Skocz do zawartości

problemy z akustyką


slawas2001

Recommended Posts

Witam,

Jakiś czas temu (całkiem niedawno) zakupiłem zestaw:

Yamaha PianoCraft MCR-N470D + B&W 686 S2

W sumie to jestem zadowolony z jego brzmienia jest głębia jest stereo jest spora (jak na moje laickie ucho) szczegółowość. w sumie basu nie ma jakoś dużo ale nie narzekam.

Jednak mam pewien problem w moim pokoju około 6m2 (przyległym do kuchni 6m2) gdzie zainstalowałem zestaw coś mi nie gra (jak sądzę) z akustyką tj. uderzenia perkusji (w rocku i pop) powodują że mnie bolą uszy.

Próbowałem ocieplić troche brzmienie i zawiesiłem za kolumnami trochę bawełnianego materiału i na ścianie z boku również, i chyba efekt (mocnych uderzen) ustąpił podobnie jak dżwięk stał się mniej rozproszony, jednak mam wrażenie (nie jestem jeszcze tego w 100% pewny) że dzwięk zrobił się troche pudełkowy -tak jak bym pozbawił go wysokich tonów.

I teraz zapytam czy coś schrzaniłem? Oraz może jakie ustroje byście polecili - sam nie majsterkuje więc oprócz zasłonek nic raczej nie zbuduje, ale widziałem że w sklepie w Gliwicach jest akustyk i wykonuje takie rzeczy. Może nie są piękne ale wyglądają na solidne. Czy byłoby coś takiego warte zachodu? A może spróbować z czymś takim https://www.audiostyl.pl/vicoustic-cinema-s...czny-p-331.html

Co byście ogólnie polecili?

Pozdrawiam,
Slawek

ps. ogólnie to słucham wszystkiego,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Bawełniany materiał nie poprawi znacząco brzmienia, tak się zastanawiam, że w ogóle wpływ może być mało przewidywalny.
Bardzo prawdopodobne jest to co piszesz, że dźwięk uszczuplił się o wysokie tony, gdyż taki materiał na niskie częstotliwości nie wpłynie, zaś wpływ może być w zakresie wysokich tonów.

Te panele, które masz w linku, wg mnie nie poprawią zbyt wiele z kilku powodów.
Po pierwsze - jest wykonany z jakiejś nieznanej pianki akustycznej, producent nie podaje parametrów, ale po opisie widać, że jej gęstość nie jest przystosowana do pochłaniania niskich częstotliwości. Producent sam pisze, że wpływa jedynie na średnie i wysokie częstotliwości. Generalnie co do pianek spotkałem się z wieloma opiniami negatywnymi, myślę, że wełna jest bardziej odpowiednia do zastosowań akustycznych. Bywają pianki otwartokomórkowe, które niby to są produktem przyzwoitym, jednakże mimo wszystko bezpieczniejsza pod względem akustycznym jest wełna (gęsta oczywiście).
Po drugie - grubość 4 cm, co jest parametrem dość słabym.

O wiele taniej sam możesz wykonać panele (lub znajdziemy takie oparte na przyzwoitej wełnie, tańsze), wpływające szerzej na pochłaniany zakres częstotliwości, jednakże nie znamy rozkładu pomieszczenia.

Wrzuć jakiś rysunek z zaznaczonymi elementami wystroju pomieszczenia, ulokowaniem sprzętu, wymiarami (rzut).

Tu masz link do niedawnej dysputy odnośnie akustyki, warto abyś się zapoznał z wątkiem, wstaw rysunki na kształt tych z wątku:

