Reply to this topicStart new topic
> problemy z akustyką
slawas2001
post 1.12.2016, 02:46
Post #1

DEBIUTANT
*

Grupa: Użytkownicy
Nr użytkownika: 27 137

Witam,

Jakiś czas temu (całkiem niedawno) zakupiłem zestaw:

Yamaha PianoCraft MCR-N470D + B&W 686 S2

W sumie to jestem zadowolony z jego brzmienia jest głębia jest stereo jest spora (jak na moje laickie ucho) szczegółowość. w sumie basu nie ma jakoś dużo ale nie narzekam.

Jednak mam pewien problem w moim pokoju około 6m2 (przyległym do kuchni 6m2) gdzie zainstalowałem zestaw coś mi nie gra (jak sądzę) z akustyką tj. uderzenia perkusji (w rocku i pop) powodują że mnie bolą uszy.

Próbowałem ocieplić troche brzmienie i zawiesiłem za kolumnami trochę bawełnianego materiału i na ścianie z boku również, i chyba efekt (mocnych uderzen) ustąpił podobnie jak dżwięk stał się mniej rozproszony, jednak mam wrażenie (nie jestem jeszcze tego w 100% pewny) że dzwięk zrobił się troche pudełkowy -tak jak bym pozbawił go wysokich tonów.

I teraz zapytam czy coś schrzaniłem? Oraz może jakie ustroje byście polecili - sam nie majsterkuje więc oprócz zasłonek nic raczej nie zbuduje, ale widziałem że w sklepie w Gliwicach jest akustyk i wykonuje takie rzeczy. Może nie są piękne ale wyglądają na solidne. Czy byłoby coś takiego warte zachodu? A może spróbować z czymś takim https://www.audiostyl.pl/vicoustic-cinema-s...czny-p-331.html

Co byście ogólnie polecili?

Pozdrawiam,
Slawek

ps. ogólnie to słucham wszystkiego,
Go to the top of the page

+Quote Post
Simson
post 1.12.2016, 08:23
Post #2

AUDIOFIL

Miejscowość: obecnie Olsztyn
Nr użytkownika: 25 240

Witam.
Bawełniany materiał nie poprawi znacząco brzmienia, tak się zastanawiam, że w ogóle wpływ może być mało przewidywalny.
Bardzo prawdopodobne jest to co piszesz, że dźwięk uszczuplił się o wysokie tony, gdyż taki materiał na niskie częstotliwości nie wpłynie, zaś wpływ może być w zakresie wysokich tonów.

Te panele, które masz w linku, wg mnie nie poprawią zbyt wiele z kilku powodów.
Po pierwsze - jest wykonany z jakiejś nieznanej pianki akustycznej, producent nie podaje parametrów, ale po opisie widać, że jej gęstość nie jest przystosowana do pochłaniania niskich częstotliwości. Producent sam pisze, że wpływa jedynie na średnie i wysokie częstotliwości. Generalnie co do pianek spotkałem się z wieloma opiniami negatywnymi, myślę, że wełna jest bardziej odpowiednia do zastosowań akustycznych. Bywają pianki otwartokomórkowe, które niby to są produktem przyzwoitym, jednakże mimo wszystko bezpieczniejsza pod względem akustycznym jest wełna (gęsta oczywiście).
Po drugie - grubość 4 cm, co jest parametrem dość słabym.

O wiele taniej sam możesz wykonać panele (lub znajdziemy takie oparte na przyzwoitej wełnie, tańsze), wpływające szerzej na pochłaniany zakres częstotliwości, jednakże nie znamy rozkładu pomieszczenia.

Wrzuć jakiś rysunek z zaznaczonymi elementami wystroju pomieszczenia, ulokowaniem sprzętu, wymiarami (rzut).

Tu masz link do niedawnej dysputy odnośnie akustyki, warto abyś się zapoznał z wątkiem, wstaw rysunki na kształt tych z wątku:

http://forum.audio.com.pl/Adaptacja-akusty...oju-t44998.html

+Quote Post
S4Home
post 1.12.2016, 13:42
Post #3

AUDIOFILSKI KRÓL :)

Grupa: Branża
Nr użytkownika: 23 975

A jak długo sluchales systemu wcześniej?
Próbuje wyeliminować to że po prostu on ci nie leży.
Jak szeroko rozstawione są kolumny? Jak daleko od tylnej ściany?

