Skocz do zawartości

Butler

Uczestnik
  • Zawartość

    4 212
  • Dołączył

Wszystko napisane przez Butler

  1. Jeszcze raz. Jeśli nie robisz Atmosa, to sobie surround montuj na wysokości niemal dowolnej jak Ci wyobraźnia i układ salonu pozwala. Oczywiście najlepiej na wysokości odsłuchu, ale wyżej, nawet pod sufitem jest akceptowalne. Ale jeśli robisz Atmos w suficie, to surround na wysokości uszu. Bez żadnego ale i zadawania pytań czy można wyżej.
  2. Co znaczy tył? Co znaczy górą? Dolby jasno określa kanały w systemie. Jest surround to surround a nie "tyły". Rozszerzasz na 7.x.x to dochodzi Ci back surround który dopiero można od biedy tłumaczyć jako "tyły". Jeśli do tego dochodzą Atmosy w suficie to broń Cię panie boże montować je wysoko, one mają być na wysokości odsłuchu. Jak nie robisz Atmosów to można w zasadzie dać je wyżej, ale tylko wtedy.
  3. Jeśli chodzi o pozycje to bezwzględne odległości nie są punktem wyjścia. Ciebie interesują kąty. Przy x.x.4 dwa Atmosy masz przed sobą 40-50 stopni i dwa symetrycznie za Tobą. Pozycję liczymy od ucha. Odległości mogą wychodzić różnie bo to prosta trygonometria, im wyższy sufit tym dalej głośnik musi być zamontowany. Zalecane bezwzględne odległości dotyczą tylko minimalnej odległości do głośników oraz dodatkowo maksymalnej do Atmosów. Pamiętaj że wszystkie głośniki warstwy podstawowej montujesz na wysokości uszu (głośnik wysokotonowy). Przy x.x.2 głośniki montujesz 80 stopni w górę, zależnie od wysokości sufitu ale to wyjdzie gdzieś nad kolanami.
  4. Ilość wzmocnień amplitunera jest istotna przy pierwszej i trzeciej cyfrze oznaczenia układu. Arcam ma siedem końcówek więc możesz zrobić bez dodatkowego wzmacniacza np. 5.10.2, każdy z dziesięciu subów ma wtedy własne wzmocnienie, czasy kiedy amplitunery samodzielnie wzmacniały pasywne suby daaaawno minęły. By być precyzyjnym, by zrobić 7.1.2 i rozszerzyć układ na back surround możesz kupić kolumny aktywne (czyli z wbudowanym wzmacniaczem) zamiast końcówki mocy czy wzmacniacza z by-pass - np. Klipsch The Fives, ale nie jest to raczej populane rozwązanie choć ma swoje zalety. Oprócz grania jako back surround mogą służyć także jako samodzielny system stereo czyli taka jakby druga strefa. U Ciebie to raczej teoria bo nie masz jak back surround zrobić, ot ciekawostka.
  5. Zaczynając od źródła, kanał LFE jest jeden. Jeśli amp obsługuje więcej jak jeden sub to znaczy że potrafi skalibrować kilka z nich niezależnie. Ustawi poziom w dB oraz wyreguluje opóźnienie w zależności od odległości do odsłuchu. Bardziej zaawansowane systemy korekcji jak Dirac (z opcjonalną obsługą niskich czestotliwosci) jeszcze bardziej ingeruje w finalny efekt wyrównując pasmo. Jeśli amp ma jedno wyjście to kalibracja jest utrudniona ale nie niemożliwa. Kalibrujesz na ampie jeden po drugim oddzielnie, a finalnie grając w parze sprawdzasz efekt. Fajnie mieć DSP w subach w takim wypadku. Mikrofon UMIK oraz aplikacja REW też pomaga doprowadzić całość do ładu. Ale ogólnie jeśli ma być perfecto to wymaga to wszystko sporo pracy i niestety wiedzy.
  6. Zależy jakiej klasy onwall kupisz i jaki sub wypełni bas. Bym mógł się pozbyć podłogówek.
  7. Akustycznie to fajne rozwiazanie, nie wiem skąd taka ironia. Jest moda i tyle. Kiedyś się boazerie w domach robiło, jeszcze mam w korytarzu.
  8. No jasne, hybrydowe guzik zrobisz magnesem jak trafisz po drodze na profil. Jak nie ma wełny jest szansa, ale trochę nietypowa. Piszę o swoim przypadku gdzie sie udalo. Jeśli pomieszczenie obok jest przed remontem i/albo z wyższym sufitem to można z tego drugiego pokoju przebić otwór w przestrzeń nad płytami i włożyć tam UD30 w którym ułożymy kabel. Taki profil z kablem można przeprowadzić nad konstrukcją sufitu nawet ponad 4m, tyle ile ma profil.
