Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano
5 godzin temu, Łukasz P. napisał:

C5 ładnie :) ja mam dalej swoją C1 i nawet nie wiedziałem że to aż tak już poleciało do przodu. Nie czekałem nigdy z zmianą ustawień, wklepać ustawienia kalibracyjne z kartki ( jeżeli już masz ;) ) albo zamówić  profesjonalną kalibrację i cieszyć się obrazem. Daj znać jak się sprawuje, a jak masz może porównanie do C1 to tym bardziej daj znać.

W C1 miałem eleganckie info kalibracyjne od @tomek4446 obraz był top , a też się męczyłem.

W C5 wydaje mi się ,że tak jak z dobrym audio im słabszy sygnał/źródło tym bardziej tv to pokazuje , niekiedy bywa srogie ziarno , początkowo comedy central potrafił mocno klatkować mini kwadratami. Jest opcja AI doboru , wybiera się spośród 6 obrazków który pasuje , choć po 2-3x widzę ,że to i tak tworzy obraz bliski żywego , czyli dosyć jasny. Sam zrobiłem lekkie ustawienia na filmmakerze , tylko też polecane jest ustawianie dosyć ciepłej barwy , latami miałem zimniejszą i ciężko się przyzwyczaić.

Wielu speców uważa za herezję używania różnych poprawiaczy , tylko że taki odszumiacz w auto potrafi wykasować np. kropkowanie włosów (z bliska widać mocne ziarno poruszające się) ludzi na jutubie ,itp. 

Często wydaje mi się ,że jest zbyt duże nasycenie np. koloru czerwonego , niestety nie wiem jak go utemperować a przy nim i zapewne innych trzeba by wejść w metodę 22 pkt i tam się bawić , tylko nie wiem co to ten poziom sygnału w % i zapewne tylko profi kalibrator potrafiłby to ogarnąć.

Niekiedy czarne tło jakiegoś filmiku yt potrafi zrobić "słoneczko" z gradacją i widać że albo to nie było całe czarne tło albo jest coś źle ustawione.

Materiały 4k szczególnie hdr / dv wyglądają o wiele lepiej niż sdr hd , które przypomina mi poziom jakości poniżej 720p , ot taki vhs

3 tv temu kalibrowałem sobie wg specjalnych kart z PC-ta , ale już nie pamiętam które do czego ;) 

Napisano (edytowany)
14 minut temu, Kubakk napisał:

sprawdzałem i nie było szału , denerwuje mnie brak czystości obrazu 

takich jak w załączniku ustawień używałem w c1 

c1.jpg

Ja akurat tradycyjnej telewizji nie oglądam, głównie serwisy streamingu i prywatną bibliotekę filmową. Porównałem do swoich ustawień jakie mam z protokołu kalibracyjnego. Mimo że są z tego samego  źródła kalibracyjnego to różnice między naszymi egzemplarzami są spore ;) Dlatego wspomniałem wcześniej o zabawie w dobieranie ustawień z kartki pod swoje gusta.

Nawiązując do rozmowy kolegów powyżej to akurat ja jestem w grupie osób popierających kalibrację profesjonalną, ale żeby nie było to również wielokrotnie na wielu telewizorach wbijałem z kartki i się zapominało o temacie :) obraz cieszył i zawsze lepszy od ustawień fabrycznych oraz tych ustawionych pod własny gust. Oczywiście to moje subiektywne zdanie.

ps. Maćka też znałem z forum a nawet miałem okazję poznać osobiście bo x-lat temu jeździł samemu po Polsce.  

Edytowano przez Łukasz P.
Napisano
Dnia 27.12.2025 o 17:01, Rega napisał:

Miło mi się z Tobą dyskutuje, pomimo, że na drażliwy temat. Pozostańmy przy swoich zdaniach i ...bez urazy:) Również pozdrawiam serdecznie!

warto pamiętać, że są również drogi pośrednie ;) 

ja kiedyś za mały procencik wartości TV kupiłem zalecany średni preset kalibracyjny do TV (od chłopaków z skalibruj.pl) w jednej z dużych sieci i po prostu ten obraz mi podpasował na tyle że świeci tak już 6 lat i nie zamierzam zmieniać . To było jakieś 30% wartości kalibracji.

A ostatnio jak nie potrafiłem uporać się z kalibracją HW45es i podłączonymi do niego źródłami to... pomęczyłem czaty AI z udostępnianiem zdjęć i menu z softem i muszę przyznać że ta zabawa okazała się super doświadczeniem. 

