Skocz do zawartości

Zestaw stereo + media center


klimsko

Recommended Posts

Witam,

Przeczytałem wiele wątków na forum, ale jak to zwykle bywa potrzebowałbym porady konkretnie w moim przypadku:)

Audiofilem nie jestem, lubię oglądać filmy, od zawsze korzystałem z głośników TV albo laptopa albo głośników podpiętych do kompa o wartości max 100złicon_smile.gif
Aktualnie kupiłem nowe mieszkanie i chciałbym zrobić w miarę fajne nagłośnienie. Ponieważ wykończenie nowego mieszkania pochłonie wszystkie oszczędności i, podejrzewam, że nie usłyszę różnicy między sprzętem ze średniej i bardzo wysokiej półki, przeznaczam na ten cel 2-3k zł., chociaż nie mam pojęcia gdzie tu się zaczyna i kończy "średnia półka".

Mam pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym o powierzchni 23m.kw. W tym pokoju właśnie będzie TV z nagłośnieniem. Po przeczytaniu kilku artykułów wyjaśniłem sobie, że przy takim budżecie i braku specjalnego pomieszczenia na kino domowe lepiej zainwestować w stereo niż system 5.1-7.1

Sprzęt jaki posiadam: TV plazma 42", Sony PlayStation 3
Co chciałbym uzyskać:
1. dobrej jakości dźwięk do oglądania filmów
2. radio oraz muzyka bez konieczności włączania TV
3. bezprzewodowe odtwarzania muzyki i filmów z tableta, laptopa.

Proszę o porady na co zwrócić uwagę, jaki sprzęt polecacie, jak to wszystko zorganizować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
biorąc pod uwagę Twoje preferencje, zwróciłbym uwagę na jeden z modeli amplitunerów sieciowych oraz dobre kolumny. Amplituner sieciowy pozwoli Ci na odsłuch muzyki, filmów z dowolnych źródeł analogowych i cyfrowych, dodatkowo funkcje sieciowe dają dostęp do plików audio, znajdujących się na zewnętrznych dyskach oraz stacji radiowych, muzyki z internetowych stacji radiowych. Tak więc pod względem funkcjonalnym masz wszystko.
W przypadku zastosowania dobrych kolumn podstawkowych dobrym rozwiązaniem może być nieduży Marantz MCR-510, który w połaczeniu z np. Monitor Audio Bx2, Q Acoustics QA2020i czy Indiana Line Nota 260 zapewni bardzo dobrą jakość dźwieku.
Drugą opcją kolumn są dwie konstrukcje wolnostojące polskiej marki Pylon Audio. Mam na myśli Pearl 20 oraz większe i mocniejsze Pylon Audio Pearl 25. Model "20" spokojnie możesz zasilić z MCR-510, natomiast do większych kolumn proponowałbym jeden z wymienionych amplitunerów sieciowych: Onkyo TX-8050, Yamaha R-N500 lub Harman Kardon HK 3700, ewentualnie mocniejszy HK 3770.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania. Wszystkie powyższe konfiguracje mamy fizycznie w salonie, tak więc tylko zarezerwować sobie trochę wolnego czasu i posłuchać.
Oczywiście w przypadku pytań jesteśmy do dyspozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Q lepiej kup "nowoczeny multimedialny " amplituner stereo z potrzebnymi Ci wejściami cyfrowymi, lepsza jakość dźwięku niz tanie KD, a i kolumny tylko dwie i wtedy porządniejsze, bo do systemu 5.1 to do samych kolumn brakuje z 2-3 tys.
Jednak rozejrzałbym się za jakąś okazją podłogowych kolumn, czy to używanych, czy może popytać o exdemo. Ponieważ standardowo dobrze jest jeśli lwią część kwoty przeznacza się na kolumny (to one grają pierwsze skrzypce).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest oczywiście. Kolumny podłogowe zwykle dają więcej niskich tonów, niżej schodzą. Ze względu na to w zbyt małym pomieszczeniu (graniczne przyjęło się ok 20m2) mogą zamiast basu produkować dudnienie i buczenie trudne do wytrzymania i wyeliminowania.
Kolumny standowe mają bas zwykle mniej obfity i nie tak niski za to lepszą jego kontrolę. Tak je świetnie się sprawdzą w mniejszych pokojach (również pod względem niskich tonów w wystarczającej ilości i jakości) to w dużych bas zniknie.
Ja grałem swego czasu w 20m2 kolumnami podłogowymi (Elac FS67 - dwa 17 cm głośniki nisko tonowe) i choć w znakomitej większości utworów było ok to czasem potrafiły zmasakrować muzykę nie tyle nadmiarem basu co jego buczącą "jakością".
Teraz grają u mnie podstwkowe Spendor Prelude (20 cm głośnik nisko-średnio tonowy) i jest pięknie - bas potrafi zatrzęść powietrzem, a nigdy nie był ani męczący ani zbyt obfity czy mizerny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jest to takie proste, liniowe i oczywiste. Masz "pecha" mieć pokój, który może spokojnie przyjąć i takie i takie - niezbyt potężne podłogowe albo nie za małe monitorki.
Tu zaczyna się temat Twoich preferencji brzmieniowych.
Na odsłuchy marsz, kolego. icon_smile.gif
Jakby Ci się udało znaleźć salon o podobnych rozmiarów pokoju odsłuchowym (w Krakowie taki jest) to dałoby Ci to jakiś obraz, choć i tu bez przesady bo akustyka pomieszczeń i tak wpłynie na brzmienie ale jakiś pogląd sobie byś wyrobił.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metraż Twojego pokoju, jest odpowiednikiem przeciętnego ,,dużego pokoju,, w blokowym m 4. Ja wstawiłbym podłogówki, choć solidne monitory jak Spendor Prelude, zapewne poradzą sobie z takim pomieszczeniem doskonale, do maluszków nie należą.
Problem w tym, że przy monitorach, musisz się liczyć z dodatkowym kosztem standów. Kolumny muszą na czymś stać, na czymś solidnym, masywnym. Co prawda, nie jest to koszt gigantyczny, ale ok. 350-400 z przesyłką trzeba będzie na to odłożyć (no chyba, że się trafi jakaś okazja, a zaznaczyć trzeba, że takowe się zdarzają).
I teraz pytanie. Czy będzie to kosztem kolumn, co jest krzywdzące, bo uszczupla Ci budżet i ogranicza możliwości wyboru kolumn ? Czy zdecydujesz się postawić je gdziekolwiek (tzn. półka, regał, ale nie podłoga) i z czasem dokupisz standy ?
Kolumny podłogowe tą potrzebę eliminują. Kupisz kolce, wkręcasz i masz już jaką podstawową izolację od podłogi.
Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od przyszłego zestawu. Jakie brzmienie chciałbyś uzyskać, jakie lubisz, które składowe są dla Ciebie priorytetem.