http://forum.audio.com.pl/Adaptacja-akusty...oju-t44998.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może ten materiał dałeś na zbyt dużej powierzchni ścian?
Lepsze byłyby elementy pochłaniające. Mniejsze powierzchniowo a głębsze (grubsze). Zamontowane w miejscach pierwszych odbić dźwięku.
Ale dużo zależy od tego jak daleko od ścian stoją kolumny.
Jeśli są dalej od ścian, odpowiedniejsze byłyby dyfuzory. Na przykład takie http://allegro.pl/dyfuzory-i6541670302.html#imglayer
Są oczywiście podobne, bardziej dopracowane, ale droższe.
Albo takie panele łączące funkcje pochłaniające z rozpraszającymi.
http://allegro.pl/panele-akustyczne-50-x-5...5958619777.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc zamieszczam obrazek pokoju narysowany ręcznie bo nie mam żadnego painta pod ręką, troche (a nawet mocno) są zniekształcone proporcje ale ogólnie wstawiłem najważniejsze wymiary icon_biggrin.gif
generalnie starałem się głośniki odstawić jak najdalej od ściany, ale ogranicza mnie mocno przestrzeń..
jak widać jest to mała przestrzeń i mały "podstawowy" zestaw do niej..

jeśli chodzi o panele to sam bym ich nie zbudował i raczej wolałbym żeby to było w miarę coś estetycznego żeby to jakoś wyglądało, f1angel nie wiedziałem że można kupić coś w takiej cenie! icon_surprised.gif

zatem co można by tutaj zrobić? będę wdzięczny za wszelkie uwagi .. dodam że nie chce przesadzać z tematem i skupić się na rzeczach najważniejszych które pomogą a na pewno nie zaszkodzą icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli są dalej od ścian, odpowiedniejsze byłyby dyfuzory. Na przykład takie http://allegro.pl/dyfuzory-i6541670302.html#imglayer
Są oczywiście podobne, bardziej dopracowane, ale droższe.
Albo takie panele łączące funkcje pochłaniające z rozpraszającymi.
http://allegro.pl/panele-akustyczne-50-x-5...5958619777.html




Panele akustyczne z aukcji wyglądają ciekawie, wyglądem mocno zbliżone do Vicoustic Wavewood, jednakże te z aukcji są chyba z 6 razy tańsze.
Dzwoniłem do sprzedawcy z aukcji z pytaniem o gęstość pianki zastosowanej w panelu. Osoba odpowiedziała, że gęstość to 20-30 kg/m3.
To wg mnie tłumaczy niską cenę. Dwa parametry czyli grubość i gęstość (najistotniejsze w panelu) są wg mnie nie do przyjęcia. Niewykluczonym jest, że one mogą pomóc, jednakże jeśli już to zmiana będzie raczej w skali micro nie makro.
Osobiście jeśli już pochłaniać i rozpraszać to raczej czymś innym.

Dzwoniłem też do sprzedawcy Vicoustic Wavewood (https://www.audiostyl.pl/vicoustic-wavewood-panel-akustyczny-p-104.html)
Grubość panela to 6,5 - 7 cm ( no lepiej), jednakże na temat gęstości odpowiedzi nie otrzymałem- ponoć tajemnica producenta, jednakże sprzedawca szacuję ją jako coś w granicy 40-50 kg/m3, czyli także żadna rewelacja, aczkolwiek jako hybryda działanie pianki może być trochę inne.

Co do dyfuzora, wg mnie ma za małą głębokość, aby wpłynąć na szeroki zakres rozproszenia. Tu najistotniejszy parametr to głębokość.

Martwi mnie dziwny trend producentów elementów akustyki. Wiedzą, że gdzieś biją dzwony, ale gdzie ? Produkują coś na kształt produktów spełniających swoje zadanie i dużo droższych, ale wiedza o parametrach, akustyce bardzo kuleje. Materiały stosują tragiczne.

Pianka o gęstości 20kg/m3 ? w panelu pochłaniająco rozpraszającym ???? Dla mnie to kpina i wstyd coś takiego sprzedawać pod szyldem firmy akustycznej.

Jeśli dyfuzor to myślę, że to będzie dużo lepsze:

http://paneleakustyczne.pl/dyfuzor-skyline-2d-p-35.html

Na dniach mogę przeanalizować dokładnie rysunek pokoju i mogę coś polecić odnośnie rozmieszczenia paneli i ich rodzaju, jeśli slawas2001 masz taką potrzebę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Jeśli coś ma lepiej zadziałać, to musi mieć odpowiednie parametry i niestety kosztuje.
Dużo zależy od budżetu. Choć lepiej zrobić cokolwiek nawet takimi panelami niż nic.
Tak, jak w przypadku zestawu stereo każdy tu musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy go stać, co może kupić.

