Skocz do zawartości

Multiroom w oparciu o amplituner


gnp11976

Recommended Posts

Witam,

Proszę o pomoc w doborze sprzętu do prostego multiroomu. Nie jestem audiofilem. Budżet - najlepszy stosunek cena/jakość dla przeciętnego Jana Kowalskiego.

Chciałbym obsługiwać 3 pomieszczenia: salon (TV), łazienka, sypialnia.

Wszędzie może grać to samo, jednakże sypialnia musi mieć prosty sposób odłączania (opcjonalnie włączania tylko sypialni) np. z pilota lub przez aplikację na Androida.

Wzmacniacz - fajnie jakby miał LAN, radio internetowe, budzik (włącza np. radio/radio int/muzykę z USB/DLNA), opcjonalnie Bluetooth. Wzmacniacz podłączony do TV.

Głośniki
W salonie dwa głośniki podstawkowe na wiszącej szafce pod TV (ewentualnie dodatkowo subwoofer - nie wiem jak subwoofer będzie odczuwalny u sąsiadów (mieszkanie w nowym bloku) - doradźcie).
W łazience jeden i sypialni dwa (stereo) głośniki sufitowe (z oddzielnym zasilaniem?).

Z góry dzięki.
Tomasz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty multiroom zrobisz na dwa pomieszczenia. Praktycznie każdy amplituner kinowy 7.1 umożliwia zasilenie drugiej strefy - wtedy zostaje 5.1 w salonie i 2 kanały do drugiego pomieszczenia (wystarczą same głośniki). Możesz niezależnie sterować drugą strefą (sypialnia).
Jeśli nie masz kina domowego w salonie to możesz podciągnąć kable do łazienki, tyle, że będą grały razem z tymi w salonie z tą samą głośnością.
Takie urządzenie jak np. Onkyo TX-NR646 czy 545 spełni Twoje oczekiwania - sieć, BT, obsługa Android.

Jednak jeśli chcesz na trzy niezależne strefy, to robi się kłopot, bo musisz znaleźć amplituner 11-kanałowy - wtedy zasilisz dodatkową parę głośników albo 7-kanałowy z wyjściem pre-out na trzecią strefę (np. Onkyo TX-RZ800) ale wtedy trzeba jakoś zasilić głośniki w trzeciej strefie (wzmacniacz bądź głośniki aktywne).

Innym rozwiązaniem jest system Yamahy MusicCast - poczytaj: http://www.tophifi.pl/aktualnosci/musiccast/ tyle, że wtedy nie dodasz dowolnych głośników tylko dedykowane urządzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sensowną odpowiedź!

Wystarczy mi osobna strefa w sypialni, a w łazience może grać to samo co w salonie. Takie rozwiązanie jest aż nadto, bo jak dla mnie wszędzie może grać to samo (z tego samego źródła), a potrzebuję tylko odłączać/włączać sypialnię w prosty sposób.

Wzmacniacz - sprawa jasna, przeglądnę dostępne na rynku wzmacniacze 7.1 i porównam ich funkcje/aplikacje mobilne. Na dalsze potrzeby załóżmy, że wybiorę Onkyo TX-NR646. Onkyo, Denon - jakie marki jeszcze polecicie (dobra jakość, wygodne aplikacje Android, niezawodność, cena)?

Głośniki do salonu - tak jak pisałem, myślałem o dwóch kolumnach podstawkowych postawionych na wiszącej szafce pod TV. Ewentualnie dodatkowo subwoofer - nie wiem jak subwoofer będzie odczuwalny u sąsiadów (mieszkanie w nowym bloku) - doradźcie 2.1 czy 2.0 oraz jakieś konkretne kolumny/subwoofer?

Głośniki suftowe sypialnia - Jak rozumiem nie muszą mieć w tym przypadku osobnego wzmacniacza. Co polecicie na sufitowe stereo?

Głośniki suftowe łazienka - Jak rozumiem nie muszą mieć w tym przypadku osobnego wzmacniacza. Co polecicie na sufitowe mono w podwyższonej wilgotności? A może stereo (wymiary łazienki 2,5 x 3m)?

Okablowanie - proszę o informację jakimi przewodami głośnikowymi podłączyć poszczególne głośniki (średnica)?

