Skocz do zawartości

Wybór monitorów oraz subwoofera.


vandaal

Recommended Posts

Witam.

Głośniki komputerowe vs. wzmacniacz i kolumny...

Chcę kupić jakieś audio do pokoju 11m2, zależy mi na mocnym basie [całe życie mi go brakuje, bo albo pierdzi albo nie daje rady icon_smile.gif] ale oczywiście całość ma dobrze grać. Słucham różnej muzyki, house, trance, pop, często słucham muzyki głośno [lub bardzo głośno] i zależy mi na tym żeby bas był przyzwoity.
Sprzęt będzie podpięty pod komputer [nie wiem czy wymieniać kartę muzyczną bo mam SB x-fi xtreme audio albo music chyba].
Coś czytałem o DAC ale nawet nie wiem o co w tym chodzi, jestem zielony w tych tematach.

Czy lepiej kupić zestaw np. 2.1 czy wzmacniacz plus kolumny?
Ktoś polecił mi Bose Companion 5, jest w cenie około 1tys. zł.

Dotychczas słuchałem muzyki przez wzmacniacz grundig R1000 plus kolumny grundiga M800. Czy BC5 będzie grał lepiej?
Czy jednak jakiś wzmak i kolumny?
I co z kartą?
I co z DAC?
I czy coś jeszcze? icon_rolleyes.gif

Cenę maksymalną ciężko mi opisać. Jeśli bardzo warto to mogę dołożyć kilka stów, a jeśli nie to wolę wydać 1tys. albo i mniej icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie szukać czegoś skoro sam do końca nie wiesz czego szukasz, już nie wspominają o tym, że nie wiesz ile chcesz wydać (uwierz, że nie ma żadnych ograniczeń i zawsze ktoś powie, że warto dołożyć).

Jeśli tak bardzo lubisz bas, to obawiam się, że tradycyjne stereo może być dla Ciebie niezadowalające. Proponuję kupić taki wzmacniacz: YJ HiFi 2.1 (ostatnio u nich zamawiałem konkretnie ten, trzeba poprosić o dołączenie zasilacza - kwestia kilkunastu $). Do tego dorzucisz jakieś używane monitory za 300-400zł i zobaczysz jak to będzie z tym basem, jeśli będzie brakowało to proponuję zakup głośnika basowego 25-30cm i włożenie go w obudowę zamkniętą, wzmacniacz już będziesz miał, bo ten który proponuję ma wyjście subwooferowe.
Jeśli masz tylko trochę chęci (nie szukasz błyszczącego gotowca) i może odrobinę zdolności manualnych, to moim zdaniem masz tutaj bardzo rozsądne rozwiązanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bose Companion 5 nie znam, ale kiepsko widzę stawianie na to ustrojstwo.
Trzeba by pomyśleć albo o używanym wzmacniaczu i jakichś kolumnach.
pacio94 również podpowiada dobry pomysł.

Kartę na razie zostaw jak jest.
O DACu też na razie nie myśl. Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy lepiej kupić zestaw np. 2.1 czy wzmacniacz plus kolumny?



Porównujesz takie trochę nie porównywalne sprawy, to jak pytanie czy iść na basen, czy jechać nad morze. Jednak inne wrażenia, choć nogi można wszędzie pomoczyć icon_wink.gif
Z zestawu komputerowego basu nie uzyskasz, a sub komputerowy to tez zabawka i średni bas, raczej miękki basik.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Czyli w tych pieniądzach zdecydowanie lepiej będzie grał wzmacniacz plus kolumny niż np. Bose Companion 5?


... No własnie o tym pisałem, że to różne rzeczy. Bardziej pasowałoby słowo "zdecydowanie inaczej" . Oczywiście dwóm drewnianym kolumnom podłogowym bliżej do 2 drewnianych monitorów, uzupełnionych subwooferem ( do filmów), ale już zestaw komputerowy, nawet bose, postawiłbym z boku takiego porównania.
Zdecydowanie lepiej...a zdecowanie bardziej wolisz, no właśnie co ? Dobra przestrzeń i spore ciśnienie akustyczne ( w niedużym pokoju) z dwu kolumn podstawkowych i mocnego klasycznego wzmacniacza stereo, czy nadal pieścić się z plastikowymi satelitkami zestwu komputerowego, przy akompaniamencie wyższego basu z niedużej skrzyneczki połączonej w obudowie razem ze wzmacniaczem sygnału i jakimś procesorem dźwięku, położonym pod biurkiem ?

