Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo


George11

Recommended Posts

Witam wszystkich,

otóż chciałbym dokonać zakupu zestawu 2 kolumn ze wzmacniaczem do nowego mieszkania.

Jako, że mieszkanie jest w trakcie uzupełniania meblami, możliwe jest dowolne ustawienie kolumn. Plan jest taki, aby kolumny swobodnie stały po lewej i prawej stronie ławy, na której będzie telewizor.

Powierzchnia salonu wynosi 20mkw.

Jak już wyżej pisałem szukam zestawu 2 kolumn ze wzmacniaczem.

Łącznie chciałbym wydać około 2,5 tys. zł za nowy sprzęt.

Kolumny podłączyłbym do smartTV z Orange Funboxem. Głównie byłyby one wykorzystywane do słuchania muzyki POP, filmowej, a także w mniejszym stopniu do oglądania filmów.

Jest to mój pierwszy zestaw stereo, dlatego proszę o pomoc w doborze sprzętu. 

 

Z góry dzięki. Pozdrawiam.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Witamy na forum.

Trochę brakuje jeszcze informacji ...

Jaki lubisz dźwięk; typu jasny, chłodny, konturowy, ostry, twardy  czy też ciepły, miękki, wyrafinowany, nieagresywny ... Zdaję sobie sprawę , że te pojęcia mogą być trudne dla Ciebie, ale mogę się mylić. Napisz jakby co swoimi słowami - czy lubisz jak niskie tony są szybkie twarde, czy raczej miękkie, poluzowane, wysokie tony mocno zaznaczone czy raczej wplecione w pasmo, bądź wycofane, średnie tony cieplejesze - chłodne, wyeksponowane itp itd...

Rysunek by się jednak przydał z znaniesionymi wymiarami, umeblowaniem i  z zaznaczonym miejscem Twojego odsłuchu oraz przypuszczalne miejsce dla kolumn według Ciebie ...

Akustyka jest ogromnie ważna jeśli chodzi o dźwięk i nie można jej bagatelizować. Jeżeli nie wiesz nic na ten temat to polecam na początek te artykuły:

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze

http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Kwota 2500 zł na nowy sprzęt to raczej mało aby uzyskać dobrą jakość, a przecież na tym nam głównie zależy prawda? Znacznie lepszym wyborem byłby sprzęt używany, który kupując wchodzisz o umowną klasę wyżej w stosunku do nowego. Naprawdę warto to przemyśleć , szczególnie , że w nowym sprzęcie w tej cenie nawet za dużego wyboru nie ma niestety. Szkoda swoje ciężko zarobione pieniądze wydawać na coś co tylko może ładnie wyglądać i nic poza tym.

Bardzo ważnym elementem toru audio  jest źródło , smart Tv nie jest do tego najlepszym rozwiązaniem , gdyż będzie on po prostu mocno ograniczał dźwięk. Dobrym rozwiązaniem jest np. laptop , Pc + Dac, bądź oczywiście odtwarzacz Cd jeżeli posiadasz jakieś płyty. Oczywiście koszta rosną jak widzisz - ale tego się nie da uniknąć. Trzeba pamiętać jeszcze o kabelkach jak głośnikowe czy interkonekt - chyba że masz takie?

Pozdrawiam ...

 

Edytowano przez Note
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Note wyczerpał zakres tego co należy uzupełnić. Zgodzę się ze wszystkim o co prosi przedmówca. Faktycznie na sprzęt nowy kwota jest niezbyt duża, więc tak samo polecałbym sprzęt używany.

Zyskasz kolego na jakości zdecydowanie. Dobrze dobrany sprzęt używany w kwocie 2500 zł zabrzmi przeważnie jak nowy w kwocie około 4000 zł. Nie bój się inwestować w zadbaną używkę, gdyż one na wartości później tracą niewiele. Zdarza się, że taki sprzęt po nawet dwóch latach możesz odsprzedać w podobnej kwocie. Piszę o odsprzedaży, gdyż nie wykluczone jest, że gdy zetkniesz się z lepszym audio to po kilku latach można coś dozbierać, sprzedać w podobnej cenie to co kupiłeś i dalej piąć się w jakości. 