I zaznaczę, że pisząc powyżej miałem na myśli, oczywiście kolumny z drugiej ręki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na Spendor Prelude będę czekał długo aż ktoś będzie chciał sprzedać. Aktualnie w necie nie ma żadnej oferty. Czy są naprawdę tego warci żeby na nie polować?
Będę jednak szedł w stronę monitorkow. Mam tez psa, a nie chciałbym aby podlogowki wciagali do siebie siersc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszą to być Spendory ani kolumny standowe (monitory).
Jeśli monitory, to raczej większe, takie jak proponowane niedawno w innych wątkach:
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/22/164040.php
http://allegro.pl/dali-300-i4268471752.html
http://allegro.pl/kolumny-mission-770-i4272451364.html
Oczywiście dla uzyskania dobrej jakości prezentacji niezbędne będzie dokupienie stabilnych, masywnych standów, które wyniosą głośniki wysokotonowe na wysokość uszu siedzącego słuchacza (czyli Ciebie).
Mogą być też kolumny podłogowe. Będzie pewnie więcej niskich tonów, ale może być słabsza stereofonia i ogólna jakość dźwięku. Mowa oczywiście o kolumnach w podobnej cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

podejrzewam, że nie usłyszę różnicy między sprzętem ze średniej i bardzo wysokiej półki, przeznaczam na ten cel 2-3k zł., chociaż nie mam pojęcia gdzie tu się zaczyna i kończy "średnia półka".



