Skocz do zawartości

ROTEL - japończyk z brytyjską naleciałością


Recommended Posts

4 godziny temu, greg235 napisał:

jakich kolumn nie podpinać do Roteli

Raczej żeby nie podpisać do nich technicznie grających wzmacniaczowi jak ROTEL. Żeby grały muzykalnie, potrzebują innej elektroniki. 

 

4 godziny temu, greg235 napisał:

jak jego najsłabszy element

Czyli przeważnie jest to źródło 

4 godziny temu, greg235 napisał:

Dla mnie ta równomierność wręcz w jakimś stopniu liniowość pasma Roteli jest właśnie zaletą,

Czyli potwierdzasz. To nudny wzmacniacz. Dla mnie ta monotonia jest właśnie wadą nie do przyjecia. 

Słownik mnie poprawił. Ale myślę że jesteście na tyle inteligentni że pedziecie wiedzieć co miałem na myśli z kontekstu ;/

 

 

I ostatnie. Jakbym słuchał na takiej konfiguracji jak podajesz w stopce to wolałbym się obejść bez muzyki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Fantomas napisał:

Raczej żeby nie podpisać do nich technicznie grających wzmacniaczowi jak ROTEL. Żeby grały muzykalnie, potrzebują innej elektroniki.

Mam zupełnie inne zdanie jak zresztą wielu ludzi.

Cytat

Czyli przeważnie jest to źródło 

Czyli dokładnie wszystko co znajduje się pomiędzy gniazdkiem elektrycznym, a końcowymi głośnikami.

Cytat

Czyli potwierdzasz. To nudny wzmacniacz. Dla mnie ta monotonia jest właśnie wadą nie do przyjecia.

Niczego takiego nie potwierdzam. Liniowa równomierność pasma, dająca  wierność odwzorowania dźwięku źródła, może być nudna tylko dla muzycznego laika poszukującego młocki z głośników.

Cytat

I ostatnie. Jakbym słuchał na takiej konfiguracji jak podajesz w stopce to wolałbym się obejść bez muzyki.

Wiesz co... nie, nie zniżę się do takiego poziomu. Po prostu widać, że werbalna  agresja  dowodzi braku argumentów, co świadczy, że nie wiesz o czym piszesz.🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Rafał S napisał:

Grzegorz - dyskutujesz z człowiekiem, który utożsamia liniową charakterystykę z nudą. To powinno dać Ci pojęcie o sensowności dalszej rozmowy. ;)

Masz całkowitą rację. Dlatego już nie dyskutuję. :) Niestety mój model percepcji nie pasuje do UMC UMC UMC UMC 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Grzegorz - dyskutujesz z człowiekiem, który utożsamia liniową charakterystykę z nudą. To powinno dać Ci pojęcie o sensowności dalszej rozmowy. ;)

Rafał, a ja myślę że tutaj chodzi o coś zupełnie innego. Kolega Fantomas, zdaje się, reprezentuje pogląd, że lepiej nie słuchać muzyki w ogóle, niż słuchać na budżetowym sprzęcie. Uwielbiam taką retorykę. Lubisz muzykę, ale słuchać jej nie powinieneś, bo słuchanie jej na tanim sprzęcie to wielkie faux pas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie miał on na myśli budżetowego sprzętu skoro ten, który sam posiada kosztuje niewiele. Raczej chodziło mi o zestawienie Rotela z Focalem, czyli według niego brzmienie, które mu nie da końca odpowiada. Oczywiście nie zgadzam się z jego stwierdzeniem, że lepiej wcale nie słuchać muzyki. Muzyka to przede wszystkim rozrywka i kultura :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, soberowy napisał:

Wydaje mi się, że nie miał on na myśli budżetowego sprzętu skoro ten, który sam posiada kosztuje niewiele. Raczej chodziło mi o zestawienie Rotela z Focalem, czyli według niego brzmienie, które mu nie da końca odpowiada. Oczywiście nie zgadzam się z jego stwierdzeniem, że lepiej wcale nie słuchać muzyki. Muzyka to przede wszystkim rozrywka i kultura :)

Nie wie. Ale kolega Fantomas ma dumnie zaznaczone, że był posiadaczem ASR emiter. A to już nie w kij dmuchał.

