Skocz do zawartości

Kino domowe duży salon


kthxb

Recommended Posts

Witam, potrzebuję porady co do stworzenia kina domowego do dość dużego salonu z otwartą kuchnią (o ile to istotne). Oczywiście głośniki będą w okolicy narożnika. Jestem całkowicie zielony w temacie. Wstępnie myślałem o amplitunerach x4800h lub x3800h. Czy w ogóle warto dopłacać do tego wyższego modelu? Czy te emplitunery pozwolą mi na zrobienie układu 7.2.4? 

Nie jestem audiofilem i w pierwszej kolejności to w ogole myślałem o Teufel ultima 40, bo dość tanio to wychodzi. Potem chciałem zbudować coś do Dali Oberon 7. Teraz myślę o Polk es55, bo może nie warto przepłacać skoro nie mam jakichś wrażliwych uszu? Dobrze by było, aby głośniki surround nie były zbyt wielkie (Dali 1 to już dla mnie dość spore), no chyba, że to konieczność. 

Jeszcze pytanie o głośniki atmosowe. Nie mam sufitu podwieszanego i z dużym prawdopodobieństwem będą przymocowane bezpośrednio do sufitu, więc raczej nie chciałbym jakichś wielkich, bo głupio by to wyglądało. Czy gdyby te atmosowe były bezprzewodowe, to coś super zmienia w jakości skoro mam z tego najczęściej słyszeć deszcz? Pytam, bo inaczej będe musiał podkuć sufit i ścianę żeby wrzucić kable. A tak to wziąłbym zasilanie z jednej fazy lampy i mniej roboty (pytanie czy w ogóle można taki myk zrobić?). Ostatecznie zrobię jakieś skrzynki gipsowe czy inne pierdoły żeby jakoś to zabudować i zamaskować

No i raczej wszystko w odcieniu bieli z możliwą mieszanką drewna w kolorze jasnym, ewentualnie czarne. 

Z góry dziękuję za pomoc. 

salon_audio.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, kthxb napisał:

Wstępnie myślałem o amplitunerach x4800h lub x3800h. Czy w ogóle warto dopłacać do tego wyższego modelu? Czy te emplitunery pozwolą mi na zrobienie układu 7.2.4? 

Oba obsługują tyle samo kanałów, ale 4800H gra wyraźnie inaczej, to dojrzalszy sprzęt. Były jednak sygnały że niektórym niższy model bardziej podpasowal.

Zrobią 7.2.4 bo 11 kanałów dekodują, ale końcówek mocy mają 9. Trzeba dokupić końcówkę mocy stereo lub wzmacniacz z opcją by-pass.

 

43 minuty temu, kthxb napisał:

Nie jestem audiofilem i w pierwszej kolejności to w ogole myślałem o Teufel ultima 40, bo dość tanio to wychodzi. Potem chciałem zbudować coś do Dali Oberon 7. Teraz myślę o Polk es55, bo może nie warto przepłacać skoro nie mam jakichś wrażliwych uszu? Dobrze by było, aby głośniki surround nie były zbyt wielkie (Dali 1 to już dla mnie dość spore), no chyba, że to konieczność.

Sorry... Ale tu odsłuch w salonie tylko Ci polecę. Teufel sprzedają chyba wyłącznie wysyłkowo, w razie czego robisz zwrot.

43 minuty temu, kthxb napisał:

Jeszcze pytanie o głośniki atmosowe. Nie mam sufitu podwieszanego i z dużym prawdopodobieństwem będą przymocowane bezpośrednio do sufitu, więc raczej nie chciałbym jakichś wielkich, bo głupio by to wyglądało. Czy gdyby te atmosowe były bezprzewodowe, to coś super zmienia w jakości skoro mam z tego najczęściej słyszeć deszcz? Pytam, bo inaczej będe musiał podkuć sufit i ścianę żeby wrzucić kable. A tak to wziąłbym zasilanie z jednej fazy lampy i mniej roboty (pytanie czy w ogóle można taki myk zrobić?). Ostatecznie zrobię jakieś skrzynki gipsowe czy inne pierdoły żeby jakoś to zabudować i zamaskować

Bezprzewodowy Atmos to raczej problem. Oprócz Yamahy że swoim MusicCast żaden producent nie wspiera takich technologi. Wspomniany Teufel ma w ofercie transmiter.

