Skocz do zawartości

WiiM Ultra nadchodzi


pavello

Recommended Posts

Czy Wiim poprawił brzmienie ? Otóż chyba trochę tak :)

Taka rzecz stała się u mnie w moim "drugim" systemie - czyli Audiolab 6000a + małe Dali Opticon + Pro Plus. Moja sypialnia/biuro ma bardzo kiepską akustykę - gołe ściany, są miejsca gdzie bas się kotłuje i jest dużo pogłosów. Byłem w pełni świadomy tych problemów, jednak nie miałem chwili pochylić się nad okazyjnym dudnieniem i wycofaną średnicą. Z czasem jakoś do tego przywykłem.

Ostatnio robiliśmy małe przemeblowanie i mając trochę czasu uruchomiłem korekcję akustyki. Zrobiłem kilka przebiegów, aby lepiej zrozumieć to ustrojstwo i zobaczyć co się wydarzyło od bety EQ. Wyniki były przeważnie dość podobne. Po pierwszych odsłuchach nie byłem wogole do tego przekonany. Miałem wrażenie, że znikł bas, średnicy za dużo i wogole co jest grane. Z Z drugiej strony kiedy włączyłem Farscape Klausa Schulze nie dudniło ;) więc postanowiliśmy, że pogra to tak dwa-trzy tygodnie i zobaczymy. W tym czasie przysłuchałem się paru utworom testowym za pomocą słuchawek i mojego Hegla Super, aby zobaczyć jak to "mniej więcej" powinno brzmieć. Zacząłem więc tweakować wynik automatycznej korekcji i sprzędziłem nad tym dobrą chwilę, aby ta finalnie była po prostu mniej agresywna i nie kastrowała tak mocno dźwięku.

I niedawno wyłączyłem korekcję. A potem ją włączyliśmy z powrotem :D

Bo Hania Rani brzmi przejrzyściej, podobnie jak Espen Eriksen Trio. To lekkie "dudnienie" basowe mordowało sporo srednicy i detalu, a średnica to przecież 70-80% muzyki. Po odsłuchach słuchawkowych wiem, że coś co było "basem" było w rzeczywiśtości dudnieniem pomieszczenia i było za go za dużo w porównaniu do innych pasm. Teraz jest go mniej, ale to co jest zdecydowanie lepszej jakości, kontrolowany zamiast się "lać" i "krążyć" po pomieszczeniu. I ja tak wolę :) "Jesus to a Child" Georga Michael'a czy "Lovely Head" Goldfrapp'ów nabrało przyjmniejszego kształtu podobnie jak wiele muzyki, gdzie tzw. "łupnięcie" ma nieco mniejsze znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po zabawie z PEQ mam wrazenie, ze w zaleznosci jak ustawie, to zawsze czegos nie bede slyszal. A to bas jest slaby  -lecz nie dudni - ale slychac szum/syczenie ktore jest w piosence, a to basu za duzo, ale szczegoly troche gina. Przy Ausdyseey XT32 w Denonie x3500h od strzala brzmialo to dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, renoxd napisał:

Nie? Zawsze myślałem, że właśnie tak to działa :D, że predicted to właśnie ta, która ustawi się po korekcji. 

Owszem, ale jak sama nazwa wskazuje, to tylko predykcja.

2 godziny temu, Palmos napisał:

Szczerze to tak na szybko ta krzywa co wychodzi z wiim jawi się niczym magia mająca nie za wiele wspólnego z bardziej rzetelnymi pomiarami np. w REW. Przynajmniej tak wyszło u mnie. Ja wiem gdzie mam problem i to złapałem na słuch, a pomiary w REW to potwierdziły, RC w wiim tego nie wychwycił, a jeszcze spotęgował problem. Nie wiem - pobawię się jeszcze. i zobaczymy.

