Skocz do zawartości

Kino domowe, salon


ziuket

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Proszę o poradę. W związku z tym, że to będzie moje pierwsze kino domowe, a jestem trochę zielony, potrzebowałbym sięgnąć Waszej pomocy.  Salon 33m2 z aneksem kuchennym - 3m na 11m. Docelowo planuje kupić pełny sprzęt audio w kwocie 6-7 tyś. zł. Na początek zestaw 5.1 z amplitunerem, z możliwościa późniejszej rozbudowy o do 5.1.2.

(TV jaki planuje kupić to LG 65C31LA 65" OLED).

Wstępnie amp na jaki patrzyłem to Yamaha RX-V6A

Co do głośników już dawno temu przestałem obserwować, więc tutaj nie mam pojęcia w co pójść.

Przeznaczenie zestawu to przedewszystkim filmy i seriale z HBO Max, Netflix, Amazon, Disney. Muzyka ze Spotify oraz Tidal.

Prosiłbym Was o pomoc w rozplanowaniu umiejscowienia głośników oraz propozycje audio w moim budżecie.

Poniżej plan pokoju, oraz wizualizacja.

 

image.png.9b4fb103f39401084c81f4e99db8c42f.png

image.png.4d8b1b3d873127ad5362d1d8cb88fc2a.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Niestety przemeblowanie nie wchodzi w grę, dwa szkraby biegają, więc jakbym przestawił sofę na środku czy telewizor to pewnie prędzej czy później któreś by się na tym zatrzymało. Przesunięcie sofy na środek tv jedynie pozostaje. 
 

Pytanie w takim razie co pod taki układ kupić tak żeby nie przesadzić skoro efektu wow nie będzie ze względu na układ mebli?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przesuniesz sofę tak aby była symetrycznie względem tv i wybrales juz Yamahe to w tym budżecie celowałbym w jakiś zestaw z monitorami plus centralny od Indiana Line Tesi. Do tego subwoofer, patrz na Heco, Magnata chyba, że starczy budżetu na SVS albo Klipscha. W takim układzie montujesz surround tak aby grały do ucha, czyli bokiem do TV. Prawy na scianie bocznej, lewy między oknem a stołem na jakimś uchwycie. Jeżeli chcesz bez uchwytów to dipole na scianie za kanapą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Tak zrobię, teraz pytanie odnośnie kolumn przednich i centralnego. Co byś polecił gdyby wszystkie trzy miały stać na szafce RTV (idealnie by było gdyby były białe) ? Bo z podłogowymi byłby problem z prawym, ponieważ jest tam zaraz obok witryna i biurko.

Co do satelit to tutaj prawy na ścianie a lewy na jakimś stojaku.

Trzecia sprawa to subwoofer, musi o stać “wolno” ? I czy ma znaczenie jego położenie (przód, tył) ?

Przepraszam za ilość pytań ale tak jak pisałem w pierwszym poście jestem zielony. A wolę spytać tutaj niż pseudo ekspertów w markecie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowano przez ziuket
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ziuket napisał:

Tak zrobię, teraz pytanie odnośnie kolumn przednich i centralnego. Co byś polecił gdyby wszystkie trzy miały stać na szafce RTV (idealnie by było gdyby były białe) ? Bo z podłogowymi byłby problem z prawym, ponieważ jest tam zaraz obok witryna i biurko

Nic. Kolumny (z wyjątkiem centralnego) powinny mieć głośnik wysokotonowy na wysokości uszu słuchacza tj. zazwyczaj ok 100 cm od ziemi. Dalej podtrzymuje do Yamahy Indiana Line plus uchwyty do zamontowania na ścianie po obu stronach tv.

4 minuty temu, ziuket napisał:

Co do satelit to tutaj prawy na ścianie a lewy na jakimś stojaku.

Uchyt na ścianę w przypadku dzieci będzie jednak bezpieczniejszy.

 

5 minut temu, ziuket napisał:

Trzecia sprawa to subwoofer, musi o stać “wolno” ? I czy ma znaczenie jego położenie (przód, tył) ?

Nie rozumiem co to znaczy stać wolno. Nie masz do końca możliwości tego gdzie najlepiej zagra. Najłatwiej to sprawdzić empirycznie po zakupie. Do subwoofera potrzebujesz zasilania 230V oraz kabla RCA albo transmitera bezprzewodowego. Potem albo ustawiasz go metodą "sub crawl" czyli sub w miejscu odsłuchu a ty na czworakach chodzisz po pokoju i sprawdzasz gdzie bas jest najlepszy. Jak znajdziesz to miejsce to tam ustawiasz subwoofer. Możesz też zastapic/uzupełnić te metodę pomiarami ale to wymaga odrobiny wiedzy i mikrofony pomiarowego. Dla jasności z jednym subwooferem nie uzyskasz dobrego/idealnego basu w mieszkaniu i trzeba się z tym faktem pogodzić.

