Skocz do zawartości

Kino Domowe 40m2


AutoPirat

Recommended Posts

Dnia 4.01.2024 o 12:09, PanKlor napisał:

Fakt. Ma nawet DLBC dla wielu subów, licencja która w AVR11 jest niedostępna. Przyznam, że nie rozumiem róznic/polityki Arcama/Diraca w tym zakresie. 

Oni kupili i z tego co kojarze to wynika z tego że chyba nie możesz dokupić innej wersji do istniejącej? Ale może się mylę.  A w AVR 5 to Ty decydujesz co chcesz kupić.

Dnia 4.01.2024 o 14:58, PanKlor napisał:

Ten Arcam wypadł chyba gorzej niż X3800. Nie zmieniam! ;)

Gdzie wypadł?

Bo on gra wyraźnie lepiej. Jesli ktoś nie potrzebuje 8K dla bajerów albo puści obraz od razu na TV. Swoją droga ma taki? To brzmienie zdecydowanie do przodu.

 

Dnia 4.01.2024 o 14:17, AutoPirat napisał:

Najchętniej to bym tak zrobił, do audience 40 gdyby do pary dać im na przykład Audience 82 albo Countury, to sądzę, że nic więcej nie potrzebowałbym.

Niestety estetyka (MDFvsFornir) jest istotna, więc zmusza do poszukiwania nowych.

Rozumiem. Do akceptacji wyglądu no nie ma co przekonywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Oni kupili i z tego co kojarze to wynika z tego że chyba nie możesz dokupić innej wersji do istniejącej?

Oczywiście, że możesz. Np. Full Range kosztuje ok 100 dolarów dopłaty jak masz już DL do 500 Hz. Możesz kupić DLBC dla jednego suba i potem dopłacić, żeby było MultiSub. 

35 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Gdzie wypadł?

 

Na wspomnianym wczesniej forum z pomiarami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, PanKlor napisał:

Oczywiście, że możesz. Np. Full Range kosztuje ok 100 dolarów dopłaty jak masz już DL do 500 Hz. Możesz kupić DLBC dla jednego suba i potem dopłacić, żeby było MultiSub. 

Ok, tego nie robiłem :)

29 minut temu, PanKlor napisał:

Na wspomnianym wczesniej forum z pomiarami. 

Uff to jak mowimy o ASR to dobrze.

To znaczy że wszystko w normie i faktycznie AVR5 gra lepiej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Odsłuchów ciąg dalszy, już zaczynają się bardziej szczegółowe, bo we własnych 4 kątach. Parę dni temu....

 

ARCAM AVR5 (amplituner)      vs       PIONEER A-676 (40-letni dziadek)

Odsłuch,...

Podekscytowany z rana, w ten siarczysty mróz, i z trzeszczącym śniegiem pod butami, wyruszyłem, żeby zdążyć przed otwarciem sklepu. Dzięki uprzejmości właściciela zostawiłem kaucję i wyruszyłem z AVR5 na odsłuchy. Usłyszałem różne marki głośników. Lista poszerzyła się o kolejne modele.

Pojawiły się przemyślenia, te posiadają ładne brzmienie i przystępną cenę. W innych, to nie było tego czegoś. W tamtych głośnikach za +/- 20tys. PLN w końcu było coś urzekającego. A te straciły blask w porównaniu do ostatniego odsłuchu. 

W końcu po wszystkich odsłuchach przyjechałem do domu wykonać długo oczekiwany test: STEREO vs ARCAM.

Oczekiwania: żeby ARCAM w STEREO zagrał przynajmniej porównywalnie.

Odsłuch: w pokoju bez specjalnej akustyki, zwykłe kable głośnikowe, etc. ...po prostu zwyczajnie. 

Muzyka: 2 utwory. Płyną z telefonu poprzez bluetooth. Oba utwory ze ścieżek filmowych. Każdy ok. 2 minuty.

START - najpierw na starym sprzęcie. Gra tak jak zawsze.

Pierwszy utwór, to orkiestra i ogólnie sporo instrumentalnego zamieszania. Drugi, to mocny wokal, gitara i perkusja!

