Skocz do zawartości

Wymiana dwóch subwooferów na jeden (ciąg dalszy)


Recommended Posts

Witam

Nie tak dawno temu wymieniałem 2 subwoofery klipsch na 2x Elac sub 3030. Zauważyłem znaczną poprawę ale to jeszcze nie to. Poza tym najlepiej bas poprawił się na przedpokoju. Myślę że do moich 20 m kw te 2 subwoofery to trochę przesada. Wiem natomiast, że będę celował raczej w konstrukcje zamkniętą lub z membraną bierną. Wymyśliłem, że pozbęde się Elaców i kupię JL Audio d110 lub  SVS SB 2000 pro (bardziej skłaniam się ku JL). Planuję początkowo spróbować z jednym subwooferem i ewentualnie później myśleć o dokupieniu drugiego, w Elacach podoba mi się to, że mają własną kalibrację pod pomieszczenie ale widzę, że nie jest to powszechna praktyka. Zastanawiam się także czy nie dołożyć do JL e110. Kolumny to Kef Q950, marantz sr6011 i jako końcówka mocy działa nad c356 bee. Chyba będę musiał się skusić też na wizytę fachowca, który pomoże mi lekko zaadaptować pomieszczenie ( co będzie trudne bo pokój nie służy tylko do słuchania). Nie wiem czy te moje plany i wywody mają sens, trochę eksperymentuję a trochę też błądzę jak dziecko we mgle.

 

Pozdrawiam

Edytowano przez Dawid Szumilas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co robiłeś do tej pory ale zamiast wymieniać subwoofery w nieskończoność proponuję poprawnie ustawić i skalibrować te co masz. CZyli kupić mikrofon pomiarowy i poświęcić trochę czasu na naukę a potem dłubanie. Masz 20 metrów, 2 średniej klasy suby z powodzeniem powinny dać radę. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, PanKlor napisał:

A mierzyłeś to co skalibrowałeś? Masz wykresy? 

Będę w domu to porobię screeny z kalibracji obydwu subwooferów. Może pobiorę też aplikacje audyssey bo tam chyba też można zobaczyć wykresy. 

 

17 minut temu, Butler napisał:

No to napisz gdzie stoją.

Stoją mniej więcej tak jak na zdjęciu z tym, że kanapa na czas seansu jest obracana o 90 stopni. Próbowałem też ustawić jeden na przeciwległej ścianie, skutek był ale w sumie pomijalny. Najgorsze jest to, że jak myślałem że już znalazłem złoty środek to puszczę sobie jakiś kawałek i na nim nagle wszystko dudni o buczy, puszczam inny i bas jest taki jaki bym chciał by był. Pozdrawiam 

IMG_20230622_223105469.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dawid Szumilas napisał:

Będę w domu to porobię screeny z kalibracji obydwu subwooferów. Może pobiorę też aplikacje audyssey bo tam chyba też można zobaczyć wykresy. 

 

Możesz się nie trudzić. Wykresy z Diraca, Audyssey itp. mówią tylko tyle jaki był plan algorytmu na korekcję. Żeby wiedzieć co się stało trzeba odpalić REWa (najłatwiejsza i najtańsza opcja) i pomierzyć to niezależnie. 

 

No to tak patrząc na Twoje zdjęcie - bez sensu. Kup adapter bezprzewodowy i szukaj innego miejsca dla jednego z tych subwooferów. Krótko mówiąc - sporo do poprawienia (wiem wiem, warunki lokalowe). Wrzuć jakiś plan albo więcej zdjęć. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprobowal jeden na przeciwko drugiego, u mnie najwiecej to wnioslo. 

Ale najlepiej jak kolega wyzej napisal szukaj najlepszego miejsca. 

Ja chcialem tez zeby staly tam gdzie mi  odpowiada to skonczylo sie na trzech w 22m2 i dopiero jest dobrze powiedzmy.  

Jeszcze jedno zauwazylem  , drzwi ograniczaja szerokosc u mnie tak bylo jak sie wprowadzilem.  

Kupilem futryne nakladkowa i otwieraja sie na zewnatrz , sporo to wnosi gdy kolumny mozesz szerzej rozstawic. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, PanKlor napisał:

Możesz się nie trudzić. Wykresy z Diraca, Audyssey itp. mówią tylko tyle jaki był plan algorytmu na korekcję. Żeby wiedzieć co się stało trzeba odpalić REWa (najłatwiejsza i najtańsza opcja) i pomierzyć to niezależnie. 

 

No to tak patrząc na Twoje zdjęcie - bez sensu. Kup adapter bezprzewodowy i szukaj innego miejsca dla jednego z tych subwooferów. Krótko mówiąc - sporo do poprawienia (wiem wiem, warunki lokalowe). Wrzuć jakiś plan albo więcej zdjęć. 

No niestety to jest jedyne miejsce dla nich. Tym bardziej, że ich gabaryty są znaczne w takim metrażu. Być może z mniejszym subwooferem by było więcej możliwości aranżacji. 

