Skocz do zawartości

Kino domowe w trudym pomieszczeniu na poddaszu - sprzęt i akustyka


mpietruszko

Recommended Posts

Cześć, potrzebuję pomocy i opinii, czy zmierzam w dobrym kierunku z kinem domowym na poddaszu. 

Na załączniku widać pomieszczenie z przeznaczeniem na pokój gościnny, które chcę zaadoptować przy okazji na pokój do rozrywki (kino/gry). 

image.png.8c6b54b8c7902ea65fcb4f853268e90e.png

Całość jest na etapie prac, w którym mam jeszcze możliwość pochylenia się nad kwestiami związanymi z akustyką tego pomieszczenia. Nie jest ono idealne, ale chcę wycisnąć tyle ile rozsądnym nakładem prac się uda. 

Sciana kolankowa ma wysokosc 80 cm, a na wysokosci belki przy ktorej stoi sofa jest 190cm. Plaska powierzchnia sufitu jest dopiero w miejscu przerywanej linii, w polowie TV. Jak widac punkt centralny TV-sofa jest nieco przesuniety, ale niewiele z tym uda sie zrobic ze wzgledu na belke. 

Fioletowymi punktami zaznaczylem potencjalnie umiejscowienie glosnikow:
- w przypadku glosnikow tylnych nie wiem czy bylyby to kolumny na podstawkach, na uchwycie do skosu, czy glosniki instalacyjne (w skosie dzwiek padalby pod katem?). 
- glosniki przednie preferowane instalacyjne scienne by mozliwie zlicowac sciane z TV, badz klasyczne podlogowe
- nalezaloby umiescic gdzies jeszcze sub

Niestety powierzchnia jest otwarta, z powierzchnia odbijajaca przy ciagu komunikacyjnym (niebieskie linie to klatka schodowa i wejscie do gabinetu).
Czy w takiej sytuacji zastosowanie na przeciwleglych skosach paneli perforowanych (Siniat Nida Sonic?) na calej powierzchni zda egzamin? Jest tam 20cm welny. Czy nalezaloby zadbac o cos jeszcze?
Z jednej strony jest ciag komunikacyjny, duzo powierzchni odbijajacej, a z drugiej potencjalnie duzo powierzchni pochlaniacej i przesuniety punkt odsluchowy. O ile plyty perforowane, to na obu skosach, czy tylko za punktem odsluchowym? Symetria jest tu wskazana? Jest dodatkowo pomysl aby zabezpieczyc skosy z ciemnym materialem przepuszczalnym. 

Jezeli chodzi o sprzet, to największy problem mam z głośnikami tylnymi i ich montażem/umiejscowieniem ze wzgledu na skos. W oko wpadly mi trzy kompletnie różne kierunki: 
- Q Acoustics QA 7000i; rozmiar, mozliwosc nieduzej ale jednak regulacji katow, potencjalnie ulatwiony montaż tyłu?)
- Melodika BLI6W, Heco Ambient i podobne; co z tyłem w przypadku skosów? ciezko byloby je zwrocic w strone uzytkownika i gralyby raczej w tyl kanapy. Czy na tyl cos innego, nieinstalacyjnego? 
- zestaw typu JBL Stage A180/A125C/A130; kiedyś słuchałem A180 w stereo i były całkiem przyjemne ze wzmacniaczem w klasie D, ale nie wiem jak w kinie
- amplituner jest raczej kwestia drugorzedna, nie mam duzych wymagan bo to tylko 5.1, gdzie zrodlem bedzie TV z VOD/Plex. Pewnie nalezaloby miec dodatkowo mozliwosc cyfrowej korekcji przez wbudowany mikrofon.

Bede wdzieczny za wszystkie sugestie i porady. 

 

Edytowano przez mpietruszko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Q21 napisał:

Cześć, na surroundy zawsze możesz rozważyć coś pokroju Klipsch RP-140D :) Możesz je zamontować poziomo i skierować w miejsce odsłuchu. Ile chciałbyś przeznaczyć na pełen zestaw KD? 

Dzięki, ciekawa opcja te Klipsch. Natomiast zakładam, że lepiej być konsekwentnym i budować pozostałe głośniki, może z pominięciem suba, o jedną markę?

Wstępnie myślałem 9 000 - 10 000 PLN, ale oszczędności mile widziane. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mpietruszko napisał:

Dzięki, ciekawa opcja te Klipsch. Natomiast zakładam, że lepiej być konsekwentnym i budować pozostałe głośniki, może z pominięciem suba, o jedną markę?

Pewnie lepiej ale obowiązku nie ma. Klipsch robi instalacyjne RP więc problemu miał nie będziesz. Z przodu możesz dać Klipsch PRO250RPW LCR tylko oszczędności raczej nie będzie 😉 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

nie ma kina bez suba.

