Skocz do zawartości

Wymiana dwóch subwooferów na jeden (ciąg dalszy)


Recommended Posts

34 minuty temu, PanKlor napisał:

Problemem jest to, że masz 2 subwoofery i nie masz pojęcia co one razem robią. Ta aplikacja Elac raczej nie potrafi zgrać w subow jednocześnie. Dlatego mało to użyteczne. Pomijam już dokładność tego wykresu. 

Coś w tym jest.

Ja mam subwoofer ustawiony koło lewej kolumny tak jak na zdjęciu. Gra w przeciwfazie do kolumn odcięty przy 40hz.

Wszystko jest w porządku. Nic nie dudni a kopie tak jak powinien. Pomieszczenie ok 40m2

Spróbuj najpierw na jednym.

 

 

 

20240207_173835.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wpadłem na to, że mogą sobie przeszkadzać i muszę je jakoś ze sobą zgrać. To może faktycznie lepiej skupić się na jednym z możliwością kalibracji. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i teraz tak sobie myślę, że i SB 3000 byłby w zasięgu. Dziękuję za dotychczasową pomoc. Trochę mi to otworzyło oczy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest za bardzo zagracone. W sensie te suby i tak stoją w kupie. W twoim przypadku prawde mowiac nie ma znaczenia czy jest jeden czy dwa. Po prostu niewiele to zmienia.

Albo przeniesiesz jeden w inne miejsce albo wybierz jeden solidniejszy i z kalibracją go potraktować.

 

15 godzin temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Coś w tym jest.

Ja mam subwoofer ustawiony koło lewej kolumny tak jak na zdjęciu. Gra w przeciwfazie do kolumn odcięty przy 40hz.

Wszystko jest w porządku. Nic nie dudni a kopie tak jak powinien. Pomieszczenie ok 40m2

Spróbuj najpierw na jednym.

 

 

 

20240207_173835.jpg

Co to za kolumny?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

To jest za bardzo zagracone. W sensie te suby i tak stoją w kupie. W twoim przypadku prawde mowiac nie ma znaczenia czy jest jeden czy dwa. Po prostu niewiele to zmienia.

Albo przeniesiesz jeden w inne miejsce albo wybierz jeden solidniejszy i z kalibracją go potraktować.

 

Co to za kolumny?

 

Diy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.02.2024 o 15:26, PanKlor napisał:

Jasne, subwoofer nigdy nie jest za mocny.  ;)

Listy nie znam. Podzwoń po sklepach ale myślę, że jak ma być z eq i mały to na 99% zamknięty i raczej SVS. 

Napisałem do kilku sklepów, oto lista propozycji w moim budżecie (lub trochę nad)

B&W DB4s

Elac Varro RS700

SVS SB 2000/3000 (myślę że nad svs 2000 zastanowiłbym się od razu nad parą)

Paradigm Defiance X10

Martin Logan 1500X

Dnia 7.02.2024 o 19:24, Nie wszystko wiedzący napisał:

Ja jakich utworach masz:

1. Dobry bas.

2. Buczący bas.

3. Za mało basu.

 

Wklej linki 

Lojalnie uprzedzam że słucham różnej muzyki, ale najczęściej jest to ogólnie pojęte umcy umcy. Tak na szybko sprawdziłem co ostatnio słuchałem i wywarło na mnie pozytywne lub negatywne wrażenie jeśli chodzi o bas

 

 

Tutaj od 0:45 są takie momenty, że pomieszczenie jakby zaczynało grać razem z subwooferami i bas lekko zatyka uszy

Tutaj od 2:15 jest "refren" a u mnie w pokoju prócz w rogach basu brak

 

Jak jest uderzenie stopy to jest przyjemnie odczuwalne ale zdarzają się momenty buczenia jakby od gitary basowej

 

Jak jest pierwszy refren to bas śmiga aż miło (od 2:00) na drugim refrenie (od 3:15) bas pojawia się i znika (tak mam przy większości utworów hardstyle)

 

 Od początku refrenu (0:55) grają subwoofery, ja, ściany, zabawki, planszówki oraz sąsiedzi tylko że basu nie ma a jest ciągle zatykające uszy buczenie

 

Dobry bas mam np. tu

 

od 2:30

 

 

1:10 tutaj to jestem trochę zaskoczony bo też jest ten ciągnący bas ale nigdy nie staje się przeszkadzający tylko przyjemnie jakby masuje uszy i ciało

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem wszystkich Twoich kawałków i powiem tak , że bez udanej  kalibracji i pomiarów  tego  nic tego nie zagra o ile oczekujesz przyjemnego równego basu . 

Możesz sobie subby zmieniać a ja powodzenia życzę :)

Długo dość walczyłem żeby " trudna muza u mnie brzmiała" choć trochę inna niż Twoja. 

