Skocz do zawartości

Co jest ograniczeniem mocy ?


Radek Kostrzewski

Recommended Posts

Chciałbym się was doradzić bo obecnie posiadam Wzmacniacz lampowy cayin mt-35s i kolumny  dali 450. Zastanawia mnie to który z tych klocków brakuje mu zapasu mocy.Który ewentualnie jest słabszy mocowo i oddaje mniej potęgi dźwięku. Czy zmiana wzmacniacza na mocniejszy kolumny zagrają mocniej ale jeszcze  czysto. Czy kolumny są już ograniczeniem.Jedynie mogę podać parametr wzmacniacza pushl-pull o mocy 32 watt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest test. Jeden to lampowy wzmacniacz vs zwykły chyba 80cio watowy Naim.

Te Dali ktore masz są dość czule bo aż 91 dB. Takie można łatwiej napędzić wzmacniaczem o mniejszej mocy.

Czy tutaj jest problem po stronie kolumn, może bo to chyba już wiekowe konstrukcje  - tak z wyglądu wnioskuję.  Cos sie moze, z czasem z podzespolami dzieje, co ma wplyw na brzmienie, choc moze sie myle.Cayin to dobra marka choć ten model tez nie jest chyba już w produkcji. Na moje oko, nie obeznane z lampowcami to ta para na styk do siebie pasuje, patrzac na soecyfikacje.

Chyba jedyny sposób by to sprawdzić to jakieś kolumny gdzieś pożyczyć I  inny wzmacniacz I sprawdzić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem pytania.

@Artur Brol kolega nie pyta o dwa wzmacniacze tylko o wzmacniacz i kolumny.

I to w nich

Dnia 26.12.2023 o 08:42, Radek Kostrzewski napisał:

Zastanawia mnie to który z tych klocków brakuje mu zapasu mocy.Który ewentualnie jest słabszy mocowo i oddaje mniej potęgi dźwięku.

Zasadnicze pytanie co jest nie tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, dlatego napisałem że jeśli może,  to niech pożyczyć gdzieś inne kolumny i inny wzmacniacz. Niech zrobi test , czy coś się zmieni po wymianie kolumn a potem po wymianie wzmacniacza. 

Ja bym tak zrobił by się dowiedzieć co jest tym słabym ogniwem.

Video to tak by pokazać że lampowy potrafi zagrać.🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o moc chciałbym wiekszej potęgi skali dźwięku. Choć przyznam jest go bardzo dużo. Ale ja chciałbym jeszcze więcej. Dlatego się pytam co jest hamulcem głośności kolumny czy wzmacniacz kolumny się chyba wyrabiają a wzmacniacz już podglasza się cicho po za połową powoli do przodu ale jednak nie chodzi o zmianę tylko o zmianę słabszego elementu i niewiadomo który z nich bo jeden i drugi nie zaczyna jeszcze charczeć na końcowej gałce wzmacniacza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośność jest taka jaka była na początku jest ok lampy zmienione kolumny sprawne upgrade nawet dostały .Chciałbym więcej skali dźwięku może wzmacniacz mógłby być mocniejszy może kolumny mocniejsze ciężko wywnioskować co mocowo jest słabsze więc się was pytam bo się na tym nie znam.

1 godzinę temu, Artur Brol napisał:

Dobrze rozumiem, ze głośność jest ok - nawet bardzo duzo, jak napisales - i nawet przy gałce przekręconej bardzo na prawo, wciąż dźwięk jest niczym nie zakłócony?

Tak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, kolumny z ta czuloscia powinny ci sluch uszkodzic 😁 na dluzsza mete, jesli bedziesz bardzo glosno sluchal. Nawet z ta lampa ktora masz mozesz takie poziomy glosnosci uzyskac, ktore latwo doprowadza sasiadow do szalu. I wciaz ci jest za malo?

Nie rozumiem. Tym bardziej ze piszesz ze nawet przy bardzo przekreconej galce na prawo, wciaz wszystko ladnie brzmi. Skad ten pomysl ze potrzebujesz - glosniej?

