Skocz do zawartości

Budżetowy dobry bas, pierwsze wnioski i następne próby :-)


tomw

Recommended Posts

Budżetowy dobry bas, podejście numer dwa 🙂

Dla tych którzy nie śledzili czy nie widzieli moich wcześniejszych wątków, wspomnę że z racji na to że mało przebywam w PL i zatęskniłem za systemem stereo, stwierdziłem że sprzedam moje kino oparte na głośnikach Klipscha serii THX Ultra napedzanych Arcamami, z dodatkiem subow SVS w układzie Weltiego i zastąpię je czymś o wiele bardziej budżetowym, ale nadal oferującym dźwięk ktorym mozna sie ekscytowac 🙂 Jesli chodzi o głośniki to wybor byl prosty - Klipsche z serii RP, jeśli chodzi o wzmocnienie w sumie też - Onkyo RZ50 🙂 Bas jak to bas, nigdy nie jest prosty, tym bardziej że założyłem sobie bardzo ambitny cel, zrobienia bardzo dobrego basu w 10 tysiącach, do kina i do stereo, do tego nie mogac zagospodarować przednich rogów ze względu na system stereo 🙂

Po wielu godzinach prób i odsłuchów, musialem sie niestety poddać, jako że zadanie okazało się niewykonalne 🙂 Majac wczesniej mozna powiedziec idealny bas osiągający bez problemu referencyjne 115dB, z dziurami nie głębszymi niż -3dB od 17 do 90 Hz, bez żadnej elektronicznej ingerencji, wiedziałem oczywiście że nie będę miał tego samego, ale nadal nadzieja na świetny bas była 🙂

Wybrałem Klipscha RP1400SW aby zapewnił zejście do 16 Hz oraz odpowiednie SPL, oraz do tego zamkniętego SVS SB2000PRO do wypełniania dziur w paśmie, oraz jako jedyny sub do muzyki 🙂 I co sie okazalo:

1. jeśli chodzi o muzykę, tu bylo w miare ok. SB2000PRO odpowiednio ustawiony dawał bardzo równe pasmo (obrazek numer 3 na czerwono) i dochodził do 95 dB, co w muzyce mi wystarczało. Więc tu swietne wiesci mogę oznajmić, że w 20m2 jednym SB2000PRO można w muzyce być całkiem zadowolonym, oczywiście przy odpowiednim owego ustawieniu w pomieszczeniu 🙂

 

2. Pierwsza konfiguracja kinowa, gdzie RP1400SW był ustawiony w tylnym lewym rogu, a SB2000PRO mniej wiecej w 3/4 pomieszczenia na tej samej ścianie, dala ogólnie ładne i równe pasmo, poza pobiciem przy 32Hz z którym Dirac poradził sobie bez problemu (obrazek nr.2, zielone przed kalibracja, niebieskie po). Ale niestety 105dB to było już maksimum możliwości, szczególnie poniżej 30Hz. Dobre wieści dla ludzi którzy nie słuchają głośno czy mieszkają w bloku, ze mozna na dwóch subach i poniżej 10k zrobic calkiem spoko bas z bardzo równym pasmem, jesli komus te 105dB starczy.

3. W drugiej kinowej konfiguracji wpadłem na inny pomysł, mianowicie zastosowania ustawienia które zwie się “nearfield” 🙂 Chodzi mianowicie o to, aby postawić sub jak najbliżej ucha jak się da, wstawiłem więc SB2000PRO bezpośrednio za fotel i moja glowe, Klipsch RP1400SW natomiast dalej pozostał w lewym tylnym rogu (obrazek nr. 2) 🙂 Tu już mi się mordka mocno rozesmiala po pierwszych odsłuchach 🙂 To ustawienie zaowocowało też bardzo ładnym pasmem bez dziur, z podbiciem przy 32Hz z którym Dirac też sobie świetnie poradził (obrazek nr.4, niebieski przed kalibracja, zielony po). W tym ustawieniu niestety grając powyżej 100dB pojawia sie duza dziura przy 24Hz (obrazek nr.4, na brązowo) z racji na to że SB2000PRO nie nadąża za potworem, jakim jest RP1400SW który grał ustawiony na UWAGA - 4,5 na pokrętle głośności :D Zastosowanie np SB3000 zapewne pozwoliłoby zagrać głośniej, ale wyszedlbym poza budzet. To ze sub byl od razu za glowa kompensowalo mniejsza glosnosc, bo bas bylo naprawdę kapitalnie czuć, stąd i ten uśmiech na mojej mordce szeroki 🙂

