Skocz do zawartości

Pokój 16m2 - plan Dolby Atmos 7.1.2 lub 7.1.4


Yacko

Recommended Posts

Miałem zamiar zamontować kino domowe w pomieszczeniu 11m2 - 3,6m dł, 3,2 szer. prostokąt proste ściany. Jednak przemyślałem kilka za i przeciw i biorę pod uwagę też pomieszczenie na poddaszu ze skośną ścianą za plecami ale 16m2 o wymiarach szerokość 3,6m długość 4,5m. Sufit jest z karton gipsu, nad nim wełna mineralna ok 15cm i nad tym OSB jako podłoga na strychu. Wydaje się to niezłym rozwiązaniem na głośniki montażowe, choć będę trochę ograniczony miejscem montażu profilami (co 40cm) to myślę, że w miarę z wytycznymi Dolby da się radę choć musiałbym przestawiać stojak aby w pełni otwierać okno, ewentualnie jakiś uchwyt obrotowy. Załączam zdjęcia z wymiarami i będę wdzięczny za sugestie. W tym pomieszczeniu mógłbym w listwach podłogowych poprowadzić kable do surround naziemnych a z sufitowymi dość prosta sprawa bo OSB na strychu mogę zdjąć i przez cały sufit mam dojście do kabla więc jedynie jedna pionowa bruzda na ścianie przedniej do sprzętu audio.  Ekran to TV 55", wkrótce może 65", położenie słuchacza widziałbym tak w początku okna, więc jakieś 2m od ekranu, za plecami niska szafa i na niej tylne surround. Zdjęcia pomieszczenia:

https://postimg.cc/gallery/9zB82PJ

Edytowano przez Yacko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak będziesz teraz dziesiątki tematów zakładał? Z każdym pytaniem?...Nie lepiej założyć jeden konkretny temat ,w którym wszystko będzie się zawierało? Za chwilę sie w tym pogubisz...

Pisałem Ci w innym temacie o tym poddaszu ...nie chciałeś słyuchać, a tu nagle zmiana zdania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Największy problem przy 7.1.4 widzę z tylną parą głośników sufitowych, mam kilka opcji:

1. Jeśli chciałbym je zamontować na płaskiej części sufitu musiałyby być bliżej słuchacza niż tylne co jest niezgodne z zaleceniami Dolby.

2. Mógłbym dać tylne surround blisko uszu, zachowując wtedy dalszą odległość od nich sufitowych, ale znowu nie zachowam minimum 1m od uszu musiałyby być oddalone maks. 50-60cm.

3. Zamontować tylne sufitowe już na skosie, jak najwyżej, ale na tyle daleko aby były za tylnymi surround.

4. Najgorsza opcja - pozostać przy 7.1.2 albo nawet 5.1.2, chociaż z moich doświadczeń to 7.1.2 dawało lepsze wrażenia niż 5.1.4 i jednak większość dotychczasowym filmów czy muzyki przestrzennej nie uwzględnia głośników sufitowych lub traktuje je trochę po macoszemu.

4 minuty temu, Gmow1977 napisał:

I tak będziesz teraz dziesiątki tematów zakładał? Z każdym pytaniem?...Nie lepiej założyć jeden konkretny temat ,w którym wszystko będzie się zawierało? Za chwilę sie w tym pogubisz...

Pisałem Ci w innym temacie o tym poddaszu ...nie chciałeś słyuchać, a tu nagle zmiana zdania?

Byłem dzisiaj na miejscu i po zastanowieniu się biorę pod uwagę to poddasze. Uznałem, że lepiej założyć nowy temat niż pisać o 16m2 w temacie dotyczącym 11m2. Niestety edytować tamtego tematu już się nie dało.

