Skocz do zawartości

Uniwersalny zestaw 5.1 do 16m2 za ok. 4000-6000zł


Torettor

Recommended Posts

Witam,

 

Zamierzałem kupić Soundbara 930C/990C, które brzmią bardzo podobnie. W filmach wydają się ok, jednak w muzyce do już lepie sprawują się głośniki 2x Edfirier 1700BT, które kosztowały ok. 400 zł. Swoją drogą dziwię się, czemu tak dobrze recenzenci oceniają odtwarzanie muzyki w tym soundbarze bo brzmi słabo. W filmach jest dobrze. Dlatego soundbar będzie ostateczność.

Pokój 16m2 w przybliżeniu kształt kwadratu. TV jest niemalże w centralnym miejscu pokoju, stoi na szafce. Trochę, żałuję, że nie kupiłem dużo szerszej szafki  z miejscem na głośniki podstawkowe. Kanapa praktycznie w centralnej części, 2,1m od TV (1,5m od tylne ściany, 50 cm od najbliższej ściany bocznej/okna).

Oglądam głównie filmy, gram na konsoli ale czasem chciałbym posłuchać dobrej muzyki (praktycznie każdy typ od klasyki, pop, przez rock, elektroniczną) . Dlatego szukam zestawu uniwersalnego 5.1 w cenie ok.  4000-6000.

Zapewne będę jechał na odsłuch ale prośba o wskazanie różnych zestawów głośniki + amplitunery ( najlepiej z atmosem) abym wiedział już do czego podchodzić i co porównywać.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Torettor napisał:

Dlatego szukam zestawu uniwersalnego 5.1 w cenie ok.  4000-6000.

13 minut temu, Torettor napisał:

prośba o wskazanie różnych zestawów głośniki + amplitunery ( najlepiej z atmosem)

Najtańszy amplituner dekodujący Atmos to będzie chyba Yamaha V6A (~2500 PLN). Zostaje Ci 3500 PLN na resztę zestawu 5.1. To oznacza, że możesz:

-  kupić w tym budżecie kupić jakiegoś gotowca na małych głośnikach lub monitorach np. https://www.q21.pl/indiana-line-nota-260x-240x-740x.html https://www.q21.pl/indiana-line-tesi-261-241-761.html Oba powinny zagrać OK z Yamahą. https://www.q21.pl/cabasse-alcyone-2-system-5-1-czarny.html  https://www.q21.pl/elac-starlet-5-1.html Można pójść oczywiście w tańsze zestawy np. Taga ale to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. 

- szukać używek 

- zwiększyć budżet 

- Subwoofer dokupić w przyszłości - koszt przyzwoitego to pewnie 1500 PLN min. Też można szukać używanych. 

Pamiętaj, że jak nie podłączysz głośników górnej warstwy to może okazać się, że amplituner nie będzie nawet próbował zdekodować Atmos (bo po co). Do sprawdzenia jak w takiej sytuacji zachowuje się Yamaha.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.02.2024 o 12:36, PanKlor napisał:

 

Pamiętaj, że jak nie podłączysz głośników górnej warstwy to może okazać się, że amplituner nie będzie nawet próbował zdekodować Atmos (bo po co). Do sprawdzenia jak w takiej sytuacji zachowuje się Yamaha.  

Da się to obejść, włączając height virtualization, wtedy na wyświetlaczu pojawi się atmos zamiast dd+. 

Choć osobiście uważam że brzmi to dziadowsko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję. Niektóre z tych zestawów wezmą pod uwagę: Inidinala Line, Elac Starlet, Heco Aurora + wymienione ampy.

Canoton Movie czy Cabasse Alcyone 2 wydają się systemem mocno nastawionym na filmy, przestrzenność w tej cenie. Czy z takich małych plastikowych głośniczków będzie dobry dźwięk w muzyce? Wydaje mi się, że tam są niskie i wysokie tony z ominięciem średnich. Jeśli już miałbym wejść w coś takiego to jednak wolę pozostać przy soundbarze 930C i nastawieniu głównie na filmy.

Podkreślę, że kupując dedykowany amp chciałbym mieć lepszy dźwięk pod filmy ale i pod muzykę . W podobnym budżecie mogę nie uzyskać efektu założonego. Zacząłem się zastanawiać nad zestawem 3.1 ( tylko głośniki kupiłbym w późniejszym czasie jeśli czułbym taką potrzebę). Co myślicie na ten temat?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canton Movie faktycznie gra typowo kinowo. Jasno przestrzennie, jak na wielkość super. Cabasse czy KEF graja także średnicą, da sięaczkolwiek to nie kolumny podstawkowe to nie ma się co oszukiwać.

Tannoy Arena grała wyjątkowo dobrze w stereo jak na taką konstrukcję.

