Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 dla świeżaka z możliwością rozwoju


daro89

Recommended Posts

Witam,

szanowne grono prosiłbym o radę w doborze sprzętu do moich potrzeb i oczekiwań. Pierw myślałem o soundbarze do około 3 tys np samsung hw-q930 z tylnymi satelitami gdzie producent podaje 9.1.2, ale doszedłem do wniosku tak jak parę oso pisało, że to chwyt marketingowy itp. i pewno mieli racje. Jakim cudem w tak małej belce 9 głośników ma dobrze grać. Druga sprawa ile ten sprzęt podziała, na pewno nie tyle ile sprzęt z prawdziwego zdarzenia. Fajną sprawą jest to że satelity są bezprzewodowe, ale przecież kable można ukryć np. w listwie przypodłogowej i też będzie fajnie. Znalazłem się na tym forum i prześledziłem dobrych 10 stron z prośbami o rady odnośnie kin domowych, wiem że 3 tys. to o wiele za mało więc załóżmy, że potrzebowałbym coś do 6 tys +-

Pokój w jakim chce zestaw ma wymiary 3,5m x 3,5m (12m2), zestaw ma służyć do oglądania streamingów netflix/hbo itp + grania w gry ps5/laptop pod tv, może okazjonalnie do muzyki ale wątpię. Załóżmy że 95% gry i filmy/ 5% muzyka. Zależy mi na efekcie przestrzennym z racji, że na start budżet jest mały to po porostu z czasem chciałbym dołożyć 2 głośniki pod atmos. Oglądam i gram sam i siedzę praktycznie na środku pokoju na fotelu. Przednie głośniki chciałem w rogach z możliwością wsunięcie tego prawego koło szafy albo chociaż by szafa się otwierała, w ostateczności zrobię małe przemeblowanie. Amplituner musi mieć min. 7.2 żeby był rozwojowych pod atmos.

Czy np amplituner  denon avr x2800 lub tanszy x1800 lub  yamaha vr v6a + zestaw Indiana Line Tesi 261 na przód + 241 + 761 zdał by egzamin ? W tym wypadku brakuje suba ale nie wiem jaki mógłby być dobry na początek, a tani. Ten który polecacie zazwyczaj czyli ( SVS SB-1000) kosztuje ponad 2 tys. i sporo przekroczy mój zakładany budżet. A może tesi 561 będą lepsze na przód, ale pokój nie jest duży więc z tego co czytałem to kolumny podstawkowe powinny lepiej zdać egzamin za mniejszą pieniądze.

W grę wchodzi sprzęt nowy i używany, amplituner raczej wolałbym nowy, a kolumny np. używki lub jak się trafi cześć używek część nówek.


 

IMG_20240203_114108.jpg

IMG_20240203_114118.jpg

IMG_20240203_114131.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie masz absolutnie miejsca na żadne kolumny podłogowe. Większość czasu to gry/filmy więc przemyśl zestawy tego typu 

https://www.q21.pl/elac-cinema-5.html

https://www.q21.pl/indiana-line-nota-260x-240x-740x.html 

https://www.q21.pl/focal-sib-evo-5-1.html

https://www.q21.pl/elac-starlet-5-1.html

https://www.q21.pl/cabasse-alcyone-2-system-5-1-czarny.html

Do tego X2800 albo V6A i tyle. Zauważ, że od razu dostajesz jakiś tam subwoofer. Nie będzie to SVS 1000 ale z czasem zawsze możesz dokupić drugi. 

 

Przejrzyj też zalecenia Dolby, żeby wiedzieć jak ustawić głośniki. Pamiętaj, że powinny być na tej samej wysokości tj. wysokości uszu słuchacza. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Też rozważałbym same kolumny podstawkowe. Mamy na stronie trochę gotowych zestawów, które warto rozważyć, powyżej dostałeś fajne propozycje. Niestety ciężko coś innego znaleźć w takim budżecie, a takie małe satelitki mogą się dobrze sprawdzić. Warto do nich rozważyć Denona AVR-X2800H, Onkyo TX-NR6100, albo Yamahę RX-V6A. Denon jest najcieplejszy i spokojniejszy, Onkyo jest żywsze i więcej się w nim dzieje, a Yamaha jest znowu jaśniejsza. 