Ale opcji masz sporo. Możesz dać w sufit szynę oświetleniowa i zamienić 2 klosze na głośniki. Albo do sufitu przykrecić coś jak Cabasse Eole 4 Satelite. 

Co masz nad salonem?

Dobrze zaplanuj miejsce na kolumny. Zwróć uwagę że wszystkie głośniki są na wysokości odsłuchu. Kąty!

7.1.4.thumb.PNG.953a66baf70011ad9d1b635df5dc5cd2.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Butler napisał:

Oprócz Yamahy że swoim MusicCast żaden producent nie wspiera takich technologi

Do weryfikacji czy Yamaha umie tylko bezprzewodowy surround czy też głośniki warstwy górnej. 

@kthxb - są przewody głośnikowe które mają kształt płaskiej taśmy. Można to nakleić a później pomalować i są praktycznie niewidoczne. Na sufit spokojnie dobierzesz małę zgrabne głośniki od Cabasse, Focal albo podobne. Nie musisz robić skrzynek. 

 

W Twoim układzie (nie wiemy co z meblami itp.) rozważałbym 5.2.4 albo 7.2.4. Sprawdź jakie kąty wyjdą Ci dla surround back, może się okazać, że będą dość blisko surround. Przy 5.2.4 odpadnie Ci też konieczność zakupu dodatkowego wzmacniacza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Butler napisał:

Co masz nad salonem?

Strop żelbetowy.

38 minut temu, Butler napisał:

Sorry... Ale tu odsłuch w salonie tylko Ci polecę. Teufel sprzedają chyba wyłącznie wysyłkowo, w razie czego robisz zwrot.

Czyli to nie jest tak, że Teufel będzie dla mnie za słaby, a Dali już super? Metraż tutaj za bardzo nie gra roli? To tylko i wyłącznie kwestia własnego odczucia?

 

 

17 minut temu, PanKlor napisał:

W Twoim układzie (nie wiemy co z meblami itp.) rozważałbym 5.2.4 albo 7.2.4. Sprawdź jakie kąty wyjdą Ci dla surround back, może się okazać, że będą dość blisko surround. Przy 5.2.4 odpadnie Ci też konieczność zakupu dodatkowego wzmacniacza. 

Mebli nie ma, tylko szafka rtv pod tv. No głośniki chciałbym trzymać możliwie blisko narożnika, więc wyszłyby dość blisko siebie. Jak rozumiem 7.2.4 wtedy traci to trochę sens, bo zaczynają się zlewać w jeden? Jak czerwone nie postawię, bo tam co chwile ktoś chodzi, chyba, że bym rozsuwał na seanse, ale to chyba trochę niepraktyczne. Jak zielone (na ścianie to trochę złe kąty i za daleko?

 

Na x2800h nie zrobię 5.1.4, a tylko 5.1.2?

 

audio_2.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kthxb napisał:

No głośniki chciałbym trzymać możliwie blisko narożnika, więc wyszłyby dość blisko siebie. Jak rozumiem 7.2.4 wtedy traci to trochę sens,

Przejrzyj sobie rekomendację Dolby dla poszczególnych setupów. https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/ oraz https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/7.1.4-overhead-speaker-setup-guide/ 

Zwróc uwagę na kąty. Wszystkie głośniki warstwy dolnej powinny być na wysokości uszu 100-120 cm. Postaraj się aby znajdowały się minimum 1 m od słuchacza. 

 

9 minut temu, kthxb napisał:

Na x2800h nie zrobię 5.1.4, a tylko 5.1.2?