Skąd te podejrzenia, są czymś konkretnym poparte, np. odsłuchami? Sądzę, że jeśli masz choćby przeciętny słuch bez trudu odróżnisz sprzęt ze średniej i bardzo wysokiej półki. Oczywiście najlepiej przy bezpośrednim porównaniu.
Rzeczywiście zastanów się ile możesz maksymalnie przeznaczyć na zestaw. I jaki konkretnie wybierzesz.
Czy faktycznie potrzebne Ci w domu bezprzewodowe odtwarzanie muzyki? Czy to tylko dlatego, że niby takie nowoczesne?
Muzykę odtwarzałbym tylko z kompa, tylko w plikach bezstratnych i to po włączeniu (w przyszłości) dobrego DACa.
A z gadżetów typu telefon itp. odtwarzaj poza domem, na słuchawkach.
I dlatego tu zamiast "noweczesnego" amplitunera z funkcjami sieciowymi wolałbym normalny wzmacniacz stereo plus tuner.
Bo w pierwszym wypadku zapłacisz sporo a jakość dźwięku będzie taka sobie. Płacisz za nowość i "diwajsy". W drugim będzie dużo lepsza jakość dźwięku i nie wykluczone, ze za mniejsze pieniądze, szczególnie jeśli mowa o sprzęcie z drugiej ręki.
I zostanie więcej na kolumny, które są w takim budżecie bardzo ważne i przeznaczyłbym na nie ok. 60% budżetu. Nie mniej.
O tym, że kolumny podłogowe wciągają sierść psa pierwsze słyszę icon_wink.gif Jeśli już, to raczej dmuchają bass-refleksem.
A tak w sumie, to gdyby można było wydać na kolumny 1200-1600zł warto by się zastanowić też nad niewielkimi podłogowymi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za sensowne odpowiedzi. Chciałbym już się zdecydować na wymarzony zestaw:)

W odpowiedzi na pytania o mój budżet, odpowiem w ten sposób, że dla mnie rozsądną mentalną granicą będzie kwota do 5000zł. Chce po prostu dobry sprzęt. Można oczywiście uzbierać kwotę większą ale osobiście nie widzę w tym sensu.

Intuicyjnie podobają mi się Spendory, ale znalazłem mało informacji o nich. Podobnie istnieje około sześciu rodzai. Który rodzaj szukać - nie wiem. Dodatkowo są obawy przed zakupem używanego sprzętu (nie wiadomo co i w jakim stanie dostanę).

Cytat

Czy faktycznie potrzebne Ci w domu bezprzewodowe odtwarzanie muzyki? Czy to tylko dlatego, że niby takie nowoczesne?
Muzykę odtwarzałbym tylko z kompa



Amplituner jest mi potrzebny, wolę puścić film czy muzykę z laptopa bez podłączania kabli. Jestem leniwy i z doświadczenia wiem, że w 9/10 przypadków odtworzę coś na laptopie zamiast kombinować z kablami:) Generalnie podobają mi się Yamaha R-N500, Harman Kardon HK 3700(3770) czy Onkyo TX-8050. Cena tych amplitunerów jest prawie identyczna (ok. 2000zł) więc pozostałe max. 3000zł można przeznaczyć na głośniki, kable (czy tu warto zwracać na coś uwagę?) oraz ewentualnie podstawki.

To przypadło mi do gustu:
Monitor Audio BX2 - 700zł x 2
Pylon Audio Pearl 25 - 750zł x 2 (tu właśnie na audio.com.pl czytałem bardzo pozytywną recenzję)
Monitor Audio MR4 - 900zł x 2
Indiana Line Tesi 540 - 1000zł x 2

