Skocz do zawartości

Wybór Amplitunera po raz kolejny


Speedy

Recommended Posts

Witam

Na początku chciałbym się z wami przywitać jest to mój pierwszy post.

Posiadam głośniki: 3 głośniki Dali Phantom M250 dwa po bokach i jeden centralny pod tv. Dodatkowo posiadam 4 głośniki w stropie  2 z przodu i 2 z tyłu Monitor  Audio Css230

salon razem z aneksem kuchennym posiada około 56m 2 i poszukuję głośnika subwoofera oraz jakiegoś amplitunera który by obsłużył te wszystkie głośniki...i ważne żeby posiadał funkcję: dwie strefy, ponieważ wypuściłem też dwa przewody na zewnątrz na głośniki zewnętrzne. Myślałem o Yamaha a4a ale ewentualnie jestem otwarty na inne propozycje

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz 3.1.4? Trochę nietypowe bo nie masz surround, zakładam że nie było na nie miejsca.

Jak ma zostać jak jest, to potrzebujesz 7-kanalowy ampli z obsługą dwóch stref, a ten warunek spełniają podstawowe modele każdego uznanego producenta - z małymi wyjątkami.

Budżet kolego... Jeśli A4A jest na tapecie to żeby było cenowo równorzędnie masz do wyboru Integra DRX 2.4, Onkyo TX-NR7100, Denon AVC-X3800H, Pioneer VSX-LX505.

Sub. Jeden czy dwa? Jeśli dwa to dobrze mieć możliwość ustawienia ich w relacji vis/a/vis lub w przeciwległych rogach pomieszczenia. No i jaki budżet?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest tak jak mówisz bo mam 3 na scianie z tv ( 2 po bokach tv  jeden pod nim) dalej blizej sofy  4 w suficie 2 przed i 2 za sofą... ale niestety nie mam miejsca po bokach  bo bym mogl tylko w jednej scianie z boku zrobić bo z drugiej już kuchnia i wyspa a zona nie chce żadnych kolumn....jeśli to duży błąd to ewentualnie jak to mogę naprawić? bezprzewodowe gdzieś w rogach czy są inne rozwiązania? ...odnośnie suba to mam przewody zostawione na jednego ale gdyby potrzeba było to bym mógł drugiego gdzieś za stołem postawić choć nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie :D mam ściankę z tv około 440 cm więc ewentualnie ( lepiej w wykonaniu i latwiej  by było  bo już ściany pomalowane) gdybym w jednym rogu i w drugim postawił tylko to by były dwa frontowe suby...jeszcze arcam  avr5 ma dobre opinie ale wlasnie patrzylem na onkyo i denon i tak bardziej bylem zdecydowany na yamahe ale nie mam porownania tylko po opiniach... a budżet to myślałem a bardziej chciałem w 10k się zmieścić ale jeśli lepiej gdyby były dwa suby to pewnie będzie już problem wyrobić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Speedy napisał:

.jeśli to duży błąd to ewentualnie jak to mogę naprawić?

Wrzuc jakiś plan pomieszczenia, pomyślimy. 

 

26 minut temu, Speedy napisał:

...odnośnie suba to mam przewody zostawione na jednego ale gdyby potrzeba było to bym mógł drugiego gdzieś za stołem postawić choć nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie

Ustawianie subwooferów w nieregularnych pomieszczeniach to ćwiczenie empiryczne. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle. Jeżeli możesz jeszcze puścić instalacjęto super. Jeżeli nie to zostają rozwiązania bezprzewodowe i niejako jesteś skazany na Yamahę i Multicast. Ważne, żeby w tym drugim przypadku zapewnić zasilanie głośników surround. Umieściłbym je mniej więcej w tych miejscach. Nie muszą być duże. 

surround.png

 

Patrzę jeszcze na ten obrazek i nie wiem czy lewy surround będzie w świetle drzwi balkonowych czy to tylko okno. Ważne, żeby oba były na wysokości odsłuchu. 

Subwoofery jeżeli możesz umieść w prawym górnym rogu planu oraz lewym dolnym. Są bezprzewodowe adaptery do subwooferów. Trzeba pamiętać tylko o zasilaniu. To kawał pomieszczenia i celowałbym Klipsch RP-1200/1400 SW a jak mają być bardziej uniwersalne i wspierać też stereo  to 2x SVS SB-3000. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Z proponowanego miejsca jest nie mozliwe umiejscowienie głosników więc pytanie czy dwie propozycje w ścianie nie bedą problematyczne i nie będą za blisko? ściana ma 225 cm odsunąć się z 15 cm od ściany to daje nam 190 jakieś głośniki około 20 cm więc odstęp 150 cm nie za mały będzie?  Z rozmieszczeniem nie będzie dużego problemu bo będę musiał wykuć i poszpachlować ścianę i znowu pomalować ale stojących nie mogę mieć ( brak akceptacji żony). Teraz oprócz amplitunera pytanie jakie głośniki w ścianę ?:D monitor audio? bo i tak już mam różnych producentów i nie chcę tego bardziej sobie utrudnić.

