Skocz do zawartości

Onkyo TX-RZ840 w stronę stereo...


Comret

Recommended Posts

Cześć,

Obecnie mam taki zestaw Onkyo TX-RZ 840, 5.1 Boston Acoustics A360 i A26, centralny i sub REL T5i, TV SONY 75".

Pomieszczenie 24 mkw. Docelowo 30-35.

TV, kino, playstation i dopiero muzyka (elektronika, rock, koncerty, radio itp). Do tej pory wystarczało, ale kupiłem sobie słuchawki B&W PX7 S2 i kusi mnie stereo.

Co bym chciał? Dodać elektronikę stereo do pary z kinem Onkyo plus wymienić fronty podłogowe tak aby grało to i w kinie i w stereo.

Budżet na całość max 20K. Ktoś pomoże czego posłuchać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj pamiętam te kolumny.

Fatalne wykończenie. Mało rozdzielczy dzwięk. Nie były to modele ktorymi siędobrze handlowało :/

W kwocie albo wym wymienił Onkyo na Arcama AVR 11 i wtedy fronty

Albo zostawił to Onkyo , zmienił fronty i w zależności jakie to będa to końcówka mocy.

Na przykład silver 500 + Atoll

Albo KEF R7 Meta + końcówka NADa

Kurcze no propozycji masz na prawde sporo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Zostawię Onkyo, dobiorę fronty za ok 10K i zobaczymy co się zmieni. Te kolumny BA nie trudno będzie zmienić na lepsze, ale mam do nich sentyment, grają równo, nie męczą i basu jest sporo.

MA silver 500 - zawsze mnie kusił

KEF R7 Meta - trochę więcej niż 10k

Pylon Diamond 28 mk2 - ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z nich gra inaczej.

Silver 500 jest jasna, Rozdzielcza, potężna w graniu ale szybka.

KEF R7 albo 7 Meta jest znacznie cieplejsza. łagodniejsza, środek nasycony ale mniej rozdzielcze granie w kinie

Pylon coś pomiedzy, ale nie ma ani takiej rozdzielczości ani takiej głebi jak KEF. Ale fajne kolumny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, też rozważałbym zestaw nowe kolumny + wzmacniacz z by-pass :) Monitor Audio Silver 500 to fajna opcja, żywo grające kolumny, rozjaśnione w górze, z fajnym i szybkim basem. Pylony Diamond 28 mkII faktycznie są tu pomiędzy nimi i KEFami, ale raczej po cieplejszej stronie. Bardzo przyjemne kolumny moim zdaniem :) Do tego w przyszłości Atoll IN200, Rega Elicit MK5, czy Musical M5si i masz bardzo fajny zestaw stereo :) 

Zachęcam do obejrzenia naszego filmu z kolumnami w podobnym budżecie, a także zapraszam do kontaktu i umówienia się na odsłuch :) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Każda z nich gra inaczej.

Silver 500 jest jasna, Rozdzielcza, potężna w graniu ale szybka.

KEF R7 albo 7 Meta jest znacznie cieplejsza. łagodniejsza, środek nasycony ale mniej rozdzielcze granie w kinie

Pylon coś pomiedzy, ale nie ma ani takiej rozdzielczości ani takiej głebi jak KEF. Ale fajne kolumny.

 

Chyba potrzebuję takiego przeglądu, aby coś wybrać.  Byłem w Q21 6 lat temu na odsłuchach z kolegą kupiliśmy dwa Onkyo tx-nr 676 i jeden set z MA silver.

Pamiętam, że ten dzwięk MA silver wtedy mi się najbardziej podobał, jak i koledze.

Na pewno potrzebuję sprzętu, który nie męczy.  Denona zmieniłem na Onkyo to też chyba mówi o moich preferencjach dzwięku.