Mam też wrażenie że niestety dzisiaj z jakością obrazu zaraz po wyjęciu z pudełka jest coraz gorzej - bo kiedyś referencją był sygnał telewizyjny i było wiadomo do czego dążyć, a teraz wszyscy chcą aby TV wypadł jak najlepiej w testowych filmikach od "jenifergala" a potem zgrzyt zębami bo wypala gały albo coś migocze, źle skaluje lub wygładza nienaturalnie skórę i obraz po prostu jest plastikowy. 

Napisano

Odpaliłem spersonalizowany AI (2 środkowe obrazki w ciemno klikane) i jest w miarę , dodatkowo filmmaker i po czasie jak z kablami "wygrzało" się :D czyli przyzwyczaiłem się do tego obrazu. C5 vs C1 ma większą jasność , dodatkowo ustawiona temp barwowa 40 to jednak co innego niż 2 // być może przestawienie 2 tematów w dekoderze tv także coś poprawił , ew. zmiana gdzieniegdzie obrazu z 16:9 na oryginał 

Natomiast jak kiepski sygnał 720/1080 to ten tv niewiele poprawi , natomiast 1080p50/60 czuć różnicę względem zwykłego 1080p

W normalnym kinie zawsze obraz jest taki jakby ciemny , w domu lubi się jaśniej co niekiedy powoduje efekt jakbyśmy byli poza filtrami jakie przy montażu wymyślił reżyser. Kiedyś miałem taki problem z 1 sezonem wieśka w 4k , mega jasne ustawienie HDR i czułem się jakbym oglądał amatorską produkcję kręconą telefonem ;) 

Napisano
Dnia 1.01.2026 o 16:47, pairtick napisał:

Muszę szczerze przyznać, że ten mój Samsung, zadziwia mnie jakością dźwięku 😇

Wybór utworu, oczywiście, tendencyjny 😉

Faktycznie na tych filmach ładnie brzmi :P

Przepraszam taki żart sytuacyjny :)

 

Napisano

Dla taty do kablówki szukałem i po kilku dniach wytypowałem już tego jedynego "SAMSUNG OLED 65S90F" - dla osób które oglądają w mocno słonecznym pokoju to dobry wybór. Jeśli ktoś szuka do 6tys to warto rozważyć również:

LG OLED65C5XXX

Sony Brawia 8

Uważajcie na oznaczenia bo niektóre modele są troszkę tańsze ale mają starszy panel OLED zamiast "QD-OLED" W specyfikacji nie zawsze jest to oznaczone dokładnie

 

Napisano

@modelarz01 QD-OLED nie znaczy że jest nowszą matrycą, to po prostu inna technologia. Są modele które w jednej linii jak np. S95F mają QD-OLED np do rozmiaru 65" a 75" i 83" to już WOLED, potecznie nazywane jest to loternią matryc, bo bywa że w ciągu roku Samsung zmieniał matryce bez informowania klientów - ale to dotyczy głownie matryc LEDowych - VA i IPS.  Aby nie było prosto to jeszcze są różnice między rynkami, inaczej czasami wygląda panel w dystrybucji USA a inaczej w Europie.


Chcę powiedzieć że np. LG G4 z matrycą MQL miał swoje zalety, a tegoroczny tandem OLED z LG też jest nowością i nie dla każdego jest gorszy od QD-OLED, choć faktycznie na nim kolory i kontrast są najlepsze.

Przed zakupem warto poczytać, bo każda technologia podświetlania ma wadu i zalety.

Tymczasem targi w Las Vegas... po mału wysypują się nowe wiesci w temacie RGB LED ... Samsung zaprezentował 130 cali MICRO RGB LED. 

Napisano
Dnia 9.01.2026 o 13:05, Arek_Gd napisał:

Przed zakupem warto poczytać, bo każda technologia podświetlania ma wadu i zalety.

Po przeczytaniu warto przejsc się do sklepu i zobaczyć fizycznie jak świeci ten już wytypowany. Zastanawiałem się nad Sony Bravia 8 vs Samsung . Ale jak zobaczyłem w sklepie Samsunga jak świeci to już mi wystarczyło na podjęcie decyzji. 

Napisano

Ja dawno tego nie robiłem, ale słyszałem że teraz ciężko z własnym pendrive przyjść aby przetestować TV na zwykłych materiałach a nie demo HDR 4k. 

A to podstawa wg mnie bo lubię naturalny obraz i ważne jest dla mnie skalowanie z niższych rozdzielczości. 

 

Napisano
2 godziny temu, Arek_Gd napisał:

A to podstawa wg mnie bo lubię naturalny obraz i ważne jest dla mnie skalowanie z niższych rozdzielczości. 