A sorki nie zrozumiałem. Cofam

W sensie nie cofam zdania ale uwagę do Ciebie :)

Ja nie jestem tego zdania. Ale dostaje za to po łapach. Już mnie palce bolą :D

 

Rzeczywiście trochę nieporadnie to zdanie wyszło, chodziło mi oczywiście o bycie wiernym całemu zestowi, a co najwyżej dobranie sobie suba. Nie twierdzę że to najlepsza opcja, ale pewnie bezpieczniejsza i wygodniejsza z punktu widzenia kupującego laika. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mpietruszko napisał:

Dzięki, ciekawa opcja te Klipsch. Natomiast zakładam, że lepiej być konsekwentnym i budować pozostałe głośniki, może z pominięciem suba, o jedną markę?

Wstępnie myślałem 9 000 - 10 000 PLN, ale oszczędności mile widziane. 

Można, nie trzeba :) Jeśli 9-10 na całość, to poszedłbym właśnie w RP-140D na całość, do tego Klipsch SPL-120, a jako ampli Denon AVR-X2800H :) W razie czego zapraszam do kontaktu, na odsłuchy i wyceny :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Q21 napisał:

Można, nie trzeba :) Jeśli 9-10 na całość, to poszedłbym właśnie w RP-140D na całość, do tego Klipsch SPL-120, a jako ampli Denon AVR-X2800H :) W razie czego zapraszam do kontaktu, na odsłuchy i wyceny :) 

Nie bedzie problemu z RP-140D na tylach, ktore bylyby zamontowane do skosow i skierowane jednak ku dolowi? Nieporadny rysunek ilustrujący miejsce na surroundy i sofę. Sciana kolankowa ma 80cm, w miejscu belki jest 190cm i tam chcialbym juz siadac. Wtedy za sofa zostaje jakies 80-100cm. 

image.png.0d425f810660ed9fa7171c98b1f190cd.png

 

X2800H mi sie bardzo podoba, szczegolnie funkcjonalnosc dodatkowej strefy. Zrodzil sie w zwiazku z tym pomysl, by wykorzystac te funkcjonalnosc do muzyki w pomieszczeniu obok zasilajac glosniki instalacyjne (skosy), moze dokladajac nawet jakiegos suba co by uzupelnic niskie pasmo. Widze, ze Denon ma rowniez mozliwosc podlaczenia drugiego suba i przypisania go do wybranej strefy. Zone 1 kino, Zone 2 HEOS. Troche odbiegam od tematu kina, ale czy to ma rece i nogi? 

image.png.15d4fb3ba567f3dc712ebe015859f4d1.png

 

Edytowano przez mpietruszko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mpietruszko napisał:

Nie bedzie problemu z RP-140D na tylach, ktore bylyby zamontowane do skosow i skierowane jednak ku dolowi?

Trochę nieporadnie to wyjdzie. Dobrze by było ogarnąć uchwyt który pozwoli za ustawienie kierunku kolumn tak by grały w stronę słuchacza oraz były zamontowane na wysokości jego uszu. Może jakieś budżetowe wysięgniki do monitorów komputerowych by się sprawdziły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mpietruszko jestem w trakcie urządzania KD na poddaszu. Skosy mam z 3 stron. Obawy co do akustyki, tak jak Ty miałem duże. Kiedy uruchomiłem HiFi, to od razu zrozumiałem, że skosy działają pozytywnie, bo odbijają fale pod kątem 45 stopni na dół. Na podłodze kawałek dywanu i sofa robią robotę. Przybywa mebli, kwiatków itp., to jest coraz lepiej. Wciąż myślę o czymś na skosy, ale żona nie pozwala :)  Sądzę, że jak dojdą jeszcze jakieś półki, czyli drewniane załamywacze fal oraz jakieś panele perforowane na część sufitu, to będzie już bardzo dobrze. Otwarta przestrzeń, to też in plus, bo tam uciekają fale. 

Jedyny minus jaki widzę, to taki, że nie zamkniesz przestrzeni, co by inni użytkownicy domu nie pomstowali na Ciebie :) 

Podstawki pod głośniki, jakby co też szukałem i jestem po montażu, to możesz u mnie w wątku zobaczyć, bo właśnie fotkę wstawiłem.

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

nie no nie moga być tak zamontowane pod takim duzym kątem. To szkoda takich kolumn.

Trzeba je dac na plasko.

No i tu się zgadzam z postem wyzej. Generlanie te nierówne sciany akustycznie są pozytywne. Gorzej faktycznie z ulokowaniem na nich kolumn.

 

Dzieki, tego sie obawialem. Wyzwaniem jest jak je dac na plasko, nie wiem czy podstawka na podlodze za kanapa przejdzie.
Najlepiej byloby miec uchwyt zamontowany do skosu, ktory mial na tyle duza regulacje, by wyrownac skos wzgledem sluchacza. Tylko wtedy musialoby byc jeszcze wystarczajace dlugie ramie, zeby taki glosnik sie w ogole zmiescil...

Z Top Hifi dostalem propozycje B&W M-1, wyglada obiecujaco, jak gdyby mozna bylo tym uchwytem krecic w bardzo duzym zakresie. 

image.png.82849747d23b9d0f5ad2c6f7ad5cff28.png

image.png.31286883d2d5b0c24076ce54bb47d820.png

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...