Skocz do zawartości

Jakie kolumny do wzmacniacza Yamaha R-n803d salon 45m2


Donin79

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie o kolumny używane w kwocie 2-4tys. zł do salonu z aneksem 45m2. Kupiłem niedawno wzmacniacz Yamaha RN803D i w tej chwili podłączone są do niego Klipsch Synergy F3. Myślę o zmianie głośników na lepsze. Słucham bardzo różnej muzyki. Lubię słuchać muzyki z delikatnym akcentem tonów wysokich i niskich. Mam w tej chwili subwoofer Magnata do tego zestawu ale chcę z niego zrezygnować i być może w przyszłości zakupić lepszy. Wymagania co do głośników to na pewno dość duża moc, dobre basy i wysokie i lepszy środek niż w F3. Lubię jak wokal idzie delikatnie w niższe tony i ma wtedy moc. U mnie wokal idzie w kierunku wyższych tonów i jest trochę skrzeczący i męczący. Basy chciałbym żeby troszkę mniej się rozmywały i było czuć tupnięcie a nie buczenie. Myślałem o trochę nowszych i wyższych modelach Klipsch ale podobno nie jest to dobry pomysł z Yamahą. U kolegi słyszałem Monitor Audio Bronze 6 i ładnie to grało z Denone. Może ktoś coś podpowie albo ma coś do zaoferowania z Poznania lub okolic. 

Pozdrawiam 

IMG_20240217_223827.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taką powierzchnie ten amplituner nie da duzego basu bez wzgledu na to jakie kupisz kolumny.Krecenie galką basu tylko degraduje dzwięk.Mam 803 juz ponad 5 lat i to jest dobry sprzet do malych pomieszczen.Bez suba chyba nie da rady.Szczególnie gdy ktos dotad uzywał suba i jest przyzwyczajony do takiego rodzaju niskich tonów.Moim zdaniem lepiej poszukać dobrego wzmacniacza.45 m do nagłosnienia to raczej nie dla tej Yamaszki.Ja akurat nie przepadam za basem rozrywającym flaki ale wiem ze wielu ludzi kocha taki wlasnie mega bas.Moja Yamaha stoi w pokoju 20 m z kolumnami Heco Aurora 700 i niskie tony sa, okresle to ogólnie, poprawne.Ale juz niejedna osoba mnie odwiedzająca stwierdziła ze basu jest mało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, T Z6 napisał:

Moja Yamaha stoi w pokoju 20 m z kolumnami Heco Aurora 700 i niskie tony sa, okresle to ogólnie, poprawne

No tak, ale akurat to nie jest wina ampli tylko kolumn.

Do 45 m2 i trzęsących się nogawek potrzeba czegoś z większymi membranami. Chyba żadne słupkowe kolumny nie dadzą takiego basu, o jaki chodzi autorowi.

No może tylko coś w stylu Dali Grand albo Oberon 9.

Koledze najpewniej sprawdziły by się kolumny w stylu Transplusy 1500 (są teraz w niskiej cenie - 2450 zł).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszałem u kolegi 803 na 48 m.Potezny salon.Kolumny miał jesli dobrze pamietam Oberon 9 własnie.I słabo bylo z niskimi tonami.Galka niskich podkręcona na mniej wiecej połowie skali i niestety było cienko.Miał jeszcze kombinować z innymi kolumnami ale nie wiem z jakim skutkiem to sie odbyło.Dzis napewno ma Musical Fidelity m5si w drugim mmniejszym pokoju a w salonie Atolla in300.Kolumny do obu zestawów od Monitor Audio bodajze serii Silver.Ale które to juz nie pamiętam.Z Yamahy zrezygnował.Nie dała mu rady w tak duzym pomieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@T Z6 Trochę dziwne, bo ten Atoll nie jest jakoś dużo mocniejszy (207 - 260 W/4Ohm).

Poza tym 803-ka jest mocniejsza niż posiadana przeze mnie wcześniej 701-ka (pomimo, że na jej podstawie została zbudowana), oraz obecnie użytkowana 1200-tka, kolumny mam nie za duże, słupkowe, salon 35 m2, a po zmianie kolumn basu była dla mnie za dużo. Musiałem korygować go potencjometrem (na minus) lub zatyczkami do bass-refleksu.

Teraz się już przyzwyczaiłem i basu jest w sam raz (bez zatyczek i potencjometr jest na 12). Fakt, że nie szarpie nogawek, ale przy większej głośności czuć go na klacie :) 

Także dziwne to wszystko....takie jakieś...  :)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@T Z6 Teraz jeszcze dokopałem się do różnicy w zasilaniu.

