Skocz do zawartości

Jakie kolumny?


Józef67

Recommended Posts

14 godzin temu, Józef67 napisał:

Po wpisaniu do Ceneo PMC, tylko to mieści mi się w budżecie:
https://www.ceneo.pl/122449662

:) 

Hehehehe. To będzie głosne. Ale jakościowo to nie to :P

7 godzin temu, Józef67 napisał:

Sorry, ale podstawki mnie nie interesują. Muszą być fajne podłogówki. Dlatego między innymi przejściowo rzuciły mi się w oczy  Polk Audio MXT60B. Wyglądają solidnie.

Wracając do "jaśniejszej góry" spectrum dźwiękowego to jest taki problem, że w moim wieku nie słyszy się wysokich dźwięków. 
Sprawdziłem, powyżej 8,7 kHz nie słyszę, więc ta góra nie musi być wysoka ... :( 

 

Czyli zamysl jest taki

- podlogowe

- nowe

 - o jasniejszym brzmieniu

- ale bylo co

No tak to teraz wyglada.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Hehehehe. To będzie głosne. Ale jakościowo to nie to :P

Czyli zamysl jest taki:  - podlogowe, - nowe,    - o jasniejszym brzmieniu,  - ale bylo co ...  No tak to teraz wyglada.

Może mam niża, bo nic oczekiwanego nie udało mi się wyłowić z Twojego wpisu. :) 

Na razie nic nie wygląda. Piszę z Wami bo lubię doświadczonych posłuchać. Kolumn na rynku nawet w założonym budżecie są  dziesiątki. Każdy ma doświadczenie z jednymi lub kilkoma markami.  Nie chodziło mi o wrzucanie pomysłów na kolumny za 5000, 10 000 zł lub podstawki. Raczej o opinie o Pylon 25, Heco Victa Prime 702 czy Polk Audio MXT60. Ewentualnie podobne propozycje. Pierwsze dwie opcje mają bardzo pozytywne recenzje. (ale są to przeważnie opinie "kupujących" w sklepach internetowych).

Sądzę, że np. zestaw Pylon Pearl 25 proponowany przez Q21 byłby jakościowo wystarczająco dobry ... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Józef67 napisał:

Wgłębiam się w temat i widzę, że muszę szukać kolumn z przednim bass-reflexem.

Jeśli się wgłębiasz w temat to wnioski powinny być odwrotne. Położenie BR jest mało istotne. A jeśli kolumny masz zamiar dopchnąć do ściany, to chciałbym Cię poinformować że to zły dla każdej konstrukcji z wyjątkiem dedykowanych onwall i inwall. Dlaczego? Bo jest wysoce prawdopodobieństwo że będzie nieznośnie dudnić a bas stanie się nieznośnie niekontrolowany.

Można to obejść... Stawiaj sobie kolumy przy samej ścianie, obetnij w stawieniach amplitunera do nich bass na 80Hz tak jak THX przykazuje i niech subwoofer popracuje. Problem rozwiązany. Ale czy wówczas potrzebne Ci pełnozakresowe kolumny? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jeśli się wgłębiasz w temat to wnioski powinny być odwrotne. Położenie BR jest mało istotne. A jeśli kolumny masz zamiar dopchnąć do ściany, to chciałbym Cię poinformować że to zły dla każdej konstrukcji ...

Generalnie mądrego dobrze posłuchać. Problem w tym, jak wyłowić tych którzy mają rację. Czytałem, że min odległość kolumny z tylnym BR to około 40 cm. Moje stoją 25, a chciałbym uniknąć wszystkich błędów których jestem świadom i na które poradzę.

Ciekawy jestem opinii audiofilów nt kolumn JBL A170, A180 bo w rankingach one praktycznie nie istnieją. A mam satelity/podstawki A120 i one grają znacznie lepiej niż satelitki z Taga 506. Ponadto sprawdziłem parametry satelitek z Pylon Pearl 25 i wyglądają na słabsze niż tańszych JBL  A120.

Edytowano przez Józef67
dopisek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Józef67 napisał:

Generalnie mądrego dobrze posłuchać. Problem w tym, jak wyłowić tych którzy mają rację. Czytałem, że min odległość kolumny z tylnym BR to około 40 cm. Moje stoją 25, a chciałbym uniknąć wszystkich błędów których jestem świadom i na które poradzę.

Bo akustyka pomieszczenia rządzi. Przestaw kolumny na próbę, przekonaj się jak wpływa to na bas i własne zdanie se wyrobisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.01.2024 o 16:06, Józef67 napisał:

Na razie nic nie wygląda.

