Skocz do zawartości

Nowy sprzęt i załamka


jabar

Recommended Posts

3 godziny temu, jabar napisał:

Panowie.. święta uratowane :D Bas został ujarzmiony. Wystarczyło przesunąć jeden suwak EQ i wyciąć wszystko poniżej 31Hz i znowu poczułem się jakbym był w sali odsłuchowej :D Zniknęło dudnienie, ból uszu, dziwne brzmienie. Teraz zestaw gra tak jak powinien. Nawet w tym pokoju z pogłosem i w tym ustawieniu, czyli kolumny 19cm od ściany tylnej i ze słuchaczem 40cm od ściany za głową. Nie jest to optymalny punkt odsłuchowy, ale mimo wszystko jestem bardzo zadowolony. Przysuwając się bliżej do kolumn jest idealnie. Zrobię jeszcze fine tuning EQ i sprawdzę różne ustawienia kolumn i będzie pięknie :) 

Ja jednak jeszcze troszkę podążę... 😀

Zdaje się że użyłeś GEQ w wiim, natomiast PEQ może się okazać lepszym i dokładniejszym narzędziem. Myślę że warto spróbować.

Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości wykonania pomiarów w REW można wykorzystać Generator Częstotliwości (np. taki jak poniżej) spróbować na słuch sprawdzić w których częstotliwościach bas się najbardziej wzbudza i zmniejszyć te pasmo (wyciąć) wykorzystując właśnie PEQ w wiim. 

image.png.aa6290e71f6d8c758af12f6696b6363f.png

zrobić np. tak:

image.png.c3d52af71bd4f1aa5c58afa80ea9e603.png

image.png.dbfd22494809c43c013ff57dfc9bc9b3.png

 

3 godziny temu, jabar napisał:

wyciąć wszystko poniżej 31Hz

to też się da zrobić w PEQ ustawiając odpowiednie parametry tu:

image.png.f208ca19dea8d745d020b0c31eb6efc5.png

Miłej zabawy :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Palmos napisał:

Zdaje się że użyłeś GEQ w wiim, natomiast PEQ może się okazać lepszym i dokładniejszym narzędziem. Myślę że warto spróbować.

Zgadza się, zrobiłem to na szybko. Dokładniejsza zabawa jeszcze przede mną, wczoraj nie miałem czasu :) Wtedy użyję PEQ i podejrzewam, że przesunę wycięcie o jeszcze kilka Hz do góry. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, audiowit napisał:

A ja widzę to tak. Nie ma szans w tym pomieszczeniu na dobrą akustykę. Tylko dsp. I to tez efekt bedzie mizerny ale moze autora watku usatysfakcjonuje.

Żadne kable, wymiany źródła, skręcanie kolumn nie pomoże. Mozna odsunąć je od ściany( a nawet należy) ale w ten sposób nie zlikwidujecie pogłosu czy nakladania się fal. Zwróćcie uwagę na wystrój wnetrza i ustawienie. Autor nie zmieni salonu w studio nagraniowe.

Skłaniam się ku sluchawkom lub monitorom i przesunieciem się z nimi i miejscem odsluchowym na środek pokoju.

Sluchalem u kolegi w takim salonie o podobnych wymiarach i kolega nie byl nowicjuszem. Nie poradził sobie. 

Jednak się da... Może nie ma co zniechęcać, podcinać skrzydła na podstawie "doświadczeń kolegi". Ja uważam, że zawsze da się coś zrobić i fajnie że w tym przypadku się to potwierdziło.

Edytowano przez Luk Pl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jabar napisał:

Z tym niskim basem to by się zgadzało. Heco mają pasmo przenoszenia od 25Hz. Tak niskie częstotliwości nie są praktycznie słyszalne. Generalnie podczas produkcji muzyki zaleca się wycinanie tak niski częstotliwości, bo przynoszą więcej problemów niż korzyści.

Sorry, ale dla mnie to jakieś herezje są, przy czym zdecydowanie najmniejsza to ta, że Aurora 700 potrafią tak nisko zejść.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Luk Pl napisał:

Jednak się da... Może nie ma co zniechęcać, podcinać skrzydła na podstawie "doświadczeń kolegi". Ja uważam, że zawsze da się coś zrobić i fajnie że w tym przypadku się to potwierdziło.

Fizyki nie oszukasz. Moze gość się gimnastykować, tylko po co?

Nie na podstawie tylko na podstawie zasad r,adzacych akustyką. 

Tylko dsp albo profesjonalna adaptacja, a to bedzie kosztowało kilka razy wiecej niz sprzet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, audiowit napisał:

Fizyki nie oszukasz. Moze gość się gimnastykować, tylko po co?

Nie na podstawie tylko na podstawie zasad r,adzacych akustyką. 

Tylko dsp albo profesjonalna adaptacja, a to bedzie kosztowało kilka razy wiecej niz sprzet.

Ja nie wiem czy czytasz wątek, ale kolega już sobie poradził...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Luk Pl napisał:

Ja nie wiem czy czytasz wątek, ale kolega już sobie poradził...

Wszystko kwestia oczekiwań.

Jak autor zadowolony to super, to najważniejsze, ale śmię twierdzić ze wielu by nie było...i j.w, praw fizyki nie oszuka się jednym suwakiem, bo po co ludzie wydawali by grubę dziesiątki tyś. na adaptacje akustyczną skoro można prościej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Luk Pl napisał:

Ja nie wiem czy czytasz wątek, ale kolega już sobie poradził...

