-
Zawartość
212 -
Dołączył
-
Ostatnio
Wszystko napisane przez Marek333
-
Masa pracy i zmiana pomysłu na linkowe ale skończyło się finalnie że najlepszy pierwszy pomysł - opisany tu w wątku z magnesami neodymowymi. W pewnej chwili chciałem zrezygnować ponieważ lata robią swoje i podnoszenie nawet z poziomu stołu mało przyjemne . Na szczęście sporo wyższy i wysportowany syn wszystko mi rozwiązał Dobra wracam do słuchania, zamieszczam fotki dopiero po zejściu z placu boju - 3 dni wymierzania , poprawek i jazd do Castoramy ciągle po coś do innych wersji które powstały w międzyczasie. Jutro możę zrobię pomiary UMIKiem jak to wpłynęlo na pik 55 HZ i 27 Hz bo głównie po to + redukcja RT60 pogłosu powstały i zamówiłem. ważne że mają odstęp od sufitu ok 10cm i grubość też 10cm . To ładnie mi pochłonie niskie. Jeszcze na zdjęciach nie zdjęte srebrne moje oznaczenia na rogach do sprawdzania dokładnie rozstawu punktów i wymiarów te naklejki To na tyle z relacji , wracam do muzyki i kolacji bo noc późna... Pozdr. PS. Trzyma się jak byk !!! ... trzeba odpowiednio odchylić absorber aby go oderwać od magnesów więc bezpieczeństwo jest zachowane aby nie spadło a to raczej dość ważne... he he.. ... pięknie gra...... ..jbc...
-
Dołek i górka wynika z nakładania się fal i odbić w pomieszczeniu. W tym tygodniu przychodzą absorbery na sufit i w 2 rogi pomieszczenia 4 walcowe pułapki basowe. Po ich instalacji wykonam pomiary REW i wówczas zobaczymy co dalej i czy potrzeba ... może już nie będzie potrzebna korekcje w tych zakresach. Ten dołek wynika na pewno z odbić bo przed korektą jak widzimy (wykres kolor cyan) zresztą był prawie taki sam. Nie wadzi mi ten dołek. Przypomnę, że nasz słuch wąskich pików nie wychwytuje aż tak, specjalnie, nawet dość sporych gdy są w wąskim jak tu przedziale. Gdyby były w szerszym paśmie a nawet wiele mniejsze w decybelach odchylenia to ucho by wychwyciło i by przeszkadzało.
-
Proponuję zakończyć ten zupełnie niepotrzebny spór i nie oceniać się wzajemnie. Bo naprawdę to irytuje jak ktoś zgaduje co robisz w swoim domu a czego nie robisz. Ja nigdy nie piszę co Ty robisz a czego nie robisz w swoim domu i że idziesz złą drogą . Takie połajanki dobre są może do małych dzieci a ja mam 57 lat. Pozdrawiam i życzę Ci dobrego miłego dnia.
-
Szanonwny Michale przeniosę tu dyskusję ponieważ nie chcę p.Barkowi zaśmiecać takimi przepychankami wartościowego jego wątku Więc odpowiem Ci tak: Nie wiem skąd u Ciebie tyle dziwnych projekcji i blłędnych wyobrażeń co ja robię i czy testuję dane sprzęty, w bardzo wielu wypadkach mylisz się zgadując a nie wiedząc nic o mnie tak naprawdę, co pomijałem milczeniem i cierpliwością ale do czasu. Z brzegu .. podam Ci gdzie piszesz bzdury, opisując mnie i to czy testuję czy nie jakbyś codziennie u mnie siedział a byłeś tylko 1 raz,, kiedyś. Mocno to śmierdzi bezczelnością więc Ci wyjaśnię abyś zrozumiał, skoro nie potrafisz wyciągnąć wniosku, że jak ktoś miał setki kabli wiele modeli kolumn to chyba je testował przed zakupem (za wyjątkiem PONTUSA, wszystkie inne sprzęty i około setki kabli łącznie z LAIV i tańszymi wcześniejszymi innymi sprzętam TESTOWAŁEM przed zakupem. A żyję z audio ponad 40 lat bo zacząłem przygodę z audio w wieku ok 15 lat. Dawne czasy... lata 80 te Radmor, Altusy , Missiony i wiele Technicsów decków teraz już to graty ale kiedyś były czadowe więc nie jestem początkującym jak to opisujesz. Piszesz że nie testuję absorberów tylko słucham innych. Czytam i to dużo, wyciągam wnioski i testuję . Inaczej nie sprzedawałbym część moich absorberów - testuję i zostawiam najskuteczniejsze, czasem