To może inaczej. Które Ci lezą a my napiszemy o nich opinie.

10 godzin temu, Józef67 napisał:

Wgłębiam się w temat i widzę, że muszę szukać kolumn z przednim bass-reflexem.

Wcale nie. Skąd taki wniosek?

 

Pearl 25 - bardzo neutralna kolumna, dobra kolumna. Stabilny zakup. Bezpieczny. Nie porywa ale i nie denerwuje.

Heco Victa prime - nieco silniejszy przekaz, z mocniejszym basem

Polk XT - jeszcze mocniejszy przekaz o jaśniejszym brzmieniu bardziej w stylu Vki. Pod kino.

JBL A170/180 - 170 troche małe. 180 spoko. Taki konkurent dla Heco Aurora 700, ELAC F5.2 te kolumny są lepsze od poprzednich.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Wcale nie. Skąd taki wniosek?

W wielu opiniach np. na YT mówią, że odległość BR od ściany to co najmniej 40 cm. Nie jestem ortodoksem w słuchaniu opinii, ale z drugiej strony nikt mi nie wmówi, że przystawienie go do ściany jest poprawnym pomysłem. Na pewno ma wpływ na emitowanie basu.
Z trzeciej :P strony kolumny JBL A120 które byłem kiedyś nabyłem mają w wyposażeniu specjalne korki o grubości około 8 cm do zamykania otworu BR. Kiedyś czytałem po co, dlaczego, ale skleroza zniszczyła mi tą informację,  a nie jestem dość ciekawy by szukać instrukcji.

Dzięki za opinie o kolumnach.  W kręgu zainteresować miałem jeszcze Indiana Line Tesi 561.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co gra basem i stoi przy samej ścianie stwarza ostre podbicia na drugim koncu typowego pomieszczenia. Czy z BR, czy bez niego, bez różnicy.

8 minut temu, Józef67 napisał:

JBL A120 które byłem kiedyś nabyłem mają w wyposażeniu specjalne korki o grubości około 8 cm do zamykania otworu BR. Kiedyś czytałem po co, dlaczego, ale skleroza zniszczyła mi tą informację,  a nie jestem dość ciekawy by szukać instrukcji.

Zmienia się charakter basu. Po włożeniu zatyczki bas staje się z reguły mniej głęboki, ale za to szybszy, sprężysty, mniej przeciągający.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Okazja na ELAC Debut 2.0 F5.2 przeszła koło nosa ... były po 1149 zł x 2 ...

https://www.tophifi.pl/oferty-specjalne/outlet/elac-debut-2-0-f5-2-czarny-outlet.html

Podobno zostały dwie pary gdzieś w Polsce w salonach po 999 zł x 2 ... odbiór tylko osobisty ...

U mnie we wsi nie ma salonu tophifi, w salonach w promieniu 100 km też nie ma tych kolumn ... :( 

Edytowano przez Józef67
dopisek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2024 o 15:06, Józef67 napisał:

W wielu opiniach np. na YT mówią, że odległość BR od ściany to co najmniej 40 cm.

Mase osób teraz robi filmy bo myśli że bedzie nowym influencerem internetu. Nie mając pojecia o czym gada. Tak to jest trafic na takich w sieci. Jak trafisz na dobre kanały YT to znajdziesz informację że to nie jest kluczowe. Kolumny tak czy siak powinny być oddalone od sciany. Jest szereg kolumn dla których to jest bardziej lub mniej obojętne ale jednak.

Dnia 6.02.2024 o 15:06, Józef67 napisał:

Na pewno ma wpływ na emitowanie basu.

MA. Ale w każdej konstrukcji. Czy ma z przodu BR czy z tyłu czy nie ma

10 godzin temu, Józef67 napisał:

Okazja na ELAC Debut 2.0 F5.2 przeszła koło nosa ... były po 1149 zł x 2 ...

https://www.tophifi.pl/oferty-specjalne/outlet/elac-debut-2-0-f5-2-czarny-outlet.html

Podobno zostały dwie pary gdzieś w Polsce w salonach po 999 zł x 2 ... odbiór tylko osobisty ...