Na chwilę obecną konkluzja jest taka, że nie do końca profesjonalnym jest bowiem podejście producenta, że daje narzędzie czy tam zabawkę bez jasnych wytycznych lub instrukcji jak z niej korzystać. Stosowanie korekcji wymaga bowiem wiedzy jak i gdzie ją zastosować, a nie tylko klikania jak w jakiejś grze na smartfona dalej, dalej i zobaczymy co wyjdzie. Jeśli użytkownikom którzy mieli do czynienia z pomiarami akustycznymi wychodzą jakieś dziwne rzeczy to jak wygląda to u kogoś kto jest w tym zielony (i tu wiedza o samym wiimie się nie przyda). Za mało jest informacji - chociażby jak głośno należy puszczać sygnał (już o różnych mikrofonach w telefonach i tabletach nie wspomnę). Nie powinno się tego robić metodą prób i błędów bo jak się tego z czymś nie porówna to nie wiadomo gdzie dobrze, a gdzie błąd.

Ale żeby nie było: korzystam z wiim pro i uważam, że PEQ to jest strzał w 10 i niektórym (w tym mnie) uratuje tyłek . Bez trudu można ustawić filtry wygenerowane w REW i działa to wyśmienicie!!!. (I jeśli ktoś ma umlika - to tę drogę polecam).

RC to na razie raczej strzał w kolano (oczywiście nie trzeba tego używać bo to tylko dodatek) ale miejmy nadzieję, że w przyszłości wyewoluuje to do czegoś znacznie lepszego. Ja trzymam kciuki. 

Po części się zgadzam, przed RC jeszcze długa droga i część uwag z testów nie została jeszcze uwzględniona, jak choćby brak wskazówek co do głośności. Mam nadzieję że dodadzą wsparcie dla kanałów, możliwość wygrania własnej krzywej targetu i pliku korekcyjnego. PEQ daje pełnię możliwości dla tych, którym REW nie straszny.

3 godziny temu, renoxd napisał:

Jak zobaczyć po czasie, jak wygląda wykres po zastosowaniu korekcji?

Niestety się nie da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie był dołek na 100hz właśnie. Na szczęście podbiło tylko lekko, chociaż też czytałem, że lepiej aby ucinało, aniżeli podbijało.

Na ogólne wrażenia jeszcze przyjdzie czas. Zanim się finalnie rozpisze, dam mu pograć z tydzień, dwa. Pobawię się bardziej ustawieniami. Porobię więcej prób z RC, bo ta była dopiero bodajże druga i pomimo iż jest lepiej trochę, to może będzie jeszcze lepiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Ja u siebie kilka dni temu robiłem tą korekcję na Wiim pro plus. Przez 2 dni słuchałem potem muzyki z Tidala i wydawało mi się, że było ok. Potem zapodałem płytę Dire Straits na denonka 1550ar i słuchałem po RCA do przedwzmaniacza lampowego. Na chyba trzecim utworze przełączyłem na wejscie optyczne Wiima. Jisas, myślałem, że coś się zepsuło. Z kolumn dynaudio contour 30 dochodził głuchy łomot w porównaniu z czystą muzyką, którą przed chwilą słyszałem z denona przez jego RCA. Przypomniałem sobie, że mam włączoną tą korekcję na wiimie. Po wyłączeniu korekcji muzyka zrobiła się porównywalna tonalnie. Najlepsze jest to, że ucho ludzkie szybko się akomoduje do dźwięku i wydaje się, że wszystko jest ok do momentu aż porównamy z innym źródłem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ProjectPi napisał:

Nie.

 

No to dowiemy się co jest czym? Czy sam nie wiesz?

20 godzin temu, Palmos napisał:

Szczerze to tak na szybko ta krzywa co wychodzi z wiim jawi się niczym magia mająca nie za wiele wspólnego z bardziej rzetelnymi pomiarami np. w REW. Przynajmniej tak wyszło u mnie. Ja wiem gdzie mam problem i to złapałem na słuch, a pomiary w REW to potwierdziły, RC w wiim tego nie wychwycił, a jeszcze spotęgował problem. Nie wiem - pobawię się jeszcze. i zobaczymy.

Na chwilę obecną konkluzja jest taka, że nie do końca profesjonalnym jest bowiem podejście producenta, że daje narzędzie czy tam zabawkę bez jasnych wytycznych lub instrukcji jak z niej korzystać. Stosowanie korekcji wymaga bowiem wiedzy jak i gdzie ją zastosować, a nie tylko klikania jak w jakiejś grze na smartfona dalej, dalej i zobaczymy co wyjdzie. Jeśli użytkownikom którzy mieli do czynienia z pomiarami akustycznymi wychodzą jakieś dziwne rzeczy to jak wygląda to u kogoś kto jest w tym zielony (i tu wiedza o samym wiimie się nie przyda). Za mało jest informacji - chociażby jak głośno należy puszczać sygnał (już o różnych mikrofonach w telefonach i tabletach nie wspomnę). Nie powinno się tego robić metodą prób i błędów bo jak się tego z czymś nie porówna to nie wiadomo gdzie dobrze, a gdzie błąd.