Tak więc suma sumarum testy zakończyły się niepowodzeniem, może poza stereo, jako ze 2 konfiguracja była dla mnie za cicha, a 3 konfiguracja nadawała się tylko do ogladania w jedna osobe, do tego do słuchania muzyki trzeba było odłączać i przestawiac SVSa za każdym razem 🙂 Ale jako że doświadczyłem jak ogromnie fajnym jest postawienie suba od razu za fotelem, czas nie był stracony :D

 

No i w ten sposób dotarlem do drugiej czesci testow w szukaniu niedrogiego rozwiązania zapewniajacego bardzo dobry bas 🙂 Jak widać na pierwszym fociszu, nadal starajac sie zmiescic w 10k, acz tym razem tylko do kina, w testach wezmą udział:

- Klipsch RP1200SW
- 2 x Klipsch RP1000SW
- 3 x Klipsch R120SW

Ze względu na to jakim potworem jest RP1400SW, zastąpię go RP1200SW który schodzi do 16,5 Hz i myślę zapewni wystarczająco SPL, w końcu RP1400SW byl przykrecony do 4,5 z 11 :D I teraz rozważam następujące konfiguracje, ktore bede testowal 🙂

 

1. Idealnie chcialbym wstawic RP1200SW w tylny lewy róg na miejsce 1400 i wstawić 3 x R120SW, po jednym za każdy fotel, aby każdy z widzów miał roześmiana mordkę i masaż pleców zapewniony :D Jeśli ta konfiguracja sie spelni, będę szczęśliwy.

 

2. Jeśli to zawiedzie, doloze RP1000SW do powyższej konfiguracji, jak wypełnienie dziur w pasmach i wspomaganie RP1200SW w osiągnięciu chociaz tych 110dB, a idealnie 115 🙂

 

3. Jeśli to zawiedzie, no to bedzie znow układ Weltiego z 2 x RP1000SW ktore mi sie od biedy mieszczą w przednie rogi, za kolumnami stereo, plus 2 x R120SW w tylne rogi jako wyrównanie, plus jeden R120SW za główny środkowy fotel, abym chociaż ja miał plecy wymasowane, bo to jest naprawdę świetny efekt :D

 

Chcialbym uniknac 3 konfiguracji, bo raz ze musialbym przesunąć kolumny stereo, dwa znow bede mial suba na drzwiach i trzy, nieco przekroczy budżet. No ale BAS to absolutnie NAJWAŻNIEJSZY element kina więc trudno, najwyzej sie poswiece 🙂 Trzymajcie kciuki, jak ogarnę to pokażę  i opiszę, tradycyjnie 🙂

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 😀 

Też robię testy, w te chwili config. 7.3.4. Na przodzie z powrotem 2 x SB3000, na tyły zaś wylądował zawodnik wyrównywający ich siły hehe. Chyba aż nadto wiem teraz co to "nearfield".

Z profesjonalną kalibracją się wstrzymuję, zrobię ją na nowym ampli.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz ostatnie moje zabawy z basem, bardziej zubozyc sie juz nie da systemu, aby nadal jakos gral :D Ale jednak nic nie pobije Weltiego, wstawilem wczoraj w 4 rogi suby, piatego za fotel z odwrocona faza i nie dotykajac nic mam idealny bas :D jescze sie pobawie, bo to najgorsza opcja logistycznie, ale pewnie sie skonczy na Weltim znow :-)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy w takim przypadku nie lepiej zrobić 2 x RP-1000SW i do tego 2xSPL120? Biorąc pod uwagę zakup 4 pewnie do zmieszczenia w 10 tysiącach. 

BTW testuj testuj. Raz, że dobrze się czyta a dwa wiadomo bedzie jakie subwoofery będą za chwilę dostępne z drugiej ręki ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PanKlor napisał:

No ale czy w takim przypadku nie lepiej zrobić 2 x RP-1000SW i do tego 2xSPL120? Biorąc pod uwagę zakup 4 pewnie do zmieszczenia w 10 tysiącach. 