(po odsłuchach, też już wiem, ile moim głośnikom brakuje, do tych kolumnowych)

ZMIANA - na Arcam AVR5

Po przełączeniu głośników na ARCAM, to słucham, i słucham i coś jest nie tak. Coś tu jest inaczej. Odbiór muzyki, znacząco spadł, te wydawane dźwięki, już nie sprawiają, żeby chciało się ruszyć w pląsy, potańczyć. Nazywam, to:  "brakiem chęci, do wybijania nóżką rytmu"

Zamiast efektu podkręcania głośności, to te emocje przy rozpoczęciu odsłuchu gwałtownie opadły. Dobrze, może następny utwór? I, ...wtf?

Po szybkim odsłuchu, po 3 minutach, sprawdziłem ponownie na swoim starym 30 letnim i jest ta cała ekspresja i od razu przyjemność ze słuchania. 

Nie chceę dźwięku płaskiego, ale pełnego. Z dynamiką, barwą i energią. To była nazbyt oczywista różnica w ekspresji i za duża przepaść, żeby przesiąść się na dolby z ARCAM

Czarę goryczy przy tych -15 stopniach mrozu przelała pracująca piętro niżej  pompa ciepła. Mieszkając na odludziu każdy dźwięk słychać i przy -15 stopniach Celcjusza, to sprężarka jest na pełnych obrotach i wydaje takie ledwo słyszalne jednostajne buczenie na wysokich częstotliwościach.

I co z tego? Ano to, że w ARCAM słychać to buczenie jeszcze lepiej! W pierwszej chwili nie dowierzałem własnym uszom! Wyłączam i włączam ponownie i znowu to samo. Ten amplituner działa jako odbiornik fal dźwiękowych?. Potrafi odebrać wysokie częstotliwości i podać dźwięk na głośniki. Niczym stetoskop, albo może urządzenie do nasłuchiwania przestrzeni kosmicznej?

KONIEC PRZYGODY Z DOLBY?

Przyszło zwątpienie, poszukiwanie innych rozwiązań. To znaczy, że tylko stereo? To może głośniki aktywne? Poszukiwania na necie, nagle WOW! Wzmacniacz, 30 letni Pioneer, dual mono, waga ciężka, dwie wkładki do gramofonu MM i MC. Sprzęt legenda i to w stanie jak z pudełka. Rano wstaję jak poparzony, chcę jechać 500km, dzwonię, ale już nie ma. Mówię sobie: - widocznie tak miało być.

Kolejne odsłuchy głośników, biorę mojego ponad 30 letniego Pionieera. Chcę zrobić porównanie  pasywnych z aktywnymi. Niestety, ta tułaczka daje mu się we znaki, zaczyna nie domagać. Wcześniej sporadyczne trzaski w głośniku. Teraz całkiem zanika prawy kanał. Klepię go i ożywa, to dobrze jeszcze dycha. 

Coś zaświtało w głowie. Wypożyczam amplituner Marantz Cinema 70s (+/- 3500zł).

Marantz vs dziadek Pioneer.  I tu zwycięzcą został... Marantz, bo i próbę "pompy ciepła" też przeszedł pozytywnie. Ufff, jaka ulga, czyli temat KD ponownie wrócił na tapetę.

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, AutoPirat napisał:

Marantz vs dziadek Pioneer.  I tu zwycięzcą został... Marantz, bo i próbę "pompy ciepła" też przeszedł pozytywnie. Ufff, jaka ulga, czyli temat KD ponownie wrócił na tapetę.

Wg mnie szukanie świętego gralla to strata nerwów i czasu. Lepiej zacznij testować na tym do czego ten sprzęt został zaprojektowany czyli do materiałów filmowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Nie szukam świętego grala, ale żeby po prostu grał przyzwoicie w stereo. A główny faworyt do grania w STEREO, Arcam AVR5 kompletnie zawstydził w tym aspekcie. Straciłem przez niego ogrom czasu! A dodatkowe przebicia na głośnikach z innych urządzeń domowych sprawia, że wg mnie to złom!

 

Wybieram się odsłuchać, ale nie wiem czy to wszystko będzie możliwe:

Marantz Cinema 50 / Denon AVC-X4800H

Onkyo TX-RZ50 / Pioneer VSX-LX505

Yamaha RX-A4A

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, AutoPirat napisał:

Marantz na pewno wygrywa wyglądem, ale inne może też uda się posłuchać. I raczej bez wcześniejszego spoglądania w specyfikacje i dane techniczne. 

