Skocz do zawartości

Przygoda z lampą - z Lebenem i Jolidą w tle


Recommended Posts

Andrzej
I bardzo dobrze. Ja osobiście nie byłem do tej Yamahy przekonany. Utwierdziłeś mnie w moich przekonaniach.

Od jakiegoś czasu miotam się w kwestii ew. aplikacji innego preampu do monobloków Phast. Testowane Rotele jak już wspomniałem nie satysfakcjonują mnie.
Jak na razie dokonuję tylko tzw. suchych analiz. W ogłoszeniach nadal nic ciekawego. Dziś do listy dorzuciłbym preamp Sony i Accuphase. Nie wiem, czy nie warto byłoby przetestować wspomnianego wcześniej Vincet-a SA 91.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek Zakup preampa to kolejne wyzwanie .Najgorsze że większość z tych które rozpatrujesz nie dasz rady posłuchać.

Dziś zrobiłem remanent dźwięków w moim pomieszczeniu odsłuchowym.Przede wszystkim lodówka ,ta najbardziej hałasuje .Drugie miejsce to zegar cyfrowy ,słychać transformator,do tego z tunera sat wydobywa się wysoki gwizd ,cicho ale czasem też przeszkadza.Jeszcze słycha pracę pompy od ogrzewania.Nie licząc dźwięków zza okna .Na szczęście w nocy nie ma ich za wiele.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz
jak znajdę ciekawego pre Soniaka - to będzie kolejny element do sprawdzenia przez Marka i porównania. No chyba, że Marek wcześniej coś trafi - ale nasze testy wykazują, że nie jest tak łatwo znaleźć coś lepszego od pre PhaSTa ładnie skomponowanego do konkretnych monobloków w cenie (moje przybliżenie - w razie czego przyznaję się do winy) do 2 tysięcy... Ja w każdym razie się staram, ale amunicja już się kończy icon_wink.gif
Wychodzi na to, że OMAKowi (lub mnie...) łatwiej dogodzić.

Jak na razie - doszedłem do wniosku, że RSP Rotela chyba wyleci. Nie zanosi się, bym sobie kupił do tego rotelowską końcówkę mocy 5.1 - bo pewnie wtedy rozwinie skrzydła (zresztą na dobrą sprawę jak bym się uparł - to krótka piłka: 5 kabelków RCA i podpinam pod któryś z ampli KD, wykorzystując je jako wzmacniacze...).
No więc tak: RSP nie potrzebuję go w KD, a stopień skomplikowania i brak logiki jest dla mnie lekko wkurzający. Pilot fajny, wielofunkcyjny, samouczący i z programowaniem - ale to samo mam w Soniaczku.
Będę jeszcze musiał sprawdzić, jak gra wysoki ampli KD Pioneera w funkcji preampa oraz DACa.
Na bo jak "opchnę" parkę preampów, to można będzie za to kupić wyższego preampa, nie?

Bartek
Zdaje się, że choć Soniaczki ładnie się zgrały z Kestusami Extreme Łukasza to niedługo zostaną osamotnione
http://www.allegro.pl/item559379533_ketsus...wej_okazja.html
Jeżeli ktoś ma wolne 5 tysiączków - to może startować.
Ja poczekam - po pierwsze żona by dostała piany na widik takich grzejników, a po drugie - bardziej mnie korci temat Jamo D870/Concert11 lub małutkich D830/Concert8 i już icon_lol.gif
http://www.allegro.pl/item556216004_jamo_c...t_11_d_870.html

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz
Nie narzekaj chłopie na tak zwane dźwięki poza muzyczne. Lepiej abyś nie pytał co się dzieje u mnie. icon_evil.gif
Roman już tego doświadczył, szczególnie w miesiącach wiosenno-letnich. Niestety ale mieszkam obok bardzo dużego skrzyżowania. I jak to duże warszawskie skrzyżowania jest ono delikatnie mówiąc wyjątkowo ruchliwe. Rozważaliśmy już z żoną przeprowadzkę, ale ze względów rodzinnych musimy sprawę odłożyć, albo zastosować inne środki zaradcze.
Jeśli chodzi o domowe hałasy to w czasie ostatnich odsłuchów na prośbę Romana musiałem zatrzymać swój zegar wahadłowy icon_biggrin.gif

