Skocz do zawartości

Zestaw Yamaha rx v4 + kolumny pure acoustic rozłącza przy 80db


Amdzia

Recommended Posts

Witam. Mam problem , posiadam zestaw w/w kina domowego. Kalibrację  przeprowadziłam, dźwięk jest super czysty przy filmach i muzyce na codzień co naprawdę cieszy ucho. Jednak przy podgłaszaniu muzyki na imprezach wywala amplituner przy 75 - 80 db co jest irytujące tym bardziej że muzyka nie jest mega głośno. Zestaw jest bez subwoofera, pomieszczenie duże tzn. otwarta przestrzeń kuchni i salonu. Czy dokupienie subwoofera coś da? Póki co przy takiej głośności nie da się potańczyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer z pewnością odciąży końcówki wzmacniacza poniżej 80Hz i może pomóc, nawiasem mówiąc kino bez subwoofera - to nie kino. Czy amplituner jak się wyłącza jest gorący? Możesz sprawdzić na jaką impedancję jest ustawiony, jeżeli na 8 Ohm możesz obniżyć na 6 lub 4 Ohm-y. Nie piszesz dokładnie jaki zestaw głośników posiadasz, ale Nova 8/6 wg specyfikacji mają 8 Ohm co nie znaczy, że nie schodzą np. do 4. Obniżenie impedancji amplitunera spowoduje ograniczenie mocy i nie będzie się przegrzewał. A z opisu wygląda na to, że włączają się zabezpieczenia zapobiegające przegrzaniu.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Głośniki to Nova6, na głośnikach jest oznaczenie 8 Ohm. Jak ustawialiśmy to pamiętam że w amplitunerze tez ustawiliśmy na 8 Ohm ale teraz nie mogę znaleźć tego gdzie się to przestawia. Czy możliwe że po kalibracji tym Ypao może być niedostępna ta funkcja żeby to przestawić na mniej? Amplituner faktycznie się grzeje i wyłącza, stoi na wierzchu nie jest schowany w półkę. Wyłącza się dość szybko po jakiś 2-5 min. Rozumiem że jak dokupię subwoofer to da radę zagrać głośniej bez wyłączania się czy to wina słabego zestawu- jak to mój mąż twierdzi. Mam wejścia na 2 subwoofery i teraz pytanie czy wystarczy jeden czy brać 2 szt. Przestrzeń otwarta jest dość duża tj jakieś 80m2. I jeszcze czy ewentualnie możesz polecić jakiś konkretny subwoofer ? Aaa i jeszcze mówią mi żeby połączenie z TV wymienić z kabla HDMI na optyczny - że niby lepszy, jak myślisz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przegrzewaniem sprawa może być dwojaka. Pierwsza jest oczywista - Twój amplituner jest uszkodzony. Druga - Problem związany z impedancją kolumn. Ten parametr w kolumnach to nie jest oczywista wartość jak by mogło się wydawać, bo wraz ze zmianą częstotliwości grania się zmienia.  Poniżej masz przykładowy. 

hans.png

Nie wiem jaka realną impedancję mają Nova6, ale deklaracje producentów niestety często mijają się z rzeczywistością, Moje Klipsch w danych technicznych mają 8Ω, a w pomiarach okazało się że to ewidentnie 4Ω konstrukcja. Im niższa wartość kolumn, tym większe obciążenie dla wzmacniacza który właśnie może się przegrzewać.

Wejdź ustawienia YPAO, tam będą opcje związane z impedancją, YouTube 2:01

9 godzin temu, Amdzia napisał:

Rozumiem że jak dokupię subwoofer to da radę zagrać głośniej bez wyłączania się czy to wina słabego zestawu

Jeśli dokupisz sub i skonfigurujesz go tak by przejął niskie częstotliwości z kolumn to realnie odciążysz amplituner. Czy to wystarczy by się nie przegrzewał to jednak Ci nie zagwarantuję.

9 godzin temu, Amdzia napisał:

Mam wejścia na 2 subwoofery i teraz pytanie czy wystarczy jeden czy brać 2 szt

Zawsze lepiej brać dwa niż jeden. Przewaga nie polega jednak 2x mocniejszym graniu, ale wyrównaniu pasma. Prawidłowo ustawione i skalibrowane suby mogą pozwolić uzyskać wyrównaną charakterystykę basu gdzie nie będzie dołków i podbić (będą mniej uciążliwe). Mam na myśli sytuację w której w jednym miejscu pomieszczenia basu o konkretnej częstotliwości nie ma, a w innym jest on masakryczny i dudniący.

9 godzin temu, Amdzia napisał:

Aaa i jeszcze mówią mi żeby połączenie z TV wymienić z kabla HDMI na optyczny - że niby lepszy, jak myślisz?

Bzdura. HDMI jest dużo lepszym interfejsem, ma o wiele większą przepustowość.

Jeśli w tej chwili moc grania jest dla Ciebie satysfakcjonująca to może po sprawdzeniu impedancji zamiast suba/subów w pierwszej kolejności spróbuj ogarnąć chłodzenie. Zerknij na AC Infinity AIRCOM S6

71GHkBG4DiL._SL1000_.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kino bez subwoofera to nie kino. Nagłośnienie 80 m2 to też niemałe wyzwanie. Zacząłbym od uzupełnienia zestawu o 2 subwoofer a jak to nie pomoże to pójść o półkę albo dwie wyżej z amplitunerem. Dobra informacja jest taka że Yamaha v6a jest dość przystępna cenowo i posiada wyjścia preout gdyby mocy znowu brakło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć w ustawieniach gdzie się przestawia impedancję ani wg instrukcji ani systemem Ypao. Tak jakby dosłownie usunęła się ta funkcja. Spróbuję jeszcze zresetować cały zestaw tzn przywrócić do ustawień fabrycznych może ta funkcja wróci.? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, peti1 napisał:

Fakt. Model europejski nie ma tej regulacji.

