Skocz do zawartości

Zmiana systemu na stereo - jaki wzmacniacz do kolumn Roth oli 40 (Melodika)


Doniu99

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

To miałem niezle szczęście że tak akurat się udało teraz. W sumie czysty przypadek ponieważ tak wybrałem te kolumny (wczesniej też o nich myślałem) i zasugerowałem się waszymi radami tutaj na forum dotyczącymi parowania głośników ze współczesnymi wzmacniaczami. Miałbyc to eksperyment a wyszło naprawdę fajnie. W poniedziałek jadę finalizować transakcję ponieważ dostałem fajny rabat w pobliskim sklepie audio 😊 i myślę że dalej szukać nie będę. Jeszcze mam opcje że do 2 tyg mogę zwrócić więc git. A w przyszłości będę mógł coś lepszego podłączyć do tego wzmacniacza gdy mi się zamarzy.

 

W poniedziałek wieczorem bądź we wtorek zdam relacje :)

2 godziny temu, Luk Pl napisał:

Pisz śmiało, nie martw nic. Ja przynajmniej chętnie poczytam, dobrze jak autor wątku nie olewa tematu i opisuje dalsze doświadczenia.

 

Ja miałem CXA60 najdłużej wśród posiadanych wzmacniaczy do tej pory i uważam, że mimo kilku wad, to bardzo dobre wzmaki. Może CXA81 + KEF to dobrana para, pamiętam że kiedyś @Piotr Sonido polecał mi takie połączenie kiedy szukałem do niego odpowiednich kolumn, bo jedną z największych wad tych wzmacniaczy jest to, że są wybredne co do zestawów głośnikowych, ale jak już się dobierze dla nich odpowiednią parę, to odwdzięczą się na prawdę fajnym dźwiękiem.

Tak jak piszesz, możliwe że mój temat komuś będzie pomocny w poszukiwaniach więc warto doprowadzić sprawę do konca 😊

Niemniej już dziękuję za pomoc wszystkim bo to były dobre kierunki. 

Edytowano przez Doniu99
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2024 o 22:50, Doniu99 napisał:

Co o tym myślicie?

Że nie szukasz jednak detaliczności. Tak ją określasz ale to nie to.

Pierwszy system w Twoim odbiorze grał sąłbiej  niż Focal z Quadem a jednak ten drugi jest dużo łagodniejszy.

Wiec wnioski takie żeby jednak samemu sprawdzac bo jak widzisz nawet w opisach oczekiwan mozna miec rózne rozumowanie.

Dnia 13.07.2024 o 13:46, Doniu99 napisał:

Wiem że może nie powinienem pisać dwóch postów jeden za drugim ale wymaga tego sytuacja :)

Dziś słuchałem zestawu Cambridge CXA81 + KEF Q350. Wiem ze może głośniki nie należą do najlepszych klasowo ale mi się to podobało. Grały równie ladnie cicho jak i głośno. Nienachalna góra. Soczysty bas, sporo średnicy. Czasem może lekko bas za duży ale można słuchać po cichu i to sie podoba :) wracam i mam banana na twarzy 😁 a przecież focale to raczej klasa wyżej od kef? 🫣

Noby wyżej le ja wole KEFy.

A może CXA + Silver? Tu będzie jasniej.

 

Dnia 13.07.2024 o 23:47, Doniu99 napisał:

Tak jak piszesz, możliwe że mój temat komuś będzie pomocny w poszukiwaniach więc warto doprowadzić sprawę do konca 😊

Niemniej już dziękuję za pomoc wszystkim bo to były dobre kierunki. 

Warto doprowadzić dla Ciebie. Nowy, otworzy swój temat :) Tak to działa :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Warto doprowadzić dla Ciebie. Nowy, otworzy swój temat :) Tak to działa :)

Nie do końca o to chodzi. Nie raz wertowałem tematy innych użytkowników szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i nie raz byłem rozczarowany kiedy jakiś wątek mnie zainteresował i nagle się urywał, dlatego szanuję jak autor w jakiś sposób temat zakończy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Luk Pl napisał:

Nie do końca o to chodzi. Nie raz wertowałem tematy innych użytkowników szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i nie raz byłem rozczarowany kiedy jakiś wątek mnie zainteresował i nagle się urywał, dlatego szanuję jak autor w jakiś sposób temat zakończy.

Zgadzam się. Mówie tylko jak to działa na forum.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt u mnie w domu. 

Kef q350 + CA CXA81 mk2.

Jeśli chodzi o funkcjonalnośc: jest bardzo dobrze. Dźwięk po optyku z tv jak i z tel po bt jest wystarczający dla mnie. Sprzęt się nie grzeje jak poprzednik który dość szybko był bardzo gorący.. 