A wracając do spraw preamp-owych to faktycznie dobrze Roman zrobisz pozbywając się RSP Rotela. Nie ze względów muzycznych, ale głównie praktycznych.
Pomyślałem, że dobrze byłoby posłuchać również przedwzmacniacza Pioneera np. C-90. Duże dobrego pisze się na jego temat na zaprzyjaźnionym forum. Szkoda tylko, że nie ma na pokładzie XLR-ów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz,
u mnie jedyny zegar wskazówkowy pojawił się parę lat temu jako prezent od dobrych znajomych i wisi w kuchni (bo tam najlepiej pasuje - i jest najdalej ode mnie). A że przez przypadek dziwnie szybko rozładowuje mi wsadzony tam akumulatorek, to częściej stoi niż chodzi! No a Moja Pani już się do tego przyzwyczaiła.

Marku,
w praktyce to poza Rotelem RSP mam parę sprzętów z DACem i podobną (a właściwie to nawet większą icon_razz.gif ) ilością wejść. A do tego dużo kulturalniejszych w obsłudze no i też chyba z możliwością pracy jako preamp. No i jaka to wygoda - pawie każdy pilot pod ręką i w dowolnym pokoju obsługuje (co najmniej) podstawowe funkcje! icon_cool.gif

Poza tym sam wiesz, że przy szukaniu preampów mamy różne potrzeby - dla Ciebie "pure stereo", a dla mnie "full in-out with remote control" icon_smile.gif Dlatego nie pogardzę takim Soniaczkiem jak TA-E9000 zamiast mojego RSP. I wszyscy będą zadowoleni – chyba icon_rolleyes.gif W związku z czym po nartach wyjadę z Rotelem!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz,
skorzystaj z zimy – wyłącz jeszcze lodówkę, zawartość można na razie trzymać poza domem icon_mrgreen.gif
Ciszej faktycznie będzie.
Chociaż mi coraz częściej przeszkadzają odgłosy z oświetlenia (lub ogólnie z sieci elektrycznej) na wysokich częstotliwościach niż tykanie (no dobra - tykania praktycznie nie ma, tylko zegarki ręczne icon_wink.gif ).

Żadnego laptopa nie biorę – będę miał 10 dni wolnego dla oczu (oj, przyda się jak rzadko kiedy), poza tym żona będzie przeszczęśliwa. Tylko pewnie wezmę palma z GPSem, nawigacja w samochodzie zawsze się przyda.
Tylko mi kolegów z Forum będzie brakowało... icon_cry.gif Niby 10 dni (wliczając dojazd) szybko zleci, ale ...
No i ciekawe, jakie zmiany w sprzęcie w lubuskim i w Warszawie zastanę?

Jako ciekawostka - na "elektrodzie" ktoś zadał pytanie o gąbkę przed głośnikiem wysokotonowym w tanich podstawkowych Jamo 38, no i była odpowiedź z Jamo
"W starszych seriach kolumn tj.Jamo 28, Jamo 38, Jamo 68 występuje gąbka w głośnikach wysokotonowych.Jest ona umieszczona pod plastykową atrapą która przyciska głośnik nisko i wysoko tonowy do obudowy( głośniki nie są przykręcone śrubami do obudowy).Gąbka ta jest luźno położona na części czołowej głośnika i pełni funkcję tłumienia drgań przenoszonych z atrapy na głośnik wysokotonowy. " icon_wink.gif
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199112.html

Pozdrawiam
PS. Swoją drogą na AS 2008 całkiem ładnie z Xindakami (lampa + CD) zagrały małe Kody, zdaje się że to był dość tani model Harmony 2000.
http://allegro.pl/item552248596_koda_k_200...r_calvados.html
Wychodzi "trochę" taniej (jakieś 3 razy...) niż Xindak Compass, pewnie kiedyś będę musiał porównać je Compassami i moimi małymi Jamo, może będzie lepiej?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman To chyba nowe hobby icon_lol.gif Właśnie odkryłem ze moja żarówka oszczędnościowa też nieźle hałasuje na wysokich częstotliwościach. Kiedyś kumplowi przestał działać pilot do lina po wymianie żarówek na oszczędnościowe , musiał się ich pozbyć.

