Skocz do zawartości

Wymiana subwoofera na coś lepszego do kina.


modelarz01

Recommended Posts

Dokładnie, inne miejsce dla suba też do sprawdzenia, warto mu dać więcej przestrzeni od kolumn + zabawa opcjami ampli. Do tego pytanie na jakim materiale/utworze robiłeś testy, tzn na ile rel mógł się wykazać. Do pewnego zakresu będzie się nienachalnie komponował i tu może być mylne wrażenie, że nie działa, z kolei tam gdzie ma być niskie zejście to poczujesz jego przewagę nad kolumnami. Te z kolei jak dajesz na full zakres to mogą się bardziej wybijać i wydaje się, że basu jest więcej (tym bardziej jak są blisko ściany), ale tam gdzie będzie niższe zejście to one powinny być mniej precyzyjne i bardziej rozlazłe. Ta muzykalność Rela wg mnie tak się właśnie objawia - nie 'psuje' odbioru utworów, na co dzień nie męczy, a w kinie na pewno będzie lepiej niż na samych kolumnach, przy czym nie będzie to ugniatacz wnętrzności jak topowe kinowe konstrukcje. Co kto lubi. Ja w przyszłości może dodam do Rela jakiegoś "młota" tylko i wyłącznie załączanego przy filmach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, modelarz01 napisał:

Wstępnie wniosek nasuwa się taki ,że mam za dobre kolumny do tych wszystkich subwooferów

Przedni dowcip ;)

Nie znam Onkyo ale jak po kalibracji Dirac, potem z poziomu amplitunera dokonywałeś zmian to szlag mógł ją trafić. Upewnij się przed każdym odsłuchem, że pp tych zmianach masz aktywny preset Dirac (target).

No i jak już wyżej koledzy napisali. Przestaw suba i testuj. Najlepiej REWem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Ustaw suba w innym miejscu.

Wieczorem kolejne testy. Tak zrobię.

56 minut temu, lion napisał:

Do tego pytanie na jakim materiale/utworze robiłeś testy, tzn na ile rel mógł się wykazać.

Słucham muzyki różnej. Więc to była lista moja ulubiona kilkunastu utworów.

 

30 minut temu, PanKlor napisał:
7 godzin temu, modelarz01 napisał:

Wstępnie wniosek nasuwa się taki ,że mam za dobre kolumny do tych wszystkich subwooferów

Przedni dowcip

Jak ma się sprawne ucho to pewnie można wychwycić różnice. A jak się ma dobre kolumny wg. sklepów jak pytałem to wymiana mission m34i na coś lepszego to wydatek około 10tys. Nie słyszę do końca tych częstotliwości wszystkich lub mi się zlewają. Gdybym miał głośniczki moje stare Koda f51 to pewnie piszczałbym z zachwytu nad tym co oferują testowane subwoofery.

 

35 minut temu, PanKlor napisał:

Upewnij się przed każdym odsłuchem, że pp tych zmianach masz aktywny preset Dirac (target).

Tak był włączony.

 

36 minut temu, PanKlor napisał:

Najlepiej REWem.

Wytłumacz w jaki sposób. Zrób zdjęcia i podeślij.

 

35 minut temu, Piotr Sonido napisał:

A całkiem z innej beczki. Skoro on Ci nie lezy czemu go tak mordujesz? Czemu dalej nie testy na JBL albo Klipsch

JBL E250p zamówiłem ale przyszedł uszkodzony. Rel mam jeszcze kilka dni na testowanie może coś uda się z niego wykrztusić jeszcze. Klipsch powiem ,że zaczynam tęsknić za RP-1200SW zwłaszcza ,że widzę co oferuję REL. Teraz skupiam się ,który ma moc i więcej cali bo to jest na razie różnica jaką dostrzegają moje uszy.

