Skocz do zawartości

Jaki amplituner do głośników jamo 606 5+1


Bartix1982

Recommended Posts

Witam wszystkich, z góry dziękuję za odpowiedzi.

Ostatnio padła mi Yamaha RX-V765.

Posiadam głośniki Jamo S606, wiem że nie są najlepsze ale chcę wycisnąć z nich jak najwięcej. Potrzebuję dobrać do tego jakiś amplituner 4K lub lepiej, najlepiej w systemie 5.1 lub wiecej.

Wstępnie myślałem o Onkyo TX NR6100 Ale zastanawiam się czy to nie będzie za słabe czy na pewno nie braknie mocy i to jest moje główne pytanie. Może ktoś mógłby zobaczyć specyfikację i polecić coś lepszego?

Kolumny stoją w salonie 5m x 5m wys. 2,7m. Dwie tylne wiszą 20 cm od sufitu, z tyłu. Subwoofer też z kompletu, stoi w rogu salonu na linii z kolumnami przednimi. Salon posiada "dziury" w postaci  kuchni 8m2 i korytarza 7m2.

Lubię ciepły dźwięk, przyjemny dla ucha, Yamaha grała dla mnie za ostro. 

Na marginesie jeszcze takie pytanie czy Onkyo to ciągle dobra jakościowo firma?  Bo słyszałem o ich problemach finansowych w 2021r.  i związaniu się z chińskim sharpem. Jakie marki mają najlepszy serwis? Ale wracając do pytania głównego....

Jamo S 606 DANE TECHNICZNE:

Rodzaj konstrukcji: 3-drożna typu bass-reflex

Głośnik niskotonowy (mm): 203

Głośnik średniotonowy (mm): 2 x 127

Głośnik wysokotonowy (mm): 25

Moc (W, długo / krótkoterminowa): 130 / 210

Czułość (dB, 2.8V/1m): 89

Pasmo przenoszenia (Hz): 42 - 20,000

Impedancja (Ohm) 6

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedzi. Zdecydowałem się na to Onkyo bo znalezłem go za 2800 po targach w sklepie i powiem szczerze że ten THX lucasa po kalibracji automatycznej daje radę (denona z amazona co kolega pisał znaleźć nie mogłem).

Ale jest mały problem, mianowicie dużo filmów w momentach cichszych np. rozmowy, leci jakby z centralnego głośnika który pozostawia wiele do życzenia (jest fatalny).

Czy można zmienić na lepszy (głośnik centralny) bez problemów z resztą po kalibracji i przy słuchaniu muzyki???? Nie wiem czy można łączyć inne kolumny, nigdy tak nie robiłem.

Jeśli ma to sens to jaki głośnik polecacie by uzyskać zdecydowaną poprawę nie idąc przy okazji z "torbami"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bartix1982 napisał:

Czy można zmienić na lepszy (głośnik centralny) bez problemów z resztą po kalibracji i przy słuchaniu muzyki???? Nie wiem czy można łączyć inne kolumny, nigdy tak nie robiłem.

Można. Jeżeli słuchasz muzyki w stereo to centralny nie ma nic do gadania. Jak jest słaby to stawiałbym jakość dialogów ponad jego zgranie z LR. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bartix1982 napisał:

 

Ale jest mały problem, mianowicie dużo filmów w momentach cichszych np. rozmowy, leci jakby z centralnego głośnika który pozostawia wiele do życzenia (jest fatalny).

 

Ja zmieniałem, kolega Piotrek Sonido polecił mi Monitor Audio Bronze c150(6g). Różnica ogromna, szczegóły, czytelne granie na średnicy, dialogi rewelacja. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy w kinie masz prawidłowo ustawiony centralny.

Czy używasz kalibrcacji? Level jest ok?

Czy uzywasz oryginalnego DTS i Dolby czy jakiś Matrixów i innych symulujących dzwiek multi.

Jesli wszystko jest ok to niesyety no centralny do wymiany.

Jest kilka ciekawych kolumn centralnych które nie sa kosmicznie drogie.

Bronze C150, jak wyżej, Czytelny, szczegółowy, nawet lekko wysuniety.

Polk ES35, ten szeroki niski. Bardziej rockowy Jaśniejszy. Dynamiczny.

Fyne F 500 spokojniejszy, cieplejszy, super przestrzeń aczkolwiek łagodniejsze brzienie

Klipsch 404c najdrozszy wyraznie najlepszy.

Kwestia ceny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
Dnia 23.04.2024 o 08:28, Piotr Sonido napisał:

Pytanie czy w kinie masz prawidłowo ustawiony centralny.

Czy używasz kalibrcacji? Level jest ok?

Czy uzywasz oryginalnego DTS i Dolby czy jakiś Matrixów i innych symulujących dzwiek multi.

 

 

Używam orginalnego oprogramowania ampli onkyo 6100 jeśli o to chodzi LG C3 też ma orginał i aktywne Dolby. Ale nie wiem o co chodzi z matrixami.