Nie ma kina 3.1

To albo stereo albo 5.1

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jutro jadę na odsłuch zestawów w podobnej kwocie, m.in acoustic energy. Mam jeszcze dodatkowe pytania:

1.Czy zestawy oparte na kolumnach podłogowych warto brać pod uwagę w tak małym pomieszczeniu czy jednak pozostać przy małych głośnikach? Jeśli małe to będę musiał kupić standy z przodu +  mocowania sourandow do ścian bocznych. 

2.Zastanawiam się także nad używanymi zestawami 5.1/5.0 + nowy aplituner. Nie chciałbym jednak kupować bardzo starych zestawów. Co polecacie w tej kwocie? Duża różnica w dźwięku dla samych glownikow w tej kwocie (1500-3000)?

3. Co myślicie o amplitunerze Marantz 70? Jaka jest jakaś dźwięku porwnujac wczesniej wymienione? Jest slim, łatwiej byłoby mi go umieścić w dolnej półce rtv. Tak by się nie przegrzewał. Na górnej centralny głośnik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Torettor napisał:

1.Czy zestawy oparte na kolumnach podłogowych warto brać pod uwagę w tak małym pomieszczeniu czy jednak pozostać przy małych głośnikach? Jeśli małe to będę musiał kupić standy z przodu +  mocowania sourandow do ścian bocznych. 

Czy warto to kwestia ceny.  Co do zasady do kina wystarczą monitory + sub. Zgodnie ze sztuką i tak poniżej 80Hz bierze na siebie subwoofer z oddzielnym wzmacniaczem.  Monitory mogą być na ścianie (albo onwall), na standzie lub uchwycie. Reasumując jeżeli komplet monitory+uchwyty/standy wyjdzie taniej niż kolumny podłogowe to się co do zasady opłaca. Wtedy warto budżet przekierować na suba/centralny. 

 

22 minuty temu, Torettor napisał:

3. Co myślicie o amplitunerze Marantz 70? Jaka jest jakaś dźwięku porwnujac wczesniej wymienione? Jest slim, łatwiej byłoby mi go umieścić w dolnej półce rtv. Tak by się nie przegrzewał. Na górnej centralny głośnik.

Mocarz to to nie będzie z zalet za to całkiem przyzwoity DAC + pre-outy (tylko wtedy tracimy zalety slima bo dochodzą dodatkowe klocki). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Torettor napisał:

1.Czy zestawy oparte na kolumnach podłogowych warto brać pod uwagę w tak małym pomieszczeniu czy jednak pozostać przy małych głośnikach? Jeśli małe to będę musiał kupić standy z przodu +  mocowania sourandow do ścian bocznych. 

Miałem spore podłogowe w 9 metrach.

Warto. Ale tez myslę że to kwestia ceny, doboru linii. Przewaznie w moniotrach masz je z wyższej półki.

3 godziny temu, Torettor napisał:

2.Zastanawiam się także nad używanymi zestawami 5.1/5.0 + nowy aplituner. Nie chciałbym jednak kupować bardzo starych zestawów. Co polecacie w tej kwocie? Duża różnica w dźwięku dla samych glownikow w tej kwocie (1500-3000)?

Warto i duża.

Za 1500 komplet kupisz klasyczny początkowy firmowy zestaw. Za 3K da się wybrac coś fajnego.

3 godziny temu, Torettor napisał:

3. Co myślicie o amplitunerze Marantz 70? Jaka jest jakaś dźwięku porwnujac wczesniej wymienione? Jest slim, łatwiej byłoby mi go umieścić w dolnej półce rtv. Tak by się nie przegrzewał. Na górnej centralny głośnik.

Ale jego się nie daje do półki.

Taki sobie w kinie jest ok. Fajny bo mały ale w stereo gra mocno przeciętnie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PanKlor napisał:

 Reasumując jeżeli komplet monitory+uchwyty/standy wyjdzie taniej niż kolumny podłogowe to się co do zasady opłaca. Wtedy warto budżet przekierować na suba/centralny. 

 

 

W różnych artykułach piszą, że monitory do małych pomieszczeń, a kolumny podłogowe do dużych. Bardzo ogólnie ujmując. Zastanawiałem się czy jakość dźwięku na tym nie straci. Za dużo dudnienia itp.

Po jutrzejszym odsłuchu się okaże czy będę zadowolony czy będzie jednak mi czegoś brakowało lub nie zmieszczę się w budżecie wtedy skupię się na używkach.

