Skocz do zawartości

subwoofer do stereo


mordor12

Recommended Posts

Tak wygląda właśnie najprostszy dzielnik napięcia.
Są tu tylko 2 uwagi. R1 warto podzielić na 2 rezystory i umieścić je po obu stronach R2.
To zabezpieczy nas przed przypadkowym zwarciem , gdybyśmy odwrotnie podłączyli drugi kanał do wzmacniacza.
R2 to połaczenie równoległe samego rezystora z impedancją wejściową wzmacniacza w subwooferze.
Jeśli w subie na wejściu jest 47kohm to w połączeniu z np. 1 kOhm niewiele to zmieni. Jednak jeśli na tym wejsciu mamy 1 kOhm to połaczenie równoległe dwóch wartości po 1 kOhm da nam 0,5 kOhma i zmieni przełożenie 2 razy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Panowie subwoofer przyszedl. Piekny jest to trzeba mu przyznac icon_smile.gif Jedyne na minus co zauwazylem to przy pozycji standardowej czyli pionowej dwie dziurki na nozki w subie sa troche zle nagwintowane przez co owe nogi nie sa prosto ale troche pod kontem wkrecone. Ale to pierdola akurat. Mam nadzieje ze sie nie obali icon_smile.gif

Zastanawia mnie jedna rzecz, ma podlaczenie 2 x chinch czewrowne i biale. Rozumiem ze czerwone to prawy kanal a bialy to lewy. Wtedy przy wylaczonej funkcji LFE na przodzie moge mu podac sygnal z konwertera. A jak bym mial np wyjscie we wzmaku czy tam a amplitunerze LFE czy inne dedykowane wyjscie jak Sub Out to wtedy lacze jednym kablem RCA ale gdzie do czerwonego czy bialego wejscia w subie (ktore wejscie jest odpowiedzialne za LFE czy to nie ma roznicy)? Oczywiscie wtedy na przodzie wlaczam funkcje LFE na ON.

Na subie nie ma zadnych oznaczen przy wejsciu 2 x rca tylko napis Signal In .

Pytanie do RoRo lub Antram:
Podlaczylem suba do pradu, aby sprawdzic czy sie wlaczy. Oczywiscie wszystko zgodnie z instrukcja icon_smile.gif Po pierwszym wlaczeniu zapalila sie na samym dole przy przelaczniku auto wzbudzania lampka na czerowno. Przelacznik byl w pozycji "auto". Przełaczylem go na "On" i dioda zapalila sie na zielono, nastepnie przelaczylem go spowrotem na "auto" i dioda dalej swieci sie na zielono. Pozniej wylaczylem , odczekalem troche i wlaczylem suba ponownie i nie zaleznie od pozycji przelacznika swieci sie caly czas na zielono. Tak ma byc? Wedlug mnie wszystko jest ok ale skad ten kolor na czerwono przy pierwszym wlaczeniu?

Dzielnik napiecia jeszcze nie przyszedl, wiec z podlaczeniem do wzmaka musze poczekac do jutra icon_sad.gif
Pod wyjscie sluchawkowe nie bede go wpinal , nie bede ryzykowal. MobyDick mnie tu juz wystarczajaco nastraszył icon_smile.gif , za co oczywiscie jestem mu wdzieczny icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie wytrzymalem i zrobilem takie cos. Podlaczylem suba pod wyjscie Rec out z Tape2 we wzmaku. Tam to wyjscie jest w sumie jak liniowe wiec ok. Problem polegal na tym , ze nie moglem ustawiac glosnosci subem przez wzmaka. Ale przeciez moj Cd moze sterowac glosnoscia systemu wiec ustawilem galke glosnosci na wzmacniaczu na pozycji 10 , dobralem glosnosc suba i odciecie, nastepnie sciszylem sobie pilotem od cd glosnosc do poziomu mnie satysfakcjonujacego i jest git:) Jednym pilotem steruje wszystko, tyle ze nie moge ruszac galki na wzmaku, chyba ze chialbym glosniej to bym musial wtedy cala reszte dopasowac.

Narazie takie podlaczenie bedzie a jak przyjdzie dzielnik to przez niego podlacze.
Napewno takie podlaczenie jest o WIELE bezpieczniejsze niz z wyjcia sluchawkowego.