zamawawiam ciut na wyrost. Mało tego robię nietypowe wykorzystując np meble właśnie korzystając z AI i moich pomysłów A czemu nie korzystać gdy przeanalizowałem sobie cały rynek absorberów i dostawców wszelkiego typu materiałów pochłaniający h i firm około setki ! - nawet nie wiedziałem że tyle w Polsce jest i poznając specyfikę materiałową, pochłanialność itd Dalej kable, testowałem jak mało chyba kto kilkadziesiąt !! różnych kabli (zasilających, USB, RJ45 itd itp) czasem bardzo drogich dzieląc się wnioskami ostatecznymi aby inny skorzystali. Więc może po prostu przestań komentować każdy mój postu z dziwnymi atakami , że ja nic nie sprawdzam i opieram się tylko na tym co czytam lub słyszę od kogoś ... NIEZŁE BZDURY ! Bo to, że rozmawiałem z Tobą nad doborem np Daca czy kolumn nie znaczy że nic nie testuję i tylko z Tobą rozmawiam bo na marginesie wcale nie uważam że masz we wszystkim rację ale nie chcę tego wątku rozwijać bo nie mam na to czasu. Ja po prostu Twoje zdanie biorę pod uwagę jak jeden z wielu kafelków całej układanki i nic nie robię ślepo i bezmyślnie jak prawie wszędzie atakujesz mnie, sugerujesz rzeczy które nie są prawdą bo ja wiem co u mnie się dzieje w domu a nie Ty! ... co jest irytujące... chyba nie tylko dla mnie... Dobranoc.
-
OK, jasne. Pozdrawiam. PS. W bardzo wielu aspektach spoza audio, jak zdrowia itp posługuję się od dawna AI i bardzo dobrze na tym wychodzę, to tak na marginesie Na razie przez ostatni rok przejrzałem może jeszcze za mało wiem o tym , na razie z 4 może 5000 stron informacji na tematy audio- akustyki ale nadal zgłębiam ten obszar bo to bardzo ciekawa dziedzina ... no i na pewno idę złą drogą , wiem , wiem , Ty idziesz Michał zawsze dobrą drogą,... a ja zawsze złą i zawsze nie mam racji. Przywykłem to Twojego stanowiska. Pozdrawiam.
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Trzeba pamiętać też o polu, powierzchni absurbującej bo stopień absorbcji danej częstotliwości to tylko część sukcesu a równie ważną jest powierzchnia i obliczenie ile "sabinów trzeba zejść" Taki przykład podam dla zobrazowania , wspomagam się Grokiem - AI Przykład: W pokoju 5x7 m, aby zredukować pogłos w zakresie 50-150 Hz do RT60 ≈ 0,4-0,8 s, potrzeba zaabsorbować 25-35 sabinów (całkowite pochłanianie, w tym istniejące powierzchnie). Powierzchnia absorbera: Realistycznie 15 m² wełny PT80 o grubości 10 cm, umieszczone w narożnikach i przy ścianach, pochłonie około 7,5 sabinów w tym zakresie. Uwagi: Skuteczność można zwiększyć, stosując grubszą wełnę (np. 20 cm, α ≈ 0,8-1,0) lub pułapki rezonansowe dostrojone do 50-150 Hz. Realistyczne podejście W praktyce nie pokrywa się całego pokoju absorberami. Niskie częstotliwości (50-150 Hz) są zwykle kontrolowane przez pułapki basowe w narożnikach, gdzie energia akustyczna się kumuluje. Dla pokoju 5x7 m wystarczą absorbery o łącznej powierzchni 10-15 m², rozmieszczone strategicznie (np. w narożnikach i przy pierwszych odbiciach). Przy α = 0,5: {Sabiny} = 15 , {m²} x 0,5 = 7,5 sabinów Sabiny to jednostki, które mierzą, ile dźwięku pochłania dana powierzchnia w pomieszczeniu. Prosto mówiąc, pokazują, jak bardzo materiał (np. wełna mineralna, dywan czy zasłony) "wycisza" dźwięk, zamiast go odbijać. Jeden sabin to tyle, ile pochłania 1 metr kwadratowy idealnie pochłaniającej powierzchni (np. otwarte okno). W praktyce liczy się je tak: bierzesz powierzchnię materiału (w metrach kwadratowych) i mnożysz przez współczynnik pochłaniania (od 0 do 1), który zależy od tego, jak dobrze dany materiał tłumi dźwięk. Na przykład: 10 m² wełny z współczynnikiem 0,5 daje 5 sabinów.
