Skocz do zawartości

10 mitów o wzmacniaczach lampowych... w które zapewne jeszcze wierzysz :)


Recommended Posts

Dobry transformator głośnikowy kosztuje. Ręczny montaż to wiele godzin rzemieślniczej pracy, elementy elektroniczne renomowanych marek też generują koszty. Lampy tworzą dodatkowy koszt. Można na tanich poradzieckich ale dla niektórych hobbystów to bariera smakowa lub światopoglądowa nie do przejścia.  Ziarnko do ziarnka i nazbiera się 10 tys.

Droższe to już zapewne koszt metki, ronomy firmy i wyszukane lampy. Kompromisem jest szukanie polskich, ukraińskich, czeskich lub innych EU marek z mniejszych manufaktur, które cieszą się dobrą prasą. WBA, Sinus Audio, Feliks Audio to tylko przykłady z Polski. Jest tego więcej 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie za dychę to się wiele nie podziała przynajmniej w konstrukcjach se na triodach mocy. Cóż w tranzystorze mamy stosunkowo niskie napięcia a w lampie często i te 1kv. Elementy wysokonapięciowe, elementy indukcyjne nie są tanie. To jest inna klasa elementów a to kosztuje. Cóż taki kond 470uf/50v jest dużo dużo tańszy niż 470uf/500V…
Taki przykład; w tranzystorze można dać zasilacz impulsowy ( w klasie d to standard). Koszt takiego modułu to 300zl… a teraz w lampie mamy trafo EI dla takiej lampy 845 trzeba 2 trafa - koszt z 1200zl. Do tego dławiki kolejne 1000zl. I już na zasilaniu mamy 2 koła. A gdzie jeszcze dobrej klasy kondy wysokonapięciowe… trafa głośnikowe tutaj mamy kolejny koszt 2x 1000zł za średniej klasy trafa. Coś japońskiego? 3-4 koła za trafa. Dodajmy jeszcze osłony traf.
Chassis ? .. Ile waży tranzystor a ile waży lampa… zrób lampę na chassis z tranzystora to się wszystko wygnie. A porządna metalowa obudowa to obecnie kosztuje. Metal jest w cenie!
Taki porządnie wykonany wzmacniacz lampowy trzeba otworzyć i zobaczyć jak to jest zrobione. Wtedy też wiemy za co się płaci. 

Top konstrukcje lampowe to monobloki a tutaj płacimy często za 100kg elektroniki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, elektron6 napisał:

Top konstrukcje lampowe to monobloki a tutaj płacimy często za 100kg elektroniki. 

Widzę, że kolega na lampach raczej tych mocniejszych :)

Za 10k na rynku wtórnym da się wyrwać naprawdę dobrą triodę, albo kupić coś z manufaktury. Natomiast umówmy się, że nawet dobrze zestawiony Leben, czy klepane od 30 czy 40lat Audio Note OTO/p1/p2 nie bez powodu utrzymało się na rynku tyle lat i konfrontowany z tym co jest dziś w sklepach wychodzi zazwyczaj mocno obronną ręką. Ja osobiście wolę granie AN niż tych tanich 845 i większość melomanów bez dopieszczonych systemów łatwiej wpakuje go w system. 

Mam jednak taką obserwację, że elektronika zawsze bardzo winduje kolumny do góry. I jeśli  znajdzie się dobrą lampę dla siebie to cięzko potem dobrac w podobnym budżecie trana, który da tak kompleksowe granie. Oczywiście będzie bardziej uniwersalny, od sporej części lamp złapie lepiej bas... tylko czy bas i uniwersalność to jest definicja dobrego grania, czy też wiernego (jak wrzucimy dla porównania to co stracilismy/usredniło się w średnicy) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używka lampowa za 10 K to już jest naprawdę dobry wzmacniacz cenionych firm, specjalizujących się w technice lampowej

15K jeszcze lepiej:)

Ale gdybyśmy chcieli zlecić wykonanie lampowca DIY to za 10K będzie naprawdę budżetowo i przeciętnie dźwiękowo.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny komponentów poszły mocno w górę , widzę jak w Sinusaudio zmienili się dostawcy , zapewne by utrzymać ceny w ryzach.

Mnie się udało kupić set300b dm na wypasie za dosyć rozsądne pieniądze , dziś byłoby to 50-100% więcej ;) 

Gdybym dziś miał wydać parędziesiąt tysi to wybrałbym luxmana czy accuphas-e-a - z czystej wygody

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.08.2024 o 19:13, elektron6 napisał:

470uf/500V

63 zł - to taki trochę droższy.

Dnia 1.08.2024 o 19:13, elektron6 napisał:

teraz w lampie mamy trafo EI dla takiej lampy 845 trzeba 2 trafa - koszt z 1200zl.

Ciekawe, że przykładowo w Cyrusie One kosztującym ok. 3 koła jest trafo toroidalne 750W.

Dnia 1.08.2024 o 19:13, elektron6 napisał:

Do tego dławiki kolejne 1000zl. I już na zasilaniu mamy 2 koła. A gdzie jeszcze dobrej klasy kondy wysokonapięciowe… trafa głośnikowe tutaj mamy kolejny koszt 2x 1000zł za średniej klasy trafa. Coś japońskiego? 3-4 koła za trafa. Dodajmy jeszcze osłony traf.