Typu Nine Inch Nails , Manson,  Prodigy itp 

Taka moja rada jeszcze, weź zmierz co się u Ciebie w pomieszczeniu dzieje zanim pieniądze wydasz . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dawid Szumilas napisał:

Napisałem do kilku sklepów, oto lista propozycji w moim budżecie (lub trochę nad)

B&W DB4s

Elac Varro RS700

SVS SB 2000/3000 (myślę że nad svs 2000 zastanowiłbym się od razu nad parą)

Paradigm Defiance X10

Martin Logan 1500X

Lojalnie uprzedzam że słucham różnej muzyki, ale najczęściej jest to ogólnie pojęte umcy umcy. Tak na szybko sprawdziłem co ostatnio słuchałem i wywarło na mnie pozytywne lub negatywne wrażenie jeśli chodzi o bas

 

 

Tutaj od 0:45 są takie momenty, że pomieszczenie jakby zaczynało grać razem z subwooferami i bas lekko zatyka uszy

Tutaj od 2:15 jest "refren" a u mnie w pokoju prócz w rogach basu brak

 

Jak jest uderzenie stopy to jest przyjemnie odczuwalne ale zdarzają się momenty buczenia jakby od gitary basowej

 

Jak jest pierwszy refren to bas śmiga aż miło (od 2:00) na drugim refrenie (od 3:15) bas pojawia się i znika (tak mam przy większości utworów hardstyle)

 

 Od początku refrenu (0:55) grają subwoofery, ja, ściany, zabawki, planszówki oraz sąsiedzi tylko że basu nie ma a jest ciągle zatykające uszy buczenie

 

Dobry bas mam np. tu

 

od 2:30

 

 

1:10 tutaj to jestem trochę zaskoczony bo też jest ten ciągnący bas ale nigdy nie staje się przeszkadzający tylko przyjemnie jakby masuje uszy i ciało

 

 

 

Obniż częstotliwość odcięcia do 50hz i odwróć fazę. Podkręć głośność. Sprawdź i daj znać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

 

 

 

Obniż częstotliwość odcięcia do 50hz i odwróć fazę. Podkręć głośność. Sprawdź i daj znać. 

Obniżając tak odcięcie rozumiem że mam włączyć kalibrację i od razu w ustawieniach amplitunera zwiększyć zakres pracy kolumn frontowych? Czy źle myślę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dawid Szumilas napisał:

Obniżając tak odcięcie rozumiem że mam włączyć kalibrację i od razu w ustawieniach amplitunera zwiększyć zakres pracy kolumn frontowych? Czy źle myślę?

Zgadza się dobrze myślisz.

 

Jeżeli będzie poprawa to następnie. 

 

Lewy sub ten dalej od ściany do 60hz. Prawy sub ten bliżej sciany do 40hz. Fazy odwrócone. Prawy głośniej jak lewy.

Jeżeli 60 hz zacznie dudnić spróbuj wróć do 50hz.

 

Daj znać 

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, 77Mariusz77 napisał:

Posłuchałem wszystkich Twoich kawałków i powiem tak , że bez udanej  kalibracji i pomiarów  tego  nic tego nie zagra o ile oczekujesz przyjemnego równego basu . 

Możesz sobie subby zmieniać a ja powodzenia życzę :)

Długo dość walczyłem żeby " trudna muza u mnie brzmiała" choć trochę inna niż Twoja. 

Typu Nine Inch Nails , Manson,  Prodigy itp 

Taka moja rada jeszcze, weź zmierz co się u Ciebie w pomieszczeniu dzieje zanim pieniądze wydasz . 

Na balonika da radę załatwić temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, 77Mariusz77 napisał:

A Redpill gra u Ciebie ładnie od 1.10 bo to o czym piszesz wydobywa się zapewne z głośników a nie z subba . Podejdź i sprawdź. 

Nie mam teraz jak sprawdzić ale jutro z chęcią się przekonam bo nie spodziewalem się

 

47 minut temu, 77Mariusz77 napisał:

Posłuchałem wszystkich Twoich kawałków i powiem tak , że bez udanej  kalibracji i pomiarów  tego  nic tego nie zagra o ile oczekujesz przyjemnego równego basu . 

Możesz sobie subby zmieniać a ja powodzenia życzę :)

Długo dość walczyłem żeby " trudna muza u mnie brzmiała" choć trochę inna niż Twoja. 

Typu Nine Inch Nails , Manson,  Prodigy itp 

Taka moja rada jeszcze, weź zmierz co się u Ciebie w pomieszczeniu dzieje zanim pieniądze wydasz . 

Cholibka,  jeśli chodzi o radę to rozumiem żeby wziąć jakiegoś fachowca i żeby mi posprawdzał akustykę?

 

38 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Zgadza się dobrze myślisz.

 

Jeżeli będzie poprawa to następnie. 

 

Lewy sub ten dalej od ściany do 60hz. Prawy sub ten bliżej sciany do 40hz. Fazy odwrócone. Prawy głośniej jak lewy.

Jeżeli 60 hz zacznie dudnić spróbuj wróć do 50hz.