Jeśli zaś chodzi chodzi o łączenie ze sobą różnych marek. Sam niejednokrotnie słyszałem na tym forum, że marantz i atc nie ma prawa grać. Że ten wzmacniacz co najwyżej do niskich serii dali bądź dynaudio się nadaje😉. Nie wiem, mnie to zestawienie nie odrzuca. A i Ciebie o audiofilskie torsje chyba nie przyprawiło. Ale może to dlatego, że nie jesteśmy prawdziwymi audiofilami 😝

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.05.2022 o 22:11, seba3002 napisał:

 lepiej nie słuchać muzyki w ogóle, niż słuchać na budżetowym sprzęcie.

Odniesienie było wprost do mojego sprzętu, którego rodzaj jest doskonale widoczny wszem i wobec w mojej stopce. Nie roszczę sobie żadnych pretensji do pojęcia sprzętu z jakiejś audiofilskiej półki, ale jak policzę dokładnie to zestaw ten kosztował mnie ponad 30 tysięcy złotych. Oczywiście wydana suma nie jest żadnym argumentem, że ten sprzęt dobrze gra, ale w moim przekonaniu raczej trudno przyjąć, że jest to sprzęt jakiś niskobudżetowy. Gdybym kierował się wyłącznie ceną, to kupiłbym coś sporo tańszego, celując pewnie głównie w sprzęt używany. Dodam, że poszczególne elementy zestawu kilkukrotnie zmieniałem i dobierałem nie na chybił trafił, ani tym bardziej sugerując się ceną, tylko dokonywałem świadomego wyboru słuchając przed zakupem wielu alternatywnych sprzętów i kierując się w pierwszej kolejności wrażeniami słuchowymi. Gdzieś w dalszym planie interesowała mnie  również funkcjonalność. W efekcie otrzymałem zestaw, który mi naprawdę bardzo odpowiada w moich warunkach akustycznych, gdyż dźwięk jest dynamiczny, ale nie jest przerysowany, brzmienie jest  neutralne i wyrównane we wszystkich rejestrach, pokazując prawdę odnośnie materiału dźwiękowego źródła. Dźwięk jest czysty i klarowny, gdzie ma być bas tam gra bas, gdzie nagranie pokazuje sopran tam jest sopran, a gdzie musi być ładnie prowadzony środek to tam jest środek pasma. Nie ma może jakiegoś bardzo  rozbudowanego rysowania przestrzeni i kolejnych planów dźwiękowych, ale też nie ma jakiejś mocno zauważalnej kompresji i kondensacji dźwięku, wszystko jest na swoim miejscu. Po prostu sprzęt nie narzuca w jakiś zauważalny sposób własnej sygnatury brzmieniowej. Muzykalność jest na odpowiednim poziomie, ale z zachowaniem szczegółowości.  Nie ma w tym nudy, bo mój zestaw potrafi w równie dobry sposób pokazać bardzo różne gatunki muzyczne, co jest dla mnie wyjątkową zaletą, bo słucham naprawdę skrajnie różnej muzyki. Zestawienie dość neutralnego Rotela i podobnie dość neutralnych Focali wbrew pozorom, jest bardzo dobre, bo wszechstronny wzmacniacz podkreśla wszechstronność tych kolumn i vice versa, jednocześnie wszechstronne kolumny pokazują również wszechstronność wzmacniacza. Dla mnie jest to naprawdę OK. Komuś może się nie podobać, ale jak w swojej mądrości twierdzili już starożytni Rzymianie - de gustibus non est disputandum. A przede wszystkim jeśli się już dyskutuje, to trzeba to robić z rzetelną argumentacją i na jakimś poziomie. :)

 

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Rotel A14.

Nie używałem strumieniowanie bluetooth, bo nie było mi to potrzebne - aż do dziś. Po wyborze źródła BT mój fon nie widzi zgłoszenia Rotel Bluetooth. Zrestartowałem smartfona. Zresetowałem wzmaka do ustawień fabrycznych. Zrobiłem upgrade oprogramowania  do v. 3.02. Nawet rozkręciłem obudowę i odkurzyłem wnętrze. Nic nie pomogło.

Czy ktoś miałby pomysł, jak rozwiązać problem? Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrowienia dla rotelowców.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, GRR napisał:

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Rotel A14.