Jeszcze lewy dolny róg też żona chce jakąs komodę albo cos innego więc jedynie przed wejściem na korytarz może stać drugi subwoofer

 

image.png.095a9c8909b6ba92356507771559f105.png

Edytowano przez Speedy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zaproponowałeś nie zagra dobrze. Mogłoby od biedy robić za surround back w przypadku gdybyś chciał mieć 7 głośników w dolnej warstwie. Popatrz na zalecenia Dolby, istotne są odległości kątowe między kanałami. 

Pamiętaj, że zasłoby możesz odsłonić lekko na czas seansu a prawy surround gdzieś na ścianie nad szafką kuchenną albo zrobić tam słupek i w nim zamontować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 3.1.4 to bardzo nietypowy układ i faktycznie dobrze byłoby wstawić tu surroundy. W kwestii doboru amplitunera, to Twoje obecne kolumny nie należą do szczególnie wymagających i wyboru możesz dokonać stricte po swoich preferencjach brzmieniowych. Przy bezprzewodowych surroundach zasadniczo jedyną opcją jest Yamaha, a RX-A4A to moim zdaniem fajna opcja, naturalnie brzmiąca :) Nie wiem jednak, czy zadziała ona w takim setupie, bo jest siedmiokanałowym ampli.

Przy ustawieniu z rzutu jednak można myśleć nad 7.1.4, ale wtedy koszty rosną też w kwestii samej elektroniki. Można przemyśleć Onkyo TX-RZ50 i niedrogie końcówki mocy, nawet pokroju Fosi ZA3
Jakiś czas temu widziałem rozwiązania na windach, przy podwieszanym suficie zostały zamontowane windy na kolumny surround i zjeżdżały po uruchomieniu systemu audio. Niestety nie znam kosztów takiego rozwiązania. 

W razie czego zapraszam do kontaktu, pomyślimy coś jeszcze :) Przy kontakcie telefonicznym proś o Marcina, on ma największe doświadczenie z KD :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no rozumiem Cię więc jest mały problem bo z jednej strony jest belka betonowa na oknie naroznym więc tam nie wkuję głośnika...i tu jest szafka która wisi około 30cm od sufitu ewentualnie  więc tutaj mogę coś wkuć i  wsadzić nad szafką   

 

 

image.png.a01eddcc1783b293ef98d5676da58d29.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21 ja bym bardzo chciał te 7.1 ale niestety ładne by były te windy lecz niestety w moim przypadku odpadają  bo tam jest sufit żelbetowy bez podwieszenia...

i muszę gdzieś włożyć dodatkowe dwa głośniki ehh... @PanKlor  niestety jest tam słup betonowy i okno z lewej i prawej strony  i niskie nadproże które i tak będzie zabudowane maskownicą do zasłon 

 image.png.2e05f5f6ae9c80059064fa28327e6bc9.png 

więc tam (przynajmniej według mnie będzie naprawde problem włożyć głośnik) chyba że jakiś naścienny cienki poniżej i który będzie  na słupie przy oknie..kolejna sprawa to jeśli nad szafką może być to tam mogę jakiś wkuć albo na szafce jakiś mały zostawić który będzie mało widoczny bo żona niestety nie chce głośników zwykłych. i tak myślę czy bardzo źle by było gdybym ten jeden przesunął na ścianę ( TROCHĘ kąty  nie zostaną zachowane)

image.png.318687cd33d1989a36e5de092e1e906a.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie zostają zachowane kąty przy tym co proponujesz. Masz obejrzyj sobie - żadnego kucia, wiercisz otwór, kołek i zamontowane na ścianie. Małe, estetyczne i nie będzie przeszkadzało. To tylko 2 przykłady... Wymiary tych pierwszych to - 78 x 154 x 85mm. Maleństwa... 

 

image.png.19e3da0e5f6fe92953b1c4fc163be638.png

 

image.png.98088710c078034b7ecf057fddb01e73.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlaśnie widziałem dziękuję za propozycje będe musiał coś takiego zaproponowac mej żoniej bo niestety nie mam innego wyboru :D  jeszcze tylko dwa przewody muszę puścić przed listwami i temat głośników będzie rozwiązany...jeszcze subwoofer bardziej byłbym skłonny do tego subwoofera  SVS SB-3000 i ewentualnie w przyszłości dokupić drugi...a  do tego całego zestawu to więc rozsądniejsze będzie   Onkyo TX-RZ50 czy jakaś inna alternatywa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Speedy napisał:

    Onkyo TX-RZ50 czy jakaś inna alternatywa?