Edytowano przez Yacko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prawie takie samo pomieszczenie (po trochę wiecej niż metr z każdej strony), przeznaczone na "kino domowe" + stereo. Też chciałem 7.2.4 i nawet zamontowałem drugą parę atmosów Klipsch RP502SA na skosach, ale jak pokazały odsłuchy prawie nic to nie polepszyło w stosunku do 7.2.2. Do tego musiałem również zainwestować we wzmacniacz Roksan K3 jako końcówka mocy do frontów. Teraz całość to Denon 4700 i Klipsche RP 502S, RP 402S oraz RP 504C. Jako fronty mam JBL Studio 290, do tego dwa suby SVS SB3000 (na tylnej ścianie pod skosami, przodem do ściany frontowej, tej z tv). Jako atmosy w płycie G/K mam Magnaty IP82 w zrobionych przez siebie obudowach. Ponieważ lubię gęsty mięsisty  dźwięk to te  JBL-e wraz z Rel T9i grają w stereo (audio z ADI-2 Dac FS). Ściany z wyjątkiem sufitu w całości pokryte bambusem, na razie bez żadnych "udziwnień" z akustyką, może latem coś pomyślę i wykonam we własnym zakresie. Gra to całkiem nieźle, a nawet lepiej. Uważam, że w takim pomieszczeniu ze skosami nie warto upierać się z dodatkową drugą parą atmosów, przynajmniej u mnie to nic nie dało. Na czas oglądania filmów kanapa/fotel wjeżdża na środek pokoju, więc do ekranu mam mniej niż dwa metry - oglądam w zasadzie sam na Sony 75 cali (myśle intensywnie nad 85 cali, chyba że większe Soniacze stanieją). Do oglądania filmów z lepszą połową mam drugi set w salonie o pow. 40m2, na razie 5.1.2 tu Denon 3700 oraz Klipsche najnowszej serii RP 8000F, RP 504C, oraz poprzedniej RP 600M,  RP 502SA, oraz  SVS SB 16 Ultra. W planie surroundy boczne instalacyjne (w ścianie). Na Twoim miejscu tę drugą parę atmosów poważnie bym przemyślał... jak powiedziałem wcześniej w moim przypadku nic to nie poprawilo w odsłuchu. Porównanie jako amator mam, kino miałem już w latach 90-tych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie największy dylemat to ta druga para górnych, musiałbym odsłuchowo "skrócić" pokój jako koniec przyjmując zakończenie prostego sufitu aby było zgodnie z wytycznymi Dolby, że górne tylne mają być dalej wysunięte niż tyle surround. Wtedy nie wykorzystałbym pełnej długości pomieszczenia. Zastanawiam się na ile gorszy efekt byłby gdyby złamać zalecenia Dolby i zrobić jak sugeruje audioadvice.com, czyli tylne surround za tylnymi sufitowymi - to by u mnie się sprawdziło - kwestia ile gorszy efekt.

Advice.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Yacko napisał:

Właśnie największy dylemat to ta druga para górnych, musiałbym odsłuchowo "skrócić" pokój jako koniec przyjmując zakończenie prostego sufitu aby było zgodnie z wytycznymi Dolby, że górne tylne mają być dalej wysunięte niż tyle surround.

Coś pomerdałeś...Gdzie w specyfikacji Dolby górne tylne są za surround Back?

Screenshot_20240108-221627_Drive.jpg.d933aba3e10df1e46c3e78cd0ff990e4.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie tak jak na obrazku  miałem, oczywiście tylne atmosy na skosach... efekt w moim przekonaniu mizerny, szkoda zachodu. A kolumny  Klipscha dedykowane do atmosa. Jedyna korzyść to zakup Roksana K3, rzeczywiście stereo ze wzmacniacza brzmi dużo lepiej niż z amplitunera. Ścieżkę dźwiękową z koncertów bluray też słucham przez wzmacniacz, jest lepiej niż przez amplituner pomimo, że "tylko" w stereo🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego że jest obrazek. Podane wartości i kąty są jedynie wiążące. Pytanie za 100pkt. Jak sobie wyobrażasz zrobić uniwersalny rzut z góry dla dwóch identycznych pomieszczeń, ale rózniących sie wysokością np. 2,3m oraz 4m?

Zerknij na rzut z boku.

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gmow1977 napisał:

Dokładnie tak .Kąty sie liczą .W tej specyfikacji ,którą wkleiłem jest  specjalnie całość aby zwizualizować tę perspektywę...

W twoim pokoju.

Screenshot_20240108-222632_SamsungInternet.jpg.97a4db5437d877b1786ec09015cea1d6.jpgScreenshot_20240108-223542_SamsungInternet.jpg.f122f37bb0427d32d1ff6b2ff3477665.jpg

Myślałem o ustawieniu sofy około 2m od ściany przedniej, wtedy kąty górnych Atmosów by się zgadzały,  jednak aby zachować resztę kątów musiałbym trochę zawęzić scenę. Chciałbym uniknąć montażu tylnych górnych na skosie, więc Twoim zdaniem jak z tego najlepiej wybrnąć z najmniejszą stratą dla standardu ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co przeszkadza skos?

Pamiętaj ,że idealne warunki pasują w studiach budowanych od podstaw.Tam sie wszystko planuje .W większości naszych projektów jesteśmy skazani na kompromis.

Te wytyczne to też taka "droga" "wskazówka, "którą należy podążać ale na sztywno też nie da rady  się ich trzymać....Zwróć uwagę że kąty i wymiary mają zawsze podane "Okno " w jakim powinieneś sie zmieścić

16 minut temu, Yacko napisał:

Chciałbym uniknąć montażu tylnych górnych na skosie, więc Twoim zdaniem jak z tego najlepiej wybrnąć z najmniejszą stratą dla standardu

Znów chcesz pójść na łatwiznę .Bo w prostym suficie wpuścisz kable od góry i po sprawie?Nie tędy droga kolego ...

