozbudza niezwykłe wrażenia! Schodząc powoli na ziemię, bo nie stać mnie na taką dozę pozytywnego szaleństwa :( 

 

--->AMPLITUNER, TO KTÓRY MODEL??? 

Osobiście, po krótkim odsłuchu, to nie słyszałem jakichś szczególnych różnic między Marantz a Arcam.

Znacząca większość, łącznie z Szanownymi forumowiczami, doceniają amplituner ARCAM. (oraz dane specyfikacji, multi, bo do stereo i dolby, moc, itd.).

Jest to na obecną chwilę, to czego szukam. Nie mogę zdecydować, który model wybrać: 5 czy 10 czy 11?

Różnice między 5 a 11 odnalazłem (dirac, IMAX, AURO3D, 8K, hdmi 2.1). Natomiast nie dostrzegam za bardzo, w czym AVR5 (nowszy model?) może być lepszy od AVR10?

Te różnice to: pewnie software oraz może dodatkowe we/wy?

 

I czy jest możliwość połączenia ARCAM z projektorem, w taki sposób, żeby: mieć możliwość odtwarzania filmów z dvd albo laptopa albo pendrive wpiętego do amplitunera? 

 

P.S.

Zestaw z przeznaczeniem do KINA i do MUZYKI. Wcześniej nie rozumiałem tego pytania, bo nie wyobrażam sobie filmu bez muzyki, gdzie w podkładzie może być np. orkiestra, chór, wokal.

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...