 

17 godzin temu, 77Mariusz77 napisał:

Ja bym sprobowal jeden na przeciwko drugiego, u mnie najwiecej to wnioslo. 

Ale najlepiej jak kolega wyzej napisal szukaj najlepszego miejsca. 

Ja chcialem tez zeby staly tam gdzie mi  odpowiada to skonczylo sie na trzech w 22m2 i dopiero jest dobrze powiedzmy.  

Jeszcze jedno zauwazylem  , drzwi ograniczaja szerokosc u mnie tak bylo jak sie wprowadzilem.  

Kupilem futryne nakladkowa i otwieraja sie na zewnatrz , sporo to wnosi gdy kolumny mozesz szerzej rozstawic. 

Niestety jak widać na zdjęciu jest to najszersze rozstawienie kolumn jak to mozliwe

IMG_20240207_084804896.jpg

IMG_20240207_084820531.jpg

IMG_20240207_084748389.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Dawid Szumilas napisał:

No niestety to jest jedyne miejsce dla nich. Tym bardziej, że ich gabaryty są znaczne w takim metrażu. Być może z mniejszym subwooferem by było więcej możliwości aranżacji. 

 

Spokojnie możesz go postawić w rogu pod biurkiem tam gdzie teraz masz komputer. Jak będzie bardzo przeszkadzał to na środku tylnej ściany koło kaloryfera/lampy. Nie widać co jest za regałem koło okna ale tamten róg to też będzie lepsze miejsce niż ustawienie drugiego suba zaraz koło pierwszego. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PanKlor napisał:

Spokojnie możesz go postawić w rogu pod biurkiem tam gdzie teraz masz komputer. Jak będzie bardzo przeszkadzał to na środku tylnej ściany koło kaloryfera/lampy. Nie widać co jest za regałem koło okna ale tamten róg to też będzie lepsze miejsce niż ustawienie drugiego suba zaraz koło pierwszego. 

 

Koło kaloryfera już stał przez 2 dni ale nie przyniosło to aż tak zadowalających rezultatów by warto było o to walczyć by został tam ma stałe. Za regałem jest kolejną szafka już do końca pokoju. Jak wstawię subwoofer tam gdzie jest PC to nie mam miejsca na nogi. Próbowałem też wcisnąć go między biurko a kanapę ale nawet jak je maksymalnie rozsuwam to i tak brakuje dla niego miejsca dlatego myślałem nad mniejszym jednym lub ewentualnie dwoma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Dawid Szumilas napisał:

Koło kaloryfera już stał przez 2 dni ale nie przyniosło to aż tak zadowalających rezultatów by warto było o to walczyć by został tam ma stałe.

Bo samo postawienie jeszcze cudów nie czyni. Pisałem Ci wcześniej, że trzeba to ustawic, zmierzyć, skalibrować a następnie zweryfikować (znowu zmierzyć) wynik kalibracji. Możesz kupić mniejszy subwoofer I go próbować ustawić w innym miejscu. Trzymanie 2 tak jak robisz to teraz nie ma sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
6 minut temu, PanKlor napisał:

Bo samo postawienie jeszcze cudów nie czyni. Pisałem Ci wcześniej, że trzeba to ustawic, zmierzyć, skalibrować a następnie zweryfikować (znowu zmierzyć) wynik kalibracji. Możesz kupić mniejszy subwoofer I go próbować ustawić w innym miejscu. Trzymanie 2 tak jak robisz to teraz nie ma sensu.

Jeśli chodzi o taką standardową kalibrację czyli z apki dla suba + kalibracja z Ampli to zawsze robiłem jak przedstawiałem suba. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane sprawy to nie mam do tego narzędzi ani tym bardziej pojęcia bo nigdy nie spodziewałem się, że ustawienie kolumn to takie Rocket science. Zazdroszczę ludziom co sobie kupią soundbara, postawią tam gdzie im najmniej przeszkadza i gra to świetnie. 

Edytowano przez Dawid Szumilas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dawid Szumilas napisał:

Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane sprawy to nie mam do tego narzędzi ani tym bardziej pojęcia bo nigdy nie spodziewałem się, że ustawienie kolumn to takie Rocket science

Niezbędne narzędzia to jakieś 10, może 20% ceny dobrego subwoofera. Potem trzeba poświęcić parę h. Możesz też komuś za to zapłacić. Tak czy inaczej wyjdzie taniej niż kolejna wymiana sprzętu bez pojęcia o tym co się robi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanKlor napisał:

Niezbędne narzędzia to jakieś 10, może 20% ceny dobrego subwoofera. Potem trzeba poświęcić parę h. Możesz też komuś za to zapłacić. Tak czy inaczej wyjdzie taniej niż kolejna wymiana sprzętu bez pojęcia o tym co się robi. 

To już chyba prędzej mi do szukania fachowca do takiej roboty. Rozejrzę się.

2 godziny temu, 77Mariusz77 napisał:

Czy nie myślałeś żeby kanapę i stół postawić tak jak do oglądania? 

Wtedy biurko przesuwasz po ścianie w stronę telewizora i robi się wolny róg na subwoofer. 