+Quote Post
f1angel
post 2.12.2016, 00:29
Post #4

Miejscowość: Kielce
Nr użytkownika: 2 264

Być może ten materiał dałeś na zbyt dużej powierzchni ścian?
Lepsze byłyby elementy pochłaniające. Mniejsze powierzchniowo a głębsze (grubsze). Zamontowane w miejscach pierwszych odbić dźwięku.
Ale dużo zależy od tego jak daleko od ścian stoją kolumny.
Jeśli są dalej od ścian, odpowiedniejsze byłyby dyfuzory. Na przykład takie http://allegro.pl/dyfuzory-i6541670302.html#imglayer
Są oczywiście podobne, bardziej dopracowane, ale droższe.
Albo takie panele łączące funkcje pochłaniające z rozpraszającymi.
http://allegro.pl/panele-akustyczne-50-x-5...5958619777.html

--------------------
Audiolub, Audiofeel czy jednak Audiofil, dyskusja na temat człowieka, muzyki, sprzętu audio.
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=42222

W sprawie wyboru i konfiguracji sprzętu proszę nie pisać na PW. Od tego jest forum.

+Quote Post
slawas2001
post 2.12.2016, 01:37
Post #5

DEBIUTANT
*

no więc zamieszczam obrazek pokoju narysowany ręcznie bo nie mam żadnego painta pod ręką, troche (a nawet mocno) są zniekształcone proporcje ale ogólnie wstawiłem najważniejsze wymiary icon_biggrin.gif
generalnie starałem się głośniki odstawić jak najdalej od ściany, ale ogranicza mnie mocno przestrzeń..
jak widać jest to mała przestrzeń i mały "podstawowy" zestaw do niej..

jeśli chodzi o panele to sam bym ich nie zbudował i raczej wolałbym żeby to było w miarę coś estetycznego żeby to jakoś wyglądało, f1angel nie wiedziałem że można kupić coś w takiej cenie! icon_surprised.gif

zatem co można by tutaj zrobić? będę wdzięczny za wszelkie uwagi .. dodam że nie chce przesadzać z tematem i skupić się na rzeczach najważniejszych które pomogą a na pewno nie zaszkodzą icon_smile.gif
Załączona miniatura
Załączony obrazek

+Quote Post
Simson
post 2.12.2016, 15:56
Post #6

AUDIOFIL

CYTAT(f1angel @ 2.12.2016, 00:29 ) *
Jeśli są dalej od ścian, odpowiedniejsze byłyby dyfuzory. Na przykład takie http://allegro.pl/dyfuzory-i6541670302.html#imglayer
Są oczywiście podobne, bardziej dopracowane, ale droższe.
Albo takie panele łączące funkcje pochłaniające z rozpraszającymi.
http://allegro.pl/panele-akustyczne-50-x-5...5958619777.html

Panele akustyczne z aukcji wyglądają ciekawie, wyglądem mocno zbliżone do Vicoustic Wavewood, jednakże te z aukcji są chyba z 6 razy tańsze.
Dzwoniłem do sprzedawcy z aukcji z pytaniem o gęstość pianki zastosowanej w panelu. Osoba odpowiedziała, że gęstość to 20-30 kg/m3.
To wg mnie tłumaczy niską cenę. Dwa parametry czyli grubość i gęstość (najistotniejsze w panelu) są wg mnie nie do przyjęcia. Niewykluczonym jest, że one mogą pomóc, jednakże jeśli już to zmiana będzie raczej w skali micro nie makro.
Osobiście jeśli już pochłaniać i rozpraszać to raczej czymś innym.

Dzwoniłem też do sprzedawcy Vicoustic Wavewood (https://www.audiostyl.pl/vicoustic-wavewood-panel-akustyczny-p-104.html)
Grubość panela to 6,5 - 7 cm ( no lepiej), jednakże na temat gęstości odpowiedzi nie otrzymałem- ponoć tajemnica producenta, jednakże sprzedawca szacuję ją jako coś w granicy 40-50 kg/m3, czyli także żadna rewelacja, aczkolwiek jako hybryda działanie pianki może być trochę inne.

Co do dyfuzora, wg mnie ma za małą głębokość, aby wpłynąć na szeroki zakres rozproszenia. Tu najistotniejszy parametr to głębokość.

Martwi mnie dziwny trend producentów elementów akustyki. Wiedzą, że gdzieś biją dzwony, ale gdzie ? Produkują coś na kształt produktów spełniających swoje zadanie i dużo droższych, ale wiedza o parametrach, akustyce bardzo kuleje. Materiały stosują tragiczne.

Pianka o gęstości 20kg/m3 ? w panelu pochłaniająco rozpraszającym ???? Dla mnie to kpina i wstyd coś takiego sprzedawać pod szyldem firmy akustycznej.

Jeśli dyfuzor to myślę, że to będzie dużo lepsze:

http://paneleakustyczne.pl/dyfuzor-skyline-2d-p-35.html

Na dniach mogę przeanalizować dokładnie rysunek pokoju i mogę coś polecić odnośnie rozmieszczenia paneli i ich rodzaju, jeśli slawas2001 masz taką potrzebę.

+Quote Post
f1angel
post 2.12.2016, 18:51
Post #7

Miejscowość: Kielce
Nr użytkownika: 2 264

Racja. Jeśli coś ma lepiej zadziałać, to musi mieć odpowiednie parametry i niestety kosztuje.
Dużo zależy od budżetu. Choć lepiej zrobić cokolwiek nawet takimi panelami niż nic.
Tak, jak w przypadku zestawu stereo każdy tu musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy go stać, co może kupić.