BTW testuj testuj. Raz, że dobrze się czyta a dwa wiadomo bedzie jakie subwoofery będą za chwilę dostępne z drugiej ręki ;)

Hehe, no tak, 1400SW juz na pewno bedzie do sprzedania 🙂

SPL w tym wypadku nie dadza mi nic wiecej niz te Rki 🙂 Przednie suby sa wazne bo to one w sumie graja, tylne ino niweluja fale stojace powyzej 30Hz, a do tego w sumie niemalze wszystko sie nada, aby nie pierdzialy porty 🙂 Wiec z racji na budzet, biore najtansze 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomw napisał:

Hehe, no tak, 1400SW juz na pewno bedzie do sprzedania

Nie mam miejsca... nie mam miejsca... ;)

Ok rozumiem. Wniosek jest taki, że jak ktoś ma możliwość zrobienia Weltiego to należy robić i skupić się na 2 mocnych subach. Ogarnięcie tego wydaje się też dużo mniej pracochłonne niż DBA (brak zabudowy, chyba łatwiejsze strojenie itp.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, PanKlor napisał:

Nie mam miejsca... nie mam miejsca... ;)

Ok rozumiem. Wniosek jest taki, że jak ktoś ma możliwość zrobienia Weltiego to należy robić i skupić się na 2 mocnych subach. Ogarnięcie tego wydaje się też dużo mniej pracochłonne niż DBA (brak zabudowy, chyba łatwiejsze strojenie itp.).

RP1400SW jest kapitalny i to prawdziwy potwor jest, RP1200SW zanosi sie ze tez bedzie do sprzedania 🙂 I tak, Welti jest kapitalnym i dosc prostym rozwiazaniem, nie widze zupelnie sensu bawienia sie z czymkolwiek innym 🙂 W sensie jest to o wiele prostrze i tansze niz SBA/DBA, zabawy z rezonansowymi pulapkami basowymi czy tym bardziej aktywnymi 🙂 Za 10k mozna miec na prawde dobry bas w sredniej wielkosci pomieszczeniu, wiec co tu sie wiele zastanawiac jak sie ma 4 rogi wolne i standardowe pomieszczenie 🙂

Z reszta zobacz sobie, wstawilem jedynie suby w rogi i nie robilem NIC wiecej, jedynie co to odwrocilem faze w 5 subie za fotelem, bez ZADNEJ elektronicznej ingerencji :D I to przy niskiej glosnosci, nie zdziwie sie jak wyciagne 115dB na budzetowych subach 🙂 Osiagasz cos czego 90% ludzi z kinami nie ma co by nie robili, wydajac jeszcze o wiele mniej do tego🙂 Wiec jak tu nie kochac Weltiego ? 🙂


 

welti.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jeżeli można sobie lokalowo pozwolić na jaskinie to nie ma co rzeźbić w brązowej masie. Górkę się wytnie praktycznie dowolnym systemem kalibracji. 

Jak komuś wystarczy 95-100 dB (w wielu przypadkach będzie i tak niezły efekt wow) to Pewnie można zejść jeszcze oczko niżej na RP1000SW plus jakieś "wypelniacze".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PanKlor napisał:

Faktycznie jeżeli można sobie lokalowo pozwolić na jaskinie to nie ma co rzeźbić w brązowej masie. Górkę się wytnie praktycznie dowolnym systemem kalibracji. 

Jak komuś wystarczy 95-100 dB (w wielu przypadkach będzie i tak niezły efekt wow) to Pewnie można zejść jeszcze oczko niżej na RP1000SW plus jakieś "wypelniacze".

Nawet i nie w jaskini, jak dlugo masz 4 rogi wolne to i w salonie tez 🙂 Pamietaj ze w ukladzie Weltiego nie potrzebujesz wielkich subow, tu sa wlasnie na powyzszym wykresie 2 x RP1000SW i do rego 2 x R120SW, wiec jest na prawde budzetowo a zobacz jaki jest efekt 🙂 Glosnosc w ampli byla na 55, normalnie ogladam na 65 i mysle ze maja jeszcze na tyle zapasu zeby zestaw wyciagnal te referencyjne 115 dB 🙂 Wiec masz referencyjny poziom, 17Hz i zero dziur w calym przedziale, na budzetowych subach ponizej 10k 🙂 Wiec jak tu nie kochac Weltiego ? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Butler napisał:

Problemem ciągle jest tłumaczyć ludziom że dwa suby bedą znaczną poprawą, a co dopiero wspominanie o czterech. Zaraz zbierze sie zgraja "znawców", wyzwie od dziwakow z gumowym uchem i pozamiatane.