Też jestem fanem GPS-u Co prawda żona do dziś się ze mnie śmieje jak jechałem nad morze ,zamiast droga którą znam, na skróty ,dwie godziny dłużej .GPS poprowadził mnie drogą gruntową .Kilometrów pewnie było mniej ale co z tego.Teraz już wiem że trzeba wyłączyć takie drogi w opcjach.

Kolumienki z twojego linku wyglądają pięknie ,naprawdę ciekawe jak grają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz
Fakt niektóre żarówki energooszczędne wydaja ciche nazwijmy to "brzęczenie", ale to zależy również od jakości i firmy. Ja mam prawie w całym mieszkaniu żarówki energooszczędne i piloty zachowują się poprawnie. Widocznie moje są lepiej wychowane. icon_biggrin.gif

Roman
10 dni to nie tak znowu długo. Nie sądzę abym przez ten czas zbyt dużo "narozrabiał" , z wiadomych powodów w swoim systemie. Chociaż nie przeczę, że ciągle mnie coś korci szczególnie propozycja którą dostałem w sprawie Phast-ów Retro.
http://www.allegro.pl/item556012844_phast_...y_high_end.html

Działania w zakresie ew. wymiany łączyłyby się niestety z pożegnaniem się również z Baltlabem. icon_cry.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na razie na zmiany się nie zanosi...
We wtorkowe popołudnie oko w oko stanęły dwie piękne końcówki mocy w kolorze szampańskim, których przedstawiać nie trzeba! Dla przypomnienia i dla tych, którzy tematu nie śledzą - Accuphase P-350 iSony TA-N90 ES.
Sony zagrał pięknie wypełnioną średnicą, pełną, ciepłą i analogową, okraszając ją mocnym choć delikatnie zaokrąglonym basem.
Co do góry pasma - wydaje mi się, że oprócz tego, iż sama końcówka nie jest hojna w tym zakresie, to równiez przedwzmacniacz oraz same Ketsusy nie eksponują tego fragmentu pasma.
Końcówka Accu jest bardziej techniczna i wyrównana.
Słychać więcej szczegółów, bas jest twardszy, lecz średnica, z uwagi na to, że chłodniejsz - nie czaruje tak mocno jak z Sony.
Góra również bogatsza i dźwięczniejsza. tam, gdzie Sony syczało lub szurało, Accu wybrzmiewał pełniej.
Minus - moim zdaniem stereofonia lepsza u Sonego!
No i to byłoby na tyle!
Absolutny remis - czyli co się komu podoba, albo, nic nie jest lepsze lub gorsze, tylko gra inaczej... icon_wink.gif
A co do oświetlenia - polecam halogeny! O ile transformatory nie buczą (u mnie nie buczą) panuje absolutna cisza! icon_mrgreen.gif
A na sobotę, o ile drogi bedą przejezdne - odbieram Omaki! Stęskniłem sie za nimi! icon_redface.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Działania w zakresie ew. wymiany łączyłyby się niestety z pożegnaniem się również z Baltlabem. icon_cry.gif

Marku
nie rób tego - Baltlab wrósł już chyba na stałe w Twój sprzęt i w to forum jako doskonały punkt odniesienia icon_cool.gif

Ale oczywiście zrobisz jak chcesz - i jak wyjdzie finansowo.
W tej chwili porównanie Twoich PhaSTów z Retro może byłoby ciekawe, ale równanie
Retro = PhaST + Baltlab
jest chyba dość trudne do zaakceptowania przez Ciebie?

Poszukiwania preampa za rozsądną cenę jak widać są dość trudne icon_rolleyes.gif

Bartek
A co u Łukasza będzie grało zamiast Kestusów?
No i ciekawe, jakie będą Twoje odczucia/odsłuchy po tranzystorowych 2 tygodniach - czy coś sie zmieni?