 

Daj znać 

Jasne. . W obydwu subwooferach odwrócić fazę na 180 st? Pytam bo tutaj w apce jest płynna regulacja fazy W ampli ma być LFE czy LFE+main? Jutro po pracy jak dziecko pozwoli to z chęcią się tym zajmę, sobie poeksperymentuje i dam znać. Pamiętam, że kiedyś uwielbiałem to robić, coś pozmieniać, coś włączyć lub wyłączyć i zobaczyć jaki efekt to przyniesie. Gorzej, że z biegiem czasu coraz mniej to rajcowało bo i efekty prawie nigdy nie były takie jakbym chciał, wychodzi tutaj nieznajomość tematu. Najgorzej to jak usłyszałem od żony że nasi znajomi mają soundbary i to fajne jest bo dobrze gra i mało miejsca zajmuje, no witki mi opadły. Jeszcze nigdzie nie wspominałem ale napomknę, że niektóre sceny w filmach też brzmią bardzo nieprzyjemnie i zatykają uszy lub dudnią. I co to ten balonik?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dawid Szumilas napisał:

Chociaż tak po prawdzie to tylko paradigm i Martin Logan mają prawdziwa kalibrację z zewnętrznym mikrofonem a nie aplikacją.

Dalej nie rozumiesz, że wcale tego nie potrzebujesz. Dodatkowo mikrofon do zmartin Logan kosztuje wiecej niż UMIK i pewnie trudniej go kupić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dawid Szumilas napisał:

Nie mam teraz jak sprawdzić ale jutro z chęcią się przekonam bo nie spodziewalem się

 

Cholibka,  jeśli chodzi o radę to rozumiem żeby wziąć jakiegoś fachowca i żeby mi posprawdzał akustykę?

 

Jasne. . W obydwu subwooferach odwrócić fazę na 180 st? Pytam bo tutaj w apce jest płynna regulacja fazy W ampli ma być LFE czy LFE+main? Jutro po pracy jak dziecko pozwoli to z chęcią się tym zajmę, sobie poeksperymentuje i dam znać. Pamiętam, że kiedyś uwielbiałem to robić, coś pozmieniać, coś włączyć lub wyłączyć i zobaczyć jaki efekt to przyniesie. Gorzej, że z biegiem czasu coraz mniej to rajcowało bo i efekty prawie nigdy nie były takie jakbym chciał, wychodzi tutaj nieznajomość tematu. Najgorzej to jak usłyszałem od żony że nasi znajomi mają soundbary i to fajne jest bo dobrze gra i mało miejsca zajmuje, no witki mi opadły. Jeszcze nigdzie nie wspominałem ale napomknę, że niektóre sceny w filmach też brzmią bardzo nieprzyjemnie i zatykają uszy lub dudnią. I co to ten balonik?

W oby dwu na subach odwracasz o 180. Kolumny na full range. W przypadku basu to słuchamy pomieszczenia a suby mają być mocne i duże by wprawić powietrze w ruch.  Metoda na balonika to stary sposób akustyków.  Auto kalibracja jest fajna ale mikrofon to nie uszy. 

 

U mnie jest mocno a nic nie dudni.

https://youtube.com/shorts/MTfpSJpdEQg?feature=shared

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PanKlor napisał:

Dalej nie rozumiesz, że wcale tego nie potrzebujesz. Dodatkowo mikrofon do zmartin Logan kosztuje wiecej niż UMIK i pewnie trudniej go kupić. 

Racja, trochę się kręcę w miejscu. Najbardziej to pasuje mi opcja z dwoma sb 2000 pro ze względu na mniejsze rozmiary przez co większą możliwość ich umiejscowienia (chociażby pod biurkiem bo po wsadzeniu tam elaca nie mam miejsca na nogi) oraz chyba to, że są z trochę wyższej półki. Nawet gdyby później przyszedł spec od akustyki to można bardziej poszaleć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Dawid Szumilas napisał:

Racja, trochę się kręcę w miejscu. Najbardziej to pasuje mi opcja z dwoma sb 2000 pro ze względu na mniejsze rozmiary przez co większą możliwość ich umiejscowienia (chociażby pod biurkiem bo po wsadzeniu tam elaca nie mam miejsca na nogi) oraz chyba to, że są z trochę wyższej półki. Nawet gdyby później przyszedł spec od akustyki to można bardziej poszaleć

A to nie jest tak, że masz po prostu za dużo mocy na takie pomieszczenie?

Sam zastanawiam się nad subem i akurat mam tego SVS na celowniku. Sporo o nim czytałem/słuchałem i wydaje mi się, że w Twoim przypadku mógłby zdać egzamin.
Bas schodzi nisko i jest bardzo dynamiczny - nie "wylewa się", przez co jest łatwiej kontrolowany w mniejszym pomieszczeniu.
Do tego masz aplikacje, gdzie możesz regulować poszczególne poziomy częstotliwości indywidualnie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym regulowaniem to tak nie działa kolorowo jak się może niektórym wydaje.  

Najpierw musisz wiedzieć co korygować. 

Na ucho ???  No tak to nie działa 🙂

Trzeba pomierzyć, a sama korekta nawet jak już wiemy co korygować to jest nadal tylko korekta a nie naprawa akustyki pomieszczenia. 

 

Nie działa to tak , że masz marny bas w pomieszczeniu, poregulujesz w aplikacji i zrobi się bas adekwatny do ceny za suba 🙂

Edytowano przez 77Mariusz77
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...