Trochę na zasadzie, że bolał palec, więc go uciął. Na szczęście nie musiał ciąć od 50Hz.

 

Z drugiej strony intryguje mnie Twoja reakcja na mój poprzedni post. Co Ci w nim nie pasuje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Chmarski napisał:

Sorry, ale dla mnie to jakieś herezje są, przy czym zdecydowanie najmniejsza to ta, że Aurora 700 potrafią tak nisko zejść.

Akurat jestem ateistą :) Mógłbyś rozwinąć swoją myśl?

26 minut temu, Chmarski napisał:

Trochę na zasadzie, że bolał palec, więc go uciął. Na szczęście nie musiał ciąć od 50Hz.

Ja to widzę na zasadzie, bolał go palec, więc wziął apap.

Bas obecnie schodzi bardzo nisko, jest dla mnie odpowiedni i wszystkie utwory odtwarzane są poprawnie. Nie słyszę różnicy między salą odsłuchową, gdzie nie było odcięcia, z tym co słyszę u siebie po odcięciu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim o to mi chodziło:

5 godzin temu, jabar napisał:

Tak niskie częstotliwości nie są praktycznie słyszalne. Generalnie podczas produkcji muzyki zaleca się wycinanie tak niski częstotliwości, bo przynoszą więcej problemów niż korzyści.

Jakieś źródło tych informacji?

28 minut temu, Luk Pl napisał:

Miałem 700`tki, sprawdzałem testem `Sonic Overload` i odcinało niskie w okolicy 28Hz

Odpaliłem przed chwilą z Tidala pliki 

Bass Mekanik - 09 - 30-20Hz
Bass Mekanik - 10 - 20-10Hz
Bass Mekanik - 11 - 10-01Hz 

Pierwsze dwa w całości (nie licząc wyciszenia w ostatnich dwóch sekundach). W ostatnim słyszałem pierwsze 1.5 sekundy.

Co to oznacza? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chmarski napisał:

Jakieś źródło tych informacji?

Wiele lat temu bawiłem się w amatorską produkcję muzyki klubowej. Mam tę wiedzę z tamtych czasów. Źródła ci teraz nie podam. Chodzi o to, żeby w klubach czy też innych pomieszczeniach uniknąć podobnych sytuacji jak w moim pokoju. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chmarski napisał:

Przede wszystkim o to mi chodziło:

Jakieś źródło tych informacji?

Odpaliłem przed chwilą z Tidala pliki 

Bass Mekanik - 09 - 30-20Hz
Bass Mekanik - 10 - 20-10Hz
Bass Mekanik - 11 - 10-01Hz 

Pierwsze dwa w całości (nie licząc wyciszenia w ostatnich dwóch sekundach). W ostatnim słyszałem pierwsze 1.5 sekundy.

Co to oznacza? 

Tyle, że masz mody dość nisko 😁

Często w takich przypadkach bardziej słyszymy pomieszczenie jak sygnał z głośników 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest wiedza powszechna. Słuch się degraduje, po 40`tce to może być już zakres 40Hz-14kHz, wiadomo, każdy człowiek inaczej, zależy ile po klubach się latało w młodości :D 

10 minut temu, Chmarski napisał:

Odpaliłem przed chwilą z Tidala pliki 

Z Tidala? Ja mam to w plikach, mogę Ci udostępnić ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Tyle, że masz mody dość nisko 😁

 

Sam masz mody :P 

 

1 minutę temu, Luk Pl napisał:

Słuch się degraduje, po 40`tce to może być już zakres 40Hz-14kHz,

OK, jestem po 50'tce i wyszło mi, że niespecjalnie słyszę powyżej 14kHz. Natomiast wyszło mi też, że bezproblemowo słyszę poniżej 20Hz. 

Po klubach specjalnie nie biegałem. Raczej zwykłe koncerty, i to też wybrane, a nie wszystko jak leci.

 

 

5 minut temu, jabar napisał:

Wiele lat temu bawiłem się w amatorską produkcję muzyki klubowej. Mam tę wiedzę z tamtych czasów. Źródła ci teraz nie podam. Chodzi o to, żeby w klubach czy też innych pomieszczeniach uniknąć podobnych sytuacji jak w moim pokoju. 

Myślę, że tu chodziło o to by nie stosować infradźwięków (poniżej 20Hz, albo 16Hz - to już niektórzy różnie interpretują).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Luk Pl napisał:

Miałem 700`tki, sprawdzałem testem `Sonic Overload` i odcinało niskie w okolicy 28Hz

Smiem twierdzić, że 28hz to te Heco nie widziały.

1 godzinę temu, Luk Pl napisał:

Miałem 700`tki, sprawdzałem testem `Sonic Overload` i odcinało niskie w okolicy 28Hz

Smiem twierdzić, że 28hz to te Heco nie widziały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie jednakze nie jest to moj target. Ale jakie to są kolumny, drogie czy tanie, nie ma znaczenia ( tym bardziej w konstrukcjach otwartych). Fizyka jest nieublaglagans zarowno dla drogich czy tanich kolumn.

Pitt ma rację. Kazdy ma swoją granicę tolerancji i najwazniejsze, że wlasciciel jest zadowolony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ma do tego fizyka? Aurory nie zejda ponizej 30Hz bo fizyka? Możesz rozwinać bo kompletnie nie rozumiem... Membrany za male, za tanie są czy o co chodzi? Wiem co slyszalem u siebie, nie teoretyzuje, z doświadczenia twierdzę że schodzą. Autor wątku dostanie odemnie pliki, ciekawe co on napisze... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...