Basu mi nie brakuje, ale brakuje mi rodzielczości co pewnie nie dziwi przy cenie Boston Acoustics. brakuje mi też detali, takich smaczków w muzyce które słysze kiedy zakładam te przeklęte słuchawki B&W. Myślę, że też średnica mogłaby byc bardziej do przodu. Granie skrajem pasma nie dla mnie, a bas lubie głęboki, ale kontrolowany, trzymany w ryzach.

Chyba najbardziej pasuje do MA silver, ale będę uszami wybierał.

A jak gra Audio Physic Classic 8, warto ja dodać ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Comret moim zdaniem jak zrobisz upgrade kolumn i stwierdzisz że to dalej nie to, albo będziesz chciał czegoś lepszego  - jeżeli chodzi o stereo, bo akurat RZ840 to całkiem niezły amplituner w kinie, to kolejnym krokiem może być dokupienie zintegrowanego wzmacniacza stereo z wejściem na końcówkę mocy. Wtedy z wyjść PRE (przedwzmacniacza) z Onkyo wyprowadzisz sobie sygnał na wejście końcówki i w kinie będzie ten wzmacniacz pracował jako końcówka napędzająca L i R, a do słuchania np. CD, gramofonu czy streamera przełączysz wzmacniacz w tryb pracy jako zintegrowany i masz piękne klasyczne stereo. Bez "wajhowania", przepinania kabli itp.

Jeżeli jednak słuchasz muzyki z serwisów streamingowych (Youtube, Tidal, Spotify itp.) przez obecny amplituner i nie posiadasz odtwarzacza CD, gramofonu czy streamera który podłączyłbyś bezpośrednio pod tą integrę stereo to temat bym zakończył na zmianie kolumn, ewentualnie jeżeli brakuje Ci ogólnie mocy (w co wątpię) dodałbym samą końcówkę. Kupowanie zintegrowanego wzmacniacza stereo z wejściem na końcówkę mija się z celem jeżeli nie podłączysz pod niego bezpośrednio dobrych źródeł stereo (CD, gramofon, streamer, DAC itp.). Natomiast sama końcówka może nie wnieść zbyt wiele w stereo jeżeli i tak "obrabiane" to będzie przez przedwzmacniacz amplitunera kina. Oczywiście najlepszym doradcą jest słuch i jak masz możliwość to warto posłuchać i spróbować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Comret napisał:

Na pewno potrzebuję sprzętu, który nie męczy

Każdy inaczej to odbiera. Niektórych meczy wysoka górą, innych duża ilość dołu. Trzecich zmeczenie środkiem.

12 godzin temu, Comret napisał:

Basu mi nie brakuje, ale brakuje mi rodzielczości co pewnie nie dziwi przy cenie Boston Acoustics. brakuje mi też detali, takich smaczków w muzyce które słysze kiedy zakładam te przeklęte słuchawki B&W. Myślę, że też średnica mogłaby byc bardziej do przodu. Granie skrajem pasma nie dla mnie, a bas lubie głęboki, ale kontrolowany, trzymany w ryzach.

Chyba najbardziej pasuje do MA silver, ale będę uszami wybierał.

A jak gra Audio Physic Classic 8, warto ja dodać ?

Warto dodać do odsluchu wszystko co masz w zasięgu. A noż to ci najbardziej spasuje. Wszystkie te kolumny względem Bostona będa znacznie lepsze. Bo tej kolumnie na prawde duzo brakuje do dobrego grania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

nie posiadasz odtwarzacza CD, gramofonu czy streamera który podłączyłbyś bezpośrednio pod tą integrę stereo

Nie, moje słuchanie muzyki to serwisy przez ampli, TV, USB i  telefon BT... tyle z jakości. Dlatego najpierw przesłucham kolumny, potem kupię, podłączę pod Onkyo i zobaczę co się zmieniło...

 

Zdecydowanie, nadal i nieustająco ten sprzęt w użyciu codzinnym to TV, PS, kino.... i dopiero muzyka. Więc podstawowe funcjonalności tego zestawu muszą pozostać.