Tan Atoll ma 2 trafa o łącznej mocy 880 W.

No to ma potężny zapas mocy. Może szarpnąć. 

I stąd zapewne różnica w mocy grania.

803-ka ma max pobór 250 W, a moja 1200-tka - 350 W.

Podkręciłem teraz prawie na maxa. Tak żeby sprawdzić czy nie bredzę. Barek mam otwarty (jak to wieczorem przy sobocie :) ) i...flaszki drżały....jest moc... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

Yamaha 1200 ma zasilacz 625VA,

Skąd masz takie dane ?

Pobór prądu max to 350W, więc jak może oddać 625W ?

Dopiero teraz to dostrzegłem.

25 minut temu, Kraft napisał:

No to masz chyba coś w typie perpetuum mobile;)

Dlaczego ?

2x 160W jak podałeś daje 320W, więc podane przez producenta 350W zaspakaja potrzeby urządzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, terracan1929 napisał:

Skąd masz takie dane ?

Z danych technicznych na stronie Yamahy.

Te 350 W to jakaś lipa. Nie wiemy według jakiej procedury to było mierzone.

3 minuty temu, terracan1929 napisał:

Pobór prądu max to 350W

Nie jest napisane, że maksymalny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie z nowym sprzętem proponowali mi  Denona PMA900 i Marantza 7000n ale ich moce kręciły się w okolicach 65w na kanał. Yamaha ma mocy chyba 100w przy 8ohm a 130w przy4ohm. Wyczytałem że to spoko sprzęt w tym przedziale cenowym o dobrym brzmieniu. Cytuję: "Swobodne, otwarte, z dużym zapasem dynamiki, mocnym basem i wyrazistą detalicznością". Najczęściej słucham muzyki w trybie pure direct. Nie bardzo przypasowało mi YPAO, gdzie system wprowadza korekcję. Mocowo wydaje mi się wystarczający. Myślałem że dobiorę do niego jakieś fajne kolumny i na parę lat będzie spokój. Ale widzę że zdania są podzielone co do tego wzmacniacza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, T Z6 napisał:

Slyszałem u kolegi 803 na 48 m.Potezny salon.Kolumny miał jesli dobrze pamietam Oberon 9 własnie.I słabo bylo z niskimi tonami.Galka niskich podkręcona na mniej wiecej połowie skali i niestety było cienko.Miał jeszcze kombinować z innymi kolumnami ale nie wiem z jakim skutkiem to sie odbyło.Dzis napewno ma Musical Fidelity m5si w drugim mmniejszym pokoju a w salonie Atolla in300.Kolumny do obu zestawów od Monitor Audio bodajze serii Silver.Ale które to juz nie pamiętam.Z Yamahy zrezygnował.Nie dała mu rady w tak duzym pomieszczeniu.

No tak, ale do tych wzmacniaczy musiałbym dołożyć 2tys. zł i 10tys. zł. Atoll in300 cenowo nie wchodzi w ogóle w grę, a Musical Fidelity m5si nie wiadomo czy sobie poradzi z tym metrażem. Na tą chwilę chcę zmienić kolumny na lepsze i ewentualnie w następnej kolejności wzmacniacz lub uzupełnić zestaw subwooferem.

21 godzin temu, terracan1929 napisał:

No tak, ale akurat to nie jest wina ampli tylko kolumn.

Do 45 m2 i trzęsących się nogawek potrzeba czegoś z większymi membranami. Chyba żadne słupkowe kolumny nie dadzą takiego basu, o jaki chodzi autorowi.

No może tylko coś w stylu Dali Grand albo Oberon 9.

Koledze najpewniej sprawdziły by się kolumny w stylu Transplusy 1500 (są teraz w niskiej cenie - 2450 zł).

Dzięki za podpowiedzi. Będę poszukiwał na rynku wtórnym, albo wybiorę się do salonu żeby ich posłuchać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dobre kolumny.

Lepsze niż nowe edcje Klipscha. Do tego spełniają to czego szukasz.

Jeśli to nie jest to co chcialbys uzyskac to mozliwe że jednak Yamaha o wymiany.

Dnia 16.03.2024 o 22:13, Kraft napisał:

Z danych technicznych na stronie Yamahy.

Te 350 W to jakaś lipa. Nie wiemy według jakiej procedury to było mierzone.

Nie jest napisane, że maksymalny. 

Oni podają średnie zużycie.

To samo jest w amplitunerach kina. Taka niby eco plakietka.

https://europe.yamaha.com/files/download/other_assets/1/976631/web_AV16-0039_R-N803_R-N803D_om_G_En_A0.pdf

Maximum power consumption 450W

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...