Jeśli zachowasz mniejwięcej te rozwarcie nad pozycją odsłuchową 55' przód 55'tył  to w sumie 110' to powinno być dobrze .W innym przypadku MUSISZ wejść w skos.

Resztę zrobi korekcja w amli.

I pamiętaj  2 Atmosy nie mają porównania do 4 Atmosów...  

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Pracy się nie lękam i na skos kabel też dam radę przepchnąć, ale kąt padania były też pod skosem więc nie wiem czy wiele by to dało względem umieszczenia ich na końcu prostego sufitu. Gdybym sofę ustawił 1,8 m od ściany przedniej to kąty górnych 55 i 110 dałbym radę, tylko fronty gdybym chciał zachować te 30 stopni musiałyby być dość blisko siebie a co za tym idzie zgodnie ze sztuką górne również. Chyba zaryzykuję i scenę zrobię szerszą z kątami frontów około 40 stopni.

Edytowano przez Yacko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmieścić to względnie symetryczne na ile pokój pozwala . 

W linii przód, w drugiej linii dwa atmosy, w trzeciej z boku siedziska dwa głośniki typu FX od Monitor Audio , w czwartej linii druga para atmosow i w piątej linii tylne surround. 

Będzie takie wypełnienie dźwiękiem w 16 metrach , że z podziwu nie wyjdziesz. 

 

Edytowano przez 77Mariusz77
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, 77Mariusz77 napisał:

Rozmieścić to względnie symetryczne na ile pokój pozwala . 

W linii przód, w drugiej linii dwa atmosy, w trzeciej z boku siedziska dwa głośniki typu FX od Monitor Audio , w czwartej linii druga para atmosow i w piątej linii tylne surround. 

Będzie takie wypełnienie dźwiękiem w 16 metrach , że z podziwu nie wyjdziesz. 

 

Się zgodzę....tylko dwie sprawy.

Te Monitor Audio fx to bym sobie darował.Nie, że ich nie lubię bo naprawdę super kolumny grały u mnie w salonie na bokach dobrych parę lat... ale wedłóg najnowszych standardów Dolby ,przy atmosie się ich nie powinno stosować.Ludzie je dają i sobie chwalą ale...Pokój ma skos i nie wiem jaki wpływ na resztę będą one miały.  Te kolumny żyją od odbić przez ten skos może to jakoś zabużać.

Druga sprawa to wysokość dolnej warstwy ....Ja dałbym Nie wyżej jak 90cm góra 100cm do gwizdka ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Nie wspomniałem jaki sprzęt posiadam (niektóre elementy wkrótce).

Amplituner Denon XVR-X4800H

Subwoofer SVS SB-1000 Pro

Centralny Klipsch R-25C

Fronty Klipsch R-28F

Monitory 2x Klipsch R-15M

Monitory 2x Klipsch R-51M

Sufitowe 4x Klipsch CS-16C II (wstępnie te rozważam, choć mocą odbiegają od monitorów i pewnie ograniczą głośność całości, jakościowo też niska półka, ale z racji montażu 4 wolałbym coś tańszego).

 

Edytowano przez Yacko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na mikrofon koło środy powinien być. 

Wtedy licencję kupię pełną. Mam u siebie 7.3.4

Z Audyssey mam już jakaś przygodę za sobą, przed tym amplitunerem miałem x4700h . 

Zmieniłem ze względu na  możliwość podłączenia 4 sub-ów i tego Diraca z ciekawości. 

Porównam bo dam jestem ciekaw czy coś wniesie i ile wniesie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, 77Mariusz77 napisał:

No ja będę ten Dirac sprawdzał w tym tygodniu, dokładnie w x4800h 🙂

O...to koniecznie daj znać jakie efekty i czy warto👍😉

 

9 minut temu, 77Mariusz77 napisał:

Audyssey mam już jakaś przygodę za sobą, przed tym amplitunerem miałem x4700h . 

Zmieniłem ze względu na  możliwość podłączenia 4 sub-ów i tego Diraca z ciekawości. 

Też mam w salce x4700h i pomału myślę nad czymś z Diraciem może ten model co u ciebie albo jakiś onkyo 

 

8 minut temu, Yacko napisał:

Ja chyba jeszcze przed montażem na tym poddaszu przetestuję suba na dużej mocy aby sprawdzić czy jakiś drgań niepożądanych nie ma. Niestety profile mocowane do drewna i ścian na sztywno, bez gumek itp.

Kto Ci tak robotę spartolił...?Dźwięki mogą  się przwnosić na inne części budynku ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...