A teraz juz o dzwieku:

PANOWIE JAK TO GRA !!!!!!! SLYSZE DZWIEKI JAKICH WCZESNIEJ NIE SLYSZALEM I DO TEGO TA POTEGA BASU, IDEALNIE SIE POLACZYLO Z DZWIEKIEM Z KOLUMN, TAK JAK BY TYLKO KOLUMNY GRALY, ALE Z KONKRETNYM DOLEM. O TO MI WLASNIE CHODZILO ! MUZYKA TERAZ NABRALA ZYCIA. ALE JESTEM POD WRAZENIEM !!! icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif


RoRo
i Antram dziekuje wam za to ze doradziliscie mi zakup tego cuda , a sobie ze was posluchalem. MobyDick Tobie za to , ze byles cierpliwy do mojej osoby i tak dzielnie odpowiadasz na moje pytania , ktore podejrzewam , ze moga byc czasem irytujace , co wynika z mojego braku wiedzy w dziedzinie elektroniki .

Glosnosc na subie jest na 1/4. Nie bede go katowal poki sie nie wygrzeje icon_smile.gif A pozniej tez nie icon_wink.gif
Poki co ide dalej sluchac. ..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji napisano jaką ma czułość wejściową ten sub ?
To zupełnie bez znaczenia czy lewy kanał podepniesz pod czerwonego chincha czy białego . Wszystko jest miksowane do jednego kanału wzmacniacza suba. Podobnie to również bez znaczenia do którego kanału podepniesz chincza , kiedy masz jedno wyjście ze wzmacniacza na suba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak. Dzielnik przyszedl (gratulacje dla czlowieka , ktory to robil, wyglada jak ze sklepu icon_smile.gif ) . Podlaczylem pod terminale "B" na zmaku. Wszystko dziala tylko jest jedno ale, sub gra zdecydowanie ciszej niz w wersji podlaczenia pod wyjscie "rec tape2".
Dla porownania:

Podlaczenie nr 1
Pod wyjscie "rec tape 2". Galka glosnosci na wzmaku godzina 9. Galka glosnosci na subie godzina 9. Bas potezny, dobrze zdefiniowany, ale nie zakrywajacy reszty pasma. Idealnie.

Podlaczenie nr 2 za pomoca dzielnika:
Pod wyjscia glosnikowe "B" na wzmaku. Galka glosnosci na wzmaku godzina 9. Galka glosnosci na subie godzina 9. Basu jest bardzo malo, mniej zdefiniowany.Zdecydowanie gorzej niz w przypadku podlaczenia nr 1. Ogolnie mowiac gra zdecydowanie ciszej niz w przypadku pierwszym. Aby uzyskac satysfakcjonujaca glosnosc suba musze go wziac mniej wiecej na polowe mocy. Ale i tak nie do konca to jest to. Hmmm jak by to opisac.... To tak jak by byl na pelnej parze ale nie mogl by wydusic z siebie tego co trzyma w srodku. Z czego to moze wynikac?, chyba sila sygnalu jest tak pomniejszona przez dzielnik.

Potencjometry basu , wysokich we wzmaku oczywiscie na 0. Trybu Direct nie uruchamiam gdyz przy podlaczeniu 1 nie wplywa to na suba (zreszta jak i potencjometry od wysokich i niskich).