I nawet jeśli jakieś głośniki komputerowe marki B typu 2.1 uznamy za świetne i wybitne, to będą nadal czymś innym i raczej do czegoś innego, niż wzmacniacz stero marki X, i dwie kolumny marki Y . Dodatkowo w opcji drugiej masz możliwość rozwoju i zmian elementów na inne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej kwestii napisałem że nie znam tego zestawu Bose Companion 5 nie przez przypadek , zamiast go jednoznacznie skrytykować. Pochodzą od producenta który nie stawia za główny cel pozytywny odbiór przez świat audiofilów. Zestaw z małymi satelitami mają zapewniać dyskretne nagłośnienie. Małe rozmiary głośników subniskotonowych często mogą zaskoczyć swoim potencjałem basowym. Wykonanie również nie przypomina taniej Chińszczyzny. Faktycznie kiedy bierze się do ręki coś takiego , robi to lepsze wrażenie niż na zdjęciach. Jako nowe (i często używane również) mają kiepska relację jakość cena. Ludzie do których są adresowane zwykle bardzo je cenią. Nie przepadam za tak dalece posuniętą miniaturyzacją kosztem ograniczeń. Dlatego sądzę ze w stosunku do byle jakiego zestawu głośniczków komputerowych może taki zestaw zagrać jak hi-end ( podkreślam w stosunku). Dobre hi-fi w podobnej cenie powinno wypaść znacznie lepiej ( choć może w pierwszej chwili mniej efektownie). Używane monitorki bliskiego pola w zestawieniu z dobrze grającym subwooferem ( przewidzianym do muzyki) mogą tu sprawdzić się lepiej również w muzyce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem, bo to temat rzeka i niestety nikt nawet nie prowadzi żadnych miarodajnych rankingów głośników, albo rankingi kończą się na głośnikach za 500zł. Już nie mówiąc o tym, że rankingi zagraniczne uwzględniają zupełnie inne modele i bądź tu mądry [dziwne].

Przemyślałem też trochę swoje zapotrzebowania - w pokoju nie mam miejsca na duże kolumny, więc wchodzą w grę jedynie małe kolumienki albo zestaw 2.1. Głównie słucham na nich muzyki ale nie jestem takim audiofilem żeby przeszkadzało mi to, że muzyka jest w stereo a słucham jej na 2.1. Chcę mieć po prostu dobre brzmienie, dobry i mocny bas, który da radę przy wysokiej głośności. Nie miałęm do czynienia z dobrym sprzętem audio, ale powiedźmy, że Bose Companion 5 którego słuchałem już spełnia chyba moje wymagania. Ale wiadomo - chcę jak najlepszy sprzęt w swoje cenie icon_smile.gif Cena to maks 1500zł ale na prawdę wolałbym zostać przy 1000zł.

Bose Companion 5 dziś słyszałem w sklepie, ale podłączałem jedynie telefon i dźwięk był cichy, więc nie wiem jak zachowa się bas gdy podłącze pod kompa i zrobię na prawdę głośno. Satelity natomiast zrobiły na mnie niemałe wrażenie i ogólnie dźwięk był bardzo, ale to bardzo dobry!

Czytałem coś o Klipsch Promedia 2.1 - w Polsce jakoś mało popularne [dlaczego?!]. Dużo osób za granicą je chwali i są do dorwania za kilka stówek. Będą lepsze od BC5?
A może Corsair SP2500 2.1?
Albo jakieś najlepsze Logitechy/Creativy?

Są też świetne kolumny Audioengine 5+ [niby najlepsze głośniki komputerowe] ale po pierwsze niedostępne a żeby je ściągnąć z Niemiec to wyjdzie 1600zł - trochę to za dużo...

Tak z ciekawości jak te BC5 mają się do SOLO 7C albo modecom MHF60U?

A może jakieś studyjne kolumny plus taki mały wzmacniacz? [chodzi mi o to co wygląda jak "modem" i ma tylko ze dwa pokrętła a nie taki typowy wzmacniacz]. No i oczywiście zależnie od zestawu trzeba albo kartę dźwiękową, albo dac [nawet nie wiem co to jest] albo jakieś inne rzeczy dokupić... Przy BC5 nie trzeba bo podłączam pod USB więc to też trzeba by wziąć pod uwagę w kosztorysie jakiegoś innego zestawu.


Proszę Was ludzie kochani pomóżcie bo kasa leży na biurku i aż się prosi żeby ją zamienić na dobrą muzykę! Ja teraz słucham muzyki na creativach P380 i uszy mi więdną. Wy się na tym znacie a ja sam nie potrafię podjąć decyzji, za dużo pytań a za mało odpowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz koniecznie "komputerowe" - prosto i szybko - to kup studyjne icon_wink.gif
Do 1500zł strzelałbym w KRK RP6 G3 link, wszystkie te Edifiery i inne "prawie hi-fi" zostaną przez nie zjedzone na śniadanie. Tutaj masz test, jak widać to już pełnoprawne narzędzie studyjne (a tam już nie ma żartów), a nie pomost między światem komputerów, a światem prawdziwej muzyki.