Zdecydowanie jest za duży wybór:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kwotę 2- 3 tys za kolumny możesz przebierać jak w ulęgałkach. Inna sprawa że kolumny za np. 1700zł, a za 3000zł to czasem już czasem różne klasy.
np. monitor audio mr4 to inny styl i dźwięk niż indiana line tesi, czy nota 550, te drugie raczej dla kogoś osłuchanego, bo nie oczarują na dzień dobry pseudo miękkim mocnym basem i metalicznie czystą górą jak w uproszczeniu mr4.
Jeśli chcesz coś solidnego, mocnego, z solidnym basem wypełnioną średnicą zapoznaj się z Mission mx4, QAcoustic 2050i, Magnat Quantum 677, Wharfedale Diamond 10.7 jeśli grającego ciut bardziej kulturalnie monitor audio bx5, indana line nota 550, elac 67.2, dali, tannoy mercury v4.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimsko. Ja dodam tylko małą notkę na zasadzie dygresji.
W tej cenie większość tego co nowe, jest nowocześnie wyposażone ale niestety tak sobie grające.
Kolumny, które wymieniłeś będą pasowały do tych amplitunerów. Czyli budżetowe kolumny do budżetowej elektroniki.
To niestety inna klasa niż większość Spendorów.
Ale jeśli myślałbyś kiedyś o Spendorach, to one jednak potrzebują "nienowocześnie" dobrego napędu. Czyli solidnego wzmacniacza.
A szukać trzeba najlepszych na jakie Cię stać. Przeważnie cena jest tu adekwatna do ich jakości (pozycji).
Z tego co piszesz widzę, że to jednak inna bajka, nie dla Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet podwoiłem bo stwierdziłem, że zestaw stereo do 3000zł nie ma sensu. Proszę się nie dziwić, że razem ze Spendorem wymieniam Pylony, bo jestem totalnym lajkiem w tym temacie. To jakbym nigdy nie widział samochodów, tak samo pytałbym na forum samochodowe co lepsze: Fiat 126p czy BMW X5:)

Byłem wczoraj na odsłuchu w salonie Fusic we Wrocławiu. Bardzo miła obsługa, świetny pokój do odsłuchu... Oto zestaw jaki mi zaproponowano:
1. Amplituner HK 3490 - ze względu na dobry wzmacniacz (nowoczesne amplitunery typu HK 3770 lub Onkyo 8050 odradzali - słaby prąd)
2. Monitorki Epos Epic 2
3. Jakiś multimedialny odtwarzacz Asus

Wrażenia z odsłuchu.

Czegoś sensownego na pewno nie powiem. Nie wiem jakie powinny być wysokie, średnie, niskie... Czy dźwięk jest jakiś tam zaokrąglony, słodki lub rześki. Ogólne wrażenie jest pozytywne, Pink Floyd słuchało się z dużym zadowoleniem. Jednak, jak dla mnie pasmo przenoszenia od 48Hz jest niezadowalające. Bass nie jest tak niski i głęboki. A z tego względu, że jestem raczej kinomanem niż audiofilem, ten parametr jest dla mnie ważny. Ale podobnie można to poprawić dokupując subwoofer za jakieś 1200złicon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Budżet podwoiłem bo stwierdziłem, że zestaw stereo do 3000zł nie ma sensu.


Rozumiem, że piszesz o nowym sprzęcie - tu się zgodzę.
Mój zestaw (Musical Fidelity E100 (ok. 1100 zł z przesyłką z UK) + Spendor Prelude (1200 zł) + Onkyo Integra 7711 (600 zł)) zmieścił się w 3000 i gra co najmniej nieźle.
Za 5000 złożysz albo średni zestaw nowy albo bardzo dobry używany.
Opisywałem kiedyś moje poszukiwania i zmiany (TUTAJ) - z nowego sprzętu za ok 7000 zł przesiadłem się na wymieniony wyżej i nie wróciłbym do poprzedniej konfiguracji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Można , ale w kinie, bo subwoofer w muzyce jest do ... icon_wink.gif Taki "3 kanał mono" ( wypadkowa L+P ) brzmi dziwnie. Słuchasz np perkusji w lewej kolumnie a tu jeszcze dudni Ci z trzeciej strony z suba, burzy to scenę i fajne wrażenie.



No właśnie. Ale teraz już sobie trochę doczytałem i mniej więcej wiem czego chce: amplituner KD + wzmacniacz stereo + zestaw głośników 5.1 (na razie tylko dwa fronty) + jakiś odtwarzacz multimedialny (najlepiej z dyskiem twardym).

Lubię oglądać filmy ale i też muzyki posłuchać. W związku z tym nie chciałbym iść tylko w stronę stereo, bo za jakiś czas okaże się, że jakość dźwięku w filmach jest niezadowalająca i będę musiał coś wymieniać, kombinować. Więc chyba lepiej będzie pójść w stronę KD + wzmacniacz stereo z możliwością dalszej rozbudowy.

Co do wzmacniacza z kolumnami jestem prawie przekonany do dobrego sprzętu używanego. Ale gdzieś przeczytałem, że lepiej jest użyć głośników z jednej serii. Więc powiedzmy jak bym wziął Spendory to jakie pozostałe kolumny mógłbym dokupić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...