A pytałeś jaką grubość (głębokość) ma ten dyfuzor podobny do Skyline?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, że lepsze to niż nic, jednakże wykonując samemu panel pochłaniający na dobrej wełnie cenowo wyjdzie podobnie, wykonanie jest proste (kilkunastoletni człowiek jest w stanie sam to wykonać), zaś efekt będzie zdecydowanie lepszy. Myślę, że warto.

Ewentualnie można te panele akustyczne kupić, zedrzeć piankę marnej jakości i dokleić zamiast niej przyzwoitą wełnę, to nie jest trudne do wykonania i funduszy dużo to nie pochłonie, zaś lepszy efekt murowany.

Co do dyfuzora nie dzwoniłem i nie pytałem, gdyż uznałem, że nie ma sensu. Na zdjęciach widać, że głębokość nie przekracza 10 cm, śmiem twierdzić, że 5 cm w najgłębszym miejscu nawet nie będzie. W mojej opinii 20 cm głębokości to minimum, żeby cieszyć się w miarę przyzwoitym efektem, gdyż na głębokość rzędu 40 - 60 cm mało kto może sobie pozwolić, a to dopiero jest efekt. Nie, że słyszałem, jednakże praw fizyki dźwięku się nie oszuka.

Akustyka to skomplikowany temat, jednakże ona jest bardzo skorelowana z fizyką, gdzie rządzą proste zasady (ostatnio pozwoliłem sobie już na komplikowanie tego tematu). Matematyczna tabliczka mnożenia akustyki pochłaniania fal akustycznych to gęstość i grubość, rozpraszania- długość, poniekąd gęstość materiału z którego wykonany jest dyfuzor i rozmieszczenie elementów - są na to wzory), Nic więcej, prościzna, Temu jak patrzę na oferowane produkty sklepów "akustycznych", czy "pianki akustyczne" sprzedawane na allegro o gęstości do 30kg/m3 oraz ilość osób je kupujących żal mi się robi, Ale jak to w marketingu- ładnie wygląda, fachowe nazewnictwo i kupujący wmawiają sobie, że jest lepiej, bo kilku tak napisało, więc pewnie lepiej się znają. Obciach napisać, że jest gorzej.

Masz rację f1angel, że lepsze to niż nic, ale ja jakoś sam nie mogę skłonić się do półśrodków. Wychodzę z założenia, że albo coś robi się dobrze, albo lepiej się do tego nie zabierać w ogóle. Temu sam jeszcze dyfuzorów nie wykonałem, ale mam nadzieję, że niebawem je zrobię. Żonka już jest gotowa na to, że ze ściany będą wychodzić kołki o długości 15 cm najdłuższy, jednakże to jest mało, niebawem powalczę o minimum 20 cm.

Przecież każdy z nas chce jak najlepiej. Ty jako wytrawny audiolub Jarku, mający bardzo dużą wiedzę na temat audio, na pewno nie zadowoliłbyś się jakimś półśrodkiem, w jakimkolwiek aspekcie dotyczącym audio. Więc sądzę, że jeśli ktoś szuka recepty na szczęście w brzmieniu, to szybko lub tanio się nie da. Trzeba czas poświęcić, albo pieniądze- jak kto woli. Na skróty nie pójdziemy, choć wielu tego oczekuje i ma na to nadzieję,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na dniach mogę przeanalizować dokładnie rysunek pokoju i mogę coś polecić odnośnie rozmieszczenia paneli i ich rodzaju, jeśli slawas2001 masz taką potrzebę.