 W kwestii subwoofera, mam do wykorzystania dosyć stary, pasywny samochodowy soobwoofer (kształt kwadratu lecz z tylna ścięta ścianą) 30' Pyle blue wave 600W rms/ 1200. Do niego podłączony jak na razie chiński mini wzmacniacz Nobsound G2 i ogólnie gra ale.. i nie czuć w nim takiej "miękkości" jak choćby w lepszym soundbarze. Wina wzmacniacza, za slaby? Moglbym kupić do niego mocniejszy. Czy ogólnie ten głośnik i wzmacniacz się nie nadaje do kina/muzyki w domu i nic już z nim nie zdziałam?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Torettor napisał:

W różnych artykułach piszą, że monitory do małych pomieszczeń, a kolumny podłogowe do dużych. Bardzo ogólnie ujmując.

Bardzo ogólnie przyjmując?

Robisz stereo - masz całkowicie wolną rękę i można przyjąć powyższe założenie, dobrze mieć potężniejsze podłogówki w większym metrażu. Alternatywą są monitory i do tego dodatkowy sub który uzupełni pasmo.

Robisz kino - duże czy małe - możesz dać wszędzie podstawki, naścienne, ścienne. Prawidłowo skonfigurowany system kinowy odcina we wszystkich głośnikach poniżej 80Hz i potężne niskoschodzące podłogówki nie są w ogóle wykorzystane. Za bas odpowiada kanał LFE a więc sub (bądź suby)

Fakt jest jednak taki że najczęściej oferowane są frankensteiny które muszą grać i kino i stereo. No to wtedy dwie frontowe kolumny mogą być duże do muzyki, do kina jednak nie wykorzystujemy ich potencjału. Ale jeśli w systemie jest dobry szybki sub to mogą być wszędzie paczki które niekoniecznie będą schodzić poniżej 80Hz +-3dB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Torettor napisał:

W kwestii subwoofera, mam do wykorzystania dosyć stary, pasywny samochodowy soobwoofer (kształt kwadratu lecz z tylna ścięta ścianą) 30' Pyle blue wave 600W rms/ 1200. Do niego podłączony jak na razie chiński mini wzmacniacz Nobsound G2 i ogólnie gra ale.. i nie czuć w nim takiej "miękkości" jak choćby w lepszym soundbarze. Wina wzmacniacza, za slaby? Moglbym kupić do niego mocniejszy. Czy ogólnie ten głośnik i wzmacniacz się nie nadaje do kina/muzyki w domu i nic już z nim nie zdziałam?

Nie wiem - zgaduj zgadula czemu tak gra. Może obudowa, może za słaby. Do subwoofera w domu dobrze mieć DSP ze względu na mody (nie ma tego problemu w autach ze względu na wymiary. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jestem po pierwszym odsłuchu. Niestety salon nie był wyposażony w wiele budżetowych zestawów. Najtańsze acoustic energy 100, które nie przypadły mi do gustu. Odczułem, że do kina również nie będą pasowaly, ze względu na brak szczegółowości której oczekuje.

Przestowalem sprzet półkę wyżej audio monitory bronze 100 i to jest mniej więcej to czego oczekuję. Takiej charakterystyki dźwięku. Subwoofer to napewno coś co musi być w filmach i to dobry. Jak tu na forum było pisane. Rel, klipsch wypadają w muzyce bdb i filmach super. Fajnie uzupełniają dolne pasmo bez buczenia po dobrym ustawieniu.

Problem oczywiście robi się budżet z tym, że zaczynam zastanawiać się również nad uzywkami lub dalszym odluchem budżetowych w innym salonie.

Edytowano przez Torettor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AE 100 słuchałem z amplitunerem Onkyo. Nie pamiętam modelu, w kwocie ok. 4 k. Brzmiały jakby trochę przytłumione. Oczywiście w zależności co sie wlaczylo, bo potrafiły zagrać calekiem ok. Ale Rock alternatywny wypadał nieciekawie. Wzmacniacz Denon( w podobnej kwocie) poprawił zrozumienie vocalu lecz bylo malo naturalnie. Komuś napewno się może spodobać, mi nie do końca. Testowałem elektroniczną, rock, klasyczną filmowa.

W Monitor Bronze spodziewałem się troszkę większej ilości basu jak na tą kubaturę głośników. Testowałem jednak na neutralnym ustawieniu. Ogolnie jednak podobało mi się połączenie z Pioneer vsx 935. W połączeniu z subem niczego mi nie brakowało. Wszystko było połączone optymalnie. Gdybym miał iść w same stereo to pewnie kolumny monitory audio bronze miałyby wszystko i dodatkowe suby niepotrzebne. Jednak zależy mi na filmach więc 5.1

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory audiobronz testowałem z wzmacniaczem Denon PMA-900HNE, a brzmiały według mnie lepiej, bardziej naturalnie z amplitunerem Pioneer.  Zawsze myślałem, że wzmacniacz poprawi jeszcze jakość dźwięku, tym bardziej denon. Testowaliście ten wzmacniacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że w danym utworze tak wypadły trudno powiedzieć. Może za dużo utworów było testowanych.