Pamiętaj, że sprzęt używany, który niegdyś kosztował 6-8 tyś zł, zaś teraz jest do kupienia nawet w Twoim budżecie najczęściej nie był katowany, gdyż takie pieniądze na audio nie wydają osoby przypadkowe. 

Akustyka- jak najbardziej, to jest podstawa. Rysunek z rzutem pomieszczenia, jakieś zdjęcia na pewno pomogą dobrać zestaw zdecydowanie lepiej. W takim metrażu można pomyśleć o kolumnach podstawkowych oraz niezbyt dużych podłogowych. Zależy to od tego co lubisz, jaki masz plan wystroju. 

Zastosuj się do rad przedmówcy, wówczas można coś ciekawego naleźć. W kwestiach akustyki postaram się także doradzić najlepiej jak potrafię.

 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

dzięki bardzo za wszystkie porady. Od razu widać, że ma się doczynienie z ekspertami.

W kwestii dźwięku to preferuję typ bardziej ciepły, wyrafinowany, czyli niskie tony ciepłe, wysokie tony bardziej zaznaczone niż wycofane, średnie tony również cieplejsze. Przykładem muzyki, którą chciałbym słuchać jest muzyka filmowa z Piratów z Karaibów.

Co do zestawu nowego lub używanego to faktycznie używany mógłbym wydaje się rozsądniejszy, natomiast obawiam się, że jako osobą początkująca mogę zakupić sprzęt i nie wykryć, że jest trochę zajechany i nie warty swojej ceny. Kabli do zestawu to jak na razie nie posiadam żadnych.

Poniżej załączam plan rozmieszczenia salonu. W planie jest również opcja przyklejenia dekoracyjnych gipsowych cegieł na ścianie tuż za sofą.

Jak widać wstępnie chciałbym umiejscowić kolumny podłogowe po lewej i prawej stronie ławy z TV.

Z góry dziękuje za wszytskie porady.

Pozdrawiam

 

kolumny.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak jak pokazałeś na rysunku kolumny będą stały za wąsko (zbyt mały rozstaw) i za blisko tylnej ściany.

ja pokazałem na rysunku jak powinny stać (czerwone owale) i gdzie Ty (zielony owal) powinieneś siedzieć, by odsłuch był prawidłowy. Wówczas byłby to układ najbardziej zbliżony do trójkąta równobocznego. Żółte linie za Tobą (byle na wysokości uszu, gdy siedzisz) i kolumnami, to silnie pochłaniające dźwięk panele. Najlepiej z gęstej, o dużym ciężarze właściwym wełny mineralnej (odpowiednio zabezpieczonej przed pyleniem). Albo specjalistycznej pianki. A co najmniej powinny tam się znaleźć otwarte półki z książkami (najlepiej taka kratownica z drewna o głębokości 15 - 20 cm.) Pomiędzy Tobą a kolumnami przydałby się jakiś gruby o mocnym splocie dywanik. Albo choć wykładzina dywanowa.

Niebieski znak zapytania i strzałki biegnące od niego do kilku miejsc, to pytanie co to za miejsca, co tam jest albo będzie? I gdzie są drzwi wejściowe oraz okna?

Napisz, czy dałbyś radę tak ustawić kolumny. Bo przy samej ścianie prawie żadne Ci dobrze nie zagrają.

Niestety jak pisali koledzy FunBox czy Smart TV nie dadzą dobrego dźwięku, który mógłbyś wzmocnić i słuchać. Będzie jako tako. Co byłoby potrzebne, także napisali.

I ja również twierdzę, że sprzęt używany byłby dużo lepszej jakości. Ale zrobisz jak chcesz. Ustosunkuj się do wszystkich kwestii, odpowiedz na pytania i postaramy się coś doradzić.

593580b8e9406_Pokj1..png.ddac7bbbe637c679dde9d50f8f0acbb0.png

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

rozstaw kolumn jak najbardziej mogę zwiększyć do odpowiedniej wartości boku trójkąta. Natomiast jak bardzo kolumny muszą być odsunięte od ściany?