dzięki Simson byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi co do ustawienia i ewentualnych ustrojów, mój cel to jeśli to możliwe ocieplić odrobine brzmienie i może nieco rozproszyć brzmienie (?) przy takiej małej powierzchni/odległości od kolumn od kolumn wydaje się być dość "mocne"

jeśli możesz to prosiłbym żebyś zaczął od rzeczy najważniejszych a skonczył na mniej ważncyh żebym wiedział co jest niezbędne a co względnie potrzebne
Pozdrawiam,
S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro się postaram odnieść do Twojego pomieszczenia, tak na szybko uważam, że podstawą będzie absorpcja (pochłanianie) tylnego odbicia fal (w większości przypadków to sprawdza się najbardziej). Tylne odbicia dość mocno zaburzają stereofonię, stąd często dobrym rozwiązaniem jest odsunięcie kolumn od ściany tylnej nawet do 1,5 metra. Z uwagi na małe pomieszczenie problemem będzie zastosowanie grubego panelu, więc na pewno radziłbym zastosowanie ustroju akustycznego opartego na wełnie, jednakże gęstość wybrałbym coś w granicy 140kg/m3. Im więcej tym lepsze efekty się osiągnie przy niezbyt dużej grubości, aczkolwiek 10cm to byłby dobry wynik.
jutro na spokojnie i dokładnie popatrzę co mogłoby pomóc najbardziej.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki! czy myślisz że coś w tym stylu by mogłoby być? http://paneleakustyczne.net.pl/panele-akus...82aniaj%C4%85ce no chyba że zrobią na zamówienie bardziej gęsty panel np to 140kg, i musiałbym chyba poprosić o inne wymiary, ten głośnik jest stosunkowo mały 31/16/23 cm (W/SZ/G), a między nim a ścianą jest tylko 17/18 cm więc pewnie mogłyby być miniaturowa wersja takiego panela np 45/30/7 cm?

S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym stylu jak najbardziej, jednakże konieczna by była zmiana gęstości. Isover 80 ma gęstość 80kg/m3, to dobra wełna, ale ja bym na Twoim miejscu zastosował około 140 kg/m3 z uwagi na to, że grubego panelu nie zamontujesz. Zadzwoń i zapytaj czy wykonają na zamówienie coś gęstrzego niż 80 ??? Wymiar niekoniecznie będzie za duży. Kolumny małe, ale panel akustyczny musi być większy od kolumny. 104/64 wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Z uwagi na mały metraż trzeba pomyśleć nad 7 lub 10 cm. Dzisiaj niestety jestem na chwilę. Podzwoń, pomierz (może uda Ci się wykonać dokładniejszy cały rysunek?) i napisz czy taką wełnę na zamówienie wykonają, jeszcze się nie określaj co do wielkości panelu, na razie zapytaj czy jest taka możliwość.

Od kolumny do kolumny jaką masz odległość (mierząc od środka kolumny do środka kolejnej) ? Z rysunku pewności nie mam. I czy masz możliwość rozstawić je szerzej w razie potrzeby ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kolumny do kolumny ich środka wychodzi 104 cm, i jeżeli rozstawie je szerzej to stracę symetrię na czym mi zależy i wtedy nie mam jak kabli poprowadzić bo prawa kolumna musiałaby wylądować pod oknem gdzieś pod zasłonami z prawej strony, jedna stałaby na półce a drugiej musiałbym dać standa jakiegoś,

jeżeli chodzi o wymiar tego panela to troche sie obawiam że jak zrobie na sporą część ściany to zrobi się martwyp rzytłumiony dźwięk, tak jak wczęsniej kiedy osłoniłem ściany bawełnianą narzutą, poza tym wszędzie w studiach i na zdjęciach widziałem że dają takie panele wyłącznie za kolumnami a nigdy między nimi, czy myślisz że jest się czego bać?