Janusz
Autonawigację traktuję jako pomoc, bo opierając się tylko na niej jest mocno ryzykowne icon_eek.gif
Dwa lata temu wracając z Zakopca miałem sugestię z nawigacji, by skręcić na nieistniejącym skrzyżowaniu w nieistniejącą drogę - po przbiciu barierki wyszedłby lot przynajmniej 100 metrów w dół icon_cry.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman
Gdyby nie to, że uważam Baltlaba za wzmacniacz, który może zawstydzić nie jeden klocek w cenie dwukrotnie wyższej to już dawno nie byłoby go w moim domu. A, że jest przy okazji świetnym testerem to inna sprawa.

Bartek
Też jestem ciekaw jak po tak długim "odstawieniu" od lampy zareagujesz na granie Omaka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku!

Cieszę się, żę Ci sie podoba!

Rzeczywiście te klocki nie są najbrzydsze, ale... zatęskniłem za ponurą surowością Omaków! Naprawdę nie mogę się doczekać ich powrotu!

No i będzie okazja usłyszeć wpływ srebrnego Kimbera! 

Z uwagi na rodzinne nartowanie do nacieszenia się będę mieć tylko weekend, dlatego planuję solidne "łojenie"  icon_cool.gif

Raz jeszcze pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareczku ponawiam propozycję spróbowania mojego Rotelka. Ja wiem - to nie ta półka cenowa co chociażby rozważana w którymś momencie yamaha CX-1000, lecz ........ jak kiedyś go próbowaliśmy z Phastami byłeś wyraźnie kontent.
Zdaję sobie sprawę, że z regóły klocek bardziej kosztowny lepiej gra, niż taki tańszy ale .... są wyjątki od tej regóły. Masz, pieczołowicie podobierane tory dźwięku i w zasadzie potrzebujesz czegoś co przede wszystkim spasuje się z tym co już masz! Nie skreślaj a priori konstrukcji mniej kosztownych - a może właśnie tam kryje się klocek który "zagra" z Phastami? Dlatego sugerowałbym zapoznanie się również z czymś bardziej budżetowym, z ciekawości, dla sprawdzenia i chociażby dlatego że to się da zorganizować. Gdybyś w budżetówce znalazł owego preampa, zapewne zapomniałbyś (choć na chwilę) o dzikim pomyśle rozwalania obu torów (zwłaszcza jednocześnie) którymi dysponujesz, oooo a tak Ci powiem.

Co do Baltlaba - już maluję transparent "Ręce precz od Baltlaba" i chyba pójdę pomanifestować icon_wink.gif

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju
Spokojnie, spokojnie. Baltlab jest jak na razie bezpieczny i musiałby dobry zawodnik pojawić się na horyzoncie aby go wyeliminować. icon_smile.gif
Oczywiście chętnie wrócę do Twojej propozycji posłuchania Rotela tyle, że muszę znaleźć stosowny na to moment. A poza tym to dla mnie staje się już też trochę nudne, bo mam wrażenie, że jakby trochę zaczynam się kręcić w kółko. icon_mrgreen.gif i do końca sam nie wiem czego chcę. icon_evil.gif icon_cry.gif icon_biggrin.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Panowie!W województwie lubuskim, a właściwie na jego pograniczu mamy nową referencję!
Właśnie wróciłem od kolegi Roberta. 
Słuchałem tam jego systemu, na który się składają modyfikowane kolumny Zoller Solution (modyfikacja polegała na zastąpieniu focalowego wysokotonowego tioxida na wstęgę Ravena), profesjonalny DAC - przedwzmacniacz Lavry DA 10 oraz wysoki model DVD firmy Denon w charakterze transportu.
Ostatnim elementem zestawu było pomieszczenie - duże - 50 metrowe służące wyłącznie celon rozrywki audiowizualnej.
Kolumny zasilane były monoblokami Omaka - użyczonymi Robertowi przeze mnie oraz - do celów testowych - Accu P- 350.
Napiszę tak jak rozpocząłem - mamy nową referencję!
O ile referencją absolutną dla mnie osobiście pozostał w dalszym ciągu zestaw B&W Nautilius 801 z Gryphonem, Wadią i preampem Classe, to zestaw Roberta był naprawdę blisko!!!
Absolutnie do niczego przyczepić się nie potrafiłem, choć uwierzcie, próbowałem!
Te pierwsze zestawienie, choć niezwykle twarde i dosłowne dawało wrażenie obcowania z muzykami - było niczym granie live. Zestaw słuchany przeze mnie dziś nie oferował takiej namacalności, choć odrobinę bliżej mu było do mojego dźwięku - dźwięk był odrobinę bardzej zrelaksowany - pełniejszy barwowo.
No i na koniec - Omaki zmiotły końcówkę Accu - zagrały we wszystkich, dosłownie wszystkich elementach lepiej!
Dźwięk był pełniejszy - bez oznak wyostrzenia (tu minus Accu był najszybciej zauważalny), przejrzystszy, szybszy i ze zdecydowanie lepszym budowaniem sceny!
Nawet zakres basowy Omak przedstawiał może nie tak masywnie, ale... znacznie, znacznie szybciej!!!
Co więcej - to nie tylko moje własne zdanie!
Summa summarum dałem się ubłagać Robertowi - mając na względzie moje dwa wyjazdy narciarskie i sporą absencję - Omaki jeszcze na jakiś czas zostały u Roberta.
No i oczywiście na zakońćzenie zdjęcia!