W razie czego zapraszamy do kontaktu, przy zakupie kompletu można coś podziałać z ceną :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie wytypowałem nowe indiana line tesi 261+241+761 i do tego ampli yamaha rx v6a ale musze jeszcze odsłuchać taki zestaw jeszcze z denonem x2800. Druga opcja jaka biorę pod uwagę to jeden z tych dwóch amplitunerów nowy i używany kef e305 i trzecia opcja te same ampli i tannoy hts 101 xp które sprzedajesz. Pierwsza rzecz która jeszcze musze zrobić to poprzesuwać meble w pokoju i sprawdzić co mi się zmieści

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, AutoPirat napisał:

 

Głównie zależy mi na kd do filmów i gier, a muzyka jedynie sporadycznie. Ale na, odsłuchu zestaw Tesi zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Tylko nie wiem jeszcze jaki w miarę budżetowy sub do tego by zdał egzamin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, daro89 napisał:

Głównie zależy mi na kd do filmów i gier, a muzyka jedynie sporadycznie. Ale na, odsłuchu zestaw Tesi zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Tylko nie wiem jeszcze jaki w miarę budżetowy sub do tego by zdał egzamin

Znaczy się, że w grach i filmach nie ma muzyki? Albo nie ważna jest jakość dźwięku?

...głośniki i wzmacniacz to odwzorowanie dźwięku, w gorszej lub lepszej jakości.

Amplituner na 5 kanałów + do tego 5 głośników ----> VERSUS <----- wzmacniacz stereo 2 kanały + 2 głośniki

Grasz w wyścigi samochodowe? ...wolisz pierdzenie z każdej strony, z 5 głośników? ...czy może po dodaniu gazu usłyszeć spod maski brzmienie 8V?

SUB do stereo, to też fajna zabawka ;)

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, maciek72 napisał:

Założył temat w ,,Kino domowe,,  :)

 

Jak mialem z 15 lat, to z 8 razy pod rząd byłem w kinie na filmie pt. "Terminator".

Wówczas na pewno mieli to tylko w stereo. Chcesz powiedzieć, że to nie było kino? :)

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AutoPirat napisał:

Wówczas na pewno mieli to tylko w stereo

Mieli 5.1... tzn nie tak jak teraz to nazywamy bo kanału LFE nie było,  ale na taśmie było kilka scieżek audio, chyba ze kino jakieś półamatorskie. Moje pierwsze zarobione pieniadze to fuchy przy pomocy technicznej w instalowaniu audio w kinach, jeszcze w podstawowce byłem. Co prawda lata 90te, ale pamietam co bylo demontowane. Jak pierwsze multipleksy powstawały to stare kina musiały się dopasowac do nowoczesnych trendów np. w Neptunie w Gdansku. Terminator z 1984r ma ścieżkę 5.1.

1 godzinę temu, AutoPirat napisał:

Grasz w wyścigi samochodowe? ...wolisz pierdzenie z każdej strony, z 5 głośników? ...czy może po dodaniu gazu usłyszeć spod maski brzmienie 8V?

Ale tendencyjne pytanie... Kolega widzę zatwardziały przeciwnik wielokanałowości :D Ja wolę ryk silników wszystkich wokół a nie tylko tych przede mną. I nie tylko z pięciu stron.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, w Stereo coś poświęca się, a tym czymś jest dźwięk przestrzenny. Jeśli jesteś nastawiony na dźwięk przestrzenny, decyzja została podjęta. Ale żeby dorównać jakości dźwięku stereo, trzeba wydać o wiele więcej pieniędzy. DLATEGO, przy mniejszym budżecie, to wybór między pierdzeniem vs brzmieniem.

Poza czynnikiem takim jakim jest budżet, to wiele merytorycznych dyskusji można znaleźć na forach. 

Nie mam zamiaru robić wykładu, z jakiego to powodu STEREO nie sprawdziło się w salach kinowych. Jesteście może inteligentni  i skoro nie wiecie, to pewnie domyślicie się.

 

17 godzin temu, Butler napisał:

Kolega widzę zatwardziały przeciwnik wielokanałowości :D

I tu pomyliłeś się :D

 

 

@Butler & @PanKlor, a może to Wy jesteście tendencyjni? Czyli nieobiektywnie i stronniczo prezentujecie rzeczywistość, w sposób podporządkowany wytycznym jakiejś idei. Przedstawienie takie jest z reguły niezgodnie z faktami i wyraża upodobania oraz punkt widzenia danej grupy.

A jak ktoś wyskakuje z REJSEM i TENDENCYJNYMI PYTANIAMI, to cóż....

 

giphy.gif.97ec2a6b80d1ccdbdd331dc8aa32cd12.gif

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, daro89 napisał:

Wstępnie wytypowałem nowe indiana line tesi 261+241+761 i do tego ampli yamaha rx v6a ale musze jeszcze odsłuchać taki zestaw jeszcze z denonem x2800. Druga opcja jaka biorę pod uwagę to jeden z tych dwóch amplitunerów nowy i używany kef e305 i trzecia opcja te same ampli i tannoy hts 101 xp które sprzedajesz. Pierwsza rzecz która jeszcze musze zrobić to poprzesuwać meble w pokoju i sprawdzić co mi się zmieści

Z Idnianą faktycznie lepiej sobie radzi Yamaha.