Poki co ide dalej testowac, to tak na szybko pierwsze odczucia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwertery z potencjometrem mają tą zaletę że stopień ich tłumienia jest regulowany. Jeśli dzielnik składa się tylko z rezystora w wtyku to drugą rezystancją ( na której odkłada się część napięcia wyjściowego ) jest sama impedancja wejściowa wzmacniacza subwoofera dlatego trudno takie rozwiązanie nazwać uniwersalnym. Wtedy lepiej jest mieć możliwość wymiany rezystora stałego do wartości jaka jest nam potrzebna. Swoją drogą to jeśli masz ustawione regulatory barwy na zero ( i w danej chwili nie korzystasz z jakichś dodatkowych filtrów ) , to lepiej jest równocześnie włączyć tryb Direct. To nie jest to samo. Niepotrzebne układy są wtedy omijane. Yamaha stosuje czasem takie rozwiązanie że tryb Direct włącza się automatycznie kiedy mamy taką sytuację.Ale samo ustawienie regulatorów jeszcze tego nie robi z zasady .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIem , ze w trybie Direct niepotrzebne uklady sa pomijane , ale przy podlaczeniu suba do wyjscia rec zadne regulacje (czy tez jak wlacze "direct" co pomija regulatory tonow) i tak nie wplywaja na suba, a przy podlaczeniu do terminalu glosnikowych wszelkie ustawienia ze wzmaka juz wplywaja stad napisalem ze test robilem przy wylaczeniu wszystkiego aby byl wiarygodny.icon_smile.gif Inaczej mowiac , czysto teoretycznie, jak wlacze "loudness" to przy podlaczeniu suba pod terminale glosnikowe podbije mi sie bas rowniez w subie co raczej zdrowe dla niego nie jest, natomiast przy podlaczeniu suba do wyjscia "rec" wlaczajac loudness podbijam tylko kolumny a suba nie. icon_wink.gif Oczywiscie takiego czegos nie stosuje , chodzi mi o wplyw dzwieku na suba przy tych dwoch podlaczeniach.

Chyba dokupie jesze ten konwerter regulowany w takim razie i sprawdze (nawet dla samych testow).

A powiedz mi , czy takie rozwiazanie jest bezpieczne jak mam przy podlaczeniu nr1 czyli sub do wyjscia rec tape2 we wzmaku?. Powiem szczerze ze strasznie mi sie dzwiek podoba jak jest tak podlaczone no i tak wszystko z pilota reguluje wiec jest ok. Zadnych przesterowan czy innych dolegliwosci nie slysze. Wydaje mi sie ,ze z tych wyjsc typu rec plynie znikome napiecie czy natezenie pradu, jest one chyba takie jak na normalnym "Line Out".

Ustawilem sobie galke na wzmaku na godzinie 11 czyli to max jaki slucham i pod ta wartosc dopasowalem sobie suba, galka glosnosci na poziomie 10:30. Zmniejszylem pilotem glosnosc do poziomu mnie satysfakcjonujacego i wszystko smiga. Jak chce glosniej to robie glosniej pilotem, jak ciszej to ciszej i wszystki pieknie sie dopasowuje. Jedyna wada takiego polaczenia jest to , ze regulator we wzmaku zawsze musze miec w jednej pozycji, no ale i tak wszystko pilotem zawsze robie wiec jest ok.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick

Dzieki za odpowiedz, wiec jestem juz spokojny. Dokupie i tak ten konwerter z allegro aby przetestowac, widac ze troche osob czyta ten watek wiec bedzie tu duzo informacji odnosnie takich podlaczen, moze jeszcze komus sie przyda icon_smile.gif

Note
Generalnie slucham wszystkiego ale w szczegolnosci rocka i popa. Z mocniejszych mam Iron Maiden, Epica, Motorhead. przetestuje i cos napisze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko. Jesli chodzi o rock typu G&R , Dire Straits, Alice Cooper, Kiss jest bardzo dobrze. Jesli chodzi o cos szybszego z kopem gdzie stopa perkusji grzmoci jak diabel to juz jest troche gorzej, zaczyna sie zlewac w pewnym stopniu. Szczerze przy takiej mocniejszej muzyce czyli szybkiego metalu lepiej jest bez suba. Ale Rock, pop, disco , techno, szanty, tu juz jest idealnie icon_smile.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz przewodu stereo. Ewentualnie 2 takie przewody. Oszczędzanie na ilości przewodów nie jest wskazane. Pojedynczy taki przewód stosuje się kiedy mamy zmiksowany dźwięk z obu kanałów. Twierdzenie że wystarczy dostarczyć sygnał z jednego kanału bo wyjdzie podobnie nie jest prawdą. Żaden producent subwooferów nigdy nie robił czegoś takiego aby wystarczyło podłączenie wysokopoziomowe z jednego kanału. Te przewody wydają się być aż za dobre do tego celu. Za to wskazane jest aby przewód był dobrze ekranowany. To mocno wpływa na przydźwięk sieci w subwooferze. Bywa ze ładnie wyglądający przewód, gruby ze złoconymi końcówkami ma wewnątrz 2 cieniutkie druciki bez ekranu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...