Sposób podłączenia głośników - jak podłączyć głośniki w salonie jest jasne. Głośniki w sypialni podłączyć pod "zone 2". Gdzie natomiast podłączyć głośnik/głośniki z łazienki? Jeżeli będzie to jeden głośnik to można podłączyć go pod "CENTER"? A jeżeli dwa głośniki to pod "BACK or HEIGHT"?

Gniazdka audio - czy przewody od głośników sufitowych podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza (będą biegły w suficie podwieszanym, a dalej rurką/peszlem) czy zastosować gniazdko audio (wady/zalety/standardy w tym zakresie)?

Sposób podłączenia TV-wzmacniacz - przez HDMI, aby wykorzystać wszystkie funkcie (np. CEC), zgadza się?

Z góry dzięki.
Tomasz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam Onkyo 646, ewentualnie 545.Mają dość przyjazną aplikację.
Do salonu na początek kup same głośniki, jeśli będzie niedostatek basu zawsze możesz dobrać subwoofer.
Głośników sufitowych jest cała masa wielu producentów, myślę ze takie 16-17cm będą optymalne. Kable 2x1,5mm2 powinny wystarczyć. Lepsze musisz dać do frontów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie dziękuję za odpowiedź!

Wzmacniacz - Będę jeszcze sprawdzał, choć onkyo faktycznie ma fajną aplikację. Dzięki.

Głośniki do salonu - Na początek 2.0 - a czy polecicie coś konkretnego do postawienia na wiszącą szafkę (jest tego masa)?

Głośniki sufitowe sypialnia - Rozmiar 16-17 cm, a coś konkretnego (jest tego masa)?

Głośniki sufitowe łazienka - Przy wymiarach łazienki 2,5 x 3m stereo czy mono? jakaś propozycja (jest tego masa)?

Okablowanie - Dzięki.

Sposób podłączenia głośników - j.w. odniesiecie się?

Gniazdka audio - j.w. odniesiecie się?

Sposób podłączenia TV - j.w. potwierdzicie?

Z góry dzięki.
Tomasz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki podłącz bezpośrednio beż żadnych gniazdek bo i po co. TV łączysz HDMI.
Głośniki sufitowe znajdziesz tu: glosnikiinstalacyjne.pl - tańsze np. Jamo http://www.konsbud-hifi.pl/listitems.aspx?manufacturerid=1
W głośnikach podstawkowych nie pomogę preferuję podłogowe... musisz podać jak duży masz salon...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Kolega dobrze radzi weź Onkyo 646 jako głosniki podstawkowe Dali Zensor 3 lub Magnat Quantum 753 jako głosniki sufitowe Magnat serii Interior lub nieco droższe Canton http://pl.horn.eu/pl/PL/MARKI/CANTON/GLOSN...STALACYJNE?s1=1
Kable prawdopodobnie będziesz puszczał w ścianie, weź takie z dodatkowym oplotem Procab LS25, Melodika MDC2250.
Wszystko podłączasz przez HDMI chyba ę któryś komponent systemu nie obsługuje tgo standardu lub urządzenia się nie widzą.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie Panowie dziękuję za odpowiedzi! Dążmy do podsumowania.

Wzmacniacz - Obecna propozycja: Onkyo TX-NR646.

Głośniki do salonu - Pokój dzienny o powierzchni ok. 23 metrów (ok. 5,8 x 4m), lecz w tym jest aneks kuchenny i jadalnia, więc sam "salon" to ok. 3 x 4 m (jak na obrazku poniżej, czerwone to wypoczynek, niebieskie przedmiotowe głośniki, fioletowe TV). Obecne propozycje: Dali Zensor 3, Magnat Quantum 753. Głośniki będą stały na wiszącej szafce. Jeżeli będzie za mało basu odezwę się i poszukamy subwoofera.

DSC01446.jpg



Głośniki sufitowe sypialnia - Wymiary sypialni (2,7 x 3,7m). 2 głośniki. Obecne propozycje: Magnat Interior ICQ 62, Canton InCeiling 445, Klipsch R-1650-C. Co myślicie o takich "okazjach", mógłbym kupić 1 sztukę taniej, drugą w normalnej cenie: http://allegro.pl/glosniki-magnat-interior...5846980976.html, http://allegro.pl/canton-in-ceiling-465-dt...5970084131.html?

Rozmieszczenie głośników w sypialni - pytanie gdzie rozmieścić głośniki w sypialni? Jakieś zasady, konkretne wymiary, odległości? Zobaczcie na obrazek (czerwone to łóżko, fioletowy, zielony i niebieski to moje pierwsze pomysły na lokalizację).