  9. Twoja rada się sprawdzi specu, ale ma ona istotne wady przez co można ją zastosować tylko w części przypadków. Największym problemem będą profile do których GK jest przykręcony. Jeśli w poprzek kierunku prowadzenia, to magnesem możesz sobie co najwyzej 30-40cm ten kabel przeciągnąć. Lepiej jak wzdłuż profilu, masz wówczas szanse na 2,6m, do profilu łączącego kolejną płytę i nie dalej bo płyty prawidłowo montuje się z przesunięciem - jak cegły. Jak od miejsca głośnika do ściany jest jedna płyta to dasz radę. Drugi utrudniający powód to wełna mineralna wypełniająca pustą przestrzeń pomiędzy profilami, stropem i płytami. Jak napotkasz opór to magnesem sobie nie poradzisz, wełną się zapląta o czoło kabla i pozamiatane.
  10. Tak, ale odpowiedź nie jest jednoznaczna i oczywista. Jeśli porównamy do siebie obie konstrukcje o tej samej mocy wzmacniacza i identycznym głośniku, to ta z BR zagra z większym rozmachem. Odbywa się to jednak kosztem utraty części kontroli nad precyzją dźwięku oraz znacznie większą obudową która musi być obliczona na częstotliwość rezonansu. Suby zamknięte są dużo mniejsze i mogą schodzić równie głęboko co ich odpowiednik otwarty. Ale... Ale musi być mocniejszy wzmacniacz by przezwyciężyć opory wewnętrzne pompowania membrany. Na prostym przykładzie SVS można przyjąć że słabszy PB2000 zaga równie dobrze w kinie jak mocniejszy SB3000. Tak w sporym uproszczeniu bo dochodzą jeszcze do tego własne preferencje. Niektórzy po prostu lubią specyfikę bass reflex ze swoim przeciągającym w rezonansie whooooaa, a inni z kolei cenią szybkie i zwarte uderzenia zamkniętych zabawek.
  11. Obojętnie od klasy sprzętu, nie powinno się ich ciasno ustawiać ale to klasa D więc nie powinny się mocno grzać.
  12. Arcam ma 7 końcówek mocy a przetwarza do 11. By stworzyć 7.2.4 potrzebujesz więc 4 końcówki mono. Możesz szukać ampli które by to ogarnęło, ale może być trudno znaleźć coś z wejściami RCA na poszczególne kanały. No bo musisz z preout Arcama wyjść na wzmocnienie. Nie mówię że się nie da bo kojarzę takie klocki. Moim zdaniem prościej by było kupić np. 2x Fosi audio V3 Aż tak Arcama nie znam, nie jestem pewien czy jest całkowita dowolność przydzielania kanałów.
  13. Na 18m2 mam 2 x SB3000, nie potrafię Ci doradzić w tej kwestii. Wiem jednak że jeśli mowa o budżetowych rozwiązaniach to świetny stosunek ceny do jakości subów ma Klipsch oraz Magnat. Nie wiem jak te modele co podałeś, ale miałem na testy Rel T/7X. Gra ładnie, to bardzo rozdzielczy klocek i ma wielu zwolenników. Ale głębią zejścia nie zaimponował. W porównaniu do SVS i Klipsch w moich warunkach było to aż nadto wyczuwalne.
  14. He.... he..... he..... Warto, nie warto... Co mam Ci odpowiedzieć? U siebie mam 7.2.4 i wiem że back surround dość często dają o sobie znać. Z tym że ja nie miałem rozkminek "kuć czy nie" bo pokój zdemolowałem totalnie pod kino i nie miałem pytań "czy" tylko "jak" . W razie problemów z okablowaniem możesz górą puścić płaskie taśmowe, łatwo je zlicować z sufitem, dają się malować. https://www.amazon.pl/FROGBRO-glośnikowe-samoprzylepne-niskoprofilowy-glośnikowy/dp/B08FR2HT18?th=1 Umówmy się że nie idziesz w przednie surroundy bo będą nieporozumienia w konfiguracji. Kwestia nazewnictwa. Przy 7.2.4 masz surround (po prostu) oraz back surround (tylny surround).