Ale żeby nie było: korzystam z wiim pro i uważam, że PEQ to jest strzał w 10 i niektórym (w tym mnie) uratuje tyłek . Bez trudu można ustawić filtry wygenerowane w REW i działa to wyśmienicie!!!. (I jeśli ktoś ma umlika - to tę drogę polecam).

RC to na razie raczej strzał w kolano (oczywiście nie trzeba tego używać bo to tylko dodatek) ale miejmy nadzieję, że w przyszłości wyewoluuje to do czegoś znacznie lepszego. Ja trzymam kciuki. 

Pytanie rodzi się czy im to potrzebne na prawdę było. Eversolo tego nie miał a zrobił boom. Światowy. Tu cena jest bardzo dobra. Funkcjanplnosć, obsługa tak samo. A pojawią się własnie głownie pytanie co z  kalibracją. Zrobi się wokół tego  mieszane odczucie. Też trzymam kciuki.

Jak mikrofony z telefonów czy tabletów i to te bez kalibracji wyłapują dolne pasmo. Czy Tylko mi się to wydaje byc ..... "losowe"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ProjectPi napisał:

Wątpię by ktoś oprócz ciebie również tego nie rozumiał.

No jak widać wyżej jednak tak. Ale rozumiem Twoją odpowiedź. To obrona organizmu przed samo wstydem że tez nie wiesz.

No nic trudno. Może ktoś inny to rozkmini to napisze.

Edytowano przez Piotr Sonido
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Jak mikrofony z telefonów czy tabletów i to te bez kalibracji wyłapują dolne pasmo. Czy Tylko mi się to wydaje byc ..... "losowe"

Bardzo losowe, bo filtry obcinają dolne pasmo dla poprawy słyszalności mowy... poza tym brak liniowości takiego mikrofonu a dalej jego kalibracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, marcinmarcin napisał:

Bardzo losowe, bo filtry obcinają dolne pasmo dla poprawy słyszalności mowy... poza tym brak liniowości takiego mikrofonu a dalej jego kalibracji.

No właśnie.

7 minut temu, ProjectPi napisał:

Trzymam kciuki za napływ wiedzy w całym kółku różańcowym.

Weź poszukaj na tym forum Wiima jakiś bardziej ciętych ripost. Bo ta, taka średnio lekko mówiąc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis rodzina stwierdzila, ze po zainstalowaniu "tego nowego sprzetu" wszystkie glosniki w domu brzmia gorzej, lacznie z nim. 
Przy czym inne glosniki nie sa w zaden sposob z nim polaczone.

Badz tu madry xD

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Czy ktoś wie czym są krzywe poszczególne wrzucone na poprzedniej stronie?

obraz.png.7afa8e817603bd22b248794b2cb4d2e1.png

 

Zwroc uwage, ze domyslne RC odciete jest na 4000 Hz (i chyba 40 Hz), wiec dlatego powyzej 4k masz spojne Predicted z Measured, a Equalization jest na zero. Mozna zmienic zakresy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Sławomir Unknown napisał:

Ja korekcje pomieszczenia olałem bo ustawia mi dźwięk jakoś nie naturalnie a bawić mi sie nie chce.

Lepiej w akustykę pomieszczenia zainwestować.

 

Troche jak mowienie ze nie ma co sie dobrze odzywiac, lepiej nie chorowac. Pewniej ze lepiej, ale nie zawsze mamy na to wplyw. Ja np. nie wiem czy nie bede musial calego pomieszczenia przemodelowac za pare miesiecy, moze przeniesc sprzet. Jakbym mial oddzielne pomieszczenie do odsluchow, albo przynajmiej to samo na dluzej bez zmian w akustyce to bym pewnie tak zrobil. Wiec dla mnie PEQ wsparty jakas (lepsza niz ta tutaj) korekce to przydatna pomoc, choc nie oczekuje tyle ile bym dostal od optymalnego akustycznie pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...