DSC01446.jpg



Głośniki sufitowe łazienka - Wymiary łazienki 2,5 x 3m. Podstawowe pytanie 1 czy 2 głośniki? I jakie głośniki/głośnik?

Sposób podłączenia głośnika/głośników z łazienki do wmacniacza - Gdzie podłączyć głośnik/głośniki z łazienki? Jeżeli będzie to jeden głośnik to można podłączyć go pod "CENTER"? A jeżeli dwa głośniki to pod "BACK or HEIGHT"?

Montaż głośników sufitowych - głośniki będą zamontowane w płycie GK. Czy są jakieś standardy, dobre zasady w tym zakresie (np. dodatkowe profile, obudowy przy głośnikach)?

Okablowanie do głośników sufitowych - Procab LS25 Kabel kolumnowy 2x2,5

Gniazdka audio - bez gniazdek audio przy wzmacniaczu. Przewody do głośników sufitowych nad sufitem podwieszanym prowadzone w peszlu,a w ścianie (zejście do wzmacniacza) w rurce elektroinstalacyjnej.

Sposób podłączenia TV-wzmacniacz - HDMI

Mile widziane uwagi i inne propozycje.

Z góry dzięki.
Tomasz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki sufitowe w sypialni daj w pozycji zielonej lub niebieskiej (zależy co będziesz robił). Do łazienki możesz dać dwa głośniki albo jeden stereofoniczny (są takie w ofercie Jamo). Jak masz wolny sufit (oświetlenie) to daj dwa... Głosniki montażowe przeważnie mają uchwyty do płyt GK, wiec szukaj takich.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym parę uwag. Wydaja mi się istotne.
Instalacja sufitowa głośników nie daje dobrych warunków akustycznych do słuchania muzyki.
Montaż głośników do sufitu podwieszonego, wykonanego z płyt kartonowo gipsowych nie daje możliwości słuchania muzyki zbyt głośno.
Taka instalacja jest dobra do tworzenia atmosfery muzycznej przy niezbyt wysokim poziomie głośności. Dlatego nie inwestował bym w zbyt drogie zestawy głośnikowe do montażu ściennego. Najtańsze rozwiązanie tego typu opiera się o zestawy głośnikowe przewidziane do zabudowy samochodowej. Przy takich założeniach do podłączenia takich głośników nie są potrzebne przewody głośnikowe o zbyt dużym przekroju i te bardziej wyrafinowane. Uważam ze można ograniczyć się do tanich lecz miedzianych przewodów głosnikowych o przekroju na poziomie ~1 mm2. Mogą być grubsze. Większy przekrój nie zaszkodzi. Biorąc pod uwagę że pojedyncze głośniki nie mogą grać zbyt głośno im większa ich ilość tym lepiej. Jeśli chcemy mieć dźwięk stereo większe ilości głośników muszą być tak łączone aby cała grupa miała impedancję odpowiednią do wzmacniacza który bedzie je napędzał. Głośniki w takiej grupie powinny być identyczne. Jeśli połączymy szeregowo 2 głośniki 4 ohmy to uzyskami 8 ohmowe obciążenie. Jesli połączymy 2 głośniki 8 ohmowe równolegle otrzymamy 4 ohmy obciażenia. I to sa zwykle wartości do przyjęcia. Jeśli przyjdzie nam do głowy połączyć równolegle 2 głośniki po 4 ohmy to da nam 2 ohmy i może to uszkodzić wzmacniacz. Dlatego łącząc 4 głośniki szeregowo-równolegle w grupie uzyskamy impedancje taką jak pojedynczy głośnik z tej grupy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Zwykły kabel głośnikowy jest tańszy, rozważę to obliczając faktyczne oszczędności.

Jak rozumiem, proponujesz zatem do łazienki również dać dwa głośniki?

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że głośniki sufitowe stworzą jedynie tło, ale też taki jest cel. W sypialni głośniki pełnić będą funkcję budzika i umilacza wieczoru. W łazience natomiast fajnie czegoś posłuchać rano czy wieczorem.