  15. Nic nie stoi w praktyce na przeszkodzie by back surround umieścić przy ścianie z oknem (za stołem jadalni) trzymając się kątów. Amplituner wyrówna poziomy jeśli to Cię ewentualnie martwi. Nie, nie będzie za daleko Warto surroundy podstawowe dać trochę dalej od odsłuchu niż to co dałeś na rysunku. Zalecane jest powyżej 1,5m od najbliższego ucha słuchacza, minimum absolutne to 1m. No ok... Masz miejsce żeby zrobic front surround więc... 9.2.4. A teraz skoro mamy 13 kanałów + suby to powiedz jaki masz budżet na amplituner. Bo te klocki co wyżej o nich mowa to mają "deczko" za mało możliwości by to zdekodować.
  16. Surroundy w opcji podstawowej 5.x.x. powinny być po bokach lekko z tyłu. Optymalnie około 110-120 stopni od osi. Jeśli planujesz rozszerzony set na 7.x.x to surround daje się praktycznie po bokach 90-100 stopni, a back surround około 135 stopni ZA TOBĄ. Set 9.x.x dopiero przewiduje z przodu front surround 45 stopni.
  17. Nie musi, Atmosy nie grają basem by jakiś rezonans mógłby rozbujać głośnik.
  18. Jeśli masz ampli HDMI 2.0 tylko z ARC to jest albo/albo Oppo sprawa prosta, podłączasz pod ampli. Plejka to może za pomocą jakiegoś ekstraktora... https://allegro.pl/oferta/konwerter-atmos-ekstraktor-arc-earc-do-hdmi-audio-12940121426 lub https://allegro.pl/oferta/puretools-pt-c-hdearc-4k-ekstraktor-earc-hdmi-2-0b-12328094532 Tylko te dają max 4k60Hz. Chodzi o to że by uzyskać 4k120Hz musisz rozbić HDMI na audio do ampli i obraz do TV. Nie jestem pewien czy warto, konsola tylko w teorii daje ponad 60Hz.
  19. Oppo nie ma ARC. Po co? On ma tylko wyjście HDMI, zwrotne audio nie jest potrzebne. Jeśli amp ma tylko ARC to masz dwie opcje na PS5. Pierwsza to podłączasz konsole pod TV i masz 4K120Hz ale dźwięk bez Atmosa maksymalnie DD+ (E-AC3) lub DTS. Druga to podpinasz plejkę pod amplituner, ale uzyskasz w obrazie najwyżej 4K60Hz Jak player (plejka lub oppo) będzie podłączony pod TV to Atmos tylko z DD+ będzie aktywny. Ale to kodek typowy dla streamu. Z płyt BluRay (TrueHD) Atmosa nie będzie.
  20. Nie wiem jak 758, ale t778 wygrał u kumpla porównanie z AVR31 na Audiovectorach QR7.
  21. Minimalna odległość do głośnika do ucha najbliższego słuchacza to 1m, zalecane powyzej 1,5m. Czasem ludzie robią mniejsze odległości, wówczas sprawdzają się bipole/dipole. Jak znajdziesz film AURO3D w polskiej dystrybucji z napisami pl to daj znać. Kontent na świat to realnie kilkadziesiąt pozycji. Kodek ogólnie fajny, ale z powodu niszy którą reprezentuje ja jestem na nie. Nic nie stoi na przeszkodzie by zachowując tolerancję stworzyć Atmos/AURO3D w uniwersalnym układzie, ale sens jest raczej dyskusyjny. A jak już się uprzesz, to moim zdaniem największą robotę robi VOG nad głową. Tak, albo stereofoniczna końcówka mocy, albo wzmacniacz stereo z by-pass.
  22. 31 stycznia pisałem o nim, widzę że przemyślenia po seansie mamy zbieżne
  23. Sub aktywny napędza sam siebie i nic ponadto. Ale ogólnie głośniej może trochę będzie, o tyle ile sub da od siebie.
  24. Wtedy masz dwie opcje. Albo kupujesz amplituner "dający rade" w stereo. A więc coś pokroju Arcam, Anthem, NAD i masz wszystko w jednym klocku np. Arcam AVR5, albo... Druga opcja to jakis popularny amplituner kina Denon/Marantz, Onkyo/Pioneer/Integra lub Yamaha. Istotne by konkretny model miał na pokładzie wyjscia tzw. Pre-out. Niech będzie np. Marantz 70s. Dokupujesz wzmacniacz stereo który ma funkcje grania jako końcówka mocy. Roznie to nazywają... By-pass itd. Np. Atoll IN200. Działa to tak że jak uruchamiasz kino na ampli to kanały L/P poprzez pre-out są wzmacniane przez jednostkę stereo która wówczas wyłącznie wzmacnia kolumny. Chcesz słuchać stereo, to zmieniasz tylko źródło na wzmaku stereo pomijając zupełnie ampli.
×
×
  • Utwórz nowe...