- 1 783 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Michał ... na spokojnie. Odsunięte . Tak lepiej. Wiem o tym... to były tylko rozważania teoretyczne w aspekcie tego artykułu i to wszystko . Po temacie. Nie mam więcej pytań w tej sprawie.
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Mam różne plany ale powoli dawkuję, to jest część. Kolejne plany to zaadaptowanie 2 miękkich kanap obitych miękką alkantarą na pułapki basowe z ukrytymi otworami pod materiałem na froncie i boku kanap bo inaczej są ustawione w kierunku głośników. Otwory w kanapach będą niewidoczne dla niewiedzącego o nich a jednocześnie ze sporą powierzchnią , grubością wełny wełny w środku dobrze zabezpieczonej. Otwory -średnice i rozstawy już sobie podobierałem wstępnie. Taka to będzie pułapka basowa nietypowa ... Ale ten krok wykonam dopiero po pomiarach REW + UMIK1 i po zamontowaniu sufitowych i poprawionych absorberów zakolumnowych żeby wiedzieć gdzie zostanie peak do likwidacji , obecnie mod jest na 27 i 55 i 105 Hz najwyższy . Zmieniam obecnie z 6 na 10cm zakolumnowe absorbery (będą wersje 6cm do sprzedaży) a dystans absorberów sufitowych od powierzchni sufitu celowo zaprojektowałem aby występował około 8 cm (z zawiasem jak wyżej opisuję) bo to zwieksza bardzo mocno pochłanianie niskiego basu i subbasu a to najważniejsze w całym wygłuszaniu odbić w pomieszczeniu i poprawie akustyki. Bo odbicia średnich i wysokich to byle czym można łatwo zlikwidować i zabsorbować co okazuje się pułapką i błędem bo tym samym uwydatniamy błąd w niskich czyniąc uwypuklenie problemu subbasu (nie redukując go i zmniejszając "moc średnich io wyższych np gabkami / błąd ! ) Acha zamówione mam też 4 walcowe pułapki basowe do rogów pomieszczenia - traktuję to bardziej jako eksperyment ciekawe jak wpłynie na pomiary i pogłos subbasu.. to mnie bardzo ciekawi, powinny bardzo ładnie zafunkcjonować. Jeśli nie będą potrzebne po moich wdrożeniach to najwyżej wystawię do sprzedaży ale wiedza zostanie. Kolejne pomysły etapami.... możlwe że już nic nie będzie trzeba robić bo ważne aby nie przegłuszyć pomieszczenia aby dźwięk miał życie i dynamikę - pewein pogłos jest bardo dobrze przez mózg odbierany ale nie za duży oczywiście ! Celem jest moim w RT60 pogłos = 0,35 do 0,45 s. Nie dopuszczę aby zszedł niżej bo to może być w pewnym momencie bardzo niefajnie. Wrzucę Wam kawałek mojej dyskusji z GROK-iem , może komuś z Was się przyda, gdyby chciał u siebie mój pomysł powielić...smacznego.... cyt: Skoro wolisz szersze pasmo i lepszą jakość dźwięku, to super – idziemy w różne średnice otworów w kanapach (3-osobowa 1x2,6 m, 2-osobowa 1x2,1 m), by skuteczniej zredukować pogłos (RT60 = 0,65 s) i rezonanse (55 Hz: 10 dB, 49–60 Hz: 4–5 dB) w Twoim salonie (5x7 m, 35 m²). Dzięki mieszance otworów (np. 15 mm, 20 mm, 25 mm) uzyskasz bardziej równomierne tłumienie w zakresie 40–80 Hz, co poprawi jakość dźwięku. Oto konkretny plan: --- ### 1. Zasada działania - **Różne średnice**: - 15 mm: Tłumi wyższe basy (60–80 Hz). - 20 mm: Celuje w 50–60 Hz ( Twój pik 55 Hz). - 25 mm: Skuteczny na niższe basy (40–55 Hz). - **Wypełnienie**: Wełna mineralna 10–20 cm (50 kg/m³) w przednich częściach kanap – wspiera szerokopasmowe pochłanianie. - **Efekt**: Kanapy działają jak pułapki Helmholtza o szerszym paśmie, redukując nierówności basów i pogłos. --- ### 2. Projekt otworów #### Kanapa 3-osobowa (front 2,6x0,4 m = 1,04 m²): - **Liczba i rozkład**: 45 otworów (15 x 15 mm, 15 x 20 mm, 15 x 25 mm). - Siatka: 15 cm poziomo, 8 cm pionowo (5 rzędów po 9 otworów). - Rozmieszczenie: - Rząd 1: 9 x 15 mm. - Rząd 2: 9 x 20 mm. - Rząd 3: 9 x 25 mm. - Rząd 4: 9 x 20 mm. - Rząd 5: 9 x 15 mm. - **Czas wiercenia**: 45 x 10 s = 7–8 minut (otwornica 15/20/25 mm). #### Kanapa 2-osobowa (front 2,1x0,4 m = 0,84 m²): - **Liczba i rozklad**: 36 otworów (12 x 15 mm, 12 x 20 mm, 12 x 25 mm). - Siatka: 15 cm poziomo, 8 cm pionowo (5 rzędów po 7–8 otworów). - Rozmieszczenie: - Rząd 1: 7 x 15 mm. - Rząd 2: 8 x 20 mm. - Rząd 3: 7 x 25 mm. - Rząd 4: 7 x 20 mm. - Rząd 5: 7 x 15 mm. - **Czas wiercenia**: 36 x 10 s = 6 minut. --- ### 3. Efekt na RT60 i jakość dźwięku - **Absorpcja**: - Kanapa 3-osobowa: 0,6–0,8 sabina (szersze pasmo 40–80 Hz). - Kanapa 2-osobowa: 0,5–0,7 sabina. - Razem: 1,1–1,5 sabina (0,05–0,07 s redukcji RT60). - **RT60**: Z 0,65 s do 0,58–0,60 s (solo), z sufitem (0,12–0,14 s) do 0,44–0,48 s. - **Rezonanse**: - 55 Hz: 3–5 dB redukcji. - 49–60 Hz: 2–4 dB (równiejsze niż przy 20 mm). - **Jakość dźwięku**: - Bas mniej "buczący", bardziej kontrolowany (40–80 Hz). - Klarowniejsza średnica i wokale (suche basy mniej maskują).
-
Dam bo uchylę pod kątem jeden ,. potem kolejny a jak będzie za mocno mam już gotowe przekładki aby zmniejszyć siłę ..ale watpię by była taka potrzeba Zakładam realną siłę (ze względu na mniejszą grubość metalu niż w kartach producenta) metal/ magnes 4x 12-15 kg czyli około 50 kg . a ważę 80 kg . Odrywając z jednej strony odrywam 2 magnesy a nie 4 na raz więc siła będzie z 2 magnesów do oderwania w realu. Musi być dobrze
-
W miejscach montażu w suficie kołków rozporowych do trzymania magnesów mam na szczęście betonowy strop i powinno się trzymać pewnie. Ze względu na wagę właśnie , zamówiłem 2 sztuki absorberów mniejszych po 16 kg zamiast jednego wielkiego i ciężkiego W sumie jak liczyłem, każdy sufitowy absorber o masie 16 kg będzie utrzymywany przez 4 magnesy neodymowe czyli w sumie z siłą do 100 kg ( 4x25kg na rozrywanie, wg specyfikacji producenta magnesów. Ponieważ parametry producenta magnesów podawane są przy stali bardzo grubej a u mnie będą cieńsze to stąd taki zapas, " nadwyżkę mocy" przyjąłem. Po drugie 3cm średnicy jest idealnie , nie będzie też estetycznie przeszkadzało. Jak skończę, dam tu na forum fotki i sufitu i zmontowanych elementów na absorberze. Na razie jeszcze absorbery się jeszcze produkują, więc czekam na dostawę . Ale elementy systemu montażu już wszystkie skompletowałem. Nawierty do kołków wykonam tak jak pisałeś dokładnie, muszą być dość dokładne chociaż zapas mamy bo nawet jak się któryś przesunąłby na połączeniu magnesów z 5 mm to nic się przy średnicy 30mm nic się nie stanie. Tak czy inaczej zaznaczę na suficie punkty, dopiero jak zamontuję na ramę absorbera zawiasy - wtedy da się łatwo pomierzyć co do 1 mm rozstawy tych bolców gwintowanych a więc rozstaw do wiercenia w suficie. I to musi grać !
