Skocz do zawartości

Amplituner i kolumny podłogowe do muzyki z późniejsza rozbudowa do 5.1.2


Kolega123

Recommended Posts

Witam,

Pewnie wiele podobnych tematów jest na forum , ale pozwolę sobie zapytać jako laik. Mam salon 20 m2 i chciałem zakupić amplituner z kolumnami podłogowymi. Bedzie on używany głownie do muzyki trance, house. Czasami do filmów. Budżet do 6 tys.   Za rok możne dwa będę chciał go rozbudować do pełnego KD  5.1.2 .  Amplituner będzie podłączony do TV z którego korzystam do puszczania muzyki z YT i oglądania filmów.  Telewizor nie jest na środku ściany, bardziej tak w 1/3 , odległości od TV do kanapy to jakieś 2,5 m .

Proszę o pomoc w wyborze sprzętu. 

 Dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie ten dział. Nie amplituner kina. Ten służy do kina.

A nie

22 godziny temu, Kolega123 napisał:

używany głownie do muzyki trance, house.

 

Cambridge AXR 100 + Wiim mini + Heco Aurora 700 / 1000 / ELAC F6.2 / KEF Q 750

Magnat MR 780 + Wiim mini + Monitor Audio Bronze 500 / Acusitc Energy AE 120 / QAcustc 3050i

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2023 o 10:44, Kolega123 napisał:

Zastanawiałem się nad Yamaha rx-a2a i do tego jakieś kolumny podłogowe i sub . A w późniejszym czasie 2 tylne głośniki i centralny.

 

Dnia 28.12.2023 o 11:09, Kolega123 napisał:

Amplituner będzie podłączony do TV z którego korzystam do puszczania muzyki z YT i oglądania filmów.

Jeżeli nie będzie Ci przeszkadzało to, że amplituner kina słabiej wypada w stereo względem typowego wzmacniacza stereo i chcesz z niego mieć bazę na rozbudowę do kina to możesz iść w tym kierunku. RX-A2A ma wyjścia PRE dla kanałów frontowych, więc ewentualnie w przyszłości gdybyś chciał mieć lepsze stereo możesz do niego dołączyć wzmacniacz stereo z wejściem na końcówkę mocy, wtedy będziesz miał powiedzmy hybrydę, do stereo korzystasz z wzmacniacza, a w kinie pracuje jako końcówka dla frontów (wszystko na tych samych głośnikach frontowych). Z drugiej strony jeżeli muzyka tylko z YT to amplituner kina moim zdaniem wystarczy, samo źródło nie jest wysokich lotów więc może na początek wystarczyć. Natomiast trudno doradzić czy ma to być Yamaha, Denon czy np. Onkyo. Do tego zestaw głośników (na razie fronty) do którego później dokupisz centralny i efektowe.

Moja rada w tej sytuacji - najlepiej umów się w salonie audio (przedstawiciele są również obecni na forum S4Home, Q21, LBX) i posłuchasz sobie jak grają różne amplitunery z różnymi zestawami i wybierzesz na ucho - bo to ma się Tobie podobać, faktem jest że i tak u Ciebie w domu zagra to nieco inaczej, ale przynajmniej będziesz miał porównanie i obierzesz sobie kierunek. Jeżeli na razie nie korzystasz z CD, gramofonu, TIDAL-a to może amplituner zupełnie Cię zadowoli, ale jak wyżej odsłuchaj sobie i porównaj, bo nikt z nas nie wie co będzie Ci się podobało, a to że mnie czy innym kolegom coś odpowiada, nie znaczy że Tobie też przypadnie do gustu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

zacząłbym budowę zestawu od kolumn i amplitunera KD, subwoofer i reszta z czasem. Warto spojrzeć na takie zestawy jak np. Onkyo TX-NR6100 + Magnat Monitor S70, czy Heco Victa Elite 702 :) Zachęcam do obejrzenia naszego filmu, gdzie je omawiamy, a także kilka innych modeli w zbliżonym budżecie. 

