Skocz do zawartości

Klipsch The Nines a kino domowe


Smug

Recommended Posts

Dzien dobry, Chcialbym powoli zaczac tworzyc setup kina domowego. Jestem totalnym laikiem (na ten moment posiadam soundbar samsung q990c
Na poczatek chce zakupic przednie kolumny oraz amplituner. Sporo dobrego slyszalem o klipsch the nines ale czy te kolumny nadaja sie do kina domowego czy raczej blizej im do stereo i nie ma sensu rozbudowywac ich pod kino domowe?

Co do amplitunera chcialbym przeznaczyc max 5-6tys, moga byc rowniez uzywki
Nie wiem czy ma to jakies znaczenie ale tv samsung s95c 77

Edytowano przez Smug
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Smug napisał:

Sporo dobrego slyszalem o klipsch the nines ale czy te kolumny nadaja sie do kina domowego czy raczej blizej im do stereo i nie ma sensu rozbudowywac ich pod kino domowe?

To są kolumny aktywne. Nie ma większego sensu kupować ich do kina domowego. Dodatkowo musiałbyś wybrać amplituner z preout na fronty. Za 5-6 kPLN wybór jest już dość szeroki. Zanim jednak pójdziesz dalej zdecyduj jaki system chcesz budować. Ile kanałów i jaka konfiguracja. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z nowych X3800, A4A, lx305. W używanych można pójść w Arcama AVR550 np. starsze onkyo RZ, Denona X4700. 7 kanałów to teraz obsługuje już prawie najniższa polka amplitunerów. Te co podałem to raczej jedno lub dwa oczka lepiej jeżeli chodzi o możliwości (moc, systemy kalibracji, możliwości rozbudowy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Butler napisał:

Nowe tak. Gorzej jak będziesz spoglądał w starsze sprzęty, wówczas Atmos jeszcze nie istniał a wyższe modele miały 7 i więcej końcówek mocy.

Ok, czyli rozumiem, że jak atmosa dekoduje i jest 7.1 to mogę spokojnie stworzyć z nich zestaw 5.1 a z czasem dokupić 2 atmosowe aby było finalnie 5.1.2. Nie ważne czy na przód czy tył? Ogólnie chciałbym je umieścić "trójkąty"  na przód (sufit/ściana).

Oglądałem na YT, że zalecenia Dolby nie są tak idealne jak to jest przedstawione na ich stronie. I właśnie montaż głośników w rogach jest najlepszym rozwiązaniem. O ile jest ono możliwie proporcjonalne. Dźwięk podobno lepiej wypełnia pomieszczenie. Wypowiadała się na ten temat osoba tworząca dźwięki do Atmosa. Traktuje to jako poradnik/ciekawostkę, a jak jest to się dowiem jak przetestuję w przyszłości, jak się uda zbudować cały zestaw. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maciek72 napisał:

, Oppo 105 D i aktywne głośniki lub końcówki mocy nie dadzą Atmos ? 

Ja bym nie eksperymentował. A - w instrukcji jest napisane jak uzyskać Atmos -  https://www.oppodigital.com.au/blogs/reviews-resources/16227437-configuring-your-oppo-blu-ray-player-for-dolby-atmos Tak jakby samo Oppo potrafiło zrobić passthrough ale nie potrafiło zdekodować. Nawet jeżeli potrafi zdekodować to zabraknie takich funkji AVR jak np. system kalibracji. Całość można potraktować jak eksperyment ale chyba jednak lepiej pozostać przy standardowym setupie. Po drodze pojawią sie pewnie takie problemy jak skonfiguriować zestaw centralny, pierdzielenie się z dodatkowymi kablami między głośnikiem głównym a tym "pasywnym" (w przypadku głośników aktywnych). Itp. Itd. 

4 minuty temu, Torettor napisał:

Ok, czyli rozumiem, że jak atmosa dekoduje i jest 7.1 to mogę spokojnie stworzyć z nich zestaw 5.1 a z czasem dokupić 2 atmosowe aby było finalnie 5.1.2. Nie ważne czy na przód czy tył? Ogólnie chciałbym je umieścić "trójkąty"  na przód (sufit/ściana).

Tak - tylko nie ma czegoś takiego jak 5.1.2 z górnym przodem albo tyłem. Głośniki mają być ciut przed Tobą, na wysokości kolan (w standardowej wysokości pomieszczeniu). Alternatywą są głośniki upfiring ale też wymagają spełnienia kilku warunków żeby jakoś to zadziałało. 