Kwestia gustu, dla mnie to oko cyklopa jest brzydkie a co gorsza niepraktyczne i mało funkcjonalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, AutoPirat napisał:

Muzyka: 2 utwory. Płyną z telefonu poprzez bluetooth. Oba utwory ze ścieżek filmowych. Każdy ok. 2 minuty.

 

Na przyszłość proponuję użyć źródła lepszej jakości.... 

 

12 godzin temu, AutoPirat napisał:

Nie chceę dźwięku płaskiego, ale pełnego. Z dynamiką, barwą i energią. To była nazbyt oczywista różnica w ekspresji i za duża przepaść, żeby przesiąść się na dolby z ARCAM

 

A wykonałęś kalibrację i ustawiłeś krzywą do swoich potrzeb? 

 

12 godzin temu, AutoPirat napisał:

I co z tego? Ano to, że w ARCAM słychać to buczenie jeszcze lepiej!

Być może trafiłeś felerną sztukę.... a być może felerna jest instalacja w Twoim lokalu. 

Nie żebym bronił Arcama ale mam wrażenie, że wziąłęś z wypożyczalni auto wyścigowe, nie ustawiłeś go pod konkretny tor i dodatkowo dziwisz się, że słabo sobie poradziło w kategorii off-road... 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, PanKlor napisał:

Na przyszłość proponuję użyć źródła lepszej jakości.... 

Czy puszczając coś dzieciakowi z YouTube, to należy Go ograniczać w ekspresji i melodyjności przekazu audio? 

5 godzin temu, PanKlor napisał:

Być może trafiłeś felerną sztukę.... a być może felerna jest instalacja w Twoim lokalu. 

Skłaniam się do felernej sztuki, bo nie chcę zaprzątać sobie tym głowy. Ale, niestety daje do myślenia link od @Yacko we wcześniejszym poście, gdzie wykazane były niezgodności testów z parametrami. I firma Arcam nawet nie odniósła się do tego?

5 godzin temu, PanKlor napisał:

Nie żebym bronił Arcama ale mam wrażenie, że wziąłęś z wypożyczalni auto wyścigowe, nie ustawiłeś go pod konkretny tor i dodatkowo dziwisz się, że słabo sobie poradziło w kategorii off-road... 

Są auta wyścigowe tylko z przeznaczeniem na tor i są też takowe w wersjach cywilnych, którymi można przemieszczać się po drogach, ponieważ  mają możliwość np. obniżenia mocy, regulacji płynności pedału gazu, czy też odblokowanie dyferencjału. I nie trzeba przed startem grzać oleju w moście.

Czy w takim razie Arcam w trybie direct stereo jest dalej przeznaczony tylko na "tor wyścigowy"?

Na szczęście to nie mój problem (bo zgodnie z panującą ogólnie "dobrą" opinią o tej marce, to z lenistwa już prawie wziąłem od razu nową sztukę). Arcam AVR5 rozczarował i ten rozdział jest dla mnie zamknięty. I nie chcecie wiedzieć jak skomentowała muzykę z Arcam moja żona :)

 

Sale odsłuchowe są bardzo szczelne akustycznie, muzyka z reguły puszczana jest bardzo głośno.  I nigdzie nie miałem okazji posłuchać w Dolby, nie mówiąc już o Atmosach. Brak możliwości bezpośredniego zestawienia interesujących sprzętów, utrudnia jeszcze bardziej wybór. W następstwie, we własnych 4 kątach odbiór muzyki potrafi diametralnie odbiegać od tego, co słyszeliśmy wcześniej w zupełnie innym środowisku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AutoPirat napisał:

Czy puszczając coś dzieciakowi z YouTube, to należy Go ograniczać w ekspresji i melodyjności przekazu audio? 

7 godzin temu, PanKlor napisał:

Jak chcesz docenić kunszt autora/muzyka itp to możesz puszczać z czego sobie podobasz. Jak porównujesz sprzęt to warto by zapewnić sygnał wejściowy jak najlepszej jakości... po prostu garbage in - garbage out. 

6 minut temu, AutoPirat napisał:

Czy w takim razie Arcam w trybie direct stereo jest dalej przeznaczony tylko na "tor wyścigowy"?