 

Głównie do kina szukam subwofera bo wstępnie słyszę ,że żaden nie zagra lepiej od moich kolumn w stereo. To moje odczucie bo na pewno gdybym zaprosił kogoś z ulicy to usłyszałby więcej różnic. Nie mam słuchu bardzo dobrego. Jak oglądam TV to muszę mieć głośniej od tego jak ogląda żona. Czasami krzyczy na mnie "ścisz telewizor , głuchy jesteś!"

Jeszcze wspomnę ,że ustawiałem Kolumny na 40-60HZ i 90-120HZ To przy 90-120HZ było gorzej. A przy 40-60HZ było gorzej albo  nie słyszałem żadnej różnicy.

Wieczorem kolejne testy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, modelarz01 napisał:

Jak ma się sprawne ucho to pewnie można wychwycić różnice. A jak się ma dobre kolumny wg. sklepów jak pytałem to wymiana mission m34i na coś lepszego to wydatek około 10tys. Nie słyszę do końca tych częstotliwości wszystkich lub mi się zlewają. Gdybym miał głośniczki moje stare Koda f51 to pewnie piszczałbym z zachwytu nad tym co oferują testowane subwoofery.

Twoje kolumny schodzą do 44 Hz zakladajac, że wzmacniacz podoła. Subwoofery maja wzmacniacze po kilkaset W i schodzą do 20 Hz (czasami i niżej). W muzyce możemy dyskutować nad szybkością, barwa itp. bo za dużo instrumentów aż tak nisko nie schodzi. W kinie ma być efekt i tego kolumna nie zrobi.

 

4 minuty temu, modelarz01 napisał:

Wytłumacz w jaki sposób. Zrób zdjęcia i podeślij.

Masz na forum wątek założony przez tomw odnośnie pomiarów  REW. Poszukaj sobie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PanKlor napisał:

W kinie ma być efekt i tego kolumna nie zrobi.

Dokładnie.

Mi chodziło o stereo.

Mocy brakuje w moich JBL e150, I do tego trochę zamulają. Szukam czegoś mocnego. Niby wszystkie oferują tą moc!. Moje testy polegają na dokładnym przetestowaniu pod każdym względem i to błąd. Teraz skupiać się będę na tej mocy bo wiem ,że do stereo wystarczą mi same kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Ok już przesunąłem subwofer w inne miejsce. Było gorzej. Jakieś sugestie gdzie go umieść?

Przeniosłem do dalszych testów w poprzednie miejsce. Gra dobrze. Nic nie buczy, trzeszczy itp. robi to co do niego należy.

Nie wiadomo jak go ocenić. Ponieważ porównywałem go dalej w stereo do moich kolumn. Niekiedy było trochę lepiej jak grał REL w stereo. Czasami po przełączeniu basu z kolumn na Rel i na odwrót to zapomniałem się  na chwilę co ustawiłem w ustawieniach i ciężko mi było rozróżnić czy subwoofer jest włączony czy nie. Kolumny też dają dobrego kopa. Schodzą nisko. Różnice słyszalne są przy włączeniu BASS na +10. W kolumnach bass dudni ale jest szybki czego nie można powiedzieć o REL. Rel ciągnie się jak smród po gaciach. To samo można usłyszeć przy sprawnym uchu na BASS "0" Ktoś opisywał ,że dobry subwofer do stereo jednak brakuje mu trochę szybkości. Potwierdzam. Włączyłem JBL ten to się ciągnie jeszcze gorzej. 

Jeśli ktoś zapytałby mnie czy w stereo lepiej z REL czy bez. To na tą chwile powiedziałbym "nie wiem"

Piotr Sonido - włącz swojego na BASS +10 i powiedz czy ty też to samo słyszysz? I jakie masz kolumny? bo też mnie ciekawi jakie jest twoje zdanie na temat REL.

 

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, modelarz01 napisał:

Piotr Sonido - włącz swojego na BASS +10 i powiedz czy ty też to samo słyszysz? I jakie masz kolumny? bo też mnie ciekawi jakie jest twoje zdanie na temat REL.

Nie mam go juz. W tym momencie nie mam żadnego z nich. Ale wrócę do nich w sensie do dwóch. Czy w wersji I czy II tego jeszcze nie wiem.

