Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 w pokoju 21m


Agiel

Recommended Posts

Cześć, chciałbym zbudować kino w pokoju 21m2. Wymiary 4,3 x 4,9. Wysokość sufitu 2,7m. Obecny amplituner Onkyo 656.

Moim priorytetem jest dobry dźwięk w kinie oraz grach. Odsłuchy muzyki stanowią może 5% całkowitego czasu. Po przeczytaniu wielu tematów powtarzające się wnioski są takie że najważniejszy w kinie jest centralny oraz subwoofer. Z wielu rekomendacji wyczytałem że proponowane są:
centralny - Klipsch 504c II

subwoofer - Klipsch RP 1200sw (nie wiem czy jest ok na ten metraż)

Jako że chciałbym żeby to w miarę spójnie wyglądało to pasuje wziąć resztę też od Klipscha.

surround  - Klipsch 500m II
front - no i tu mam zgryz. Ponoć do kina mogą spokojnie być podstawkowe, mimo wszystko od święta zdarzy mi się posłuchać muzyki. Do kina 600m II chyba by było w porządku a jak się one sprawdzają w muzyce? Może 6000f II? 8000f II już są duże gabarytowo a pokój niespecjalnie pojemny. Słucham niemal wyłącznie cięższego brzmienia, coś z pogranicza rocka i metalu (Slipknot, Linkin Park, Sabaton, System of a Down). Lubię wyraźnie zaakcentowaną perkusję i gitarę. Muzyka nie jest jednak priorytetem jeśli miałoby się to odbić kosztem kina.
 

Co do pokoju. Poniżej wstawię zdjęcia jak to wygląda.
Odległość od pozycji słuchacza do kolumn (poglądowo wstawiłem tam standy) to 2,8m. Odległość między standami to 2,6m. Fronty do tylnej ściany mają 35cm wolnego miejsca, lewy do bocznej ściany ma też 35cm wolnej przestrzeni.
Jeśli chodzi o surround to są one w odległości ok.50cm od kanapy, lewy nie zbyt dużo miejsca żeby go odsunąć. Kanapa na zdjęciu jest około 45cm od ściany, nie przesunę jej zbytnio do prawej bo wtedy prawy front wjedzie mi w drzwi.
Akustyka będzie kuleć ze względu na okna no ale jest jak jest, zamurowywał ich nie będę 🙃 tym bardziej że lubię czasem poczytać.

Amplituner to Onkyo 656, zostało z poprzedniego zestawu opartego na Taga 606v3. Jestem świadom braku doświadczenia i tego że amplituner z Dirac Live ustawi to lepiej niż ja, pytanie czy aż o tyle lepiej by warto było zmieniać amplituner?
Proszę o poradę odnośnie frontów oraz ewentualnej zmiany amplitunera lub wybrania całkiem innego zestawu 5.1 jeśli będzie lepszy od Klipscha. Budżetu ścisłego nie mam, chciałbym kupić raz a dobrze. Kurde ale tasiemiec wyszedł...

PXL_20240113_153411192.jpg

PXL_20240113_154127597.jpg

PXL_20240113_154344027.jpg

PXL_20240113_153551497.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, też uważam, że na spokojnie RP-600M II dadzą sobie radę, a ogółem Twój zestaw jest zgrabnie dobrany :) Czy lepszy amplituner zagra lepiej? Tak. Czy będzie warto dopłacać? To już sam ocenisz, gdy zepniesz całość w swoim pomieszczeniu :) Ogółem Klipsche są też dość lubiane przez osoby o Twoim guście muzycznym. Może też być warto spojrzeć na Monitor Audio z linii Bronze gdybyś szukał tańszego zestawu. W razie czego zapraszamy do kontaktu i na indywidualne wyceny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na surround daj bi polowe 240s albo nowsze 402s

Centralny tak. Chodz poluj na pierwsza wersje 504 bedzie znacznie taniej

Fronty jak najbardziej 600m, to samo 1 wersja bedzie tańsza.

sub tez.

Alternatywa Monitor audio wspomniane Bronze. Chodx tu zaryzykował bym nawet na dobrą cenę na silver. Mają lepszy centralny.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak blisko odsłuchu i nie robimy Atmosa, moim zdaniem bipol lepszy. Jak jest ponad 1m do najbliższego odbiorcy to sprawa już nie jest oczywista.

Ustawiasz je tak jak zaleca Dolby, a więc na wysokości odsłuchu i ~ 120 stopni od osi a więc lekko za Tobą. Jak coś Cie ogranicza i będą poniżej 0.5m od ucha to je trochę podnieś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Agiel napisał:

Bi pole lepsze od klasycznych kolumn skierowanych w stronę ucha? Jak je prawidłowo ustawić na standzie?

Z definicji na pewno nie są lepsze, ale mogą pomóc w trudnych pomieszczeniach lub gdy faktycznie głośnik jest blisko i wysokie tony drażnią ucho. Czyli wtedy kiedy trzeba się ratować albo faktycznie ktoś lubi rozproszony dźwięk. Do 5.1 ok, to bardziej złożonych systemów już słabej. Ale co kto lubi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Agiel napisał:

Bi pole lepsze od klasycznych kolumn skierowanych w stronę ucha? Jak je prawidłowo ustawić na standzie?

Ja wole. Najlepiej bokiem. Ale musiał bym to ozbaczyć.

17 godzin temu, przemeklbn napisał:

Z definicji na pewno nie są lepsze, ale mogą pomóc w trudnych pomieszczeniach lub gdy faktycznie głośnik jest blisko i wysokie tony drażnią ucho. Czyli wtedy kiedy trzeba się ratować albo faktycznie ktoś lubi rozproszony dźwięk. Do 5.1 ok, to bardziej złożonych systemów już słabej. Ale co kto lubi.

JA zdecydowanie wole Bi pole.

Miałem kilka swoich systemów , kilka montowałem i moje preferencje utarły się już lata temu. Obecnie jedynie się to potwierdza :)

Co kto woli.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie dość fajnie dobrałeś sprzęt, siedząc w zdecydowanej większości w kinie domowym to nie inwestowałbym w podłogówki:) . 
Ogólnie bardzo fajnie to sobie wymyśliłeś, jedyne co to faktycznie weź pod uwagę bipole na tył zamiast zwykłych satelit ale tu jak widzisz jedna i druga strona ma swoich zwolenników i przeciwników. Co do amplitunera to myślę, że na początek bym zostawił tak jak jest, osłuchał się z takim zestawem i samemu stwierdził czy chcesz dopłacać do nowego, zwłaszcza, że chcesz złożyć 5.1 to nie widzę sensu by na początku obciążać budżet kupnem amplitunera. Jak już złożysz zestaw, pooglądaj sobie filmy i po jakimś czasie wypożycz sobie ze sklepu jakiś alepszy amplituner i sam zdecydujesz bo to mocno indywidualna kwestia, bo jeden powie, że warto inny, że nie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...