 

Arcam w trybie direct to właśnie takie wyścigowe auto nie ustawione pod konkretny tor (Twoje pomieszczenie - skorzystanie z Dirac). 

 

 

 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2024 o 22:17, AutoPirat napisał:

Coś zaświtało w głowie. Wypożyczam amplituner Marantz Cinema 70s (+/- 3500zł).

Nie wytrzymasz z nim długo.

Tak obstawiam patrząc na ten test

Dnia 11.01.2024 o 22:17, AutoPirat napisał:

tu zwycięzcą został... Marantz, bo i próbę "pompy ciepła" też przeszedł pozytywnie

Hmmmm

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Nie wytrzymasz z nim długo.

Tak obstawiam patrząc na ten test

Hmmmm

Tak, Cinema 70, to i owszem odczułem brak mocy. Już nie miałem ochoty rozpisywać się po ostatnich przygodach. Natomiast, do spokojnego słuchania, np. do mniejszego pomieszczenia, to wyobraźnia podpowiada, że byłoby bardzo ok. Wybór raczej padnie na Cinema 50, ...albo zastosowania końcówki mocy w stereo do Cinema 70. Co sądzisz?

 

Parę dni temu słuchałem uznanej marki aktywnych głośników. Prostota i komfort, bardzo mnie to urzekło. Zbędny wzmacniacz, połączenie między głośnikami bezkablowe. Ale, żeby nie było idealnie, to takie konstrukcje też mają swoje wady. Między innymi, że (chyba) tylko w stereo mogą grać. A z drugiej strony bardzo mnie kusi chęć posiadania dolby i atmosów. Już wkrótce długo oczekiwany odsłuch innych głośników aktywnych z możliwością wypożyczenia.  Tutaj mam obawy o zwrot o 180 stopni w stronę stereo. Warunek jest tylko jeden, ..."opad szczęki".

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli końcówka to weź Denona X3800. Bo jest znacznie tańszy. Płacisz za premium urządzenie Marantza które i tak pomijasz.

Dnia 14.01.2024 o 03:09, AutoPirat napisał:

Parę dni temu słuchałem uznanej marki aktywnych głośników. Prostota i komfort, bardzo mnie to urzekło. Zbędny wzmacniacz, połączenie między głośnikami bezkablowe. Ale, żeby nie było idealnie, to takie konstrukcje też mają swoje wady. Między innymi, że (chyba) tylko w stereo mogą grać. A z drugiej strony bardzo mnie kusi chęć posiadania dolby i atmosów. Już wkrótce długo oczekiwany odsłuch innych głośników aktywnych z możliwością wypożyczenia.  Tutaj mam obawy o zwrot o 180 stopni w stronę stereo. Warunek jest tylko jeden, ..."opad szczęki".

Klipsch miał taki aktywny system kinowy. ale dawno go nie widziałem. Chyba się z tego wycofali.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Jesli końcówka to weź Denona X3800. Bo jest znacznie tańszy. Płacisz za premium urządzenie Marantza które i tak pomijasz.

Postawiony plan to: amplituner, + na wyściu pre-out wzmacniacz stereo.

Amplituner małej mocy jak mniemam powinien być wystarczający do głośników tylnych i sufitowych? (bo suby są aktywne)

Postanowiłem iść docelowo w Atmos, myślę, że na start 5.1, max 5(7?).2.2(bo skosy w pokoju).

Głośniki na przód/stereo biorę pod uwagę: Dynaudio Evoke (wiem jak grają), Monitor Silver 500 lub B&W 603 S3 (problem z wypożyczeniem). Ktoś może opisać jakie są różnice między nimi?

 

 

Po odsłuchu głośników aktywnych, które już wiem, jakie mają zalety, jak i też i wady. Do minimalistycznego stereo (zbędny wzmacniacz) i bez użycia gramofonu, to b. ciekawe rozwiązanie.

 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, AutoPirat napisał:

Postawiony plan to: amplituner, + na wyściu pre-out wzmacniacz stereo.

Amplituner małej mocy jak mniemam powinien być wystarczający do głośników tylnych i sufitowych?

One nie sa wcale małej mocy. I tak do centralnego, Atmosów i surroundów wystarczy.

