Skocz do zawartości

5.1.2 Dobór zestawu i jego rozmieszczenie vs geometria pomieszczenia


50na50

Recommended Posts

Cześć, 

Mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość :) 
Przewertowałem w
iele wątków jednak dopasowanego 1:1 nie znalazłem ze względu na geometrię pomieszczenia. Przy tej mnogości wyboru sprzętu , im więcej czytałem tym mniej wiedziałem ......może będziecie chcieli mi pomóc?  

Dla poniższego rozkładu szukam fajnego zestawu startowego kina domowego maksymalnie radzącego sobie z ciężką geometrią pomieszczenia. Do Hi-end lampowego audiofila dzieli mnie przepaść i pewnie nigdy tam nie będę ale chciałbym móc docenić dobrą głębię dźwięku. Nie za ostre wgryzające się tony wysokie i nie za ciężkie, rozwleczone niskie. Przeznaczenie to 50% Filmy typu family i dokumentalne + 50% muzyka typu "playlista RMF MAX" + modern intrumental/jazz. 

Będzie to pierwszy sprzęt, ale kable chciałbym położyć już w ścianach docelowo. 
Dla mnie - ma fajnie działać,  dla żony - dobrze wyglądać, a dla nas - mieścić się <13 000zł ( ew. nie wszystko musze kupić od razu)
Z przemyśleń:
Rozmieszczenie: Zestaw będzie w części salonowej  ~15mkw, a ciśnienie będzie mi uciekać pewnie na aneks kuchenny ~11 mkw i na otwarty korytarz ~9mkw.  Jako to skompensować, co wybrać?
Ampli:  fajnie wyglądają modele z  DIRAC, (onkyo, avr ? ), dolby miły dodatek tak jak spotify/alexa/itp. 
Center: nie potrafię tutaj wyczuć granicy pomiędzy jakością a marketingiem
SW: tu ogranicza mnie limit szafki-max grubość suba z kablami 38cm..  Na początek  może 1szt. potem  w ramach rozwoju . 2x sub? I wtedy brać coś w okolicach 9cm (E-9) czy już 12-15cm?
Front/Surruound :  Tu potrzebny złoty środek jakość dźwięku vs estetyka sprzętu - satelity DALI fazon ? Na stojące kolumny nie mam już miejsca - albo zawieszę, albo zabuduje w szafce.

 

Mój szkic rozmieszczenia ii rysunek pomieszczenia poniżej, w nawiasach dałem wysokość montażu elementu audio wyrażoną w cm. 

image.png.d7757c87e29a3b972ce83dd417c19d14.png

 

 

 

 

 

Jeśli tu dotarłeś to już serdecznie Ci dziękuję za poświęcony czas :407_beer:, a jeśli dołożysz się jeszcze komentarzem/poradą jaki sprzęt dobrać lub jak go rozmieścić lub gdzie na najkorzystniejszych rabatach go kupię - dziękuję Ci stukrotnie:407_beer: :407_beer::407_beer::407_beer::407_beer::407_beer::)

 

Pozdrawiam serdecznie, 

Michał

 

Edytowano przez 50na50
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 50na50 napisał:

SW: tu ogranicza mnie limit szafki-max grubość suba z kablami 38cm..  Na początek  może 1szt. potem  w ramach rozwoju

Zmień koncepcję i znajdź inne miejsce dla subwoofera. W szafce może sprawiać problemy.

6 godzin temu, 50na50 napisał:

Mój szkic rozmieszczenia ii rysunek pomieszczenia poniżej, w nawiasach dałem wysokość montażu elementu audio wyrażoną w cm.

Z przodu jest zbyt wąsko. Poszukaj czegoś co będziesz mógł powiesić z lewej stronie na ścianie a z orawej coś co stanie na podstawce. 

Glosniki surround za wysoko tak jak wszystko w warstwie dolnej ma być na wysokości odsłuchu tj. ok 100 cm od podłogi. Prawy umieść na ściance korytarza, lewy na lewej ścianie koło kanapy w rogu.

Atmos nie jest zgodny z wytycznymi. Powinien być na suficie lekko przed kanapa. Rozstaw ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 50na50 napisał:


Ampli:  fajnie wyglądają modele z  DIRAC, (onkyo, avr ? ), dolby miły dodatek tak jak spotify/alexa/itp. 
 

