Skocz do zawartości

Szansa na poprawę akustyki w salonie?


Recommended Posts

Po przeróżnych kombinacjach sprzętowych ostatecznie gara u mnie aktualnie Densen B110 z lintonami (chociaż wzmacniacze cały czas kuszą do zmiany). 

Ale jako, że w najbliższej perspektywie szykuje mi się remont to zacząłem sie zastanawiać czy na tym etapie nie poprawić troche akustyki w salonie. Póki co jest raczej fatalna (patrz zdjęcia). 

Co wg was mógłbym zrobić żeby było lepiej i jednocześnie estetycznie (żeby żona nie wyrzuciła mnie z domu:))

Na pewno podłoga będzie drewniana, pewnie z dywanem, zasłony grubsze/cięższe. Ale moze cos na ścianę za kolumnami?

Za wszelką pomoc bede wdzięczny bo jak zaplanuje za zawczasu to potem będzie dużo mniej kombinowania.

PXL_20240229_123011498.jpg

PXL_20240229_122944263.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, że nie podaję konkretnych rozwiązań na tacy. Gdzie mi tam do „radzenia”. 

Po drugie, Warmia mi bliska. Dziadkowie, wakacje letnie. Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński i tam w okolicy bociany. Kto wie, był, to rozumie o czym piszę. 

W obszarze audio/brzmienie jestem obsesyjnie zafiksowany na różnicach, ponieważ one sprawiają, że sięgam do portfela.  
Gdybym był na Twoim miejscu zabrałbym wszystkie audio klamoty i wstawił je do pomieszczenia w którym „akustyka” jest na TipTop. 
I porównał. Podoba się, o ile lepiej, ile to kosztuje itp Rozejrzał się co tam zastosowali,  dlaczego itp 

 

Dla moich 99% kolegów to beznadziejny, trudny do zrealizowania pomysł i nawet bezsensowny. 
Ufam, że mnie oszczędzisz i nie zbanujesz😊/wyśmiejesz.

A może te zmiany, które planujecie z żoną będą wystarczające, by uzyskać satysfakcjonujące brzmienie? I nie warto teraz przysparzać sobie dodatkowego bólu głowy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warmia to piękne miejsce jak wie się gdzie szukać:)

Twój pomysł wcale głupi nie jest, za to trudny do zrealizowania napewno :(. Nie znam nawet takiego miejsca... Zresztą każde pomieszczenie się akustycznie różni.

Mam nadzieję, ze zmiany które planujemy troche pomogą, ale moze jest coś co na etapie remontu nie będzie stanowiło problemu, a potem nie będzie już takie łatwe.

Kombinowałem troche z mini DSP HD i daje to lepszy efekt, ale wiadomo, że to tylko namiastka tego co można uzyskać chociaż trochę adaptując pomieszczenie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie pokryłem ściany i sufit i podłogę. Zauważyłem, że gładkie powierzchnie ścian bardzo przeszkadzają. 
Do tego co Ty/Wy planujecie dołożyłem głębokie półeczki/książki.

Sofa, fotel obite miękkimi welurami. Poduchy. Kwiatki u mnie na akustykę nie działają. 
 

Grube zasłony, dywan to już macie na liście. Dechy na podłodze/u mnie także, ponieważ dobrze się czuję, gdy patrzę na drewno.

No i pogłos o wiele mniejszy.

Jeśli masz ochotę, gotowość i cierpliwość, to w zakładce akustyka dotrzesz do rozwiązań, które będą akceptowalne dla żony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to w ogóle „rajcuje”, gdy koledzy idą w akustykę. Z dwóch powodów.

Pierwszy, to potwierdzenie słuszności moich poczynań.

Drugi, ponieważ to jak 2+2 jest cztery. Empirycznie, naukowo i nausznie działa.

Ty Marku, albo masz wiedzę, albo czuja. 
Co do tej przedniej ściany. 
Najlepiej, gdybyś zadał pytanie Bartkowi/pytanie do ciekawego akustyka.

Ja bym szedł w kierunku, o którym Ty myślisz, by pójść.

Ale poczekam na odpowiedź Bartka Chojnackiego. Jego wykłady/YouTube, wpisy, artykuły pomagają mi zrozumieć. Część jego sugestii/porad zastosowałem. Jestem z siebie dumny, wielu czarodziejów akustyki mnie zaprowadziło na manowce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AudioTube napisał:

Mnie to w ogóle „rajcuje”, gdy koledzy idą w akustykę. Z dwóch powodów.

Pierwszy, to potwierdzenie słuszności moich poczynań.

Drugi, ponieważ to jak 2+2 jest cztery. Empirycznie, naukowo i nausznie działa.

Ty Marku, albo masz wiedzę, albo czuja. 
Co do tej przedniej ściany. 
Najlepiej, gdybyś zadał pytanie Bartkowi/pytanie do ciekawego akustyka.

Ja bym szedł w kierunku, o którym Ty myślisz, by pójść.

Ale poczekam na odpowiedź Bartka Chojnackiego. Jego wykłady/YouTube, wpisy, artykuły pomagają mi zrozumieć. Część jego sugestii/porad zastosowałem. Jestem z siebie dumny, wielu czarodziejów akustyki mnie zaprowadziło na manowce.

Adam , właśnie patrzę to

 

Mądry gość 💪 dzięki

Przykład na palnikach gazowych dooobry.