ogólnie powiem że z pewnym niedowierzaniem podchodziłem do takich kombinacji i kupowania jakichkolwiek paneli w praktyce ale dzisiaj zrobiłem eksperyment który mnie wprawił w zdumienie, za głośniki wepchnąłem ikeowskie tandetne poduszki z watą w środku, i efekt który uzyskałem był dokładnie/prawie taki jakiego szukałem/jakiego mi brakowało w brzmieniu zestawu - suche sztywne kłujące w uszy uderzenia perkusji i krótkie płaskie basy (które obawiałem się ze są wynikiem prawdoodobnie sztywnych membran ) zamieniły się w pełne głębokie dźwięki a z płaskiego brzmienia suchej mini-kolumienki zrobił się grający pełną piersią "potwór", no i pojawiły się średnie tony których wcześniej jakoś brakowało , aż sam nie mogę w to uwierzyć, szczególnie że zmiana w brzmieniu jest tak subtelna a zarazem tak ogromna, jestem w szoku!!!! icon_surprised.gif


Pozdrawiam,
S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mi się rozjaśniło, myślałem, że odległość między kolumnami jest nieco większa. W takim przypadku jasne, że wskazane panele mogą być nieznacznie za duże, aczkolwiek nie sądzę, żeby nadto przytłumiły brzmienie.

Na jakiej wysokości masz kolumny? Bardziej chodzi mi o to na jakiej wysokości znajdują się głośniki w kolumnach ? Na wysokości uszu ? Różnie zalecają. Np w moich kolumnach podstawkowych zalecają, aby głośnik szerokopasmowy znajdował się na wysokości uszu, często można spotkać się z zaleceniami, aby wysokotonowy był na takiej wysokości. Najlepiej samemu to sprawdzić.

Dobrze gdyby panel wychodził na boki. Przy tej wielkości kolumn i odstępu między nimi wykonałbym panel o wymiarach 40cm/50 cm (w układzie pionowym), ale u sprzedawcy możesz jeszcze dopytać i zobaczyć co on by zaproponował. Jak będzie mało zawsze można dołożyć, żaden problem. Kolumny dobrze byłoby umieścić na jakiejś granitowej podstawie tu coś takiego wykonują na zamówienie: http://allegro.pl/standy-granitowe-podstaw...6631426969.html

zaś kolumny zlepić do podstawki np blu-tack. Bardzo pozytywnie wpływa to na stabilność. Takie standy by je trochę uniosły (temu pytałem o wysokość głośników w kolumnach względem miejsca odsłuchowego (twojej głowy) i szafka na której stoją nie zaburzała by tak bardzo zasięgu kolumny.

Po zdjęciu widać, że te kilka cm można by było jeszcze odsunąć, z taką granitową podstawką o kolejne z dwa cm. Grubość panela myślę, że 10 cm, Przy takich podstawkach część panela weszłoby za dolną krawędź kolumny, więc też dobrze,

Bas-reflex skierowany jest do przodu, więc później można skupić się nad rozproszeniem fal za plecami, ale najpierw myślę wykonaj panele i pomyśl o granitowych podstawkach (bardzo dobrze gdyby podstawka była cięższa od kolumny, choć przy granicie to nie ciężko). Gęstość wełny dobrze żeby oscylowała w granicy 120-140 kg/m3 (pytałeś jak z wykonaniem na zamówienie ? )

Nie dziwię się, że poduszki wpłynęły pozytywnie na brzmienie, takie panele powinny wpłynąć jeszcze lepiej (tak nawiasem, bardzo dobrze poduchy się prezentują za kolumnami icon_wink.gif )

Oczywiście te wskazówki nie koniecznie muszą wprowadzić rewolucję, gdyż bez pomiarów ciężko coś dobrać, by mieć 100% pewności, jednakże w teorii to powinno się sprawdzić. Skoro poduszki dużo zmieniły tym bardziej taki panel, gęsty - czyli wpływający na większy zakres pochłaniania- powinien dużo pomóc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Simson za wszelkie uwagi, na ten moment z granitem jeszcze się powstrzymam, i próbuje rozwiązać problem paneli.

Otóż oddalenie głośników od siebie i ściany skutkuje może większą przestrzenią, ale zarazem sporym rozjaśnieniem brzmienia.