A może wzmacniacz miał jakieś podbicie, które nie zostało usunięte? Ogólnie same podbicia w amplitunerze Onkyo i Pioneer mi nie podeszło.

Z tego co pamiętam Onkyo - tak jakby mocno przytłumił dźwięk. 

Ogólnie zastanawiam się nad dalszymi odsłuchami Heco Pylony,  PSB P5, Emotiva Airmotive, KEF 150,  Dali Oberon i Monitory Bronz. Tym razem ograniczyłbym różnorodność słuchania piosenek do 1-2 ;) 

Czy możecie takie przygotować na odsłuch wraz z ampami w budżecie ok 2,5k Sony, Yamaha, Denon, Pioneer, ? Onkyo już bym sobie darował

Co można u Was odsłuchać z wyżej wymienionych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem z ciekawości bo to kolumny którym szczegółow nie brakuje ale ok :)

Dzieki

Dnia 22.03.2024 o 10:00, Torettor napisał:

W Monitor Bronze spodziewałem się troszkę większej ilości basu jak na tą kubaturę głośników. Testowałem jednak na neutralnym ustawieniu. Ogolnie jednak podobało mi się połączenie z Pioneer vsx 935

To kwestia podłączenia pdo amplituner.

Niesyety ale w przypadku łączenia z kinówką trzeba to pasmo podbić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Torettor napisał:

Rozważam jeszcze kupno używanego zestawu 5.1 Q aucostic seria 2000 wraz z kolumnami podlowymi i wzmacniaczem Oknyo za 3000zl Czy warto? https://m.olx.pl/d/oferta/kino-domowe-onkyo-z-zestawem-kolumn-q-acoustic-CID99-IDZot0t.html

Warto.

Modeli 2050 już nie ma. Ale warto.

Fajny zestawik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeglądam codziennie i porównuję to nie ma nic ciekawego w podobnym budżecie w moim regionie do 100km. W tym zestawie brakuje tylko atmosa na przyszłą rozbudowę, ale to już się może w przyszłości to zmieni.

Zmieniłbym amp I dokupił głośniki atmosowe przyczepiając do przedniej ściany/sufitu. Tak byłoby to poprawnie zrobione?

Dziś sprawdzę jak to gra. W jakim to jest stanie, czy jest wystarczająco dobry do filmów. Chciałbym aby mnie przekonało, że soundbar 990C jest gorszym wyborem pomimo tego że soudbara posiada atmosa a ten nie.Takze, lekko obawiam się, że czy będzie to dobrze słyszalne przy niskim poziomie dźwięku. 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie takiego używanego sprzętu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Torettor napisał:

Właśnie przeglądam codziennie i porównuję to nie ma nic ciekawego w podobnym budżecie w moim regionie do 100km. W tym zestawie brakuje tylko atmosa na przyszłą rozbudowę, ale to już się może w przyszłości to zmieni.

Zmieniłbym amp I dokupił głośniki atmosowe przyczepiając do przedniej ściany/sufitu. Tak byłoby to poprawnie zrobione?

Dziś sprawdzę jak to gra. W jakim to jest stanie, czy jest wystarczająco dobry do filmów. Chciałbym aby mnie przekonało, że soundbar 990C jest gorszym wyborem pomimo tego że soudbara posiada atmosa a ten nie.Takze, lekko obawiam się, że czy będzie to dobrze słyszalne przy niskim poziomie dźwięku. 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie takiego używanego sprzętu?

Wtedy Atmos nie był popularny chyba o ile dobrze pamiętam lata. Nie tak jak teraz.

Nie. Atmosy nie montuje na suficie prawie, nad tobą. Zobacz układ na stronie Dolby. Nie z przodu.

Na stan techniczny, na zawieszenie gumy i czy gra czysto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan wizualny bdb, wyglądają niemal jak nowe. W muzyce mogę opisać je jako zrównoważone, lecz bez większej głębi, ktorej gdzieś podswiadomie oczekiwałem. Grały poprawnie, neutralnie jednak jakby lekko sucho (w pewnym utworze jakby było słychać szum lecz możliwe, ze tak bylo nagrane) tutaj chyba ponownie Onkyo nie przypadl mi do gustu. Słuchałem 2.0 i na 2.1

Sam sub z tego co pamiętam schodzi tylko do 50hz. Ładnie pracował lecz chciało by się więcej.

Cały zestaw wydaje się fajny, jest zadbany lecz osobiście  nie przypadł mi do gustu.

Wrażenie zrobił na mnie wygląd, lecz  dźwięk już nie tak bardzo. Czułem niedosyt i wolałem zrezygnować aniżeli chwilę później myśleć o ulepszeniach ampa, suba a może i wszystkich głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...