Edytowano przez Tomai
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.02.2024 o 13:52, Marek Kozłowski napisał:

Po przeróżnych kombinacjach sprzętowych ostatecznie gara u mnie aktualnie Densen B110 z lintonami (chociaż wzmacniacze cały czas kuszą do zmiany). 

Ale jako, że w najbliższej perspektywie szykuje mi się remont to zacząłem sie zastanawiać czy na tym etapie nie poprawić troche akustyki w salonie. Póki co jest raczej fatalna (patrz zdjęcia). 

Co wg was mógłbym zrobić żeby było lepiej i jednocześnie estetycznie (żeby żona nie wyrzuciła mnie z domu:))

Na pewno podłoga będzie drewniana, pewnie z dywanem, zasłony grubsze/cięższe. Ale moze cos na ścianę za kolumnami?

Za wszelką pomoc bede wdzięczny bo jak zaplanuje za zawczasu to potem będzie dużo mniej kombinowania.

PXL_20240229_123011498.jpg

PXL_20240229_122944263.jpg

Ja bym kolumny wyciągnął z tej wnęki i odsunął od ściany. 

Zimą uważaj na temperaturę z kominka 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marek Kozłowski napisał:

Na razie to trochę z nimi wjechałem, bo mi sie bas wzbudzał i mnie wkurzało, ale wyjadę przy następnej okazji- najgorzej jak okaże się, że jest lepiej :)

Myślę że będzie lepiej, daleko do ideału ale lepiej. 

Co to za kolumny? 

Wyglądają ciekawie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2024 o 21:03, Marek Kozłowski napisał:

Wharfedale linton, tylko standy nieoryginalne

Standy wyglądają na sporo niższe niż oryginalne. Ja tez mam Lintony i standy dorabiane (drewniane stołki) ale jednak moje są wyższe (celowałem w +5 cm względem oryginalnych)

Z drugiej strony to u Ciebie nie stoją pionowo tylko są pochylone. Robiłeś próby innych ustawień?

Sprawdzałeś czy zmiana wysokości poprawi dźwięk (np. dając jeszcze jakieś prowizoryczne dodatkowe podstawki) ?

Nie wiem jak z Twoim wzmacniaczem ale z moim te kolumny grają dosyć mocno kierunkowo. Też mam je w sporym pomieszczeniu ale tzw. sweet spot jest bardzo mały i tylko w jednym, konkretnym ustawienia fotela jest naprawdę dobry efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2024 o 20:50, Marek Kozłowski napisał:

Ich "przody" są właściwie na granicy wnęki, dalej juz nie wyjadę, bo się będę potykał:)

Jak odjadę od ścian jeszcze (teraz jest ok 40cm) to będę mial kolumny za blisko... I tak źle i tak niedobrze 

...a całość 180 stopni, taka opcja była sprawdzana?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Pawlik napisał:

Standy wyglądają na sporo niższe niż oryginalne. Ja tez mam Lintony i standy dorabiane (drewniane stołki) ale jednak moje są wyższe (celowałem w +5 cm względem oryginalnych)

Z drugiej strony to u Ciebie nie stoją pionowo tylko są pochylone. Robiłeś próby innych ustawień?

Sprawdzałeś czy zmiana wysokości poprawi dźwięk (np. dając jeszcze jakieś prowizoryczne dodatkowe podstawki) ?

Nie wiem jak z Twoim wzmacniaczem ale z moim te kolumny grają dosyć mocno kierunkowo. Też mam je w sporym pomieszczeniu ale tzw. sweet spot jest bardzo mały i tylko w jednym, konkretnym ustawienia fotela jest naprawdę dobry efekt.

Są faktycznie sporo niższe i pod kątem, ale wyższe nie zmieszczą mi sie pod ekranem niestety. Fotel odsłuchowy jest sporo niższy niż przeciętnie i to trochę niweluje różnicę.  Za to nie zauważyłem zeby zmiana pozycjj na wyższą/niższą jakos znacząco poprawiła sytuację. 

Nie zauważyłem u siebie tej kierunkowości o której piszesz. Nawet powiem szczerze, że pod tym względem jest lepiej niż w innych kolumnach...

Jeśli chodzi o wysuniecie kolumn dalej do przodu to robiłem testy wczoraj i nie było lepiej a nawet gorzej🫤

Ogólnie najbardziej dokucza mi to, że bas potrafi zadudnić i chętnie powalczę o lepszą scenę (chociaż przy tak wasko ustawionych kolumnach nie wiem czy cos zdziałam)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, a co Ty na to?

Gdybyś załatwił kable głośnikowe, a co tam nawet po 10mtr i poustawiał kolumny gdzieś indziej. W trojkącie z fotelem. Pojeździł fotelem, kolumnami i posłuchał, czy dudni. Tak dla nauki/testu. 

Jeśli jesteś audiofilem, to dasz się namówić😉.
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu? Kolega napisał wyraźnie, że jest to jedyne miejsce w jakim kolumny mogą stać. Dla samego testu? Strzelam że powinno być lepiej ale... 

Dnia 2.03.2024 o 20:54, Marek Kozłowski napisał:

Na razie to trochę z nimi wjechałem, bo mi sie bas wzbudzał i mnie wkurzało, ale wyjadę przy następnej okazji- najgorzej jak okaże się, że jest lepiej :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...