Mój się nie ciągnął absolutnie. Miałem porównanie do wielu subwooferów i to jedna z rzeczy której absolutnie mu nie zarzucę.

Przyznam nie wiem czy ustawiałem na +10

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pobawiłem się w HZ. Na pokrętle w REL słyszałem różnicę. Z crossover z 80HZ na więcej HZ czuć trzęsienie. Dźwięki są raczej drażniące lub za dużo tego. Optymalnie najlepiej około 80HZ. Po tych ustawieniach było już znacznie lepiej w stereo. Zależy od utworu. Raz lepiej jak grały kolumny ,a raz jak pałeczkę przyjął REL. Ogólnie to słychać w stereo jak REL czasami zamuli. Kolumny mają szybki bas ale dudniący. REL mięciutki z dodatkowymi efektami ale zamulić może. Więc daję mały plus dla REL.

Nie wiem dlaczego i nikt mi nie odpisał jeśli kolumny przekazują bas dla subwoofera tracę górę. Zyskuję dół czyli bas. To mała różnica jest ale przy niektórych utworach można usłyszeć. 

Wg. mnie ten subwoofer to co oferuje nie powinien przekraczać ceny 3tys No ale to  moje zdanie. W innym pomieszczeniu pewnie inaczej gra. Klipsch w kinie zdecydowanie był lepszy pod każdym względem. W stereo Klipsch nie testowałem dokładnie. To tyle jeśli chodzi o testy REL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, modelarz01 napisał:

Klipsch w kinie zdecydowanie był lepszy pod każdym względem.

Zdajesz sobie sprawę, że właśnie porównałeś do siebie sub typowo do kina domowego z subem o zamkniętej konstrukcji która w kinie nie zagra z takim pierd..nięciem?

Jak dla mnie to brakuje Ci podstawowej wiedzy, poczytania manuala amplitunera. Robisz wiele rzeczy nie wiedząc co tak naprawdę robisz a potem obwiniasz za to poniekąd bardzo dobry subwoofer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, eMBe napisał:

Zdajesz sobie sprawę, że właśnie porównałeś do siebie sub typowo do kina domowego z subem o zamkniętej konstrukcji która w kinie nie zagra z takim pierd..nięciem?

Jak dla mnie to brakuje Ci podstawowej wiedzy, poczytania manuala amplitunera. Robisz wiele rzeczy nie wiedząc co tak naprawdę robisz a potem obwiniasz za to poniekąd bardzo dobry subwoofer

Zgadzam się z tobą. Wiedzę czerpie z tego co mi napiszecie lub z tego co mi się uda wyłapać z testów. To jest ciekawe dla mnie w ten sposób poniekąd. Instrukcje też są pisane w taki sposób,że nie wszystko w nich rozumiem lub niewiadomo od czego zacząć. Jeśli chodzi o wspomniane subwoofery to polecali je sklepy , ktore wiedziały ,ze szukam głównie do kina domowego. Dlaczego akurat wyszło tak ze do nich mam tylko porównanie 

Jakie możecie jeszcze polecić max do 5tys zl subwoofery typowo do kina domowego? Dowiedziałem się,ze klipsch spl150 juz nie jest w sprzedaży. Przeglądajac internet to raczej nic lepszego od klipsch juz nie znajdę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego z instrukcji nie rozumiesz a jest związane z Twoimi testami?
 

10 godzin temu, modelarz01 napisał:

Jakie możecie jeszcze polecić max do 5tys zl subwoofery typowo do kina domowego? Dowiedziałem się,ze klipsch spl150 juz nie jest w sprzedaży. Przeglądajac internet to raczej nic lepszego od klipsch juz nie znajdę

Niezależnie od modelu suba i tak wszystko zależy gdzie będzie stał, jak będzie skalibrowany itp.
Rozumiem, że po każdej zmianie suba i jego miejsca itp. robiłeś ponowną kalibrację?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...