Na żółtych polach planuję przykleić do ściany takie gipsowe dekoracyjne cegły tylko nie wiem to wystarczy.

Zaznaczone przez ciebie miejsca niebieskimi strzałkami są to obszary puste gdzie nic nie będzie. Bardziej szczegóły plan salonu załączam poniżej.

Co do smatTV to nie będzie problemu żeby podłączyć laptopa żeby jakość dźwięku była jak najwyższa.

 

kolumny2.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, George11 napisał:

Natomiast jak bardzo kolumny muszą być odsunięte od ściany?

Jak najdalej ;) A tak bardziej szczegółowo odpowiadając to też dużo zależy od kolumn. Jedne będą Ci bardziej "dudniły" jak będą blisko ścian, inne mniej, a jeszcze inne wręcz wogóle.

Tak czy inaczej nie patrząc nawet na problemy związane z podbiciem niskich tonów i nie chcianych z tym efektów zaburzających słuchanie naszej ulubionej muzyki to stawiając kolumny blisko ścian , strasznie wpływa to na scenę, jej głębię. Poszczególne instrumenty są bardziej zlane ze sobą. Tworzy się prosto mówiąc jedna wielka papka z muzyki. Nie ma tego oddechu, efektu przestrzenności, ogólnie upada cała scena stereo, czytelność źródeł pozornych ...

Więc moim zdaniem powinieneś odsunąć kolumny w Twoim metrażu od tylnej ściany na min.30 -40cm {Oczywiście zakładając, że wielkość kolumn będzie dobrana do pomieszczenia}. Rzecz jasna od bocznych ścian również musi być zachowana odpowiednia odległość. Nie ma nic gorszego niż usytuawanie kolmny/kolumn w rogu pomieszczenia.

4 godziny temu, George11 napisał:

Co do smatTV to nie będzie problemu żeby podłączyć laptopa żeby jakość dźwięku była jak najwyższa.

Tak, tylko musisz wiedzieć o tym, że podłączając bezpośrednio laptop pod wzmacniacz również nie uzyskasz niestety dobrego dźwięku, wręcz przeciwnie. Co innego jak laptopa podłączysz pod Dac i następnie do wzmacniacza. 

Wiadomo, że pieniądze grają tutaj główną rolę, więc z tym możesz zaczekać, dozbierać i dokupić. Za 400 - 500 zł, kupisz już coś przyzwoitego, np coś z Nostromo, Ca dac magic 100, zależnie od preferencji brzmieniowych. Oczywiście mowa o używkach - ale nie ma się czego bać - owe dac'i bywają w sprzedaży jeszcze na gwarancji.

Oczywiście można taniej - np taki Fiio D3 za 70-80 zł pod warunkiem , że byś miał wyjście optyczne z laptopa gdyż inaczej go nie podłączysz. Ale ja osobiście tego "dac'a" nie polecam do takich zastosowań. Moim zdaniem brzmi on marnie i lepiej na spokojnie dozbierać i kupić coś porządnego. Co innego jak ktoś chce podłączyć sobie Tv do stereo, aby posłuchać wiadomości itp. to faktycznie te urządzenie do tego jest dobre.

Dnia 6/5/2017 o 09:11, George11 napisał:

Co do zestawu nowego lub używanego to faktycznie używany mógłbym wydaje się rozsądniejszy, natomiast obawiam się, że jako osobą początkująca mogę zakupić sprzęt i nie wykryć, że jest trochę zajechany i nie warty swojej ceny.

Przede wszystkim zawsze trzeba minimalizować ryzyko. Podaj skąd jesteś , z jakiego miasta, aby łatwiej można było szukać sprzętu. Może coś znajdzie się koło Ciebie gdzie byś mógł podjechać i posłuchać, obadać ...

Na alledrogo sprzedawcy nieraz dają gwarancję na rozruch więc to też jest niezła opcja.

Zawsze istnieje jakieś ryzyko i nie ma co się czarować, ale uwierz mi - jak kupisz nowy sprzęt z gwarancją to również może się coś popsuć, nawet zaraz po wyjęciu z pudełka - a najgorszy w tym jest fakt , że gwarancje też nie zawsze są uznawane. 