Można też kupić od razu zestaw 5.0, gdzie zostanie Ci subwoofer na później. Takie zestawy są preferencyjnie wycenione, a możesz do nich dobrać nieco tańszy amplituner i zmieścić się lub minimalnie przekroczyć budżet. Przykładem takiego zestawu jest np. Pylon Audio Pearl, czy tańsze Indiana Line Nota. Do nich dobrze pasuje Yamaha RX-V6A, czy wyżej wspomniane Onkyo. W razie czego zapraszam do kontaktu i na odsłuchy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to ja proponuję odwrotnie od Panow z Q21 kupić odpowiedni wzmacniacz stereo skoro na wstępie będą dwie kolumny. Jak dozbierasz za rok czy dwa kasę na resztę kolumn, to wtedy możesz:

Sprzedać wzmacniacz i kupić amplituner kina 

Kupić wzmak z możliwością pracy jako końcówka mocy I dokupić amplituner kina domowego;)

 

Swego czasu zaczynałem tak jak koledzy z @21  tu napisali i efekt był taki, że po 10 miesiącach sprzedałem amplituner I kolumny(tracąc sporo kasy) bo nie miałem budżetu na całe kino a stereo brzmiało na amplitunerze kina mocno przeciętnie, do tego stopnia, że tańsze zestawy stereo znajomych brzmiały lepiej. Dołożyłem trochę kasy, kupiłem wzmak i kolumny frontowe (z myślą rozbudowy do kina w przyszłości, czyli wzmacniacz, który może pracować jako końcówka mocy I kolumny które dźwiękowo mi odpowiadały a do tego mogłem w ramach tej serii rozbudować zestaw do kina domowego). W czasie gdy zbierałem, kasę na kino domowe cieszyłem się świetnym (na mój gust) dźwiękiem. Teraz mam zestaw kina, który dla mnie brzmi świetnie, ale też mam stereo, które cieszy moje uszy ;) mało tego dalej jestem w polsrodkach bo kupiłem amplituner bez dolby atmos (czyli tych głośników sufitowych) bo ważniejsze dla mnie na ten moment było mieć wyjście pre out na kolumny frontowe by spiąć to z swoim stereo. Na kolumny sufitowe póki co nie mam opcji w aktualnym mieszkaniu, a jeśli takie opcje się pojawią to wtedy sprzed amplituner kina domowego i podmienię na taki który będzie posiadał te funkcje. Pa,ietajmy że amplitunery kina domowego dość szybko się starzeją i nie ma co kupować ich na zasapas ;) na koniec dodam, że amplituner teraz kupiłem uzywany by nie tracić za dużo kasy w sytuacji gdy będę go sprzedawał.

 

Na koniec dodam tylko, że żałuję tego, że zaczynałem od amplituner kina domowego I kolumn w stereo, gdybym zaczął tak jak to zrobiłem po czasie, kino pewnie stałoby szybciej a i mniej pieniędzy bym stracił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, można iść najpierw w stereo, ale skoro @Kolega123 chce podłączyć pod sprzęt TV to tutaj wzmacniacz stereo musiałby mieć optyka lub HDMI no i wejście na końcówkę żeby później dołożyć amplituner - a to już może być wyzwanie w wyborze i cenie takiego wzmaka stereo. Jeżeli chce w przyszłości mieć dobre stereo to amplituner z wyjściem PRE (przedwzmacniacza) przynajmniej na fronty (jak wspomniana A2A) - wtedy można dołożyć wzmacniacz z wejściem na końcówkę. Jeżeli będzie korzystał z muzyki na YT to moim zdaniem amplituner kina specjalnie tego nie zepsuje, pewnie że wzmacniacz stereo zagra lepiej w stereo, ale przy jakości YT chyba kolejnością zakupów bym się specjalnie nie przejmował. Wszystko zależy od tego jak szybko ma nastąpić ewolucja w jednym czy drugim kierunku. Ale przede wszystkim to kolega powinien posłuchać różnych sprzętów, bo mam wrażenie że jeszcze nie wie czego szuka i nie porównywał żadnych zestawów kina czy stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2023 o 10:44, Kolega123 napisał:

Dzięki za odpowiedź. Wiem, ale jednak szukam czegoś uniwersalnego powiedzmy 60 do 40 na korzyść muzyki. Zastanawiałem się nad Yamaha rx-a2a i do tego jakieś kolumny podłogowe i sub . A w późniejszym czasie 2 tylne głośniki i centralny.

A2A nic nie da względem V6A

Dopiero A4A gra znacznie lepiej.

Może Pioner LX 305, Albo RZ50 od Onkyo

 

No albo Arcam AVR 5

Dnia 2.01.2024 o 18:09, Michał Gałązka napisał:

Oj to ja proponuję odwrotnie od Panow z Q21 kupić odpowiedni wzmacniacz stereo skoro na wstępie będą dwie kolumny. Jak dozbierasz za rok czy dwa kasę na resztę kolumn, to wtedy możesz:

Sprzedać wzmacniacz i kupić amplituner kina 

Też tak uważam

2 godziny temu, Kolega123 napisał:

Nic jeszcze nie porównywałem. Narazie czytam i analizuję.  I puki co zastanawiam się nad 

NAD T758 V3i + ELAC Debut Reference F5

 

Napewno bedzie to kino domowe, bo filmy często oglądam.

