Skocz do zawartości

Jakie kolumny?


Józef67

Recommended Posts

Kilka miesięcy temu "męczyłem" pytaniem "jaki amplituner"?
Do ampla Denon AVR-X1700 DAB kupiłem Taga Harmony 506 (bo małe). Myślę (plan 2 letni :P ) o zmianie. Wstępnie zdecydowałem się na Heco Victa Prime 702.
Ostatnio przeglądam i spodobały mi się Polk Audio MXT60BKor XT60. (mały wybór źle, duży jakoś nie lepiej)
Ale parafrazując Jana z Czarnolasu nie chciałbym być  "przed kupnem i po kupnie głupi".
Byłbym wdzięczny za sugestie w budżecie 2500 zł.
Chodzi tylko o dwie podłogówki.

Edytowano przez Józef67
dopisek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Mam zestaw 5.0 Taga Harmony 506 (niestety), suba Magnat RS8 (większy odpada). Nie lubię centrala, wyciszam go na -6dB.

Co do frontowych trzyma mnie szerokość pudła 20+-1 cm.
Aktualnie skłaniam się ku Pylonom 25. 

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim-nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łukasz P. napisał:

Czemu nie lubisz centralnego ? Uważasz że on kiepsko gra, czy ogólnie masz takie upodobanie że tego typu kolumnę wyciszasz ?

Nie lubię gdy słyszę w nim źródło które ewidentnie jest na prawym czy lewym skraju sceny muzycznej. Według mnie obniża to efekt przestrzenności dźwięku.

Ponadto systemy 2.0 nawet bardzo drogie obchodzę się bez centrala.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Q21 napisał:

Przy Pylonie i chęci zmiany całego zestawu w przyszłości warto od razu rozważyć cały zestaw Pylon Pearl, który jest preferencyjnie wyceniony, ale możemy coś tu jeszcze podziałać :) 

Przyjemnie byłoby rozważać taką opcję, ale emeryt musi takie rzeczy rozważać ostrożnie. :) 
Mam dwie podstawki JBL A120 nówki, może bym je ożenił z Pylonami 25.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Józef67 napisał:

Nie lubię gdy słyszę w nim źródło które ewidentnie jest na prawym czy lewym skraju sceny muzycznej. Według mnie obniża to efekt przestrzenności dźwięku.

Ponadto systemy 2.0 nawet bardzo drogie obchodzę się bez centrala.

System wielokanałowy z zasady jest do filmów. Muzyka zaś to stereo, rozdzielmy trochę przeznaczenie kanałów. Ponad wszystkim są osobiste preferencje, ja np. lubię muzykę wielokanałową. Ale filmy na 2.0 to straszna męczarnia, nie mogę się skupić na treści przy braku reszty kanałów.

Nie za bardzo rozumiem jak można "nie lubieć" centrala w kinie. Ale rozumiem że nie toleruje się go przy muzyce jeśli ze źródła 2.0 robimy upmix.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Józef67 napisał:

Mam zestaw 5.0 Taga Harmony 506 (niestety), suba Magnat RS8 (większy odpada). Nie lubię centrala, wyciszam go na -6dB.

Co do frontowych trzyma mnie szerokość pudła 20+-1 cm.
Aktualnie skłaniam się ku Pylonom 25. 

 

No to nie wiem czy nie zaczał bym polepszać sstemu od centralnego. Nie lubisz go bo jest słaby.

Sub jest ok

11 godzin temu, Józef67 napisał:

Nie lubię gdy słyszę w nim źródło które ewidentnie jest na prawym czy lewym skraju sceny muzycznej. Według mnie obniża to efekt przestrzenności dźwięku.

Ponadto systemy 2.0 nawet bardzo drogie obchodzę się bez centrala.

No to coś jest nie tak z kalibracją.

Mocno bym przemyslał jego wymianę. A kolumny przednie na lepszej klasy ale monitory na przykład.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Sub jest ok

Musi być OK, bo większy się nie mieści (optycznie), zresztą jest z Twojego Piotrze polecenia sprzed kilku miesięcy :).
Moje "uczucia" do centrala są chyba skomplikowane.

 

 

 

12 godzin temu, Butler napisał:

Nie za bardzo rozumiem jak można "nie lubieć" centrala w kinie. Ale rozumiem że nie toleruje się go przy muzyce jeśli ze źródła 2.0 robimy upmix.

Pewno masz rację co do niedocenianiem centrala. Moja niechęć wynika z tego że zwykle słucham muzyki z Youtuba. Płacę za Spotity ale lenistwo przeszkadza mi częściej korzystać. Pewno dlatego, że lubię teledyski video ...
I wychodzi na to że odtwarzanie 2.0 na 7.1 nie musi brzmieć naturalnie i poprawnie, choć czasem brzmi efektownie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Butler napisał:

Jeśli mowa o treściach wielokanałowych w muzyce, to bardzo przyjemne źródło to TIDAL HiFi Plus. Masz 30 dni za darmo. Jest tu coraz więcej muzyki w formacie Dolby Atmos i naprawdę może się podobać taka formula dźwięku.