Wzmacniacz stereo to dobry plan

18 godzin temu, AutoPirat napisał:

Głośniki na przód/stereo biorę pod uwagę: Dynaudio Evoke (wiem jak grają), Monitor Silver 500 lub B&W 603 S3 (problem z wypożyczeniem). Ktoś może opisać jakie są różnice między nimi?

Bowers 603 to najsłabsze z wymienionych. Bardzo jasne, czyste granie. Mega rozdzielcze. Silver tez gra po jaśniejszej stronie. Ale ma zdecydowanie wiecej środka i masywniejszy dół.

Dynaudio znasz. To inne granie. Równiejsze , ciemniejsze , cieplejsze.

13 godzin temu, AutoPirat napisał:

Albo inaczej, czy ktoś ma na stanie obydwie marki, żebym mógł porównać (najlepiej jakby też były Evoke 50). Jestem gotowy wsiąść w auto i jechać 300-400km w Polskę.

Nie.

Bo Bowersy ma jedynie Top HiFi, dlatego jest taki problem z ich odsłuchem i wypozyczeniem. Oni nie mają Monitor audio.

Pisz do Poznania to kolega piszący na forum audiostereo. Wydaje się być najsensowniejszy z całej ekipy. Może się uda odsłuchać w domu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Napisano (edytowany)
Dnia 16.01.2024 o 07:26, Piotr Sonido napisał:

One nie sa wcale małej mocy. I tak do centralnego, Atmosów i surroundów wystarczy.

Wzmacniacz stereo to dobry plan

 ...a więc składam HiFi do muzyki, przy okazji do KD.

Już jest: wzmacniacz stereo(z możliwością pracy jako końcówka mocy), amplituner, oraz 5 głośników w drodze, bo zamówione. W między czasie chciałbym przygotować to wszystko do spięcia ze sobą. Większość chyba ogarniam, ale parę rzeczy nie łapię, do czego i po co?

To jest panel PRE-OUT. Czy wyjścia |R FRONT L| i |ZONE 2| działają na tej samej zasadzie? Czy to jest takie A/B jak we wzmakach stereo?

 

Zrzutekranu2024-02-1o19_53_14.png.2ceda59129b7fec8aeba802f48afb23a.png

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.02.2024 o 20:02, AutoPirat napisał:

Większość chyba ogarniam, ale parę rzeczy nie łapię, do czego i po co?

Pytaj, po to tu jesteśmy :)

Dnia 1.02.2024 o 20:02, AutoPirat napisał:

To jest panel PRE-OUT. Czy wyjścia |R FRONT L| i |ZONE 2| działają na tej samej zasadzie? Czy to jest takie A/B jak we wzmakach stereo?

Ani jedno ani drugie.

A/B we wzmacniaczu grało to samo bo miało ta samą końcówkę mocy.

To sa PRE OUTY tu nie ma końcówek.

Zone 2 - może odtwarzacz coś innego niż zone 1. Przykład. Oglądasz kino 5.1 w głównym salonie a na Zone 2 leci radio internetowe albo Spotify itp.

Pre OUT Front L/R słuzy do podłączania zewentrznego wzmacniacza do zastąpienia końcówek w  amplitunerze.

Zyskujesz lepszy efekt w stereo oraz w kinie. Odciążasz zasilacz z kanałów przednich.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się w końcu powoli bawić :) Dzisiaj dotarły:

- cinche, już nie 1szt. - 4m (własnej produkcji), ale 4szt. 0,5m. 

- I kable do ATMOSÓW, bo namówiliście mnie!   ...czy ktoś ma doświadczenie jak to puścić pod skosem/sufitem podwieszanym? Sznit, czy drugi sposób wg mnie lepszy: wiercenie dziur i jakoś przeciągnąć, ale jak? 3 metry, a pod spodem profile i wełna (potem pójdzie na to tapeta)

 

13 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Zone 2 - może odtwarzacz coś innego niż zone 1. Przykład. Oglądasz kino 5.1 w głównym salonie a na Zone 2 leci radio internetowe albo Spotify itp.

Faktycznie, to tak działa jak piszesz. A to Ci niespodzianka! Nie przypuszczałem, że AMP może jednocześnie odtwarzać z dwóch źródeł na raz.

Hmmm, ...czy w jednym pokoju (KD), bo akurat tutaj nie mam połączenia kablowego z innymi pokojami, to jakoś mogę to wykorzystać?  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...