Jakość dźwięku: tutaj to co usłyszałem na odsłuchu to otrzymałem. Zestaw oferuje fajna średnicę sporo detali i przyjemny bas. W niektórych kawałkach nie może zejść tak nisko iak podłogówki ale byłem świadomy tego. Cel został osiągnięty ponieważ chodziło o swobodne słuchanie muzyki przy niższych poziomach głośności. Góra jest przyjemna nieco wycofana. Jest inna niż w poprzednim przypadku. Myślę że na przyszłość będę szedł w tym kierunku a niżeli dużo góry i dużo basu bo tego się nie dało na dłuższą metę słuchać. I faktycznie ma duże znaczenie jak ustawimy kefy jeśli chodzi o wysokość- możemy dużo zyskać i sporo stracić :)

Dzięki wszystkim za pomoc, odpowiedzi i zaangażowanie w ten wątek :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i o to chodziło.

Jak nie zamkniesz go szczelnie w szafce to nie powinien bardzo mocno się nagrzewać, chociaż jest to klasa AB. Przy głośniejszym i dłuższym słuchaniu na pewno nabierze temperatury, ale ma przestrzeń wokół, to nie ma się jednak co przejmować, nic mu nie będzie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dużo słyszałem o tym ze CXA to grzejniki, ale mój CXA60 nigdy się nie nagrzewał, nawet jak grały dwa zestawy kolumn, w sumie rzadko też słuchałem powyżej dziewiątej-dziesiątej bo ten wzmacniacz od pierwszych "stopni" na potencjometrze już grał. Pamiętam, jak w nocy do snu odpalałem nutę i musiałem korygować głośność na laptopie bo przeskok głośności miedzy stopniami był taki duży :) Ale i tak dobrze wspominam tego pieca. Oczywiście ustawienie to podstawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kw202 napisał:

W sensie, jednocześnie? 

Dlaczego? 

Kiedyś jak miałem przejściowo Indiana Line Tesi 561 i Quadral Phonologue Pico podstawkowe, postawiałem je na Indianach i z ciekawości podłączyłem obie pary do CXA60. Dlaczego? Na początku dla eksperymentu, później dla czystej przyjemności, grało to w parze tak, że z ogromnym bólem serca sprzedałem Indiany. Po Twoim pytaniu wnioskuję, że nigdy nie próbowałeś dwóch zestawów głośnikowych? Później eksperymentowałem z innymi połączeniami jak tylko miałem możliwość i efekty zawsze mnie rozwalały. To tak jakby jedne uzupełniały braki drugich. Dużo się z tym bawiłem i gdyby nie aspekty wizualne i system który teraz posiadam, w którym już niczego mi nie brakuje, to podejrzewam, że dalej posiadałbym dwa zestawy kolumn i odpowiedni do tego wzmacniacz. Jeśli ktoś nie próbował to polecam się pobawić, można się zaskoczyć. Ważne jest, żeby było to połączenie podłogowych z podstawkami, jedne na drugich, żeby scena się nie rozjeżdżała.

Eksperymentowałem też z dwoma zestawami kolumn i dwoma wzmacniaczami podłączonymi do jednego DAC`a, też ciekawe efekty.

Stare zdjęcie jeszcze się zachowało

20231027_134755.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Luk Pl napisał:

Quadral Phonologue Pico

Nie miałem okazji słuchać, ale sprawiają wrażenie solidnie wykonanych podstawkowców. Należało by powiedzieć - kiedyś to było... :) A co to obecnie masz Wafle z serii Pro? Czy to tylko taki awatar :)? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, S4Home napisał:

A co to obecnie masz Wafle z serii Pro? Czy to tylko taki awatar :)? 

To dawne dzieje :) Ale tak, to Wafle Pro, przez jakiś czas miałem takie stanowisko do tworzenia muzy, w czasach kiedy jeszcze uważałem, że im więcej watów tym lepiej :D Miałem wtedy w sumie jakieś 1500W nagłośnienia w 12m2... Wiem, wiem, gruba przesada, nie mniej jednak piękne czasy. Zmieniłem się od tamtej pory i poszedłem w jakość. teraz po długiej drodze poszukiwania idealnego dźwięku, zatrzymałem się na polskich paczkach Rebel Sentiment 10, jak dla mnie i jak na moje warunki finansowe to super kolumny, myślę że na długi czas zostaną.