Płaciłem za TIDALa przez dwa miesiące, cały czas płacę za Spotify, ale wchodziłem na nie 4-5 razy na miesiąc i stwierdziłem, że to chyba nie ma sensu. 
Wolałem TIDALa bo są klipy video, no ale ...
zostałem tylko na Spotify ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Józef67 napisał:

Pewno masz rację co do niedocenianiem centrala. Moja niechęć wynika z tego że zwykle słucham muzyki z Youtuba. Płacę za Spotity ale lenistwo przeszkadza mi częściej korzystać. Pewno dlatego, że lubię teledyski video ...
I wychodzi na to że odtwarzanie 2.0 na 7.1 nie musi brzmieć naturalnie i poprawnie, choć czasem brzmi efektownie.

YT ma wątpliwą jakość muzyki. Dlaczego do tego nie kupisz sobie Tidala czy Spotify chociaż?

16 godzin temu, Józef67 napisał:

Płaciłem za TIDALa przez dwa miesiące, cały czas płacę za Spotify, ale wchodziłem na nie 4-5 razy na miesiąc i stwierdziłem, że to chyba nie ma sensu. 
Wolałem TIDALa bo są klipy video, no ale ...
zostałem tylko na Spotify ...

Czyli patrzysz na teledyski też o to chodzi?

Bo jakość muzyki w YT jest średnia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Czyli patrzysz na teledyski też o to chodzi?

Bo jakość muzyki w YT jest średnia.

 

Generalnie chodzi przede wszystkim o video, jestem wzrokowcem.
Wiem, że na YT  jakość klipów nie powala. 

Z drugiej strony, słabo wierzę, ze przeciętny człowiek odróżni próbkowanie audio 192 kHz od 44,1 kHz. Zatem w systemie stereo nie odróżni poziomów jakości.
Dla mnie istotniejsza jest ilość kanałów w audio. (wiem, że YT tego nie zapewnia).

Gdy wykosztuję się na Pylony 25 pewno przeproszę się z TIDALem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Józef67 napisał:

Generalnie chodzi przede wszystkim o video, jestem wzrokowcem.
Wiem, że na YT  jakość klipów nie powala. 

Ok, no to temat zamknięty jest :)

18 godzin temu, Józef67 napisał:

Z drugiej strony, słabo wierzę, ze przeciętny człowiek odróżni próbkowanie audio 192 kHz od 44,1 kHz.

Ale na YT masz czesto 128kbps

Do YT ktory ma 320 kbp jest roznica

Nie mówie że wszystko

18 godzin temu, Józef67 napisał:

Dla mnie istotniejsza jest ilość kanałów w audio. (wiem, że YT tego nie zapewnia).

Niektóre video zapewniają.

Ale niektóre.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.01.2024 o 07:16, Piotr Sonido napisał:

Mocno bym przemyslał jego wymianę. A kolumny przednie na lepszej klasy ale monitory na przykład.

Monitory to nie dla mnie ... lubię podkręcić bas, sopran :) .

Podobno Pylony 25 właśnie mają średnie pasmo słabsze ... to coś dla mnie :P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2024 o 15:53, Józef67 napisał:

Monitory to nie dla mnie ... lubię podkręcić bas, sopran :) .

Podobno Pylony 25 właśnie mają średnie pasmo słabsze ... to coś dla mnie :P.

Ale nie mają trż mocniejszego dołu i góry :P

Poza tym mówimy tu o kinie domowym. Wiec nei do końca rozumiem. Masz oczekiwania jakby to był wyższej klasy stereo.

Uzyj subwoofera to masz dół, a monitory własnie wybierz z dobrą , jaśniejsza górą. I masz to czego chcesz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ale nie mają też mocniejszego dołu i góry

Czytałem opinie, że 25 tki mają słabszy środek. Ty piszesz że góra i dół też nie wyeksponowane. W tym momencie "tabula rasa" słabo kumam.
Według obiegowych opinii 27 ki mają charakterystykę zbliżona do monitorów. A ja wolę mocniejsze górę i dół.

To co piszesz o połączeniu suba i monitorów z jaśniejsza górą trzyma się kupy, cały czas używam suba bo 40 Hz (i to na słabym poziomie) nie bardzo mnie satysfakcjonuje, ale wolałbym żeby samo 5.0 radziło sobie samodzielnie z graniem ... 

Z ciekawości zapytam o te monitory z jaśniejszą górą .
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Józef67 napisał:

wolałbym żeby samo 5.0 radziło sobie samodzielnie z graniem ... 

Jesli mówisz o 5.0 to mowisz o graniu kina. Nie ma możliwości żeby kino sobie radzilo bez suba. Możesz mieć potwory kolumny frontowe to i tak nie będzie to. W stereo to nieco inna zagrywka.

22 godziny temu, Józef67 napisał:

Z ciekawości zapytam o te monitory z jaśniejszą górą .

Monitor audio Bronze i Silver 100, Triangle, Magnat Signature, Bowersy, PMC,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PanKlor napisał:

Monitor Audio Bronze 100 spokojnie zmieszczą się w budżecie 2,5k za parę. 

Sorry, ale podstawki mnie nie interesują. Muszą być fajne podłogówki. Dlatego między innymi przejściowo rzuciły mi się w oczy  Polk Audio MXT60B. Wyglądają solidnie.

Wracając do "jaśniejszej góry" spectrum dźwiękowego to jest taki problem, że w moim wieku nie słyszy się wysokich dźwięków. 
Sprawdziłem, powyżej 8,7 kHz nie słyszę, więc ta góra nie musi być wysoka ... :( 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...