Natomiast eksperymenty z poduszkami powodują znaczne ocieplenie i na tym mi głównie teraz zależy, przy tym jako efekt uboczny dochodzą jakieś rezonanse i zdaje się że w rogu za lewą kolumną powstają fale stojące i mimo że jakoś specjalnie mi nie przeszkadzają to zastanawiam się czy w jakiś prosty sposób można je wyeliminować.

Generalnie poczytałem trochę o wełnie i przeraża mnie fakt że jest podatna na pylenie i nie do końca neutralna dla zdrowia, i -będąc właściwie w kropce, bo wiem że trudno o podobne parametry - tak sobie próbuje kombinować czy jednak nie udało by się znaleźć wystarczająco grubą i gęstą piankę, albo wykonanie takiego panela z innego materiału który choć trochę stworzyłby efekt owych poduszek?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwi mnie, że tam w rogu pojawia się fala stojąca. Przy takim rozstawienie to raczej nieuniknione. Dobry panel powinien ją zniwelować. Fakt, że wełna ma swoje wady. Niedawno widziałem tabelę z porównaniem gdy wełna była zabezpieczona tylko materiałem oraz zabezpieczona folią spożywczą i materiałem. Wyniki pochłaniania były bardzo zbliżone, jednakże sam nie wiem jak to w praktyce wygląda. Można zabezpieczyć przed pyleniem gruntując ją. Co do pianek to tu należy bardzo uważać, osobiście nie mam przekonania. Na audio show było ciekawe stanowisko z produktami do akustycznych rozwiązań, znajdę namiar to zaraz link dołączę. Materiał, który tam oglądałem nie był chyba wełną, na piankę też to nie wyglądało.




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzwoniłem do firmy NYQUISTA. Mieli oni swoje małe stanowisko na tegorocznym AS. Pisałem o tym w temacie Audio Show 2016.
Z ciekawości zadałem kilka pytań, gdyż panele w przyszłości także chcę zakupić lub zrobić.

Wybór mają dość spory, wykonują panele oparte na piance akustycznej pół- otwarto komórkowej. Panel o gęstości w granicy 120-140kg/m3 kosztuje łącznie z wykończeniem (przeważnie obszycie materiałem) w granicy 600 zł za m2 panelu o grubości ok 7-10 cm. I taki panel bym radził.

Wykonują także panele łączone (np pianka o gęstości 40kg/m3 łączona w jednym panelu np z pianką 120kg/m3)

Dla ciekawych tematu powyższa firma wykonuje także pomiary akustyczne. Cena oscyluje w granicy 1500 zł za punkt. Dostajemy wydruk i porady co należy wykonać, jeśli dobrze zrozumiałem,jednakże o bliższe szczegóły nie pytałem.

Tak więc przy takim produkcie i wymiarach o których wspominałem wcześniej (2x 40/50) trzeba te 500-600 zł szykować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda to dobrze, ale szkoda że nie mają żadnych wyników pomiarów ani konkretnych parametrów tych pianek, a wcenniku nawet cen, dlatego nic nie wiadomo - trzeba będzie zadzwonić i się dopytać, jeśli to by zadziałało to by wyglądało na świetne rozwiązanie, niekoniecznie tanie ale może nawet całkiem profesjonalne,

s.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej radzę skontaktować się. Na pewno jakieś dane bliższe mają, wyniki pomiarów z zastosowaniem danych materiałów także powinni mieć. Ja aż tak szczegółowo nie rozmawiałem. Oczywiście jeśli zasięgniesz obszernej wiedzy od nich i na coś się zdecydujesz daj koniecznie znać tu na forum. Potem także opisz co dane panele zmieniły itp, zaś w przypadku rezygnacji z zakupu u nich także daj znać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem już w kontakcie czekam na odpowiedź i jeżeli będzie pozytywna co do gęstości 140 to pewnie kupie, a jeżeli zostanie do wyboru gęstość 80 w gotowym ustroju to się zastanowie chociaż i tak wygląda to lepiej niż większość (może niż wszystkie jakie widziałem) paneli na rynku... dam znać jak postępy...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie przy gęstości 140 bardziej wyrównasz brzmienie, jednakże jeśli zostanie 80 tragedii na pewno nie będzie. Wpływ powinien być mocno słyszalny. Jasne, że bądź w ciągłym kontakcie.
Pozdrawiam