 

rz50  w kuchni to przyrost formy nad projektem kolego...

w takim egzotycznym  i nie muzycznym  pomieszczeniu  nie jest potrzebny  az taki sprzet

najpierw bym sprawdzil jaka wilgoc tam panuje przy gotowaniu  czyli uzyl  higrometr 

dopiero pozniej dobral glosniki typu outdoor by zamontowac je w kuchni :)

trzeba zastosowac  tez pochlaniacz ktory generuje jak najmniejszy halas w  dB  by nie zaklocil  "odsluchu"  filmowego

projekty kuchenne  kina domowego charakteryzuja sie specyfika blizsza systemow  naglosnienia w saunach lub basenach a nie typowych salonach  

pozdrawiam rowniez pana klora i jego pomysl  typu  wiercisz&kolek  🤣

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bora902 muszę przyznać, ze bardzo oszczędnie gospodarujesz intelektem. Jeżeli chcesz montować uchwyty do głośników beż kołków to montuj, ja pozostanę przy sprawdzonej metodzie.

Co do pochłaniaczy to jak się gotuje to się nie ogląda, najwyżej coś plumka w tle. Za to uwagę trzeba zwrócić na zmywarkę, która potrafi chodzić 2h kiedy Ty odpoczywasz. Większość sprzętu powinna być cicha w przypadku aneksów kuchennych.  Dodatkowo w poprawnie zbudowanym domu nie ma prawa być problemów z nadmiarem wilgoci, raczej w drugą stronę.  Gdybym nie miał po drodze kilku mieszkań z aneksem kuchennym to może i w Twoje banialuki bym uwierzył. W sezonie zimowym wręcz muszę odpalać nawilzacz bo jest 30%. 

No i na koniec - właśnie przy trudnych pomieszczeniach i ograniczeniach typu WAF potrzebna jest dobra kalibracją...

 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosy w suficie masz bardzo fajnie rozmieszczone. Fronty też dobrze stoją. Niestety jeśli chodzi o surround masz trudny orzech do zgryzienia jeśli chciałbyś pełnoprawny system kina. Surround nominalnie powinien znajdować się około 110-120 stopni od osi odsłuchu, a więc po boku lekko z tyłu. Kolejną ważną zasadą, szczególnie ważną jeśli posiadasz głośniki drugiej warstwy w suficie, to te surround powinny być na wysokości uszu.

Więc.

Bardzo dużo zależy od tego jak bardzo jesteś zdetminowany by porządany efekt osiągnąć i czy możesz wprowadzić pewne zmiany w aranżacji pomieszczenia. Lewy surround jest do ogarnięcia, przy oknie. Może być naścienny wiszący, jak "polecisz grubo" to wykujesz miejsce na instalacyjny który schowasz go w ścianie. Wolnoć tomku w swoim domku. Jeśli chodzi o prawy surround to moim zdaniem jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest postawienie słupka (zielony) i na nim zawieszenie głośnika.

a2.png

slup-konstrukcyjny-z-elementami-szkla-ja

slup-konstrukcyjny-wylozony-szklem-jako-

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler ale to co proponujesz na obrazku to lokalizacja surround w systemie 7.x przy 5.x Dolby sugeruje trochę bardziej z tyłu. Tzn tekst się zgadza tylko obrazek tak sobie bo wychodzi bardziej 90 stopni. Tak czy inaczej pomieszczenie dość trudne.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem pod uwagę lewy surround i jego pozycję do tyłu najdalej jak się da, czyli przy oknie. Słupek musiał by być symetrycznie stąd tak to naniosłem. A 90-100 dla surround przy 5.1.4 będzie akceptowalne moim zdaniem. Wiem, wiem... 110-120 stopni, ale to co zaproponowałem chyba będzie optimum jaki realnie można tu osiągnąć. Słupek wcale nie jest trudnym elementem do postawienia, nie trzeba nic kuć, malować itd. A może pełnić rolę miejsca na ładowanie telefonu, trzymanie kluczy, podręcznych dokumentów itd. @Speedy rozważ to chociaż.

Jeśli zostaniesz przy 3.1.4 lub 3.2.4 to będzie system trochę upośledzony, ale bez tragedii.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie da zgodnie ze sztuką to ja uważam, że lepiej zbliżać się do normy z drugiej strony czyli surround bardziej z tyłu wtedy (120-135 stopni powiedzmy). Teoretycznie wtedy masz bardziej równomiernie rozmieszczone głośniki wokół siebie. Bańka dźwięku i te sprawy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Zgadzam się. No ale gdzie ten lewy? Na oknie?

W rogu jeżeli jest tam cokolwiek w co można się wwiercić, żeby zamocować uchwyt. Jak się nie da to na parapecie tego okna na tylnej ścianie. 

2 minuty temu, Butler napisał:

Przecież nie zasugerujemy zamurowanie okna :D

I tak będą zasłony to nikt nie zauważy. 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...