 

 

 

 

 

 

J lub gdzie na najkorzystniejszych rabatach go kupię - dziękuję Ci stukrotnie:407_beer: :407_beer::407_beer::407_beer::407_beer::407_beer::)

 

Pozdrawiam serdecznie, 

Michał

 

 

najtanszy model  na pokladzie z dirac na polska fakture VAT to dzis tylko pioneer ktory wyszukal nasz kolega w okazjach  :

https://allegro.pl/oferta/pioneer-vsx-lx305-amplituner-9-2-imax-8k-dirac-13153005650?utm_

 

onkyo rz50 z dirac to koszt ok.6200zl  :

 

https://www.rtvmax.pl/kino-domowe-51-i-71/15603-onkyo-tx-rz50-czarny-raty-0-gwarancja-producenta-salon-lodz.html?utm_source=ceneo&utm_medium=pricewars2&utm_campaign=onkyo-tx-rz50-czarny-raty-0-gwarancja-producenta-salon-lodz&ceneo_cid=b89b8266-1f0c-c27d-47bd-28d052008f59

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, PanKlor napisał:

Zmień koncepcję i znajdź inne miejsce dla subwoofera. W szafce może sprawiać problemy.

Z przodu jest zbyt wąsko. Poszukaj czegoś co będziesz mógł powiesić z lewej stronie na ścianie a z orawej coś co stanie na podstawce. 

Glosniki surround za wysoko tak jak wszystko w warstwie dolnej ma być na wysokości odsłuchu tj. ok 100 cm od podłogi. Prawy umieść na ściance korytarza, lewy na lewej ścianie koło kanapy w rogu.

Atmos nie jest zgodny z wytycznymi. Powinien być na suficie lekko przed kanapa. Rozstaw ok.

 

Dziękuje za komentarz PanKlor, 

1) Sub byłby ukryty w szafce tylko za materiałem, jakie problemy może sprawiać w szafce ? 

2) Mogę FL wstawić w otwarte półki jeszcze (zakreskowane na rysunku) tam gdzie FPR - przesunięcie lewej +30cm  (załączam rys. ściany z TV) 

3) Nie mam jak FPR i FPL dać niżej dać- minimum to nad wystająca zabudową telewizora (na rys brązowy kolor).  mogę na tych 220cm ale ustawione pod kątem w dół. 

4) Po lewej od kanapy żeby dosunąć głośnik SL musze zmienić wysokość na 150cm, wtedy po prawej albo zaraz obok kanapy też SP na 150cm albo na ściance korytarza ale na 250cm pod kątem żeby nie wchodził w użytkowe światło przejścia. 

image.png.0268f56ef2849ede1ed26f1d70378327.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, 50na50 napisał:

1) Sub byłby ukryty w szafce tylko za materiałem, jakie problemy może sprawiać w szafce ? 

Rezonans szafki spowodowany kontaktem z subem.

 

30 minut temu, 50na50 napisał:

2) Mogę FL wstawić w otwarte półki jeszcze (zakreskowane na rysunku) tam gdzie FPR - przesunięcie lewej +30cm  (załączam rys. ściany z TV) 

Jak znajdziesz coś co tam zmieścisz to ok.

30 minut temu, 50na50 napisał:

) Nie mam jak FPR i FPL dać niżej dać- minimum to nad wystająca zabudową telewizora (na rys brązowy kolor).  mogę na tych 220cm ale ustawione pod kątem w dół. 

one mają być na suficie, nad kanapa. obejrzyj zalecenia dolby.

31 minut temu, 50na50 napisał:

4) Po lewej od kanapy żeby dosunąć głośnik SL musze zmienić wysokość na 150cm, wtedy po prawej albo zaraz obok kanapy też SP na 150cm albo na ściance korytarza ale na 250cm pod kątem żeby nie wchodził w użytkowe światło przejścia. 

W takim razie daj jakieś bipole na ścianie za kanapa zaraz nad jej oparciem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no zdecydowanie sub poza szafkę. Bedzie to brzmiało słabo. Nie odczujesz basu a wszystko będzie trzeszczeć.

Co to jest FPR?

 

Denon X 3800 na fajnej promocji na Amazon moim zdaniem warto do tego set oparty na Monitor audio Bronze 500.

Sub SVS SB1000 w ilości dwóch sztuk. Zapewne nieco braknie to rozbudowa z czasem.

Albo Onkyo 7100 lub jego odpowiednik Pioneer i do tego set na ELAC nawwt na F5.2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) W kwestii subwoofera na pewno spojrzałbym na Buchardt SUB10 - możesz go dać pod kanapę dzięki bardzo płytkiej konstrukcji. 

Co do reszty, to przemyślałbym właśnie kolumny in lub onwall, patrząc budżetowo dobrze sprawdzą się System Audio Saxo 6, można też wykorzystać Monitor Audio W165. Na surround przy tak bliskim ustawieniu sprawdziłby Monitor Audio Bronze FX. Jako ampli dobrze tu dźwiękowo spasuje się Denon, ale warto też rozważyć wspomniane Onkyo :)

W razie czego zapraszam do kontaktu, na odsłuchy i wyceny ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...