Screenshot_2024-04-01-14-44-13-89_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

No właśnie nie mam tej funkcji w setup menu. Ale byłam przekonana że na początku jak podpięłam sprzęt to to było. Ale tyle szukałam o tym na necie że może mi się to pomieszało i może wcale tego nie ustawiałam. W instrukcji faktycznie jest napisane że dla sprzętu produkowanego na USA i Canada. Czyli rozumiem że Ypao samo ustawia impedancję. Dzisiaj podepnę subwoofer od mojego brata i zobaczę co się będzie działo. Jak będzie dalej wywalać to jutro dzwonię do serwisu. Dziękuję Wam bardzo za podpowiedzi, dam znać co dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Łukasz P. napisał:

Ypao samo ustawia, ale po kalibracji przed odpięciem mikrofonu była jeszcze możliwość zmiany manualnie. Popraw mnie jeżeli się mylę ;) Możesz na próbę włączać mikrofon i sprawdzić czy jest dostęp do tego ustawienia przed wykonaniem ponownej kalibracji. 

No właśnie nie ma. Próbowałam i nie da się w nic wejść. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu ja 🫣 to tak, miałam 3 subwoofery każdy z innej firmy, pierwszy aktywny na bluetooth - nie widział go amplituner, drugi był passywny wiec nie poszedł, trzeci aktywny coś tam buczał ale bardzo delikatnie - może dlatego że wiekowy. Może deko głośniej było ale tak czy siak wywaliło po 3 min. Jak włączę amplituner po tym to wyświetla się ten komunikat żeby sprawdzić podłączenie kolumn. Sprawdzałam wydaje się wszystko dobrze. Napiszę do serwisu Yamahy jeszcze. Ogólnie to zastanawiam się czy jak nie dokupię subwoofera dedykowanego do tego sprzętu to nie wydam na marne kasy bo efekt będzie i tak znikomy. Aaa i zerknijcie proszę czy to ustawienie jest poprawne , ustawiane przez Ypao nic nie zmieniałam . 

20240403_173532.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Butler napisał:

Rozłącz jedną kolumnę, niech pogra druga sama. Sprawdź tak obie.

Fronty tylko tak sprawdzić czy każdą po kolei? I chodzi o głośne granie czy normalne . Może głupie pytanie 🫣 ale pierwszy raz sama działam z takim sprzętem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner stoi na szafce. Zanim dokupię subwoofer to spróbuję z odpięciem kolejno każdej kolumny. A możecie polecić jakiś subwoofer do mojego zestawu? Bo wiem że bez niego się nie obejdzie ale chciałabym już kupić coś odpowiedniego a nie wiem kompletnie czym się kierować , na co zwrócić uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodzwoniłam się dzisiaj do serwisu bo nic nie odpisali na mojego maila. Pan powiedział , że ewidentnie zwarcie którejś kolumny i też mówił żeby każdą po kolei podpiąć i wyjdzie która i wysłać do nich. Kurcze, dopiero w sobotę będę miała czas żeby się tym zająć 🥴 Jak by to była faktycznie kolumna to załamka bo pierwszy zestaw reklamowałam właśnie o kolumnę frontową, urwane wejście na kabel miała. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki budżet na suba?

Dnia 4.04.2024 o 12:01, Amdzia napisał:

Dodzwoniłam się dzisiaj do serwisu bo nic nie odpisali na mojego maila. Pan powiedział , że ewidentnie zwarcie którejś kolumny i też mówił żeby każdą po kolei podpiąć i wyjdzie która i wysłać do nich. Kurcze, dopiero w sobotę będę miała czas żeby się tym zająć 🥴 Jak by to była faktycznie kolumna to załamka bo pierwszy zestaw reklamowałam właśnie o kolumnę frontową, urwane wejście na kabel miała. 

No i jak testy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2024 o 19:27, Amdzia napisał:

No nie mam tego w menu . Chociaż wydawało mi się że to widziałam ale może w instrukcji już teraz sama nie wiem🙄 Oki zaraz będę testować te kolumny .

Faktycznie tej funkcji w v4a nie ma, która występuje w modelu v6a. Znajomy jedynie powiedział że „chyba” przy kalibracji ampli sam dobrał odpowiednią impedancję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2024 o 18:22, Butler napisał:

Rozłącz jedną kolumnę, niech pogra druga sama. Sprawdź tak obie.

Fronty tylko tak sprawdzić czy każdą po kolei? I chodzi o głośne granie czy normalne . Może głupie pytanie 🫣 ale pierwszy raz sama działam z takim sprzętem. 

Na tą chwilę zrobiłam test frontów. Jak wypinałam kabel od lewego to był trochę rozwinięty (mąż sprawdzał wcześnieji i wg niego było ok 🤦‍♀️). Na samym prawym grało 10 min bez wyłączenia.  Podpiełam lewy znów i też grało 10min na maxa a po 10min się wyłączyło i znów komunikat żeby sprawdzić kable. Jutro resztę będę testować. 

Co do subwoofera to myślę że tak do 2tys mogłabym przeznaczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...