Edytowano przez Artur Brol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sąsiadów to dom jednorodziny lubię czasami przełożyć choć na chwilę. Wiem że jest już głośno ale potrzebuje tego mieć w zapasie i możliwe że z kolumn można więcej mocy usłyszeć  , i teraz nie wiem ci jest ograniczeniem  czy przydałby się mocniejszy wzmacniacz czy mocniejsze kolumny do tego wzmacniacza.Co jest tutaj słabsze kolumny czy wzmacniacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur Brol napisał:

Moim skromnym zdaniem, kolumny z ta czuloscia powinny ci sluch uszkodzic 😁 na dluzsza mete, jesli bedziesz bardzo glosno sluchal.

Przez takich jak Ty likwidowane są dzwonki w szkołach. Z przymróżeniem oka oczywiście ;)

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Glosna-akcja-cicha-szkola-O-szkole-bez-dzwonkow,a,254894

Co prawda sprzęt audio i jego przeznaczenie mam inne, ale jak tylko mam okazję to też vol na 100% leci, akustyka pomaga. Może później trochę oszołomiony jestem, ale za to szczęśliwy. Inni palą fajki - ja nie palę. Inni piją alkohol - nie piję. Ćpają... Nigdy w życiu. To sobie poszkodzę inaczej. Jakby unikać tak wszystkiego w życiu "bo szkodzi" to trochę smutno by było.  Tego nie, tamtego nie... ehh.

27 minut temu, Radek Kostrzewski napisał:

Co jest tutaj słabsze kolumny czy wzmacniacz?

A myślałeś nad dobrym szybkim subem?

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wytłumaczyć milionom alkoholików że im wątroba wysiada? A palaczom że płuca sobie niszczą? Homo Sapiens nie do końca taki sapiens... Sami sobie świadomie szkodzimy w imię przyjemności.

6 minut temu, Artur Brol napisał:

100 procent ? Matko jedyna. Ja przekręcę - ok, syn czasem na 45 i  jest za głośno, a gdzie tam 100 %

Myślę że poziom akceptacji dB i wytrzymałości każdy ma w pewien sposób indywidualny, bardzo ważnym czynnikiem jest tu akutyka pomieszczenia.

8 minut temu, Artur Brol napisał:

A wiesz ze szkodzenie sobie to grzech?😏

Do pieka pójdę? A mają tam audio? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum to raczej mogłem dojechać gałką do końca. No i tu jest ok ale ale można więcej tej głośności i też byłoby znośnie. Możliwie że któryś z tych elementów może popracować z większą potęgą ale żaden się nie wyłamuje i trudno rozszyfrować który jest słabszy .Po zmieniając wzmacniacz który dobrze gra na coś mocniejszego a nie wiadomo czy będzie  lepszy to wyrzucenie kasy.Natomiast zmieniając kolumny to trudna sztuka skuteczność jest dobra a dźwięk z nich dobry i większe w to pomieszczenie może niespasować. Akustyka jest zrobiona więc szukam który z tych elementów po wymianie może dać więcej skali dźwięku. 

Żeby było prościej może wystarczy wzmacniacz lampowy np:o mocy 50watt.I sprawa załatwiona.Ale Żeby tak było to trzeba mieć pewność i szukać coś mocniejszego tylko muszę o ty wiedzieć wtedy coś się pożyczy poszuka itd .Jak będę wiedział to zacznę wypożyczać lub już odrazu kupię docelowy wzmacniacz lampowy. 

Jakbym wiedział to nie pytałbym się was o pomoc co jest tu słabsze bo ha zwyczajnie się na tym nie znam i nie wiem o co tu chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Radek Kostrzewski napisał:

zmienione kolumny sprawne upgrade nawet dostały

To znaczy?

Bo tak czytając co piszesz to chcesz wymienić wzmak na mocniejszy. A tego, skoro odkręcasz na maxa, kolumny już nie wytrzymają.

Są na telefon aplikacje do pomiaru głośności - pomierz ile decybeli jest przy gałce wzmaka na max w prawo...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręcając wzmacniacz na max kolumny raczej dają  radę ale nie można słuchać wzmacniacza na pełny zakres.Bo w kolumnach pojawią się zniekształcenia uszkodzą kolumny.

Natomiast trzeba wiedzieć czy już kolumny są wysterowane na pograniczu tego nie wiem.

Trzeba mieć dużo kasy aby podmieniać wzmacniacz lub kolumny .Tylko inne kolumny tutaj mogą już nie pasować nawet dużo mocniejsze. A wzmacniacz też może być do nich z małym jeszcze zapasem mocy.I bądź tu mądry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...