 

2 godziny temu, Kolega123 napisał:

Nic jeszcze nie porównywałem. Narazie czytam i analizuję.  I puki co zastanawiam się nad 

NAD T758 V3i + ELAC Debut Reference F5

 

Napewno bedzie to kino domowe, bo filmy często oglądam.

Całkiem spoko ten amplitunerek.

Chodź lubi się grzać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam opinie i czytam i mam coraz większy mętlik.  Ten NAD T758 V3i  raczej odpada - brak eARC - w przyszłości chciałem atmosowe głośniki zamontować. 

Wiec będę wybierał z pośród:

Pioneer VSX-LX505 

Yamaha RX-A4A

Zastanawiam się jakie będą różnice w kinie i w stereo. Jak można opisać dźwięk każdego z nich i jakie ewentualnie kolumny podłogowe do nich dobrać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym doradcą jest odsłuch, umów się w salonie i posłuchaj obydwu amplitunerów.

Tak na marginesie eARC czy raczej jego brak nie eliminuje Dolby Atmos. Źródło dźwięku True HD / Master Audio (np. odtwarzacz BR) podłączysz bezpośrednio do amplitunera. Jeżeli chodzi o popularny streaming (Netflix, Disney + itp.) to i tak Atmos jest w DD+ więc standardowe ARC go przepuści.

Ale jak wyżej najlepszym doradcą jest odsłuch, a Onkyo RZ-50? chyba wyżej Piotrek proponował. Pioneer i Onkyo mają Dirac-a może warto rozważyć, zależy na ile masz zaadaptowane akustycznie pomieszczenie, jak jest słabo warto rozważyć dobry system korekcji.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Najlepszym doradcą jest odsłuch, umów się w salonie i posłuchaj obydwu amplitunerów.

Tak na marginesie eARC czy raczej jego brak nie eliminuje Dolby Atmos. Źródło dźwięku True HD / Master Audio (np. odtwarzacz BR) podłączysz bezpośrednio do amplitunera. Jeżeli chodzi o popularny streaming (Netflix, Disney + itp.) to i tak Atmos jest w DD+ więc standardowe ARC go przepuści.

Ale jak wyżej najlepszym doradcą jest odsłuch, a Onkyo RZ-50? chyba wyżej Piotrek proponował. Pioneer i Onkyo mają Dirac-a może warto rozważyć, zależy na ile masz zaadaptowane akustycznie pomieszczenie, jak jest słabo warto rozważyć dobry system korekcji.

Dzięki Tomek za odpowiedź.

nie posiadam BR. Filmy by były odpalane z TV albo PC. Chętnie bym posłuchał tego  Pioneera , ale we Wrocławiu nigdzie nie mogę znaleźć salonu z tym ampli.

Ten  Onkyo RZ-50 ponoc bardzo podobny do Pioneera.

Edytowano przez Kolega123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo i Pioneer to można powiedzieć "jedna stajnia", podobnie jak Marantz i Denon. Przy czym te "pierwsze" są bardziej "exclusive" i mają mieć lepsze podzespoły, parametry i co najważniejsze dźwięk, różnie w różnych modelach to wygląda, temat rzeka, ale generalnie warto posłuchać przed zakupem. NAD sam w sobie to pozytywna historia, szczególnie w stereo, jak zagra w kinie - nie wiem, ale na pewno warto posłuchać przed ostateczną decyzją. Może niekoniecznie we Wrocławiu 😉, zrobisz sobie przy okazji wycieczkę 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Kolega123 napisał:

Zastanawiam się jakie będą różnice w kinie i w stereo. Jak można opisać dźwięk każdego z nich i jakie ewentualnie kolumny podłogowe do nich dobrać.

Ostatnie 10 lat moje stereo (pod muzykę) służyło po prostu jako głośniki do TV, (po pewnym czasie odłączyłem sub, bo obniżał jakość muzyki i po czasie męczył przy częstym oglądaniu wszystkiego w TV).  Idę teraz w dolby, ale stary sprzęt zostawiam.

W Stereo w tym samym budżecie uzyskasz raczej lepszy jakościowo dźwięk. I co wg mnie ważne - prostota systemu, tylko 2 głośniki, dużo mniej kabli do ogarnięcia, kodeki Cię nie obchodzą itp. itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kolega123 napisał:

nie posiadam BR. Filmy by były odpalane z TV albo PC. Chętnie bym posłuchał tego  Pioneera , ale we Wrocławiu nigdzie nie mogę znaleźć salonu z tym ampli.

Nie jesteśmy z Wrocławia, ale zapraszam do kontaktu :) Zobaczymy, co uda się zrobić ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...