 

9 minut temu, ziuket napisał:

Przepraszam za ilość pytań ale tak jak pisałem w pierwszym poście jestem zielony. A wolę spytać tutaj niż pseudo ekspertów w markecie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Nie ma za co przepraszać. Po to jest forum. Może koledzy jak znajdą chwilę coś dopiszą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, AutoPirat napisał:

Przy takiej aranżacji, może warto rozważyć opcję głośników montowanych w ścianę? :) 

Zrzutekranu2024-05-14o18_45_52.png.9dafda3c385f4692fd13466c8d99fb2d.png

Hej Pirat,

tej opcji wolałbym uniknąć ze względu na dziury w ścianę gdybym zmienił koncepcję. Wolnostojące głośnika zawsze można przestawić lub bez problemu wymienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PanKlor,

Podsumowując, co powiesz na poniższy zestaw:

Amp Yamaha RX V6A

Przednie Tesi 261

Boczne Tesi 241

Center Tesi 761 bądź Tesi 7

Sub ? Tutaj sie zastanawiam, czy lepiej kupić dwa tańsze czy jeden droższy ? Co da lepszy efekt ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ziuket,

Głośniki instalacyjne, to tylko opcja, a Ty widzę świadomy ograniczeń.

Przemyśl jeszcze budżet,... bo na nowy sprzęt audio, to stosunkowo mała kwota. Pamiętaj, że 70% jakości zestawu HiFi w stereo, to głośniki (a to tylko 2 szt.). A naprawdę fajny dźwięk przestrzenny, to otrzymasz w połączeniu z głośnikami sufitowymi (Atmos). Czyli 5.1.2, ...czyli przemyśl kable (montaż w suficie podwieszanym czy tradycyjnym). Czyli, to aż 8 głośników, a po zakupie amplitunera zostanie 3,5-4,5k PLN.  Średnio 500zł na głośnik? ...może coś z używek w "idealnym" stanie? ...może dołożysz do centralnego ...na początek z 1 subem też ok ...a w drugim etapie atmosy?  ...tak tylko sobie na "głos piszę" ;)  ...a ze sprzętem, to nie doradzam, ...powodzenia!

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i w sumie może byłby to dobry pomysł. Tym bardziej jeżeli zaczynasz przygodę z audio. I tym bardziej jeżeli wolisz małymi krokami, ale zainwestować w lepszą jakość.

W pierwszej kolejności Monitory, w drugiej porządniejszy Sub (pod muzykę i kino), w trzeciej centralny. Potem to z górki, bo surroundy na tył. A atmosy, to będzie wisieńka na torcie :D 

I idź do sklepów - "osłuchaj się" (nie daj się zagłuszyć, miej pod kontrolą volume) :), rozmawiaj, sprawdź różne opcje. I zawierz tylko swoim uszom! 

 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ziuket jeżeli ma.byc cały zestaw od razu to jest to w miarę rozsądna opcja. Oczywiście można to rozbic na etapy ale wtedy zastanow sie jaki docelowo system chcesz mieć i na czym Ci zależy. 

2 przyzwoite suby moga dac lepszy efekt niz jeden dobry pod warunkiem, że będziesz mógł ustawić je optymalnie w swoim pomieszczeniu i system korekcji to ogarnie. Pamiętaj, że są amplitunery które posiadają 2 złącza subwoofera ale leci tam dokładnie ten sam sygnał (z takimi samymi korektami). Wtedy zaczyna się zabawa w lepsze amplitunery, zewnętrzne dsp itp. jeżeli ma to być zrobione dobrze. Żeby nie było że straszę to jak najbardziej polecam takie rozwiązanie. Bas w kinie robi się pełniejszy, szklanki przestają drżeć w barku a zaczynasz słyszeć fragmenty sciezek których wcześniej nie było. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Też uważam, że przy takim systemie najlepiej będzie iść stopniowo, ale to też zależy, w jakim tempie będziesz w stanie rozbudować cały zestaw. Jeśli teraz kupiłbyś 2.0, a do końca roku rozbudował to do 5.1, to moim zdaniem warto. Warto na pewno sprawdzić Dali Oberon 3, System Audio Saxo 5, KEF Q350 :) W razie czego zapraszam do nas na odsłuchy ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam monitory: KEF Q 350, Oberon 3, ELAC B6.2 albo kolumny on Wall Kliosch czy Monitor audio.