Co do Quadrali to też genialne podstawki, ten dźwięk który się wydobywał z tym małych skrzynek to duże zaskoczenie, jednak zdecydowanie brakowało gęstości, bassu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Cambridge się grzjeje przy głośniejszym graniu lub trudniejszym partnerstwie. Jednak mają dość dobre zasilacze wieć to jedynie objaw.

Jesli prawidłowa wentylacja jest zachowana to wszystko będzie w porządku.

Coraz częściej widzimy zamykanie wzmacniaczy w szafkach czy niskich półkach. No takiemu ustawieniu mówimy jasno NIE!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Q21 napisał:

Ciekawe kolumny, kiedyś były na mojej liście do rozważenia ;) 

Bardzo dobre kolumny. To jak one grają nawet ze słabszym dźwiękowo wzmacniaczem to ogromne zaskoczenie. Może to zasługa zwrotnicy pierwszego rzędu, bo przetworniki w tych kolumnach nie należą do najbardziej zaawansowanych, ale posiadam je już trzeci miesiąc i wciąż mnie zaskakują. Bass`u jest masa, jest zróżnicowany i dobrze kontrolowany, równowaga tonalna, dynamika świetna, wysokie są bardzo szczegółowe, ale nie męczą sybilanty na które jestem mocno czuły, ja osobiście nie widzę minusów, każdy gatunek muzyczny wchodzi. Kupiłem je w dość kiepskim stanie z drugiej ręki (dzieci i koty u poprzedniego właściciela), ale dźwięk tak mi się spodobał, już przy pierwszym odsłuchu, że długo się nie zastanawiałem. Wymieniłem jeden przetwornik, przemalowałem fornir (jasny dąb) na połysk (heban) i dzisiaj powinien dojść materiał na maskownice. Gdyby nie ten Dźwięk, to pewnie już bym myślał o sprzedaży, ale w najbliższej przyszłości nie ma o tym mowy.

Te kolumny Nowe można teraz kupić poniżej 6.000zł, myślę że to rewelacyjna cena. Na rynku wtórnym są rzadko spotykane, ludzie chyba niechętnie się z nimi rozstają i wcale się im nie dziwie. Polecam posłuchać jak będzie okazja, chociaż nie są to też bardzo popularne kolumny. Tam były jakieś zawiłości w Rebelu i Pan Jacek założył firmę Struss, tam w ofercie widziałem bardzo podobne kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Luk Pl napisał:

Bardzo dobre kolumny. To jak one grają nawet ze słabszym dźwiękowo wzmacniaczem to ogromne zaskoczenie. Może to zasługa zwrotnicy pierwszego rzędu, bo przetworniki w tych kolumnach nie należą do najbardziej zaawansowanych, ale posiadam je już trzeci miesiąc i wciąż mnie zaskakują. Bass`u jest masa, jest zróżnicowany i dobrze kontrolowany, równowaga tonalna, dynamika świetna, wysokie są bardzo szczegółowe, ale nie męczą sybilanty na które jestem mocno czuły, ja osobiście nie widzę minusów, każdy gatunek muzyczny wchodzi. Kupiłem je w dość kiepskim stanie z drugiej ręki (dzieci i koty u poprzedniego właściciela), ale dźwięk tak mi się spodobał, już przy pierwszym odsłuchu, że długo się nie zastanawiałem. Wymieniłem jeden przetwornik, przemalowałem fornir (jasny dąb) na połysk (heban) i dzisiaj powinien dojść materiał na maskownice. Gdyby nie ten Dźwięk, to pewnie już bym myślał o sprzedaży, ale w najbliższej przyszłości nie ma o tym mowy.

Te kolumny Nowe można teraz kupić poniżej 6.000zł, myślę że to rewelacyjna cena. Na rynku wtórnym są rzadko spotykane, ludzie chyba niechętnie się z nimi rozstają i wcale się im nie dziwie. Polecam posłuchać jak będzie okazja, chociaż nie są to też bardzo popularne kolumny. Tam były jakieś zawiłości w Rebelu i Pan Jacek założył firmę Struss, tam w ofercie widziałem bardzo podobne kolumny.

Widzę, że warto abym je umieścił na mojej liście na przyszłość do odsłuchania :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Doniu99 napisał:

Widzę, że warto abym je umieścił na mojej liście na przyszłość do odsłuchania :)

Zdecydowanie. Sam jestem ciekaw jak by zagrały z CXA81. Mogę je z czystym sumieniem polecić każdemu, do każdego rodzaju muzyki, sam słucham wielu gatunków. Jak już wspomniałem dla mnie nie mają wad, czego nie mogę powiedzieć o żadnych kolumnach które posiadałem do tej pory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mała aktualizacja - zostały zmienione głośniki na Pylon Audio Diamond monitor 18 mk2 - w poprzednim zestawie ta średnica była męcząca na dłuższą metę. 
Tutaj na odsłuchu z moim wzmacniaczem było delikatnie, szeroka scena, niezłe stereo., i wyrównane pasma :)
Zostały zamówione - dotrą na dniach więc podzielę się ostateczną opinią.