 

Cytat

przełączysz wzmacniacz w tryb pracy jako zintegrowany i masz piękne klasyczne stereo. Bez "wajhowania", przepinania kabli itp.

To max co mogę skręcic technicznie w stronę stero...

Cytat

Wszystkie te kolumny względem Bostona będa znacznie lepsze. Bo tej kolumnie na prawde duzo brakuje do dobrego grania.

Tego jestem świadomy, nie będzie trudno je przebić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że streamer to jest jakiś tam przyszły kierunek, ale chyba najpierw wzmacniacz stereo.

Taka kolejność Kolumny > wzmacniacz stereo do pary z Onkyo i na koniec streamer.

Tylko obawiam się, że wymiana frontów może spowodować jeszcze kolejne głośnikowe potrzeby, np. centralny.

No i przyszłość RELA T5i zależy od powyższych efektów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Comret napisał:

Tylko obawiam się, że wymiana frontów może spowodować jeszcze kolejne głośnikowe potrzeby, np. centralny.

to całkiem prawdopodobne, centralny i fronty najlepiej mieć z jednej stajni/serii, ewentualnie można próbować dopasować coś innego, ale ważna jest spójność dźwiękowa tych trzech głośników. Ja np. miałem kiedyś zestaw TAGA 606SE, po wymianie frontów na Klipsch-a dźwięk centralnego mocno od nich odbiegał, rodziło trochę problemów z dialogami i ogólnie brzmiało nie najlepiej, gdy w końcu kupiłem centralny Klipsch-a nie ten sam system, chce się oglądać, no i wreszcie brzmi to normalnie. Surround i sufitowe zostają (przynajmniej na razie) tutaj rozbieżność aż tak nie przeszkadza.

9 godzin temu, Comret napisał:

Nie, moje słuchanie muzyki to serwisy przez ampli, TV, USB i  telefon BT... tyle z jakości. Dlatego najpierw przesłucham kolumny, potem kupię, podłączę pod Onkyo i zobaczę co się zmieniło...

 

Zdecydowanie, nadal i nieustająco ten sprzęt w użyciu codzinnym to TV, PS, kino.... i dopiero muzyka.

no w tym układzie i kolejności - nie skupiałbym się na wzmacniaczu do stereo, jak kiedyś będzie taka potrzeba i dobre źródło zawsze możesz zrobić taki upgrade. Nawet po zakupie streamera jeżeli nie weźmiesz Tidal-a w wysokiej jakości czy Apple Music (chociaż ten i tak nie jest wspierany natywnie przez znane mi streamery), to do Spotify czy Youtube zastanawiałbym się czy iść w dodatkowy wzmacniacz stereo, ale to zawsze możesz odsłuchać i zdecydować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2024 o 08:36, Comret napisał:

No i przyszłość RELA T5i zależy od powyższych efektów.

Nie obawiał bym się.

On Ci zawsze dobrze uzupełni dół którego podłogowe nie mają. Kwestia ustawienia.

Zalezy jak patrzysz na pryzmat kina vs stereo.

JA nie uważam aby centralny musiał być z tej samej parafii.

Ale dobry w kinie to podstawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

REL T5i faktycznie gra w tle dodaje takiej basowej przestrzeni. I co bardzo w nim lubie to system gra obecnie tak, że sub się nie wybija, daje znać tylko tam gdzie trzeba i to robi robotę w odbiorze. Wiem, że to nie jest sub kinowy, ale ja wiecej nie potrzebuje. Albo jeszcze nie wiem, że potrzebuję 🤣.

 

Centralny musi być, ja zaczynałem od zestawu 3.0 i miałem go baardzo długo. Zobaczymy, biorę pod uwagę, że obecny centralny nie koniecznie zgra się z nowymi frontami. Ale na tym etapie to gdybologia jedynie. Będzie materiał na przyszłe tematy na forum 😆.