-
Trudno pogodzić estetykę salonu z modyfikacjami akustycznymi a szczególnie poczuciem estetyki naszych małżonek i nasze modyfikacje akustyczne w salonie. Stąd podrzucam Wam pomysł, który osobiście realizuję. Ponieważ mam żonę estetkę jak wielu z nas, nie udało mi się wynegocjować na stałe przyczepionych absorberów na linkach ale..zaakceptowała chętnie, że będą "zdejmowane". Zapewne Wasze żony na takie rozwiązanie też przystaną chętnie. IDEA: / Pomysł na przyczepiane na magnesy neodymowe, absorbery sufitowe (2x16kg): Zamówiłem w "firmie akustycznej" 2 absorbery na sufit z otwartymi plecami, ok 145 x 60 x 10cm. Zamówiłem i dobrałem posługując się jak zwykle Grokiem odpowiednie mocne neodymowe magnesy każdy do 25 kg przy 30mm średnicy o ok 8 mm grubości z otworami na łeb wkrętu. Absorner będzie ważył ok 16 kg ! więc nadmiarowo dobrałem moce magnesów dla bezpieczeństwa. Możliwe że jeszcze dla dodatkowego bezpieczeństwa zabezpieczę żyłką mocną na haczyku ale to już jak całość będzie gotowa i zobaczę jak mocno się "trzymają sufitu". Zamówiłem 8 krążkowych magnesów neodymowych, które przykręcę do sufitu (jako część A) za pomocą wkrętów do betonu 50x8 FIsher miękki szaro-czerwone Zamówiłem przykręcane (do ramy będą) odchylane zawiasy okienne z bolcem gwintowanym do którego przykręciłem specjalne stalowe nagwintowane końcówki (część magnetyczna B) Te 4 zawiasy będą przykręcone do krawędzi każdej ramy absorbera sufitowego w ten sposób iż podnosząc na drabince domowej absorber poziomo będą odchylone i wystawiać pionowo od absorbera ok 7cm w stronę sufitu tak iż dosuwając silnie się połączą z drugą częścią magnesów przykręconych na suficie Do magnesów przykręconych na suficie aby było ładniej zamówiłem o średnicy 31 mm meblowe krążki kapturki w Castoramie z białego plastiku, które będą nakładane na magnesy sufitowe gdy absorber będzie czasami zdjęty. Dodatkowo mimo, że absorber jest firmowo zabezpieczony przed pyleniem, to aby mieć pewność że przy mocowaniu czy od grawitacji żadne pyłki z wełny mineralnej nie będą mi do oczu czy na twarz się sypać (koloryzuję nieco ) to zamówiłem przepuszczalne płótno akustyczne w podobającym mi się kolorze oraz cieniutką gąbkę grubości ok 3 mm, która gwarantuje mi, że przez nią żadne pyłki czy włókna nie przedostaną się w dół z absorbera , jeśli jakieś miałyby zamiar mimo warstwy firmowej Zdrowia nie odkupimy... Zamieszczam foto pianki, jeszcze rozważam czy nie wziąć cieńszej np 1 mm czy 2 mm ... ale to już szczegół oraz zawiasów dokręcanych i magnesów na sufit. Mam nadzieję, że post się komuś przyda. Miłego wieczoru. Marek. część B , stalowa nakrętka nakręcana na gwintowaną część bolca zawiasu okiennego:
-
Natomiast na moje ucho lepiej cały system audio brzmi lepiej chyba jednak jak są odsunięte wbrew artykułowi. Niestety z wielu przyczyn nie mogę odsunąć kolumn więcej niż max ! 45-60 cm od absorberów za kolumnami.