Nie używałem strumieniowanie bluetooth, bo nie było mi to potrzebne - aż do dziś. Po wyborze źródła BT mój fon nie widzi zgłoszenia Rotel Bluetooth. Zrestartowałem smartfona. Zresetowałem wzmaka do ustawień fabrycznych. Zrobiłem upgrade oprogramowania  do v. 3.02. Nawet rozkręciłem obudowę i odkurzyłem wnętrze. Nic nie pomogło.

Czy ktoś miałby pomysł, jak rozwiązać problem? Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrowienia dla rotelowców.

No tak połączenie bluetooth z Rotelem jest możliwe wyłącznie  po wcześniejszym wyborze źródła BT. A sprawdzałeś czy Twój telefon łączy się z innymi urządzeniami po bluetooth? Albo czy jakiś inny telefon łączy się z Rotelem? Tak żeby sprawdzić, po której stronie jest problem. Ja kiedyś miałem podobny problem z połączeniem z laptopa, dopóki nie przeinstalowałem bluetootha w laptopie.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, greg235 napisał:

No tak połączenie bluetooth z Rotelem jest możliwe wyłącznie  po wcześniejszym wyborze źródła BT. A sprawdzałeś czy Twój telefon łączy się z innymi urządzeniami po bluetooth? Albo czy jakiś inny telefon łączy się z Rotelem? Tak żeby sprawdzić, po której stronie jest problem. Ja kiedyś miałem podobny problem z połączeniem z laptopa, dopóki nie przeinstalowałem bluetootha w laptopie.

Dziękuję za odpowiedź.
Tak. Sprawdziłem przy użyciu innych telefonów i tableta. Przeniosłem także ustrojstwo do innego pokoju, tak aby zmniejszyć zakłócenia z sieci WIFI i innych urządzeń. Nie pomogło.
(Przy pierwszym uruchomieniu wzmacniacza, kilka lat temu, sprawdziłem wszystkie funkcje i wtedy działało).
Przypuszczam, że gdyż od kilku lat nie stosowałem połączenia BT, doszło do trwałego "odłączenia" tej ścieżki w procesorze sterującym. Wydaje się, że pozostaje tylko serwis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, GRR napisał:

Dziękuję za odpowiedź.
Tak. Sprawdziłem przy użyciu innych telefonów i tableta. Przeniosłem także ustrojstwo do innego pokoju, tak aby zmniejszyć zakłócenia z sieci WIFI i innych urządzeń. Nie pomogło.
(Przy pierwszym uruchomieniu wzmacniacza, kilka lat temu, sprawdziłem wszystkie funkcje i wtedy działało).
Przypuszczam, że gdyż od kilku lat nie stosowałem połączenia BT, doszło do trwałego "odłączenia" tej ścieżki w procesorze sterującym. Wydaje się, że pozostaje tylko serwis.

Ewentualnie ja bym jeszcze spróbował  reset  do ustawień fabrycznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2022 o 22:44, greg235 napisał:

Ewentualnie ja bym jeszcze spróbował  reset  do ustawień fabrycznych.

Jak wyżej napisałem, reset wykonałem na samym początku walki.

14 godzin temu, Fantomas napisał:

Nie wiem jak połączyć bluetooth w tych wzmacniaczach. Ale mi to niepotrzebne. 

Jednemu potrzebne, innemu niepotrzebne.

Obecność BT - to znak czasu. Tak samo, jak złącza dla sygnału cyfrowego - w A14 aż 4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

ROTEL DT-6000 i RA-6000 - NOWE KOMPONENTY STEREO z SERII DIAMOND

Rotel wprowadza do oferty dwa nowe urządzenia, którymi postanowił uczcić 60 lat obecności marki na rynku audio. Mowa tutaj o modelu DT-6000, czyli przetworniku cyfrowo-analogowym z wbudowanym napędem CD i o wzmacniaczu zintegrowanym RA-6000. Te komponenty do systemów stereo są jednocześnie wyrazem uznania dla pasji Rotela i wartości, jakimi od lat kierują się przedstawiciele tej uznanej japońskiej marki.

Każdy z modeli należących do serii Diamond cechuje się wyrafinowanym, a jednocześnie eleganckim designem, który podkreśla ikoniczne dziedzictwo marki Rotel. Komponenty audio z serii Diamond zapewniają wysokiej jakości brzmienie, które uzyskano przez połączenie układów inspirowanych referencyjnymi urządzeniami Michi oraz podzespołów wykonywanych na zamówienie, co wynosi modele DT-6000 i RA-6000 na szczyt aktualnej oferty marki Rotel.