Chyba wszędzie ci się po jednym zerze za dużo wpisało.

Dnia 1.08.2024 o 19:13, elektron6 napisał:

Taki porządnie wykonany wzmacniacz lampowy trzeba otworzyć i zobaczyć jak to jest zrobione. Wtedy też wiemy za co się płaci. 

Najczęciej polutowane chamsko na pająka i szumnie nazwane montażem 3D. Sam tak kiedyś zrobiłem jak zachciało bawić mi się w konstruktora kolumn, ale i nie chciało mi się, ani nie miałem wprawy w wyrzynaniu ścieżek na płytce. To kabelkami, na pająka polutowałem. Montaż przestrzenny.🤣

Edytowano przez Misio38
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Misio38 napisał:

63 zł - to taki trochę droższy.

Ciekawe, że przykładowo w Cyrusie One kosztującym ok. 3 koła jest trafo toroidalne 750W.

Chyba wszędzie ci się po jednym zerze za dużo wpisało.

Najczęciej polutowane chamsko na pająka i szumnie nazwane montażem 3D. Sam tak kiedyś zrobiłem jak zachciało bawić mi się w konstruktora kolumn, ale i nie chciało mi się, ani nie miałem wprawy w wyrzynaniu ścieżek na płytce. To kabelkami, na pająka polutowałem. Montaż przestrzenny.🤣

63zł to bym powiedział jeden z tańszych bo przykładowo średniej klasy firmy JJ to koszt 79zł a są lepszej klasy elektrolity. A to tylko jeden kondensator…

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?172,kondensator-500uf-500v-chassis-jj

Cyrus one… to tranzystor inne mamy napięcia, inne prądy, inne wymagania co do trafa. W lampach mamy najczęściej napięcia symetryczne oraz dużo więcej odczepów trafa. Pomijam fakt iż np dla lampy 845 mamy napięcia wtórne rzędu 600-700v a to jest inna klasa izolacji uzwojeń. Z reguły nie da się tego zrobić na jednym trafie. Do tego toroid - tanzszd rozwiązanie względem trafa EI - preferowane w konstrukcjach lampowych ze względu na mniejsze prądy rozruchu. 
Montaż przestrzenny kolego jest nadal preferowany w konstrukcjach lampowych i ma szereg zalet nad montażem na pcb. Ponownie przypominam o innych zakresach napięć i innych poziomach mocy odprowadzanych przez konstrukcje lampowe. Przy napięciach rzędu 400v, 800v a nawet 1200v konstrukcje na pcb nie są najlepszym rozwiązaniem. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę iż szerokość ścieżek, odległość między poszczególnymi ścieżkami na pcb jest zależna bezpośrednio od wielkości potencjałów między ścieżkami, elementami. W tranzystorze to jest bajka napięcia rzędu +\-50v są do opanowania. W lampie jest niestety inaczej…

Podsumowując nic się nie pomyliło:) Nie masz dyszki to nie startuj do robienia dobrej konstrukcji lampowej. To taka uwaga z życia:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2024 o 09:17, elektron6 napisał:

Ale gdybyśmy chcieli zlecić wykonanie lampowca DIY to za 10K będzie naprawdę budżetowo i przeciętnie dźwiękowo.

Przesadzasz. Pamiętaj, że dla większosci punktem odniesienai tutaj nie będzie Gryfon, czy Accuphase i nie tutaj trzeba rywalizować.
Za 10K można zrobić już świetne 300b,2a3, ecl, nie mowiac o  el84, el34, czy KT.
Przykład 845, czy 211 / GM jest mało reprezentatywny bo to najdroższe w aplikacji lampy... a ja np wlasnie w dużej mierze mam frajdę z tych słabych lamp, które kosztują relatywnie niewiele, a wnoszą do grania cechy, które cięzko znaleźć  i w 211/845, czy w tranzystroach nawet tych b.dobrych

Pytanie czego kto od wzmacnaicza oczekuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt 300B policzmy się.

2 x trafo głośnikowe Hashimoto - 2500zl

1 x trafo zasilania (wersja na prostownik lampowy) - 600 zł

Osłona trafa zasilania - 200 zł

Potencjometr, gniazda głośnikowe, chich, selektor wejść - 300 zł

Obudowa - 1000 zł-1500zł? ( wycinanie otworów)

Dławik zasilania x 2 (10H, 200ma) - 700 zł

2 x 300B - 1200 zł najtańsze chińskie

2 x 6sn7  - 500 zł

Podstawki lamp - 100 zł

Kondensatory sygnałowe - 200 zł 

Elektrolity -  200 zl

lampa prostownicza- 100zl

Suma 7500 - 8000 zł 

Lepsze lampy; + 1000 zł

rezystory, okablowanie, śrubeczku  podkładeczki,…

+ robocizna (3-5 tys zl)

i mamy w granicach 

10-13tyś zł

13-15 tyś możemy kupić używany referencyjny Sun Audio

Gm70/845/211 wyjdzie na pewno w granicach 17-20 tys 

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...