U mnie we wsi nie ma salonu tophifi, w salonach w promieniu 100 km też nie ma tych kolumn ... :( 

Własnie to jest u nich lipne że nie mogą miedzy salonami powymieniać. Ale to i tak warto jechać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2024 o 15:13, Butler napisał:

Zmienia się charakter basu. Po włożeniu zatyczki bas staje się z reguły mniej głęboki, ale za to szybszy, sprężysty, mniej przeciągający.

w tym życiu już tego na pewno nie ogarnę ... uwzględniając ograniczenia słuchowe to nie wiem czy nie powinienem raczej przerzucić się na odtwarzacze kieszonkowe ... :P  :( ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem te ELAC Debut 2.0 F5.2. z https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/elac-debut-2-0-f5-2.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=513c9810-7d56-ea82-b848-88af55bc4ae8

Czytam opinie np. https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3042-elac-debut-f5-2

W dzieciństwie musiał mi chyba słoń stanąć na uchu bo za Chiny nie pojmę jakim cudem ludzie słyszą te wszystkie detale. 

Jako satelity wykorzystam JBL A120. Spodziewam się dobrego efektu.

Wrażeniami podzielę się za dwa, trzy tygodnie ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.02.2024 o 15:08, Józef67 napisał:

Szybkie pytanie, czy kupno kolumn poekspozycyjnych wiąże się z jakimś ryzykiem ?
Chodzi o ELAC Debut 2.0 F5.2.

 

Raczej kwestia wyglądu. Gwarancje masz normalną. Ale nie uzyjesz jej do obitych kolumn czy wciśnietych przez dziecko membran.

Dnia 8.02.2024 o 15:28, Józef67 napisał:

Przesyłka kurierem 150 km. Zapomniałem zapytać co z gwarancją.

 

Musi być normalna jesli to autoryzowny sprzedawca

18 godzin temu, Józef67 napisał:

W dzieciństwie musiał mi chyba słoń stanąć na uchu bo za Chiny nie pojmę jakim cudem ludzie słyszą te wszystkie detale. 

Jakie detale? Mówisz o opisach podsumowujących testy?

Oj to wyzwanie co napisać kolejnego innego. Ja mam swojego faworyta w dziale testerów :D Piekne poematy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Raczej kwestia wyglądu. Gwarancje masz normalną. Ale nie uzyjesz jej do obitych kolumn czy wciśnietych przez dziecko membran.

Przysługuje mi prawo odstąpienia od umowy przez 14 dni.
Konsultant rzekł, że nie są uszkodzone w widoczny sposób. Ewentualne drobne defekty bocznych powierzchni nie przeszkadzają. "Wciśnięte membrany" mówiąc żartem "naprawiało się" igłą, chyba że materiał byłby zupełnie nie podatny. Najważniejsze by były sprawne muzycznie. Jeśli nie, dołożę 100 zł i odeśle "z lub bez podania przyczyny".

Jak wszystko pójdzie dobrze to pozostanie "dać na mszę", żeby ktoś odkupił ode mnie TAGA Harmony 506. :P :)  i Magnat Monitor Supreme 102 ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

siema

Zakupiłem, podłączyłem i jak zwykle bez szału. Co prawda stan ogólny wizualny jest super, żadnej nawet ryski ( membrany też nie powciskane :P ).

Ale z graniem to kiszka. Kolumny grają znacznie ciszej niż moja Taga 506, by zrównać musiałem podkręcić Elac'a o 6 dB. To piskuś.
Niestety w porównaniu do Taga prawie nie słyszę sopranu. Można go podobno podnieść o 6 dB, pogrzebię w ustawieniach, zobaczę co będzie grane.
Ewentualne wskazówki mile widziane.

Przynajmniej optycznie robią wrażenie. 
Jakby coś nie tak to zamówiłem czarną folię strecz do pakowania. 

Edytowano przez Józef67
uzupełnienie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, kolumny są w stanie jak "nówki". Obawy niepotrzebne. (nie ma otworków po igle do naprawiania membran). :) 

Nie wiem, albo nie lubię zmian, chociaż zawsze sądziłem, że tak, albo słabo się na nie przygotowuję. Poczytałem, wyłączyłem Dynamic EQ, podkręciłem sopran i bas.
Przy "niezobowiązujących" i niewymagających audycjach i filmach nie włączam suba. 

Jeszcze nie wiem co straciłem wyłączając Dynamic EQ, ale na razie się tym nie stresuję.
Kolumny zaczynają mi się podobać.
nara :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie zamontowałem kolców (ostre jak igły) . Gdybym postawił kolcami na parkiecie zrobiono by mi z du*y jesień średniowiecza. :(  🫥
W pakiecie nie ma podkładek.

Jeśli chodzi o stabilność to zastanawiam się nad trzy punktowym podparciem. Nie wiem czy to dobry pomysł i czy ktoś próbował.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...