- 1 783 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Czy rzeczywiście mają rację? Bardzo zainteresowały mnie te analizy i wyglądają na bardzo sensowne. https://arqen.com/acoustics-101/speaker-placement-boundary-interference/ Cała analiza pokazuje, że jednak robimy błąd odsuwając kolumny od ściany i powinny być dosunięte maksymalnie na styk do ściany aby amplitudy fal niskich nie intereferowały fal odbitych z główną falą docierającą do naszej głowy ? PS. NIgdy nie dosuwałem do ściany, raczej stawiałem odsunięte z 60 cm. Pierwszy raz dosunąłem na styk i faktycznie mogą mieć rację, jeszcze się wsłuchuję w nowym ustawieniu i wydaje się bas dużo bardziej kontrolowany , nie rozmyty ale też nie podbity. Przyznam, że ten artykuł zrobił małą rewolucję w głowie
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Niestety Radku, nie napisałeś tamtego postu po polsku. Bez ładu i składu zdania, nie mówiąc już o interpunkcji. Jesteś Polakiem ? Kopia Twojego wpisu:
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Właśnie o to mi chodziło wszystko już jasne. Tak, raczej będę robił przód perforowany a więc zostawię tył zamknięty wg sugestii. Uprzejmie dziękuję.
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Będą inne panele tak jak opisałem sufit i rogi tył. Ale najważniejsza sprawa dla mnie czy jest w obecnym układzie sens usunąć płytę pilśniową z obecnych absorberów które są w absorberze na tyle na stałe i po prostu to otworzyć od tyłu jeśli dam na front dobrze obliczoną płytę perforowaną ?
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Teraz wpadło mi do głowy że nawet nie trzeba by jechać po nową płytą aby ją nawiercać. Może warto wykrorzystać zdjętą z tyłu absorbera z pleców płytę pilśniową. Jeśli w to się warto bawić...
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Dzień dobry Panie Bartku Mam około roku 2 absorbery z wełny 160x64x6cm z zamkniętym tyłem płytą pilśniową (niestety), niestety za cienkie bo 6 cm a nie 10 za kolumnami wiszące Wówczas nie posiadałem wiedzy obecnej i kupiłem takie za cienkie / niepochłaniające niskich Nie chcę ich wyrzucać "do kosza"a najtrudniejszy element toru audio czyli żona nie chce grubych 10-11 cm stąd pytanie: czy zadziałają jak pułapki basowe gdybym tak przerobił obecne aby redukowały pogłoś w poniżej 150 Hz 1) pod płótno przednie włożyłbym perforowaną płytę pilśniową z otworami powiedzmy średnicy 25 mm - to sobie obliczę kalkulatorem 2) Usunął tylną płytę pilśniową 3) Odsunął chociaż 1 cm od ściany dystansami Czy to ma sens i mogę spodziewać się że taka przeróbka zadziała pułapka niskich bo powierzchnia absorberów jest spora i aż szkoda jej nie użyć poprawnie Dziękuję uprzejmie i pozdrawiam. Marek PS Zamiast przeróbek tyłu pokoju zaplanowałem zagospodarować sufit i i walcowate pułapki nabyć ale to krok kolejny teraz pytanie tego nie dotyczy jedynie wspominam aby obraz był pełniejszy "planu". Teraz ważne dla mnie jak poprawić obecne obsorbery aby były "pożyteczne" a nie bezużyteczne jak obecnie.
- 1 783 odpowiedzi
-
- akustyka
- aranżacja akustyczna
- (i %d więcej)
-
Do tej co jest obecnie na zdjęciach. PS. Chodziło mi że nie mogę się dowiedzieć gdzie odbicia niskich będą czy w rogu przed konstrukcją z karton gipsu czy w środku czyli przed ścianą betonową a więc 80 cm głębiej. Tego nie mogę się dowiedzieć… Od tego uzaleźniam zakup bass trapów i dokładnie na to pytanie nie ma odpowiedzi, na inne sprawy wiem są.. A co do DSP to tylko olasterkuje problem odbić, Tylko dobra akustyka likwiduje odbicia, a samo DSP zmniejsza tylko aplitudę głośności danej częstotliwości ale nie leczy nakładających się na siebie fal.
