Skocz do zawartości

Problem z czasem pogłosu.


blondynek13

Recommended Posts

Mam problem z pogłosem w niskich częstotliwościach i nie wiem czy powinienem stosować szerokopasmowe pułapki basowe czy jakieś strojone na konkretne problematyczne częstotliwości.

Na wykresie RT60 widać , że wszystko poniżej powiedzmy 120 Hz wybrzmiewa za długo , a na spektrogramie widać konkretne problematyczne częstotliwości z tego zakresu .

Od czego powinienem zacząć aby zbytnio nie błądzić ? 🙂

czas pogłosu.jpg

Spectrogram.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, AudioTube napisał:

Zapytaj w wątku, gdzie Bartek odpowiada na pytania. W zakładce Akustyka. Ufam, że Bartek podpowie, naprowadzi i choć trochę pomoże.

Dobry pomysł.

 

21 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Dużo wełny?

Trochę wełny już mam i tak jak widać na wykresie pogłos powyżej 180 Hz jest lekko za niski muszę wrócić tak do 300-400 ms, z tym nie będzie wielkich problemów, dołożę do absorberów za kolumnami perforowaną płytę i powinno być ok. Trudniej będzie powalczyć z tym poniżej 100 Hz i tu na pewno wełny trzeba będzie dużo więcej ale z głową aby nie wpływać na pozostałą częstotliwość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie trochę bałagan i prowizorka 🙂, moje kolumny czekają na wymianę cewki w wysokotonowych bo w jednej była podpalona co skutkowało spadkiem w zakresie 4-9 kHz. Na zastępstwo grają chwilowo pożyczone od kolegi monitory. Pokój ok 18 m2 . Sprawdziłem, że jak dam ten absorber binarny, jak na ostatnim zdjęciu za kolumnę na tle absorbera na bazie wełny, to odzyskuje część pogłosu w zakresie 200Hz - 1kHz, więc prawdopodobnie pójdę tą drogą i zamontuję do tych absorberów płyty perforowane np. ze sklejki.

T30.jpg.b5cc3d6f8c4fcccf730b88464d6967ea.jpg1706297278210.jpg.b2b0fbba6de70cd1eb7f6beac5c452a6.jpg1706297278196.jpg.38e5aaac66287a5af1ccb8318eed1d7c.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.01.2024 o 13:46, blondynek13 napisał:

Na wykresie RT60 widać , że wszystko poniżej powiedzmy 120 Hz wybrzmiewa za długo

Jak to „za długo” odbierasz? Tak organoleptycznie. Przy np spl 65 dB. 
Dudni, buczy?

Jestem ciekawy, ponieważ u mnie w tych rejonach jest około 400 ms. Prawdopodobnie te „niskie” pochłaniają szklane ściany/12mtr kw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AudioTube napisał:

Jak to „za długo” odbierasz? Tak organoleptycznie. Przy np spl 65 dB. 
Dudni, buczy?

Jestem ciekawy, ponieważ u mnie w tych rejonach jest około 400 ms. Prawdopodobnie te „niskie” pochłaniają szklane ściany/12mtr kw.

W utworach gdzie jest dużo niskich tonów i są one mocne to słychać efekt takiego zamaskowania reszty pasma, dźwięk jest czasami dudniący "przeciągnięty" a nie krótki i zwarty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...