6 minut temu, Torettor napisał:

O ile jest ono możliwie proporcjonalne. Dźwięk podobno lepiej wypełnia pomieszczenie.

Podziel się tym linkiem. I skup się na przyzwoitym nagłosnieniu miejsca gdzie będziesz siedział a nie pomieszczenia.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Torettor napisał:

I właśnie montaż głośników w rogach jest najlepszym rozwiązaniem.

Jest spore grono które Tworzy sobie system hybrydowy zgodny z AURO3D. Tam warstwa pośrednia występuje właśnie na spojeniu sufitu i ściany. Kąty referencyjne dla Dolby to 45 stopni przód/tył dla rozszerzonego Atmosa, ale z tego co wiem jak robi się z tego 30 to jest jeszcze akceptowalnie. Przy większych odległościach tj. jeszcze mniejszych kątach Atmos traci rację bytu bo znika górna warstwa.

Istotą Atmos jest takie rozłożenie głośników by poszczególne kanały miały między sobą jak najbardziej wyrównaną odległość kątową, masz być jak w bańce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PanKlor napisał:
13 minut temu, Torettor napisał:

Oglądałem na YT (...) O ile jest ono możliwie proporcjonalne. Dźwięk podobno lepiej wypełnia pomieszczenie.

Podziel się tym linkiem. I skup się na przyzwoitym nagłosnieniu miejsca gdzie będziesz siedział a nie pomieszczenia. 

Też bym chętnie obejrzał.

 

13 minut temu, PanKlor napisał:
2 godziny temu, maciek72 napisał:

, Oppo 105 D i aktywne głośniki lub końcówki mocy nie dadzą Atmos ? 

Ja bym nie eksperymentował.

Z tego co kojarzę, tak na 99%, to aktywnych nie zepniesz w system wielokanałowy. Tylko Stereo (+sub). 

 

7 minut temu, Butler napisał:

Tam warstwa pośrednia występuje właśnie na spojeniu sufitu i ściany. Kąty referencyjne dla Dolby to 45 stopni przód/tył dla rozszerzonego Atmosa,

8 minut temu, Butler napisał:

Istotą Atmos jest takie rozłożenie głośników by poszczególne kanały miały między sobą jak najbardziej wyrównaną odległość kątową, masz być jak w bańce.

Możesz bardziej szczegółowo? Jaka to jest warstwa pośrednia? Kąty referencyjne 45 stopni? Rozszerzony?  Albo masz może jakiegoś linka do materiałów/lektury? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AutoPirat napisał:

Z tego co kojarzę, tak na 99%, to aktywnych nie zepniesz w system wielokanałowy. Tylko Stereo (+sub). 

To jest jak najbardziej możliwe. Tylko bez sensu zazwyczaj. Możesz podpiąć do procesora kina domowego same aktywne kolumny i jest szansa że zagra to bardzo dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PanKlor napisał:
6 minut temu, AutoPirat napisał:

Z tego co kojarzę, tak na 99%, to aktywnych nie zepniesz w system wielokanałowy. Tylko Stereo (+sub). 

To jest jak najbardziej możliwe. Tylko bez sensu zazwyczaj. Możesz podpiąć do procesora kina domowego same aktywne kolumny i jest szansa że zagra to bardzo dobrze.

Zrzutekranu2024-04-10o23_55_43.png.d6fe509aadd15ff384abff5f86c72706.png

 

Skoro Klipsh w tym wątku, to jest screen z tylnej części głośnika.

Jak chcesz to spiąć z AVR?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AutoPirat napisał:

Jaka to jest warstwa pośrednia?

Wpisz w Google AURO3D. Poniżej niebieski warstwa podstawowa, żółty pośrednia, czerwony górna

images?q=tbn:ANd9GcQmwsRfIN0UFDzNR-r4gEn

5 godzin temu, AutoPirat napisał:

Kąty referencyjne 45 stopni?

Poniżej widoczne rzuty z boku dla konfiguracji 5.1.4 Dolby.

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

793849493_5.1_4b.thumb.PNG.ecd7813ffdb95786015d9bd86c43a846.PNG

5 godzin temu, AutoPirat napisał:

Rozszerzony?

Atmos x.x.2 to podstawowy układ. x.x.4 oraz x.x.6 to schemat rozszerzony.