Dlatego nadal używam plazmy Panasonica. Za kilka dni będę miał okazję zobaczyć u taty jak działa ten samsung i coś czuję ,że po tej wizycie będę chciał wymienić w końcu swoją plazmę na QD-OLED

Napisano
3 godziny temu, Butler napisał:

Samsung u mnie był i jest na czarnej liście. Brak wsparcia DV.

No ciekawe. Nie wiedziałem.

Ale z tego co wiem to ty masz salkę kinową - to dzwięk z filmów BLU-RAY jest lepszy od tego co oferuje "Netflix, Disney+, Apple TV+".  - z DV

Napisano

No tak, audio to audio. Nie wnikam. Tu telewizor może nie mieć w ogóle głośników, wystarczy player i ampli więc jeśli TV czegoś nie obsługuje nie jest wielkim problemem. Ale brak wsparcia Dolby Vision jest trudny do przełknięcia, bo tu chodzi o mapowanie kolorów. Samsung od paru lat wszedł w wojnę z Dolby i promuje wyłącznie HDR10+. Całe szczęście sporo filmów ma hybrydowe video zgodne z obyma formatami (zarówno na BluRay jak i VOD), ale to dotyczy tylko w miarę świeżych wydań. Bardzo dużo jest DV/HDR gdzie DV jest dużo bardziej efektywny. Dopiero HDR10+ jest porównywalny.

Napisano

Ale zdaje się coraz więcej platform wchodzi w HDR10 min Netflix w zeszłym roku...

Mnie w marketingu TV śmieszy że wszyscy robią ahy i ohy w temacie pierdyliona nitów i i stref wygaszania, na lewo i prawo oczojebne reklamówki jenifergala, a potem człowiek i tak ogląda 75% z kablówki lub zwykle filmy w jakości 1080p. 

Dla mnie np. dużo ważniejsze byłoby udoskonalanie technologi HDMI-CEC które potrafi doprowadzić do szału jeśli mamy 6-8 klocków wokół ampli , albo coraz lepsze skalowanie w górę i dopieszczanie trybów filmmaker aby film wyglądał tak był remasterowany w wytwórni.

@Butler a ja lubię dźwięk z TV - bo żona i dzieciaki mają oglądać seriale i inne pierdoły  tylko z dzwiękiem TV a gdy przychodzi wieczór to dopiero odpalamy ampli i kilkanaście głośników , głównie do filmu. Żona nie przepada jak przy reklamach jogurtów czy innych suplementów latają jej wokół głowy dźwięki :)

Napisano
17 minut temu, Arek_Gd napisał:

lub zwykle filmy w jakości 1080p.

Dobrze skompresowane 1080p jest w zupełności wystarczające do oglądania. Ba źle skompresowane 4k będzie wyglądało gorzej niż dobrze zrobione 1080p. Nie o rozdzielczość tak do końca chodzi tylko o ilość informacji zawartą w sygnale. 

18 minut temu, Arek_Gd napisał:

Dla mnie np. dużo ważniejsze byłoby udoskonalanie technologi HDMI-CEC które potrafi doprowadzić do szału jeśli mamy 6-8 klocków wokół ampli , albo coraz lepsze skalowanie w górę i dopieszczanie trybów filmmaker aby film wyglądał tak był remasterowany w wytwórni.

Kup sobie pilota uniwersalnego. 

 

 

Napisano

@PanKlor mam, nie w tym rzecz aby powyłączać komunikację i odpalać na piechotę każde z urządzeń, niektóre sieją i bez tego (himedia Q10, google streamer 4k itp.) . Ale fakt, że pilot uniwersalny może pomóc , sam myślę czy sterego Logitecha nie wymienić na SofaButon

A co do materiału nie musisz mnie przekonywać, jak oglądam na 65" i 131" z około 5 metrów i mi to "lotto" . Jak chcę pograć i siadam z nosem w TV, czyli ok 2metrów to wtedy ok, rozdziałka robi wrażenie. 

Napisano (edytowany)
28 minut temu, Arek_Gd napisał:

mam, nie w tym rzecz aby powyłączać komunikację i odpalać na piechotę każde z urządzeń, niektóre sieją i bez tego (himedia Q10, google streamer 4k itp.) . Ale fakt, że pilot uniwersalny może pomóc , sam myślę czy sterego Logitecha nie wymienić na SofaButon

Sofabaton jak już 😉 Wychodzi teraz X2, widzialem jakieś komentarze odnośnie bugów itp. Jak chcesz potestować mam jedną sztukę X1S która leży w szafie, drugiej używam. 

 

 

Edytowano przez PanKlor

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...