Coś jak u mnie jeżeli chodzi o łóżko.

 

 

Początkowo tak miałem ustawiony pokój ale żona narzekała że w ten sposób jest dużo mniej miejsca więc musiałem ulec i już raczej nie ma powrotu do takiego ustawienia.

 

Reasumując, wymiana ma jeden subwoofer z trochę wyższej półki nie przyniesie spodziewanych rezultatów więc muszę myśleć dalej. Dziękuję za pomoc 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższa półka zejdzie niżej, mocniej, zagra rozdzielczo... Poprawa w wielu efekciarskich kwestiach będzie odczuwalna. Ale jeśli teraz masz problem z konkretnymi częstotliwościami to poprawy się nie spodziewaj bo to pomieszczenie definiuje mody a nie magia technologii suba.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. To i tak zmiana tych subwooferów na mniejsze przyniesie mi korzyści związane z tym, że łatwiej mi będzie znaleźć miejsce dla mniejszego suba (albo dwóch). Ten JL d110 to sensowny wybór? Ewentualnie dopłacić do modelu e110? Myślałem jeszcze o dwóch sztukach magnat omega cs 12. Jak już będę miał mniejsze to wtedy znajdę kogoś kto pomoże mi to umieścić tam gdzie będzie to grało najlepiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj amplitunerów z wbudowanym EQ/DSP. Nie masz za wiele miejsca i lokalizacją nie poszalejesz. Ewentualne braki możesz próbować nadrobić korekcją. Albo na razie zostaw te Elaci - tam jest jakaś apka (nie znam). Sprawdź czy oprócz korekcji możesz samodzielnie zmieniać parametry. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisali przedmówcy, to kwestia modów pokoju, zmiana subów na  mocniejsze w tym samym miejscu może jedynie spotęgować górkę, w przypadku dołka nic nie robisz.

Zrób prosty test, ustaw (jednego)  suba w miejscu odsłuchu i szukaj miejsca w pokoju gdzie bas jest najlepszy. W ten sposób łatwo możesz znaleźć wstępne ustawienie suba (oczywiście takich miejsc będzie kilka).

Podaj tez wymiary pokoju oraz położenie suba/subów.

Prostym kalkulatorem https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/ wstępnie możęsz zobaczyć jak kształtują się mody pokoju.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
8 minut temu, PanKlor napisał:

Szukaj amplitunerów z wbudowanym EQ/DSP. Nie masz za wiele miejsca i lokalizacją nie poszalejesz. Ewentualne braki możesz próbować nadrobić korekcją. Albo na razie zostaw te Elaci - tam jest jakaś apka (nie znam). Sprawdź czy oprócz korekcji możesz samodzielnie zmieniać parametry. 

Ten amplituner ma audyssey eq 32xt, no chyba że to chodziło o subwoofer. W apce prócz automatycznej korekcji mam też opcje korygowania samemu (wstawiłem screeny z apki, to są przykładowe screeny nie przedstawiają moich ustawień)

Screenshot_20240207-143026.png

Screenshot_20240207-142953.png

Edytowano przez Dawid Szumilas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o EQ w aplikacji do subów. Poszukaj miejsca gdzie dasz radę przenieść jeden z subów (pamiętaj, że są bezprzewodowe adaptery). Potem albo kup UMIK-1 i poświęć parę godzin albo zapłać komuś, żeby pomógł Ci uzyskać możliwie płaską ch-kę niskich tonów w miejscu odsłuchu. Potem dopiero na tak przygotowanym setupie puść Audyssey i na koniec sprawdź czy nic nie popsuło.  

Jeżeli rozmiar faktycznie ma takie znaczenie to SVS SB1000 Pro jest z tego co pamiętam o jakieś 10 cm w każdą stronę mniejszy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, PanKlor napisał:

Chodzi o EQ w aplikacji do subów. Poszukaj miejsca gdzie dasz radę przenieść jeden z subów (pamiętaj, że są bezprzewodowe adaptery). Potem albo kup UMIK-1 i poświęć parę godzin albo zapłać komuś, żeby pomógł Ci uzyskać możliwie płaską ch-kę niskich tonów w miejscu odsłuchu. Potem dopiero na tak przygotowanym setupie puść Audyssey i na koniec sprawdź czy nic nie popsuło.  

Jeżeli rozmiar faktycznie ma takie znaczenie to SVS SB1000 Pro jest z tego co pamiętam o jakieś 10 cm w każdą stronę mniejszy. 

Ma znaczenie bo może mniejszy uda się wcisnąć tam gdzie ten elac nie wejdzie. Patrzyłem na tego svs ma dobre recenzje tylko myślałem nad wersją 2000 pro. W ogóle to jest jakaś sztuczka jak szukać subwooferów z kalibracja lub jakaś lista takich subwooferów? Ja szukałem tylko takich z kalibracja to znalazłem tylko svs pro, elac, paradigm i jest jeszcze jakis Martin Logan na olx i widzę że ma wejście na PBK.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...