Skocz do zawartości

Montaż Zestawu Głośnikowego Surround w systemie 5.1


amatorkina

Recommended Posts

Mam dylemat na jakiej wysokości zainstalować zestawy głośnikowe surround w systemie 5.1? 
 

Zestaw ten będzie się znajdował w narożnikach pokoju skierowany w stronę słuchacza. Odległość głowa-zestaw głośnikowy to około 150 cm w lini prostej, zaś wysokość oparcia wynosi 105 cm od podłogi. Im wyżej tym zestaw ten będzie tyci wyżej. 
 

Nie zamierzam iść w Atmos-a a jeżeli jak już to tylko w systemie 5.1.2 na który zostawię sobie miejsce. Priorytetem jest natomiast 5.1... pamiętam że kiedyś montowało się na 140 cm od podłogi głośnik wysokotonowy czy przy tak wysokim oparciu będzie to odpowiednia wysokość? 
 

Proszę o nakierowanie/podpowiedzenie którą wysokość najlepiej wybrać? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli środkową część głośnika nisko-średniotonowego (18 cm) będę miał na wysokości 105 cm czyli tak jak moje uszy...

Chyba dam na 130 cm wysokotonowy, ale zaraz, zaraz wtedy będę miał port bass-reflex na wysokości uszu, nie chciałbym by mi powietrze dmuchało w uszy, może obrócić kolumnę do góry nogami, i w tedy dać wysokotonowy na 120 cm ? Chyba tak może być zainstalowany zestaw kolumnowy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie zalecenia Dolby do montażu głośników surround mówią, że powinien on być na wysokości uszu słuchacza. Chodzi głównie o zapewnienie odległości między warstwami surround i głośników górnych (Atmos). Czyli jeżeli głowa będzie nieco ponad oparcie (105 cm) to 120 powinno być OK. Ja obecnie surround (wysokotonowy) mam ~105 cm od podłogi co odpowiada ~wysokości ucha siedząc na fotelu w systemie 7.1.4. Natomiast jeżeli nie chcesz iść w Atmos to moim zdaniem lepiej zastosować stare zasady, które mówiły żeby głośniki surround umieścić ~90cm powyżej głowy słuchacza (kiedyś tak właśnie miałem). Ale jak planujesz rozbudowę do Atmos to lepiej je montować niżej żeby po rozbudowie nie musieć znowu przerabiać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, amatorkina napisał:

Chyba dam na 130 cm wysokotonowy, ale zaraz, zaraz wtedy będę miał port bass-reflex na wysokości uszu, nie chciałbym by mi powietrze dmuchało w uszy, może obrócić kolumnę do góry nogami, i w tedy dać wysokotonowy na 120 cm ? Chyba tak może być zainstalowany zestaw kolumnowy? 

Za bardzo kombinujesz... nic Ci nie bedxie dmuchało z portu bass refleks prawidłowo skonfigurowanej kolumny surround.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że u mnie wszystkie kanały to full band będą

3 godziny temu, tomek72 napisał:

Natomiast jeżeli nie chcesz iść w Atmos to moim zdaniem lepiej zastosować stare zasady, które mówiły żeby głośniki surround umieścić ~90cm powyżej głowy słuchacza

No właśnie nie chcę Atmos-a , 90 cm ponad głowę to zestaw głośnikowy pod samym sufitem prawie i dźwięk będę miał jak z atmosa w tedy. Rozumiem gdyby kolumny były 3-4 metry za słuchaczem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to kiepski pomysł ustawiać wszystko na full band, i tak nie usłyszysz z którego głośnika grają niskie tony bo ludzkie ucho nie jest fizycznie w stanie zlokalizować źródła w tych częstotliwościach. Tylko niepotrzebnie obciążasz ampli. Owszem, próby można sobie robić, może inne zmienne w systemie uzasadniają pewne odstępstwa od typowego ustawienia crossovera na 80Hz, ale set na full band "bo tak chcę" nie będzie optymalnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do mnie bo mnie nie interesują wytyczne Dolby. Ja ustawiam tak brzmienie jak mi pasuje, subwoofer mam ustawiony na najniższą częstotliwość przetwarzania tz do 60 hz reszta to zadanie kolumn które mogą to pasmo przejąć bo mają takie możliwości 

Po drugie w tym temacie chodziło o ustawienie zestawu głośnikowego surround a nie o częstotliwości podziału itd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, amatorkina napisał:

Chyba dam na 130 cm wysokotonowy, ale zaraz, zaraz wtedy będę miał port bass-reflex na wysokości uszu, nie chciałbym by mi powietrze dmuchało w uszy, może obrócić kolumnę do góry nogami, i w tedy dać wysokotonowy na 120 cm ?

Na bank zdmuchnie Ci włosy z głowy surroundowa kolumna geniuszu. Fronty też odwróć do góry nogami :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...