Skocz do zawartości

Recommended Posts

Podzielę się przemyśleniami na temat okablowania  sprzętu grającego. Głośnikowymi i interconektami. Ostatnio miałem sporo czasu i postanowiłem posłuchać wraz z kolegą na naszych systemach kabli głośnikowych i połączeniowych. Razem było to po z 20 kabli.  Były w przedziale cenowym  od 1,5 tyś do ok 10tyś  więc nie tanie. Marki to VDH , NORDOST, TARA LABS ,MIT  z każdej z tych marek  kable tańsze i droższe. I ogólnie do jakiej konkluzji doszedłem?

Do swojego systemu staraj się najpierw kable przed zakupem posłuchać i najlepiej porównać z innymi- może to jednak nie każdy mieć taką możliwość.

Nie na każdym rodzaju muzyki jest się w stanie ocenić przewody. Ci co słuchają muzykę elektroniczną, czy mocny rock przy przesłuchaniu kabli mogą nie słyszeć , czy jest wierny naturalnemu przekazowi.

Najlepiej przesłuchać na głosie ludzkim, wokalach nagranych w dobrych akustycznych studiach. Tutaj widziałem różnicę w neutralności i wierności muzyki. I o dziwo wcale nie te najdroższe przewody były najlepsze. Więc trzeba uważać przed kupnem ,bo na prawdę można wydać duże pieniądze i jeszcze zepsuć sobie całość zgranego systemu.

Drogie kable mają swoje zalety, często mają w swoich budowach domieszki srebra i innych rzadkich metali, które dodają przestrzeni i wyrafinowania ale nie zawsze są neutralne w całym paśmie. Przykładowo przewód głośnikowy za 2tyś odtworzył bardziej neutralnie i wiernie wokal i w ogóle całosć muzyczną jak przewody za 11tyś  i słuchaliśmy to na 3 systemach więc nie mogło być pomyłki. Nie mówię już o systemach tańszych, bo zakup do nich drogich kabli może być po prostu nie potrzebny.

Tak więc radzę przed zakupem zawsze w miarę możliwości jak najwięcej przesluchać  nie kierować się opiniami i recenzjami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, JACEK BART napisał:

Nie na każdym rodzaju muzyki jest się w stanie ocenić przewody. (...) Najlepiej przesłuchać na głosie ludzkim, wokalach nagranych w dobrych akustycznych studiach. Tutaj widziałem różnicę w neutralności i wierności muzyki.

Zdecydowanie tak. :)

38 minut temu, JACEK BART napisał:

 I o dziwo wcale nie te najdroższe przewody były najlepsze. Więc trzeba uważać przed kupnem ,bo na prawdę można wydać duże pieniądze i jeszcze zepsuć sobie całość zgranego systemu.

Ależ oczywiście, bo również wśród drogich kabli można znaleźć takie, które nie są neutralne, lub nie będą pasować do naszego systemu.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JACEK BART napisał:

Najważniejsze jest jednak w całym systemie pomieszczenie odsłuchowe i zgranie go z kolumnami. Bez zadowalającego  dźwięku z tych dwóch elementów właściwie dalsza budowa systemu nie ma sensu.

Oj tam, bez przesady 😉

 

Co prawda są pomieszczenia bardziej lub mniej przyjazne akustycznie, ale jak przejrzeć wątki o akustyce lub realizacje adaptacji akustycznej w galeriach branży, to zazwyczaj w pomieszczeniach ze skosami ludzie (świadomi) narzekają na akustykę, co widać też jak branża adaptuje takie pomieszczenia.

Podobno Pylony na Melodice grają idealnie nawet w pustych ścianach ze skosami.

Taki zestaw i połączenie łamią wszystkie zasady fizyki i akustyki razem wzięte 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JACEK BART napisał:

W pustych ścianach? I jeszcze przy ścianach nie słyszałem żeby cokolwiek dobrze grało.

Nie wierz w to co piszą, czasem warto zobaczyć 😉

2 godziny temu, Artur Brol napisał:

One nie graja w pustych scianach, i nie przy scianach. Nie wierz we wszystko co niektorzy pisza.😏

A , przepraszam...wjechał stolik, wcześniej była komódka 🙂

https://forum.audio.com.pl/topic/1236-wasze-systemy/?do=findComment&comment=624617

Jakaś cewka też by się znalazła, wpływu cewki nie słychać, ale jakby pomierzyć...😉

 

 

DSC_4580.JPG.8d90f3c23718afc2b5cda2210e5dd428.jpeg.c63f7751fc769b7145fe44d93facf995.jpg

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...