-
Doceniam wszystkie porady, jednak naturalną koleją rzeczy jest to, że człowiek zanim podejmie ekstremalnie radykalne kroki w jakiejkolwiek materii (np burzenie części domu) chce wykorzystać wszelkie inne dostępne możliwości. Wydaje mi się że to nie powinno dziwić nikogo. Stąd plan alternatywny zanim sięgnę po „wyburzanie”… Nie wierzę, że poniższy plan zupełnie nie zafunkcjonuje i nie poprawi mi nic akustyki w przy powierzchni planowanej absorbcji z 7-8 przeciętnych ustrojów. Ponieważ chcę uniknąć demolowania mieszkania i całkowitego burzenia tyłu salonu postanowiłem sprawdzić wpierw zastosować dużo mniej inwazyjny upgrade akustyczny salonu NAJPIERW ! Potem zobaczymy jak zmienią się w pomiarach odbicia i akustyka po 2 ulepszeniach opisanych poniżej. Jeśli ktoś ma ochotę coś podpowiedzieć w tym planie, doceniam. Na razie odpuszczam całkowicie plan burzenia tyłu salonu - za wielka destrukcja i ja nawet jej nie akceptuję nie mówiąc o małżonce. PLAN który postonowiłem wdrożyć, jak nie wyjdzie , trudno. cz.A Wystajace boxy - wypełnienie, spora kubatura, tu mamy łatwe przepływy powietrza. Tu uzyskam kubaturę chłonięcia ok 5 x 0,4 x 0,4 x 4 = 3,2 m3 z wykorzystaniem do 4 pasów boxów. Plan: .. kup otwornicę najwiekszą np 20 - 25cm .. zrobić wpierw 1 otwór pod oknem, testowo. Docelowo wstawić w 4 pasy boxów po 8 szt tj. około 32 -36 sztuk wlotów powietrza. .. kup najgęstsza wełnę mineralną , łatwą w cięciu i niepylącą .. kup biały material bawełna zwykła do zawijania w wałki 30cm średnica 30 głeb. .. kup białe siateczkowe maskownice do zamknięcia otworów w boxach, takie jak w sufitowych głośnikach np Celo 5 (pasowałoby estetyką bo takie mam w suficie do Atmos) .. zawinąć wełnę mineralną w wałki o średnicy 30-35cm , 30 cm głębokości , w biały materiał z bawełny typu prześcieradła, powinny nadać sie, są dość odporne na rozerwania o wewnętrzne aluminiowe konstrukcje w boxach. .. aby łatwiej włożyć w mniejsze otwory i następnie się rozprężyły wymiarowo, związać ściskając po obwodach sznureczkiem , potem po włożeniu ją przeciąć. .. kupić mniejsze plastikowe okrągłe przepusty plastikowe białe ok 6 cm średnicy .. Wmontować je od spodu w boxy, pod każdą wnęką aby zapewnić ujście powietrza wpadającego do boxów. Tym sposobem wytłumienie fal wchodzących w wełnę mineralną przechodzących przez przestrzeń w boxach i wychodzących dołem do otwartych wnęk / niżej opisywanych. cz.B Wewnętrzne przestrzenie między boxami gdzie tył jest betonowy. (Wnęki, jeden rząd najniższy ) Tu uzyskam kubaturę chłonięcia ok 5 x 0,4 x 0,4 = 0,8 m3 .. Nabyć gotowe lub zrobić absorbery pasujące do wnęk o głębokości ok 40 cm. Dobrać odpowiednio fronty , /odbicia i kolorystykę .. Można zrobić w kształcie prostopadłościanu zawinięte w płotno, wstawić tam. .. Front zasłonić szczerbinkową konstrukcją w kolorze i fakturze półek wyżej, drewnianych. .. Wykonać kanały- przepusty powietrza do boxów w lewo i w prawo z wnęk. Potrzebny jest przepływ wolny powietrza aby fukcjonowało. ——- PS. Pomiary REW najpierw przed upgradem, wykonam dokładnie w tych samych lokalizacjach UMIK1, kolumn, zasłoniętych żaluzjach, bez dywanu, dalej po cz.A, i na koniec po cz.B. i podzielę się z Wami jak zmieni się akustyka w pomiarch precyzyjnych i kompletnych oraz dodatkowo jak to na ucho odbierać będę po moich zmianach. Dobranoc.