Tak użyłem automatycznej kalibracji z dołączonym mikrofonem. A jaki ma być level? Czy chodzi o głośność względem innych kolumn??? Na yamaha wyświetlało się po kalibracji, tu nie.

Dnia 23.04.2024 o 08:28, Piotr Sonido napisał:

Bronze C150, jak wyżej, Czytelny, szczegółowy, nawet lekko wysuniety.

Polk ES35, ten szeroki niski. Bardziej rockowy Jaśniejszy. Dynamiczny.

Fyne F 500 spokojniejszy, cieplejszy, super przestrzeń aczkolwiek łagodniejsze brzienie

Klipsch 404c najdrozszy wyraznie najlepszy.

Kwestia ceny.

 

OK nawet fajnie wyglądają zastanawiam się nad bronze c150 a tym klipsch 404c czy warto dopłacać drugie tyle.

Ale żaden z tych głośników nie jest na 6 omów jak reszta Jamo czy to nie spowoduje jakiegoś nadmiernego wysiłku dla amplitunera???

Dnia 23.04.2024 o 07:16, PanKlor napisał:

Można. Jeżeli słuchasz muzyki w stereo to centralny nie ma nic do gadania. Jak jest słaby to stawiałbym jakość dialogów ponad jego zgranie z LR. 

Muzyki słucham w 5.1 THX, Myślisz że w stereo może być lepiej?

Edytowano przez Bartix1982
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Bartix1982 napisał:

Używam orginalnego oprogramowania ampli onkyo 6100 jeśli o to chodzi LG C3 też ma orginał i aktywne Dolby. Ale nie wiem o co chodzi z matrixami.

Czy sygnał jest rozpoznawany przez amplituner czy Ty o tym decydujesz jak ma grać?

16 godzin temu, Bartix1982 napisał:

Tak użyłem automatycznej kalibracji z dołączonym mikrofonem. A jaki ma być level? Czy chodzi o głośność względem innych kolumn??? Na yamaha wyświetlało się po kalibracji, tu nie.

Wejdz w opcje

16 godzin temu, Bartix1982 napisał:

OK nawet fajnie wyglądają zastanawiam się nad bronze c150 a tym klipsch 404c czy warto dopłacać drugie tyle.

Ale żaden z tych głośników nie jest na 6 omów jak reszta Jamo czy to nie spowoduje jakiegoś nadmiernego wysiłku dla amplitunera???

Nie będzie problemu.

Klipsch jest lepszy. Czy dwukrotnie? Nie da się tego ocenić. Bronze tez jest spoko.

8 godzin temu, Bartix1982 napisał:

dzięki, spróbowałem w ten sposób i jest dobrze. Myślałem że stereo to pieśń przeszłości tak jak mono... oszaleć można :) ale widzę że to forum jest naprawdę wartościowe.

:) Stereo się lepiej sprzedaje niż kina :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.04.2024 o 06:58, Piotr Sonido napisał:

Czy sygnał jest rozpoznawany przez amplituner czy Ty o tym decydujesz jak ma grać?

 

No to o tym bym nie pomyślał... Ja decyduję...

Level centralnego jest minus 2.5 decybela względem bocznych mimo że są w tej samej odległości od słuchającego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Łukasz P. napisał:

Próbowałeś podgłośnić sam centralny w ustawieniach o kilka decybeli ?

Problem z centralnym namierzony, mianowicie jest problem z telewizorem  LG C35LA.

Jeśli ustawi się opcje dźwięku na głośniki zewnętrzne plus głośnik telewizora to telewizor przejmuje rolę głośnika centralnego zamiast go wspierać.

W praktyce to wielki problem, ponieważ jak nie chcesz włączać ampli (bass), szczególnie gdy np. dzieci śpią, to za każdym razem trzeba ręcznie zmieniać w opcje dźwięku w telewizorze by odpalić głośniki telewizora.  Dramat.

W C12LA nie mam tego problemu i w plazmach Panasonic też nie było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ampli szukałeś jakiegoś parametru poprawiającego dźwięk przy niskim poziomie głośności ? Tak żeby nie krzyczało z głośników a zarazem móc korzystać z głośników kina. 

Kolumny frontowe odcięte na 80hz i ustawione na small, parametry suba dobre po kalibracji (nie dudni) ?

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.04.2024 o 16:55, Bartix1982 napisał:

No to o tym bym nie pomyślał... Ja decyduję...

No to nie tak ma być.

Dnia 27.04.2024 o 16:55, Bartix1982 napisał:

Level centralnego jest minus 2.5 decybela względem bocznych mimo że są w tej samej odległości od słuchającego

Szukał bym problemu w pierwszym punkcie.

 

23 godziny temu, Bartix1982 napisał:

Jeśli ustawi się opcje dźwięku na głośniki zewnętrzne plus głośnik telewizora to telewizor przejmuje rolę głośnika centralnego zamiast go wspierać.

Dzwiek ma przejść w całości na amplituner. No i to nie Ty powinieneś wybierac sygnał tylko amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...