A pytałeś jaką grubość (głębokość) ma ten dyfuzor podobny do Skyline?

--------------------
Audiolub, Audiofeel czy jednak Audiofil, dyskusja na temat człowieka, muzyki, sprzętu audio.
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=42222

W sprawie wyboru i konfiguracji sprzętu proszę nie pisać na PW. Od tego jest forum.

+Quote Post
Simson
post 2.12.2016, 19:59
Post #8

AUDIOFIL

Zgodzę się, że lepsze to niż nic, jednakże wykonując samemu panel pochłaniający na dobrej wełnie cenowo wyjdzie podobnie, wykonanie jest proste (kilkunastoletni człowiek jest w stanie sam to wykonać), zaś efekt będzie zdecydowanie lepszy. Myślę, że warto.

Ewentualnie można te panele akustyczne kupić, zedrzeć piankę marnej jakości i dokleić zamiast niej przyzwoitą wełnę, to nie jest trudne do wykonania i funduszy dużo to nie pochłonie, zaś lepszy efekt murowany.

Co do dyfuzora nie dzwoniłem i nie pytałem, gdyż uznałem, że nie ma sensu. Na zdjęciach widać, że głębokość nie przekracza 10 cm, śmiem twierdzić, że 5 cm w najgłębszym miejscu nawet nie będzie. W mojej opinii 20 cm głębokości to minimum, żeby cieszyć się w miarę przyzwoitym efektem, gdyż na głębokość rzędu 40 - 60 cm mało kto może sobie pozwolić, a to dopiero jest efekt. Nie, że słyszałem, jednakże praw fizyki dźwięku się nie oszuka.

Akustyka to skomplikowany temat, jednakże ona jest bardzo skorelowana z fizyką, gdzie rządzą proste zasady (ostatnio pozwoliłem sobie już na komplikowanie tego tematu). Matematyczna tabliczka mnożenia akustyki pochłaniania fal akustycznych to gęstość i grubość, rozpraszania- długość, poniekąd gęstość materiału z którego wykonany jest dyfuzor i rozmieszczenie elementów - są na to wzory), Nic więcej, prościzna, Temu jak patrzę na oferowane produkty sklepów "akustycznych", czy "pianki akustyczne" sprzedawane na allegro o gęstości do 30kg/m3 oraz ilość osób je kupujących żal mi się robi, Ale jak to w marketingu- ładnie wygląda, fachowe nazewnictwo i kupujący wmawiają sobie, że jest lepiej, bo kilku tak napisało, więc pewnie lepiej się znają. Obciach napisać, że jest gorzej.

Masz rację f1angel, że lepsze to niż nic, ale ja jakoś sam nie mogę skłonić się do półśrodków. Wychodzę z założenia, że albo coś robi się dobrze, albo lepiej się do tego nie zabierać w ogóle. Temu sam jeszcze dyfuzorów nie wykonałem, ale mam nadzieję, że niebawem je zrobię. Żonka już jest gotowa na to, że ze ściany będą wychodzić kołki o długości 15 cm najdłuższy, jednakże to jest mało, niebawem powalczę o minimum 20 cm.

Przecież każdy z nas chce jak najlepiej. Ty jako wytrawny audiolub Jarku, mający bardzo dużą wiedzę na temat audio, na pewno nie zadowoliłbyś się jakimś półśrodkiem, w jakimkolwiek aspekcie dotyczącym audio. Więc sądzę, że jeśli ktoś szuka recepty na szczęście w brzmieniu, to szybko lub tanio się nie da. Trzeba czas poświęcić, albo pieniądze- jak kto woli. Na skróty nie pójdziemy, choć wielu tego oczekuje i ma na to nadzieję,

+Quote Post
slawas2001
post Wczoraj, 13:02
Post #9

DEBIUTANT
*

CYTAT(Simson @ 2.12.2016, 15:56 ) *
Na dniach mogę przeanalizować dokładnie rysunek pokoju i mogę coś polecić odnośnie rozmieszczenia paneli i ich rodzaju, jeśli slawas2001 masz taką potrzebę.

dzięki Simson byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi co do ustawienia i ewentualnych ustrojów, mój cel to jeśli to możliwe ocieplić odrobine brzmienie i może nieco rozproszyć brzmienie (?) przy takiej małej powierzchni/odległości od kolumn od kolumn wydaje się być dość "mocne"

jeśli możesz to prosiłbym żebyś zaczął od rzeczy najważniejszych a skonczył na mniej ważncyh żebym wiedział co jest niezbędne a co względnie potrzebne
Pozdrawiam,
S

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 4.12.2016, 04:51
Audio - grudzień 2016

Strefa Magazynu

Audio 12/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!