 

Tak. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Wygląda na to, że jestem w stanie upchać 7.1.4 z optymalnym ustawieniem i dość blisko narożnika. Jakieś rekomendacje/pomoc co do doboru głośników? Czy tak jak wyżej kolega napisał, zależy co komu się podoba? 

A ten drugi wzmacniacz jakbym jednak szedł w 7.1.4 to też musi być z jakiejś wyższej półki? Ewentualnie podrzucicie jakąś propozycję bez miliona monet?

 

 

 

audio_3.JPG

Edytowano przez kthxb
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Co do ustawienia i wyboru układu już koledzy wyżej pomagają, więc pozwolę sobie skupić się na kolumnach ;) 

Ogółem wszystko zależy od budżetu, nie musisz dobierać całego zestawu kolumn z jednego systemu. Jeśli planujesz słuchać dużo muzyki, to postawiłbym na kolumny podłogowe, takie jak właśnie Dali Oberon 7, chociaż nie każdy jest ich fanem w połączeniu z Denonem. Warto też sprawdzić Monitor Audio Bronze 500, Pylon Sapphire 31, do kina często wybierane są też Klipsche, np. RP 6000F II, ale one nie są dostępne w bieli. Frontowy możesz wybierać z tej samej linii co front, możesz też pójść w wyższe modele :) To jeden z najważniejszych elementów kina. Na atmosy spojrzałbym na Monitor Audio Bronze AMS. Dobra opcja, nie rzuca się w oczy. Na surround skoro chciałbyś maluszki, to może Cambridge Minx 12? Z pomocą uchwytów możesz je spokojnie powiesić na ścianie. 

W kwestii subwooferów wiele zależy od tego, czy będziesz chciał ich używać też w stereo. Jak tak, to warto rozważyć REL HT1205, jak nie, to np. Klipsch RP-1200SW lub SVS PB-1000 Pro :) Gorzej jeśli mają być w bieli. 

W razie czego zapraszamy do nas na odsłuchy, mamy salkę z systemem 5.2.4, a także na indywidualne wyceny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kthxb napisał:

Wygląda na to, że jestem w stanie upchać 7.1.4 z optymalnym ustawieniem i dość blisko narożnika.

A nie możesz tych głośników surround i surround back powiesić na ścianach. Liczy się kąt (jakaś tam tolerancja jest), odległość może być większa. Głośniki na podstawkach to zawsze kable na wierzchu i jakieś ryzyko wywrócenia. 

 

6 minut temu, kthxb napisał:

A ten drugi wzmacniacz jakbym jednak szedł w 7.1.4 to też musi być z jakiejś wyższej półki? Ewentualnie podrzucicie jakąś propozycję bez miliona monet?

 

To zależy. Jak chcesz nim napędzić głośniki frontowe i teoretyczne zzyskać odrobinę lepsze stereo to może i warto. Dużo tutaj zależy od samych głośników. Jeżeli chodzi o głośniki surround to tutaj już bym nie przesadzał. Trzeba poszukać końcówki mocy/wzmacniacza z funkcją by-pass z trigger-in (żeby uniknąć nadmiernego klikania). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Q21 napisał:

Cześć :) Co do ustawienia i wyboru układu już koledzy wyżej pomagają, więc pozwolę sobie skupić się na kolumnach ;) 

Ogółem wszystko zależy od budżetu, nie musisz dobierać całego zestawu kolumn z jednego systemu. Jeśli planujesz słuchać dużo muzyki, to postawiłbym na kolumny podłogowe, takie jak właśnie Dali Oberon 7, chociaż nie każdy jest ich fanem w połączeniu z Denonem. Warto też sprawdzić Monitor Audio Bronze 500, Pylon Sapphire 31, do kina często wybierane są też Klipsche, np. RP 6000F II, ale one nie są dostępne w bieli. Frontowy możesz wybierać z tej samej linii co front, możesz też pójść w wyższe modele :) To jeden z najważniejszych elementów kina. Na atmosy spojrzałbym na Monitor Audio Bronze AMS. Dobra opcja, nie rzuca się w oczy. Na surround skoro chciałbyś maluszki, to może Cambridge Minx 12? Z pomocą uchwytów możesz je spokojnie powiesić na ścianie. 