5 godzin temu, AutoPirat napisał:

Albo masz może jakiegoś linka do materiałów/lektury?

https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PanKlor napisał:

Ja bym nie eksperymentował. A - w instrukcji jest napisane jak uzyskać Atmos -  https://www.oppodigital.com.au/blogs/reviews-resources/16227437-configuring-your-oppo-blu-ray-player-for-dolby-atmos Tak jakby samo Oppo potrafiło zrobić passthrough ale nie potrafiło zdekodować. Nawet jeżeli potrafi zdekodować to zabraknie takich funkji AVR jak np. system kalibracji. Całość można potraktować jak eksperyment ale chyba jednak lepiej pozostać przy standardowym setupie. Po drodze pojawią sie pewnie takie problemy jak skonfiguriować zestaw centralny, pierdzielenie się z dodatkowymi kablami między głośnikiem głównym a tym "pasywnym" (w przypadku głośników aktywnych). Itp. Itd. 

Tak - tylko nie ma czegoś takiego jak 5.1.2 z górnym przodem albo tyłem. Głośniki mają być ciut przed Tobą, na wysokości kolan (w standardowej wysokości pomieszczeniu). Alternatywą są głośniki upfiring ale też wymagają spełnienia kilku warunków żeby jakoś to zadziałało. 

Podziel się tym linkiem. I skup się na przyzwoitym nagłosnieniu miejsca gdzie będziesz siedział a nie pomieszczenia.  

Oczywiście on opowiada na przykładzie idealnym wielu kanałów. Jednak jeśli pokój jest niewielki to może, warto rozważyć ustawieniu głośników atmosowych w rogach. Może się mylę, nie wiem. Zwyczajnie się zastanawiam na tym rozwiązaniem.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Torettor napisał:

Oczywiście on opowiada na przykładzie idealnym wielu kanałów. Jednak jeśli pokój jest niewielki to może, warto rozważyć ustawieniu głośników atmosowych w rogach. Może się mylę, nie wiem. Zwyczajnie się zastanawiam na tym rozwiązaniem.

Gość jest praktykiem, więc warto posłuchać jego doświadczeń - osobiście miksuje w atmos, ale też bawi się w kino domowe, więc zna temat z dwóch stron. Ja nie widzę przeciwskazań żeby mieć te głośniki wysoko na ścianie, ważniejsze są kąty. Niemniej on tu mówi o 6 głośnikach warstwy górnej jako optymalnym rozwiązaniu (6 na górze, 7 na dole). Jeżęli w rogach to chyba sensowniej byłoby mieć te 4 głośniki na górze.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem... fajny test. Jak na mój system patchworkowy nie jest źle. Oczywiście słychać niedoskonałości, przednie kanały faktycznie się zblizają trochę do środka pokoju, tylne za to graja tak jakby po suficie a nie w dół (mimo, że głośniki pod kątem, ścięte i mające grać lekko w dół MA Bronze ATM), obrazowanie w przypadku kiedy grać mają wszystkie 4 (dzwiek nad głową) jest bardzo ok, środek pokoju lewo prawo też nieźle. W przypadku ludzkiej mowy słychać niedoskonałości upfiring (chodzi o przejście między dolnym głośnikiem a upfiring), w przypadku efektów nie ma to większego znaczenia na filmach. Jak nie ma przejścia a tylko coś ma gadać z góry to jest wystarczająco dobrze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

W przypadku ludzkiej mowy słychać niedoskonałości upfiring (chodzi o przejście między dolnym głośnikiem a upfiring), w przypadku efektów nie ma to większego znaczenia na filmach. Jak nie ma przejścia a tylko coś ma gadać z góry to jest wystarczająco dobrze. 

Te górne kanały zostały wymyślone jedynie pod efekty atmosteryczne itp. Taki był plan Dolby jak to projektowali ponad 10 lat temu. Tam nie miało być muzyki ani ludzkiego głosu. Jak widać skręciło to w innym kierunku, skoro taki Apple Music mocno promuje muzykę w tym formacie. Swoją drogą wydaje mi się, że do muzyki to większy sens mają te górne głośniki umiszczone trochę niżej jak w Auro3d. Chodzi mi o sens samej specyfikacji standardu. Ale już w 11.1.8 dwie pary górnych są 'legalnie'  na ścianie🙂

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilki, nie ludzie. 🤣

19 minut temu, przemeklbn napisał:

Te górne kanały zostały wymyślone jedynie pod efekty atmosteryczne itp.

I tutaj upfiring daje radę. Widziałem gdzies jeszcze jakiś materiał Dolby albo któegoś z producentó ( nie pamiętam) gdzie twierdzili, że właśnie w przypadku uprifing efekty typu deszcz itp. są lepiej oddane ze względu na rozproszenie ich na górze. No i teraz nie wiem czy nie zmaienić mojego 5.2.4 na jakiegoś soundbara albo dwa 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...