Tak, no ale kto na tym tak na prawde traci jak nie oni sami ? 🙂 Jak ktos ma troche oleju w glowie to przeczyta taki post i pomysli "hm, moze cos w tym jest, moze warto sprobowac i sie przekonac ?" 🙂 A jak ktos "wie lepiej" mimo ze nie ma pojecia o czym mowi, no to juz jego problem nie moj (nasz) 🙂

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Mądrale z Was bo macie pomieszczenia z 4 rogami... moje ma tylko 3. ;)

Nie musisz miec 4 rogow, jest wiele opcji ukladu Weltiego 🙂 Uklad ktory ja stosuje jest najlepszy, poniewaz rogi pomieszczenia sa zarazam magiczne i tragiczne 🙂 Sub ustawiony w rogu jest podbity przez pomieszczenie o pare decybeli, jesli wstawisz w niego jeden czy dwa suby to jest jeszcze gorzej, bo jeszcze bardziej wzbudzaja mody pomieszczenia niz jakby nie staly w rogach 🙂 ALE jak wstawisz we wszystkie rogi i ukladem Weltiego zniwelujesz wplyw pomieszczenia, to efektywnie dostajesz drugie tyle subow za darmo 🙂 Dla tego wlasnie 4 skromne suby w rogach sa w stanie osiagnac wysokie SPL, bo efektywnie graja jak 8 subow, dzieki wstawieniu ich w rogi 🙂

Wiec jesli nie masz wolnych rogow, to nadal sie da weltiego uklad zrobic, ino nie bedziesz w stanie uzyskac takich SPL jak wersja w rogach 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomw napisał:

Wiec jesli nie masz wolnych rogow, to nadal sie da weltiego uklad zrobic, ino nie bedziesz w stanie uzyskac takich SPL jak wersja w rogach 🙂

Wiem wiem ale jak juz pisałem dodatkowego miejsca raczej brak. Poza tym nie szukam większego SPL. Podczas strojenia subów wzbudzają się naczynia w szafkach a czasem nawet i sąsiad 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PanKlor napisał:

Wiem wiem ale jak juz pisałem dodatkowego miejsca raczej brak. Poza tym nie szukam większego SPL. Podczas strojenia subów wzbudzają się naczynia w szafkach a czasem nawet i sąsiad 😉

Dla tego pisalem, ze jak ktos mieszka w bloku, to mozna miec ok bas na dwoch subach 🙂 Ja musze miec referencyjne 115, wtedy jest magia i na szczescie ja moge :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedy powiedziałem rodzinie, że ocenę miejsca zamieszkania uzależniam od możliwości ustawienia sprzętu audio wideo...

 

Usłyszałem... A co na to lekarz?

No cóż zrobiłem po swojemu.

Życie jest zbyt krótkie aby słuchać kiepskiego dźwięku.

 

Szacunek za fantazję... jest grubo.

Edytowano przez Comret
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Butler napisał:

Z profesjonalną kalibracją się wstrzymuję, zrobię ją na nowym ampli.

O ho!

Co wjeżdza?

15 godzin temu, Butler napisał:

Problemem ciągle jest tłumaczyć ludziom że dwa suby bedą znaczną poprawą, a co dopiero wspominanie o czterech. Zaraz zbierze sie zgraja "znawców", wyzwie od dziwakow z gumowym uchem i pozamiatane.

Problemem jest budżet oraz warunki lokalowe. 98% piszących osób na forach nie ma na to po prostu ani jednego ani drugiego. A 99,9999% wszystkich zainteresowanych audio :)

9 godzin temu, Comret napisał:

Ja kiedy powiedziałem rodzinie, że ocenę miejsca zamieszkania uzależniam od możliwości ustawienia sprzętu audio wideo...

 

Usłyszałem... A co na to lekarz?

No cóż zrobiłem po swojemu.

Życie jest zbyt krótkie aby słuchać kiepskiego dźwięku.

 

Szacunek za fantazję... jest grubo.

Też tak zrobiłem :)

Tylko moje skrzywienie znali już wcześniej :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.05.2024 o 06:55, Piotr Sonido napisał:

Problemem jest budżet oraz warunki lokalowe. 98% piszących osób na forach nie ma na to po prostu ani jednego ani drugiego. A 99,9999% wszystkich zainteresowanych audio :)

Kolejnym problemem jest też to, że nie wszyscy użytkownicy tego forum to rozumieja 😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.05.2024 o 15:21, Butler napisał:

Problemem ciągle jest tłumaczyć ludziom że dwa suby bedą znaczną poprawą, a co dopiero wspominanie o czterech. Zaraz zbierze sie zgraja "znawców", wyzwie od dziwakow z gumowym uchem i pozamiatane.

 

Na gumowe ucho butler najlepszy jest aurecon  bo bez tego nawet certyfikowany system THX  nie zagra  😎

Zanim kupisz nowy AVC  zrob 3 komplety swiec do uszu  a moze sie cisnienie w uchu srodkowym wyrowna  😂

 

https://www.aptekaolmed.pl/produkt/fytofontana-aurecon-swiece-do-uszu-konchy-plus-2szt,116466.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...