Możesz tyły budować na mikro satelitach typu Cambridge audio Minx. Albo na pełnych kompletach do frontów i centralnego.

To w przypadku wybranej Yamahy 6A

Jesli jednak Denon 2800 który bywa na promocji to do wybru trafiają też Monitor audio Bronze 100.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, PanKlor napisał:

Czyli w Topie. Pojedź jeszcze do jakiegoś salonu który ma więcej marek. Poszukaj takiego z Heco, Dali, Monitor Audio plus to co napisał wyżej Piotrek i Q21. 

Hahaha tak dokładnie w Topie, właśnie jadę do drugiego salonu umówić się na odsłuch.

Salon u mnie w mieście LBX Systemy Audio

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update,

Do głosu doszła druga połówka i póki co zostajemy przy stereo 2.1 

Plus jest taki że zgodziła się na podłogówki. 
Yamaha jako amp zostaje, co do podłogowek to obecnie zastanawiam się nad Pearl 25 (słyszałem je), a Pearl 27. Ktoś poleci coś co jeszcze warto posłuchać, biorąc pod uwagę że podobał mi sie “dźwięk” Polk es20 i Pearl 25 ? Coś w tym guście ?

Do tego sub najlepiej by nie był za duży, myślałem o HTS-10 ?

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, ziuket napisał:

Do głosu doszła druga połówka i póki co zostajemy przy stereo 2.1 

Plus jest taki że zgodziła się na podłogówki. 
Yamaha jako amp zostaje,

Czyli trochę bez sensu bo gdybyś zdecydował się na wzmacniacz stereo jesteś w stanie wyciągnąć z tego więcej. Jak dokupujesz subwoofer to kolumny podłogowe vs monitory nie mają jakiejś znaczącej przewagi. Jeżeli w najbliższej przyszłości zamierzasz rozbudować ten zestaw o pozostałe głośniki to ok, jeżeli ta przyszłość jest nieokreślona to kupowanie amplitunera kina domowego nie ma sensu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, PanKlor napisał:

Czyli trochę bez sensu bo gdybyś zdecydował się na wzmacniacz stereo jesteś w stanie wyciągnąć z tego więcej. Jak dokupujesz subwoofer to kolumny podłogowe vs monitory nie mają jakiejś znaczącej przewagi. Jeżeli w najbliższej przyszłości zamierzasz rozbudować ten zestaw o pozostałe głośniki to ok, jeżeli ta przyszłość jest nieokreślona to kupowanie amplitunera kina domowego nie ma sensu. 

PanKlor dzięki za odpowiedź, finalnie i tak chce kino 5.1, a kończąc na 5.1.2. Rozciągnie się to w czasie ale niedługim mam nadzieję. 
 

Natomiast gdyby Lech wygrał i musiał bym zostać przy 2.1 to jaki wzmacniacz ?
 

Polecisz coś z podłogówek które warto przesłuchać ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ziuket napisał:

Natomiast gdyby Lech wygrał i musiał bym zostać przy 2.1 to jaki wzmacniacz ?

Zależy jakie masz oczekiwania odnośnie funcjonalności. Plan minimum to np. Wiim Amp i jakieś możliwie skuteczne kolumny + sub. Wyżej i lepiej może jakiś Arcam Radia (SA już nie produkują). Tutaj wyboru dokonaj albo z perspektywy funkcjonalności, streamingu, złącz itp. albo wybierz kolumny które Ci się spodobają i do nich szukaj wzmacniacza. 

 

11 minut temu, ziuket napisał:

Polecisz coś z podłogówek które warto przesłuchać ?

Do Yamahy V6A odsluchałbym w pierwszej kolejnosci Indiana Line Tesi i Heco Aurora. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PanKlor napisał:

 Wyżej i lepiej może jakiś Arcam Radia (SA już nie produkują). Tutaj wyboru dokonaj albo z perspektywy funkcjonalności, streamingu, złącz itp. albo wybierz kolumny które Ci się spodobają i do nich szukaj wzmacniacza. 

 

 

Adamie tak delikatnie prostując to nie produkują już serii  SA10,20 i 30.Ale na jesieni wejdzie do sprzedaży Arcam SA35 i SA45, wyglądem nawiązujące do serii Radia, i mają dodane kolorowe wyświetlacze.

Ja swojego SA 30, do którego zrobiłeś mi Diraca, właśnie zastąpiłem wzmakiem Qudral Aurum A9 i do niego jako streamer Eversolo DMP A8.Dzwiękowo Qudral sporo lepszy od SA30, a cenowo można go dostać obecnie w rewelacyjnej cenie.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...