Decyzja oczywiście należy do Ciebie, nikt na siłe tutaj nie będzie nikogo przekonywał ;) Zależy nam na tym abyś zdawał sobie sprawę z wynikającej różnicy pomiędzy sprzętem używanym a nowym. A już szczególnie w takich rejonach cenowych.

 

Edytowano przez Note
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno rozmawialiśmy z kolegami w jednym z wątków na temat odległości kolumn od ścian. I wyszło na to, że kolumny zaczynają naprawdę dobrze grać po odsunięciu od tylnej ściany ok. 80 - 85 cm. Tak, że te 30 - 40 cm, to absolutne minimum moim zdaniem.
Jasne, niektórzy tak stawiają a nawet jeszcze bliżej. I mówią, że im świetnie gra. A słuchali też w większym oddaleniu i nie ma dużej różnicy. Ale tak jest ze wszystkim. Jedni słyszą inni nie.
Na pewno jednak różne kolumny różnie reagują na bliskość ścian. I generalnie zawsze trzeba swój zestaw indywidualnie ustawiać. Można się tylko posiłkować pewnymi wskazówkami. Dobrze jest także aby odległości kolumn (głośników w kolumnach) nie były jednakowe dla najbliższych dużych powierzchni. Czyli ścian tylnej i bocznych, podłogi oraz sufitu. Dobrze jak są to bardzo różne i możliwie nie podobne odległości. Generalnie też odległości te mierzy się od ścianki przedniej kolumny, od centrum głośnika (najczęściej niskotonowego - bo z niskimi na ogół najwięcej kłopotów w ustawieniu).

Jeszcze innym ważnym czynnikiem jest to, czy kolumny mają otwór b-r umieszczony z przodu, z tyłu obudowy albo go nie mają w ogóle (obudowa typu zamkniętego). To też w pewnym stopniu może przesądzać o tym jakie kolumny kupimy, gdy np. musimy je ustawić bardzo blisko ściany.

I rzeczywiście zastanów się czy nie kupić zestawu używanego. Wielu z forumowiczów (w tym ja) posiada takie elementy w swoich systemach. Rzadko nowe. Chyba, ze trafi się coś naprawdę wybitnego. Albo ma się sporo pieniędzy B|

Ustosunkuj się do tego co napisaliśmy i pewnie zaczniemy szukać zestawu dla Ciebie. Odpowiedz w miarę szczegółowo na wszystkie pytania i kwestie, zastanów się, nie spiesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wasze zaangażowanie, wszystkie porady są niezwykle pomocne dla mnie. W kwestii położenia kolumn myślę, że odsunięcie co najmniej 40cm od ściany jest jak najbardziej możliwe. Przeliczyłem wszystkie odległości i układ trójkąta równobocznego jestem w stanie uzyskać.

Co do Daca to na pewno dołożę kilkaset zł, aby polepszyć jakość dźwięku.

Rzeczywiście warto zakupić używany sprzęt, więc jeżeli macie jakieś propozycje to proszę o podzielenie się. Jestem w stanie wydać około 2,5-3 tys. za cały komplet wzmacniacz, 2 kolumny, Dac. Co do miejsca zamieszkania to pochodzę w Wrocławia.

Z góry dziekuję za wszelką pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Dobrze by było jakbyś udał się do jakiegokolwiek salonu i posłuchał czegokolwiek z przedziału 2000-5000 zł.

Chodzi o to aby odnaleźć swoje brzmienie.

Z systemów nowych myślę że mogły by Ci się spodobać Noty 550 od Indiana Line, Magnat Quantum 675 czy też Polk Audio T50. W Kwestii wzmacniacza NAD 316BEE.

Z używanych natomiast bardzo uniwersalne i często polecane Dali 450, Tannoy M4, Mission M34i w kwestii elektroniki natomiast Denon PMA860, Marantz PM 8000, używany NAD 326.

Jeśli określił byś po jakimś odsłuchu że to i to mi się podoba a to nie było by łatwiej.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...