W kwestii subwooferów wiele zależy od tego, czy będziesz chciał ich używać też w stereo. Jak tak, to warto rozważyć REL HT1205, jak nie, to np. Klipsch RP-1200SW lub SVS PB-1000 Pro :) Gorzej jeśli mają być w bieli. 

W razie czego zapraszamy do nas na odsłuchy, mamy salkę z systemem 5.2.4, a także na indywidualne wyceny :) 

Definitywnie kino domowe. Byłem w jakiejś salce odsłuchowej i puścił mi chłop muzykę na drogich kolumnach (jakieś focal aria) i wzmacniaczu za miliony monet . Mówił, że będę zachwycony, a tylko się zacząłem zastanawiać kto za to tyle kasy płaci, bo mnie to w ogóle nie ruszyło. Oberony 7 to już max kwota, którą jestem skłonny zapłacić za kolumny frontowe. Chciałem jakiś film posłuchać, ale nie działał mu netflix od siostry xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, PanKlor napisał:

A nie możesz tych głośników surround i surround back powiesić na ścianach. Liczy się kąt (jakaś tam tolerancja jest), odległość może być większa. Głośniki na podstawkach to zawsze kable na wierzchu i jakieś ryzyko wywrócenia. 

Przy 7.1.4 te tylne strasznie daleko by wypadły chcąc w przybliżeniu zachować kąty. A co złego widzisz w tym ustawieniu?

Edytowano przez kthxb
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PanKlor napisał:

To nie ma większego znaczenia. Amplituner sobie poradzi a dźwięk szybki jest 😉

No, ale Panie Kierowniku, wyżej mi Pan dał rekomendacje co do ustawienia. Grzecznie rozrysowałem a teraz już nie potrzebne rekomendacje 😀? Co nie gra z tym ustawieniem, za blisko są?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze mówimy o scenariuszu w którym sam siedzisz i oglądasz, to możesz sobie te głośniki blisko sofy instalować. Jeśli jednak masz komplet rodzinki/znajomych którzy zapełnią cale siedzisko i chcieliby obejrzeć film to tak być nie może.

Generalnie minimum odległości do skrajnego miejsca odsłuchu to 1m, zalecane powyżej 1.5m

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PanKlor napisał:

Pan Kierownik napisał minimum 1 metr od słuchacza. Jak chcesz minimum i stojaki to możesz tak zrobić. Ja bym wolał jednak powiesić na ścianie, będzie estetyczniej i bezpieczniej. 

Pomierzyłem i może dałoby radę coś z tą ścianą wykombinować, natomiast nie mogą być to pudła. Jedyne co znalazłem w miarę płaskiego to Kef T101 i Klipsch RP-140D.  Czy mając takie płaskie głośniki jako surround bardzo tracę? Może jeszcze jakieś inne opcje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, możesz je lekko skierować w stronę słuchacza. Można użyć do tego celu głośników projektowanych jako atnos (że skośną obudową, dalej są w miarę plaskie). Są też jeszcze Dali Oberon OnWall albo po prostu małe estetyczne konstrukcje typu Focal Dome Flax. Coś tam sobie wybierzesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dołozyc do 4800 jesli wykorzystasz to kolumnami. Bo on gra wyraźnie lepiej. Funkcjonalność mają zblizoną.

Jesli będa takie małe jak kolega powyzej zamiescił to bym nie specjalnie inwestował w wyzszy model. Chodź tu chyba mowa o surroundach? do takich Bronze 500 które były wymieniane to lepiej wzią cmodel wyzszy wydajniejszy.

Jest jeszcze opcja Onkyo RZ50 z Diraciem na pokładzie na przyklad. Wtedy cieplejsze kolumny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...