Może zaproponujesz jakieś konkretne głośniki sufitowe w tym przypadku? Myślę raczej o czymś gotowym z uchwytami i maskownicami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wiele głośników samochodowych posiada w zestawie osłony. Można je przykręcić do płyty kartonowo-gipsowej wkrętami do tego celu przewidzianymi lub nawet wkrętami do blachy. Typowe wkręty do karton-gipsu mają zwykle gwint o mniejszym przekroju i relatywnie dość wysokim jego profilu w stosunku do średnicy rdzenia. W łazience i kuchni unikałbym głośników z membranami papierowymi oraz zawieszeniami piankowymi..
Takich głośników jest masa na rynku i wiele zależy od tego ile chcemy na to przeznaczyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już dostarczam informacje:

Głośniki sufitowe sypialnia - Dwa głośniki. Wymiary sypialni 2,7 x 3,7m. Białe osłony. Możliwe płaskie osłony. Kształt osłon dowolny.

Głośniki sufitowe łazienka - Jeden/Dwa głośniki? Wymiary łazienki 2,5 x 3m. Wyższa wilgotność. Białe osłony. Możliwe płaskie osłony. Kształt osłon dowolny.

Cena: najlepszy stosunek cena/jakość. Jeżeli nie odczuję różnicy przy głośnikach za 500 zł od tych za 1000 zł, to wolę te za 500 zł. Jeżeli jednak różnica jest definitywnie odczuwalna to wybrałbym te za 1000 zł. Powiedzmy, że ceną wyjściową jest 500 zł za komplet. Jednak jeżeli komplet za 300 zł będzie równie dobry to czemu nie. W drugą stronę tak samo, jeżeli za 500 zł to jakiś "szajs", to proszę o sensowną propozycję.

Ponadto byłoby miło, jeżeli ktoś wypowiedziałby się co do:
Sposób podłączenia głośnika/głośników z łazienki do wzmacniacza - Gdzie podłączyć głośnik/głośniki z łazienki? Jeżeli będzie to jeden głośnik to można podłączyć go pod "CENTER"? A jeżeli dwa głośniki to pod "BACK or HEIGHT"?

Montaż głośników sufitowych - głośniki będą zamontowane w płycie GK. Czy są jakieś standardy, dobre zasady w tym zakresie (np. dodatkowe profile przy głośnikach, obudowy głośników)? Głośniki drgają wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem będą dodatkowe profile przy głośnikach, aby cała płyta nie drgała.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym problemem są tu białe osłony, bo w takie wyposaża się głośniki typowo ścienne i sufitowe. Można znaleźć znacznie lepsze głośniki samochodowe w podobnej cenie. Tyle że takie głośniki będą miały osłony czarne ( z reguły ). Dla wzmocnienia miejsca w którym jest głośnik można zrobić wsporniki łączące płytę podwieszoną z samym sufitem stałym na obwodzie otworu. Głośniki bywają różnego rodzaju . Te które są wyposażone we własną obudowę zwykle są dość głębokie i wymagały by wykucia zagłębień w suficie lub mocne obniżenie go. Wystarczy że przejrzysz w internecie jak wyglądają takie głośniki do zabudowy. Do tego trzeba jeszcze odrobinę wyobraźni.
Z reguły im głośniki są droższe , można od nich oczekiwać więcej. Bywają i takie dość drogie , które nie są zbyt dobre.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie głośników sufitowych to chyba Ci już pisałem, że mają zaczepy. Na Twoje wymagania nic nie trzeb więcej robić. Obudowy głośników wbudowanych stosuje się w zaawansowanych systemach kinowych.
Tak jak wspominałem głośniki do łazienki podłączasz jako efektowe - po wybraniu trybu "All Channel Stereo" grają wszystkie jednakowo, jak wybierzesz "Stereo" będą grały tylko frontowe w salonie.

Nie polecam głośników samochodowych - będzie problem z montażem. Plusem instalacyjnych oprócz białej barwy jest możliwość malowania...

PS Przeczytaj PW.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę ze w zasięgu cenowym dobrym wyborem były by cztery sztuki Magnat Interior IW 610. Jednak do łazienki można użyć mniejszych głośników.

Powinieneś wiedzieć że niektóre głośniki do zabudowy są przeznaczone do instalacji nazywanych 100V. Do ich podłączenia są przeznaczone wzmacniacze o wysokich napięciach wyjściowych. Umożliwia to używanie cienkich przewodów głośnikowych na bardzo dużych odległościach. Takie rozwiązania są bardzo częste w instalacjach radiowęzłowych i w nagłośnieniu supermarketów.

Daj znać na co się zdecydowałeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...