Aż żal, że nie można sfotografować dźwięku!  icon_mrgreen.gif


DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku
Przejrzałem Twoje zdjęcia i wpis we wskazanym miejscu już wcześniej. Przy okazji podniosła mi się adrenalina jak zajrzałem na tamtym forum do sąsiedniego wątku o ustrojach i nieopatrznie wtrąciłem swoje 3 grosze - dosłownie.
Powracając jednak sprawy. Jestem pod wrażeniem i po raz kolejny zazdroszczę Ci, ze mogłeś posłuchać ciekawego systemu. Twój wpis trochę mnie zdopingował i doszedłem do wniosku, że będę musiał zintensyfikować swoje działania w kierunku poszukiwania możliwości posłuchania odpowiedniego preampu w swoim systemie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku!

Nie dziwię się wcale Twojemu zdenerwowaniu - jak mawia przysłowie - "głupców nie sieją - sami się rodzą"!

Tak, jak napisałem wcześniej - słuchałem dziś systemu grającego absolutnie fenomenalnie! Jestem pod dużym wrażeniem! Niestety u mnie w domu aż tak dobrze nie jest - winię w głównej mierze akustykę mojego pomieszczenia!

Z zapałem w domowym zaciszu przesłuchałem parę kawałków, których słuchałem i u Roberta. I niestety tam było troszeczkę lepiej, w szczególności jeżeli chodzi o rozseparowanie dźwięków (instrumentów) na scenie oraz ilość powietrza wokół nich! Jest naprawdę dobrze, ale TAAAKICH czarów nie ma! Niestety nie mam zbyt dużego pola manewru, ale przyrzekam sobie, że w kolejnym kwartale wezmę się za tę olbrzymią, pustą szklaną powierzchnię za moimi oknami! Winno być lepiej! Parę pomysłów chodzi mi po głowie, ale, to pieśń przyszłości!

Pozdrawiam serdecznie!

PS. co do preampu - przez jakiś czas słuchaliśmy też końcówki Accu wraz z moim preampem AVM oraz przetwornika STAX. Chyba ogólnie było odrobinę lepiej niż Accu saute zasilanego sygnałem tłumionym w DACu Lavry'ego - znikła do pewnego stopnia szklistość i ostrość końcówki Accu, ale - kij ma dwa końce - Stax wybrzmiewał z mniejszą ilością szczegółów w górze pasma. W każdym razie pre AVMa nie stanowił wąskiego gardła!



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku
Po analizie Twoich wpisów coraz bardziej korci mnie modyfikacja toru poprzez właśnie wymianę preampu. Nie wiem, czy w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę charakterystykę dźwiękową lamp 6L6 pracujących w końcówkach mocy nie byłoby zastosowanie preampu Sonego. Wymienione lamy mają jak wiesz, również zastosowanie we wzmacniaczach gitarowych. Powoduje to, że Phast-y obok typowego dla lampy ciepła charakteryzują się lekko wyostrzona górą. W czasie odsłuchów z Rotelami wyraźnie było to podkreślone. Nie wiem czy Sony nie wniósłby w górnych rejestrach więcej ciepła.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...