Z jednej stajni i jednej linii to takie bezpieczne rozwiązanie. Trudno aby było źle, ale... zawsze można lepiej.

Musze zaplanować trochę czasu na odsłuchy.

Edytowano przez Comret
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

A więc wybory dokonane. Mój zestaw uzupełnił Monitor Audio Silver 500 7G.

 

Na razie się wygrzewają, ale wrażenia są bardzo pozytywne.  Jest jakby więcej... powietrza w tym graniu i szczegółu. To trudno określić, to raczej  znaczna ewolucja niż rewolucja w porównaniu do BA.

Nie mniej Boston Acoustics A360 są wyśmienite jak na swoją cenę. Monitor Audio jest 3x droższy, ale nie gra 3x lepiej.

 

Wstępnie MA Sliver 500 zgrały się z resztą zestawu, nie muszę wymieniać na szybko centralnego itp. Onkyo graz z MA bardzo dobrze, podoba mi się ta barwa. Poprawa w stereo jest, czas pokaże czy będę szukał jeszcze czegoś więcej. Może okazać się, że uznam ten poziom za wystrczający,  MA musza sie wygrzac. Przez wymianę kolumn uzyskałem większą zamianę dźwięku niż przez wymianę elektroniki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazują wyraźnie, ale nie x 3.

Każdy obszar jest lepszy, najwięcej różnicy jest w średnicy i wysokich tonach. Bas jest też bardziej kontrolowany, i w momentach głębszy, ale tu Bosony odstają najmniej.

Tak jaby ktoś koc zdjął z Bostonów. Rozdzielczość scena jak najbardziej różnica jest duża, zauważalna.

Względy wyglądu i jakości wykonania itp, całkowicie pomijam. Tak więc poprawa jest znacząca, a muszę się jeszcze osłuchać i je wygrzać... będzie tylko lepiej.

Jestem jak najbardziej zadowolony ze zmiany, ale spodziewałem się większego nokautu nad BA. Podsumuję za jakiś czas po wygrzaniu.

Wracając do pierwotnego powodu zmiany czyli do dżwięku ze słuchawek B&W, usłuszałem w MA Silver 500 podobną rodzielczość i scenę czego mi brakowało w BA.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwieku się nie da szacować na "razy"

Aidy też nie zagraja 50 RAZY lepiej od takich kolumn. ale wyraznie to słychać. Dlatego te odczucia czy dokładac czy nie. Co wybierać sa bardzo indywidualne.

Jeden nie dołozy drugi usłyszy deczko lepiej i jest w stanie zapłacić 3 razy tyle.

JA jeszcze pamietam czasy Bostonów bo nimi handlowałem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, im więcej słucham tym więcej nowych instrumentów odkrywam. Tego nie da się zamienić na krotność wydanych złotówek.

Dziś przy Yello, przy basie usłyszałem ze trzy różne uderzenia. A do tej pory dla mnie to był bardziej jeden dźwięk.

Ja jestem zachwycony zmianą i tym co MA silver pokazują. Bostony lądują na OLX bez żalu, bardzo dobrze mi służyły.

Z nieustanną przyjemnością mój ampli kina pracuje w trybie stereo 😆 Muszę jezcze kino sprawdzić na jakimś fajnym filmie, na razie ogladałem tylko TV... ale muzyka tak mnie pochłonęła, że nie zdążyłem.

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.04.2024 o 09:44, Comret napisał:

Wracając do pierwotnego powodu zmiany czyli do dżwięku ze słuchawek B&W, usłuszałem w MA Silver 500 podobną rodzielczość i scenę czego mi brakowało w BA.

 

Wymień 840 na lepszy amplituner albo dołóż wzmacniacz. Wtedy zaczniesz szukać lepszych  słuchawek niż px7s2. 840 z silver 500 w kinie daje radę ale w stereo jest bez życia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...