-
Bo to u mnie niewykonalne na razie, dlatego szukam teraz absorberów gotowców i zadałem pytanie na które nikt nie potrafi lub nie chce odpisać …czy jak gotowe pułapki basowe dusnę do obecnej kontrukcji to czy zafunkcjonują (przy betonowej ścianie głębiej) Wiem źe najłatwiej napisać rozwal pół domu… ale to nie takie proste w realu.
-
Czy ustawienie takiego absorbera pułabki basowej - https://www.av-connection.com/?PGr=16500 u mnie zafunkcjonuje gdy dosunę do boxów z KGipsu skoro front tych boxów (tylko tak mogę dosunąć) jest oddalony od ściany betonowej na której wisi kontrukcja o około 80 cm.? Chcę dosunąć je do 2 tylnych naroźnikow salonu.
-
I najprawdopodobniej na tym moja zabawa w ulepszanie akustyki się skończy… niestety. DSP Ariesa. Ewentualnie coś kupię co wstawię w tylne 2 rogi lub przednie ( po fakcie dokonanym zakupie i na bank z b.dużym bólem d..y..) ale żadne inne zmiany wyglądu pokoju i wieszania na ścianach lub suficie ustrojów czy zmiana frontowej ściany nie przejdzie u mnie. Ja znam swoją żonę od 25 lat więc wiem co moze zaakceptować a co powoduje że jest bardzo nieszczęśliwa i robi się nieprzyjemny czas życia…” Przecież wiadomo że takie jak na zdjęciach ustroje wielkopowierzchniowe czy zasłaniające ładne szafki moje z tyłu boxy nie mają racji bytu i nie przejdą więc nawet apetytu sobie nie chcę robić. Zostaje opcja pod tytułem nowy dom ale nie chce mi się… i żonie przenosić , to nie takie łatwe.Więc chyba w tym źyciu sobie raczej nie posłucham bez odbić i rezonansów , co najwyźej troszkę zmniejszę. ( Grając ciszej jest lepiej) Wydaje się że tak , skalibrowany UMIK1 z wciągnietym plikiemmkalibracyjnym. Mikrofon zamocowany miękko na fotelu na poziomie głowy w sweet point, gdzie słucham. Cisza w pomieszczeniu.Ustawione w części najważniejszej poziom 75 db Pomierzyłem DODATKOWO ! jedynie z ciekawości też przy 55 i 40 na vol Hegla tak jak słucham najczęściej dzień, późny wieczór. Ale podstwowe pomiary rowno @ 75db
-
Adam, wiem że profesjonalista zrobiłby to doskonale , ja o tym wiem i nie chodzi w tym momencie o koszty. To nie takie proste , problem jest zuełnie innej natury, tu chodzi o bardzo trudny element toru audio jakim jest….. moja szanowana małżonka. Co z tego że przyjdzie Pan Bartek lub inny profesjonalista i powie mi tu wstawić trzeba taki basstrap atu taki absorber i zapłacę. Kiedy te elementy nigdy nie będą mogły stanąć w salonie u mnie w domu bo żonie takie graty totalnie nie pasują… Już z kolumnami nie było łatwo … Więc takie wydanie na profesjonalistę jest fajne ale nie do wdroźenia a więc kasa do śmietnika. Jasne ? Dlatego szukam rozwiązań zupełnie nie modyfikujących wyglądu salonu ( mało możliwe ale przy wspólnej inteligencji i życzliwości forumowiczów wierzę ze coś wymyślę.. A jak nie wymyślę to będzie tak jak jest . Stąd ten pomysł z wykorzystaniem szafek i wypelnień w kartongipsach. Pozdrawiam Adamie. PS. Własnie przez to u mnie nigdy nie będzie perfekcyjnego audio salonu ( brak zgód na graty tego typu) ale chcę moźliwie poprawić sobie jakość audio i zminimalizować odbicia.