Do Denona na przykład Aurora 300 albo ELAC B6. B5

34 minuty temu, maciek72 napisał:

Po , co rozwalać wątek ?

Tu i tak jest spoko. Pochwaliłem to forum na sąsiednim. Tam to kłótnie sa ostatnio od 3 postu :P

I zmiana kierunku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Piotr Sonido napisał:

 

Narazie odsłuchałem w salonie indiany Line Tesi i indiany note z ampli yamahy rx v6a. Z tych dwóch opcji lepiej grały Tesi. Jaki byście polecili jeszcze subwoofer nawet używany do takiego zestawu kd powiedzmy w cenie około 1000zl?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2024 o 17:29, daro89 napisał:

Narazie odsłuchałem w salonie indiany Line Tesi i indiany note z ampli yamahy rx v6a. Z tych dwóch opcji lepiej grały Tesi. Jaki byście polecili jeszcze subwoofer nawet używany do takiego zestawu kd powiedzmy w cenie około 1000zl?

Wyjdź na odsłuch poza TopHiFi

No to Magnat

RS12/302A ale patrz na jego stan.

Albo dużo sytarszy ale super sub Tannoy Msub, ale to wiekowy sub. Też wypadalo by sprawdzić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie im więcej czytam i się rozeznaje tym mam większy mętlik w głowie ale mam kilka propozycji i może coś doradzicie.

1) focal sib evo + yamaha rx v6a nowy zestaw  5600 zł

2) kef e 305 + yamaha rx v6a - używane głośniki + stojaki za 1900 + nowy ampli to wyjdzie mnie 4500

3) używane / nowe elac debut 2.0 6.2+5.2+ centralny + sub np magnat rs 12 + yamaha rx v6a - część używanych część nowych głośników ( zależnie od okazji) około 2200 zł + używany sub około 1500 i nowy ampli to daje 6300zł

Z którego zestawu najbardziej i najdłużej się pocieszę przy założeniu że dalej główny cel to filmy / gry + 10% lub mniej muzyki ? Używki kef mają około 4-5 lat, używki elaców różnie na olx latają. A może po prostu wziąć używki kef e305 + ampli yamaha rx v4a co wyszło by mnie około 3600 ? Jest zauważalna duża różnica warta dopłaty między zestawami typu elac, a gotowcami jak focal sib evo, kef e305 ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2024 o 12:37, daro89 napisał:

Panowie im więcej czytam i się rozeznaje tym mam większy mętlik w głowie ale mam kilka propozycji i może coś doradzicie.

Pisałem o tym spory post. To normalne, nie przejmuj się.

Wiem wiecej czytam tym mniej wiem

https://www.facebook.com/100069007302802/posts/1369346729843970/

Albo 2 albo 3 opcja. 3 zalezy od ceny. Ceny używanych ELAców

ELAC jest cepły , delikatniejszy od pozostałych.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2024 o 12:37, daro89 napisał:

A może po prostu wziąć używki kef e305 + ampli yamaha rx v4a

Ja bym wziął v6a bo jak dobrze pamiętam ma wyjście pre out na fronty i możesz kiedyś sobie dokupić wzmacniacz stereo żeby zaspokoić potrzeby pana Autopirata😅🤣.

A tak poważnie, jeśli coś się w życiu zmieni to nie będziesz musiał zmieniać połowy swojego audio ;). Te małe pierdziawki ( skoro pierdzą) to nie są głośniczki z Manty, więc w kinie wcale nie są takie źle, i tak wszystko poniżej 80Hz zostanie odcięte i idzie na suba, a dla 10 % muzyki bez sensu rezygnowac z kina skoro to 90% ;). Jeżeli priorytetem dla Ciebie jest kino to nawet nie ma co palić głupa i iść w stereo ;). Indiany pasują do Yamahy i pewnie zachwalane w Top i może nawet jeszcze coś u nich utargujesz bo lubią robić fajne promki na swoje zestawy ;). Elac też jest ciekawym wyborem. Popatrz też może na coś ze stajni Heco z serii Aurora tam też możesz zbudować bardzo fajny set kolumn do kina ;)

Możesz też poszukać na Amazonie yamahy by znaleźć jak najlepsza cenę, a kolumny kupić używane i chyba na kolumnach używanych bym oparł ten system. Inna sprawa jest, byś na spokojnie rozrysował sobie pokój i zobaczył jak finalnie będziesz mieć to ustawione, na co Ci pozwoli pokój, bo cała  frajda w kinie jest gdy jakoś z głową jest to ustawione. 

Edytowano przez Michał Gałązka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...