Standy gotowe (wypełnione piaskiem kwarcowym wysuszonym) czekają na powyższy model :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.07.2024 o 15:10, Doniu99 napisał:

Cześć wszystkim!

Zamierzam zmienić mój system 5.0 na poczciwe stereo które posiadałem dawno dawno temu.
Pokój nie duży 12m2. Akustyka średnia bo jest dość ciasno.

Obecny sprzęt:

Ampli Onkyo TX-NR609
Kolumny podłogowe Roth Oli 40 od ścian i mebli oddalone ok. 40-50 cm a pomiędzy nimi jest 2m.
Po drugiej stronie (skierowane do środka na wysokości 150cm powieszone na ścianach monitory magnat supreme 102 i po środku 252 magnat.
Wszystko podłączone przed HDMI arc do tv samsung.


Czego brak?
Brakuje mi podłączenia bezprzewodowego BT z urządzeniem. I obecnie dźwięk jest ok aczkolwiek brakuje takiego efektu wow. Kiedyś miałem stereo z radmorem i jak wkręciłem chociażby na połowę to chciało roznieść wszystko :) o głośnikach nie powiem bo to stare konstrukcje tonsila więc pomijam. 

Czego oczekuje i co do tej pory udało mi się ustalić na sucho:
Na pewno wzmacniacz. Dobrze aby posiadał DAC i BT i optyk do podłączenia tv.
Zastanawiam się co da energiczne mocne brzmienie z jednocześnie dość dobrą sceną i szczegółowością. Muzyka którą słucham to: rock/blues, dance, electro czasem reggae.

80 % muzyka 20 % film.

Budżet 2500zł +/- w grę wchodzą sprzęty używane. Chyba że jest coś wystarczające nowe w okolicach tej ceny. To wtedy też ok.
Dobrze aby była możliwość konfiguracji barwy żeby wieczorem przy filmie nie drżały szklanki (lektor itp). :)

Przeszukałem sporo i na placu boju pozostaje kilka modeli:

Cambridge Audio CXA61
Cambridge Audio CXA80 (ale bez BT musiałbym dokupić)
Yamaha A-S701 (także bez BT do dokupienia)
NAD C368

W wersji drastycznej wymiana kolumn... ale nie wiem czy jest sens. Te myślę chyba nie pokazały jeszcze wszystkiego.
Z góry dziękuję za pomoc.

Witam.

Mialem CXA81, bardzo fajny wzmacniacz. Korekcji zadnej nie potrzebowal. Moze ten z drugiej reki?

CXA61 ma Bluetooth, jesli dobrze pamietam. Moze delikatnie inny dzwiek od CXA81 ale na pewno rownie dobry. Ma dwa optyki, czyli jeden na zapas, plus coax.

Z pewnoscia warte sa te dwa wzmacniacze sprawdzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Artur Brol napisał:

Witam.

Mialem CXA81, bardzo fajny wzmacniacz. Korekcji zadnej nie potrzebowal. Moze ten z drugiej reki?

CXA61 ma Bluetooth, jesli dobrze pamietam. Moze delikatnie inny dzwiek od CXA81 ale na pewno rownie dobry. Ma dwa optyki, czyli jeden na zapas, plus coax.

Z pewnoscia warte sa te dwa wzmacniacze sprawdzenia.

Rozumiem - dzięki!
Natomiast obecnie już zmieniłem na dobre CXA 81 mk2 i teraz właśnie zaktualizowałem kolumny z KEF q350 na pylony po odsłuchu :) 
Zauważyłem że w przypadku audio najlepszą praktyką jest po prostu osłuchanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Doniu99 napisał:

Mała aktualizacja - zostały zmienione głośniki na Pylon Audio Diamond monitor 18 mk2 - w poprzednim zestawie ta średnica była męcząca na dłuższą metę. 
Tutaj na odsłuchu z moim wzmacniaczem było delikatnie, szeroka scena, niezłe stereo., i wyrównane pasma :)
Zostały zamówione - dotrą na dniach więc podzielę się ostateczną opinią.

Standy gotowe (wypełnione piaskiem kwarcowym wysuszonym) czekają na powyższy model :)

Porównujesz do KEF Q350? Dobrze pamiętam?

Cambridge to dobry partner dla Pylona.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...