....aha, wiadomym jest, że czym grubszy panel i gęstszy tym lepiej wpływa na niższe częstotliwości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEszcze nie powiedzieli mi co będzie w środku panela, ale z tego co się dowiedziałem to są w stanie zrobić na wymiar i całkiem możliwe że włożą tam gęstą piankę jeśli tylko będzie mi zależało.. pytanie tylko czy dobrze będzie jeśli zakleję całą przestrzeń za kolumnami tak jak polecają 160x60 i czy każda gęsta pianka zachowuje się tak jak z góry założyliśmy, czyli choć trochę podobnie do wełny.. (?)

Pozdrawiam,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O piankach są różne opinie. Pianka piance nie równa, najlepszym rozwiązaniem byłoby wypożyczyć jakieś dwa panele lub jeden większy i przekonać się na własne uszy. Może mają takie do pożyczenia ? Nawet warto ponieść koszty wysyłki żeby się przekonać. Jednakże próbki ustrojów widziałem osobiście. Jeśli to to samo nie powinno być źle. Kupując produkt z oferty mamy 14 dni na odstąpienie od umowy i odesłanie produktu bez podania przyczyny. Jednakże zapytaj jak to jest ze zwrotem, jeśli byłbyś niezadowolony.

Nie powinno być większego problemu przy większym panelu niż część za kolumnami, procentowo w pomieszczeniu nie będzie to dużo, ale to tak trochę zabawa w przewidywanie.

W pierwszej kolejności postaraj się wypożyczyć lub zagwarantować sobie zwrot w razie rozczarowania.

...aha
Jeśli będą problemy zapytaj o dane, tj o współczynnik pochłaniania dźwięku pianek, które sprzedają. Wówczas porównamy je ze współczynnikiem pochłaniania wełny Isover80, to dużo może rozjaśnić.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W pierwszej kolejności postaraj się wypożyczyć lub zagwarantować sobie zwrot w razie rozczarowania.



Więc generalnie historia wygląda tak:

1. Jeżeli kupujesz rozmiar na zamówienie to wątpie żeby ktoś brał możliwość zwrotu takiego ustroju (mimo że towar kupiony przez internet faktycznie można oddawać do 1 czy 2 tygodni)

2. Tamten handlowiec od Nyquisita się wycofał/przestał odpisywać jak już byłem praktycznie zdecydowany być może dlatego że zamówienie byłoby bardzo małe, trudno powiedzieć.

3. W międzyczasie napisałem do Acousticity i zalecono mi do wyboru:
-pianki + porządne (nie tanie)pułapki basowe
-porządne panele binarne do których przydałby się pomiar (taki pomiar nie jest na mój budżet)
-panele z wełną niepylącą robione na wymiar

4. Ostatecznie jeśli miałbym się decydować to budżet pozwoliłby mi na takie panele z wełny. Niemniej jednak po przeczytaniu całego mnóstwa artykułów, zaleceń i opinii doszedłem do wniosku że trudno jest przeprowadzić taką działającą modernizację akustyczną niskimi kosztami szczególnie biorąc pod uwagę charakterystykę (np długość) fal niskich częstotliwości do których nie wystarczy kilka cm panelu czy pianki. Efekty takiej amatorskiej modernizacji mogą być różne (np uwydatnienie rezonansów niskich częstotliwośći, albo przetłumienie pomieszczenia ) a ryzyko finansowe niemałe ze względu na pkt1. Więc ogólnie mój entuzjazm został skutecznie wyhamowany.

5. Na ten moment zdecydowałem że mniejszy koszt a bardziej praktyczne będzie kombinowanie z umeblowaniem pokoju np narożnik po drugiej stronie ściany oraz poprawne ustawienie kolumn tj daleko od ścian i rogów pokoju, a następnie zastanowie się co dalej choć niewykluczone że skorzystam z opcji nr3 panele z wełny.

Pozdrawiam,
s.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...