DAC Transport z napędem CD, czyli Rotel DT-6000

DT-6000 to zaawansowany przetwornik C/A zintegrowany z napędem optycznym. Jest to wysokiej klasy urządzenie źródłowe, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających melomanów. Zastosowano tu układ ES9028PRO firmy ESS Technologies, który obsługuje po 4 kanały dla lewego i prawego wyjścia stereo. Pozwala to wydobyć wszelkie niuanse z odtwarzanych nagrań, przy zachowaniu niespotykanej szczegółowości i przy niskim poziomie szumów.

W urządzeniu zastosowano w pełni zbalansowany układ filtrów wyjściowych, które są precyzyjnie dostrojone po to, aby uzyskać niezwykle realistyczne brzmienie. Układy zasilania modelu DT-6000 wykorzystują autorską konstrukcję ekranowanego transformatora toroidalnego oraz kondensatory wygładzające, charakteryzujące się niskim współczynnikiem ESR, czyli Szeregowej Ekwiwalentnej Rezystancji.

Na uwagę zasługuje ponadto zróżnicowana paleta połączeń dostępnych na tylnym panelu urządzenia. Są to: złącze PC-USB z obsługą MQA i DSD 4X (DSD 256), a także cyfrowe wejścia audio optyczne i koaksjalne z obsługą plików LPCM w jakości 24 bity/192 kHz. Wyjścia audio obsługują analogowe pary złącz XLR i RCA. Model DT-6000 można zintegrować z popularnymi systemami sterowania za pośrednictwem portu RS-232.

image.png.2cb3f952901d71ea75cef3553b200cb5.png

Funkcjonalny wzmacniacz zintegrowany, czyli RA-6000

RA-6000 to zaawansowany stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany klasy AB z certyfikatem Roon Tested. Charakteryzuje się mocą 350 W na kanał (przy impedancji obciążenia wynoszącej 4 omy). W urządzeniu tym zastosowano rozwiązania bazujące na flagowych modelach serii Michi, a także pochodzące z udoskonalonych konstrukcji marki Rotel (wersji MKII). Model RA-6000 ma wbudowany 32-bitowy przetwornik firmy Texas Instruments.

Podobnie jak w modelu DT-6000, również tutaj zastosowano autorski transformator toroidalny i wydajne kondensatory foliowe o niskim współczynniku ESR. Różnorodność dostępnych złączy pozwala na obsługę zarówno nowoczesnych cyfrowych, jak i klasycznych analogowych urządzeń źródłowych. Oprócz złącza PC-USB z obsługą standardu MQA, na tylnym panelu wzmacniacza dostępne są 3 złącza optyczne i 3 koaksjalne, a także analogowe wejścia audio XLR i 2 x RCA, w tym wejście gramofonowe. Urządzenie jest też wyposażone w Bluetooth z obsługą kodeka aptX HD.

image.png.7408514bc057ab17461071dea7bb706b.png

Nowe modele będą dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i srebrnej. W polskiej dystrybucji pojawią się najwcześniej w sierpniu 2022 r.

Rok powstania marki Rotel to 1961, także mają rok spóźnienia z diamentową rocznicą, ale chyba nikt się nie obrazi za to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znane są już europejskie i amerykańskie ceny na ten sprzęt - o polskich dowiemy się pewnie po wakacjach:

wzmacniacz RA-6000 to będzie  US$4499, €4499 oraz £3999,
zaś DT-6000 to US$2299, €2299 oraz £1999.

Dla porównania - amerykańska cena modelu Rotel RA-1592MKII to 3199 $ (moc obu wzmacniaczy - taka sama: 2x200W/8 oraz 2x350W/4)

W czarnym kolorze wygląda tak:

obraz.png.5d627c0afde7ee861da74a4747b852c1.png

 

Zaś co do wyglądu boczków na froncie urządzeń - dla ułatwienia zdjęcie ze skosu z góry...

obraz.thumb.png.807bec951feca0ee5b01c4204e5f3c30.png

Tył odtwarzacza...

obraz.thumb.png.9238c1b801534e7a9c0f02975ce76d45.png

 

Pozdrawiam
PS. Moc wzmacniacza dla 8 om - to 200W na kanał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...