DACa najwyżej dokupisz w drugiej kolejności, takie hurtowe zakupy nie zawsze wychodzą na dobre. Polecam rozglądać się na allegro wśród używanych, rotacja "prawie nowych" jest dość duża, więc można trochę zaoszczędzić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam,

Niejedną godzinę przesiedziałem na czytaniu i myśleniu co będzie w moim przypadku najlepsze i najbardziej spodobał mi się pomysł monitorów aktywnych plus subwoofer. Argumentem jest mało zajmowanego miejsca, b.dobra jakość wysokich pasm uzupełniona o subwoofer, który zapewni pasma niskie, brak dodatkowego osprzętu jak DAC, wzmacniacz itd.

Teraz zostaje dobór monitorów oraz subwoofera.

Monitory: Kolega wyżej napisał o M-AUDIO BX-5 D2 za ~650zł para
Czytałem recenzje i rzeczywiście ponoć dają radę. Jakieś inne, lepsze propozycje?
KRK wychodzą za drogo jak jeszcze trzeba kupić subwoofer.

Subwoofer: Padł MAGNAT Betasub 20A za ~700zł
I tutaj już recenzje są różne, w tej cenie chyba rzeczywiście jest jednym z lepszych, ale przestraszyłem się niektórych opinii jakoby ten subwoofer w ogóle nie dawał rady. Jak to jest? Będzie lepszy niż subwoofery z BC compaion 5 albo innych zestawów 2.1 komputerowych? A może JBL ES150?

I jest też opcja bez subwoofera - w sumie nie wiem jak grają takie monitory więc nie wiem czy basu będzie mi brakować - może lepiej zainwestować w monitory te 1500zł np. w 8 cali niż 5 cali i subwoofer?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne, monitory za 1500zł na sporym głośniku będą miały stosunkowo niski i dobrze kontrolowany bas, będzie jakaś faktura w tym paśmie. Jak kupisz tani subwoofer i jeszcze nie daj boże wstawisz go pod biurko/wciśniesz między szafki to może i basu będzie więcej, ale na 95% będzie buczał jak głupi. Co kto lubi icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz bez subwoofera to KRK jeśli z subem to radził bym to co polecałem wcześniej. Sądzę że suby z zestawów komputerowych w cenie poniżej 1,5k zł zupełnie mają się nijak do tamtego Magnata. Oczywiście że sub za 2 czy 3 tyś będzie często lepszy icon_smile.gif. Sporą zaletą tego suba jest możliwość zamontowania w nim lepszego głośnika. Często za nieduże pieniądze. Zależy co się uważa za nie daje rady. On spokojnie daje rady w pomieszczeniu kilkakrotnie większym od Twojego.

Ja wolał bym opcje z subem. Wiem że jest wielu ludzi którzy boja się subwoofera jak diabeł święconej wody. Główny problem w układzie 2.1 jest taki że ludzie często wybierają subwoofery na podstawie tego który ma większy głośnik przy tej samej cenie i który się bardziej podoba z wyglądu. Potem problemem bywa to że ktoś kto kupił subwoofer musi słyszeć że on bardzo mocno basuje icon_smile.gif. Stosując zasadę ze wszystkie pokrętła na max icon_smile.gif nie uzyskamy najlepszego dźwięku .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź tyczy się pierwszego postu. Miałem taki sam problem kiedyś - czy głośniki 2.1 do kompa czy stereo. Słuchałem tych bose companion i to jest masakra. Dźwięk tragiczny. Pomyśl nad fajną mini wieżą lub nad głośnikami solo 7c. Słyszałem Solo 7C i grają dość poprawnie. Da się na tym słuchać (w przeciwieństwie do bose).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej polecam rozwiązanie z subem, bo daje większe możliwości regulacji i dostosowania do akustyki pomieszczenia. Bas będzie mógł schodzić niżej.
Zawsze jest możliwość podłączenia do komputera. To tylko zależy od odpowiednich przewodów, przejściówek i ( lub) odpowiednich rozgałęźników. To jak się podłącza zależy również od tego do czego się podłącza. Czy wyobrażasz sobie głośniki aktywne których nie można do niczego podłączyć ? icon_smile.gif
nikt by ich nie kupował icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bardziej polecam rozwiązanie z subem, bo daje większe możliwości regulacji i dostosowania do akustyki pomieszczenia. Bas będzie mógł schodzić niżej.
Zawsze jest możliwość podłączenia do komputera. To tylko zależy od odpowiednich przewodów, przejściówek i ( lub) odpowiednich rozgałęźników. To jak się podłącza zależy również od tego do czego się podłącza. Czy wyobrażasz sobie głośniki aktywne których nie można do niczego podłączyć ? icon_smile.gif
nikt by ich nie kupował icon_smile.gif


Czyli konkretnie jak podłączyć pod kartę dźwiękową subwoofer Magnat betasub i monitory KRK?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...